Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Občas se může stát, že si vaši domácí mazlíčci přinesou zvenka nové kamarády a vy najednou zjistíte, že se jedná o mrňavé, krevsající a houževnaté škůdce. Jak se jich zbavit? Pokračujte ve čtení a naučte se společně s námi, jak se těchto malých škůdců, kterým říkáme blechy, nadobro zbavit.

Metoda 1 ze 4:
Odstranění blech z domova

 1. 1
  Umyjte obývané prostory a věci. Veškeré textilie z pelíšku vašeho zvířete hoďte do automatické pračky a pořádně je vyperte. Takové textilie zahrnují cokoli, na čem se váš mazlíček běžně válí nebo spí, a to i takové věci, které k tomu nejsou primárně určené. Všechno umyjte – povlaky, deky, přehoz na gauč nebo jiné hadry.
  • Jestliže tyto věci už nemůžete nijak zachránit nebo jsou zevnitř plné špíny (lupů, bleších vajíček, larev nebo exkrementů), bude nejlepší, když se jich úplně zbavíte a raději koupíte nový pelíšek. Některá vajíčka se můžou vylíhnout dokonce i potom, co jste veškeré lůžkoviny a povlaky důkladně vyprali.
  • Blechy napadají také lidi. V případě podezření, že vás tato nepříjemná havěť napadla - a vlastně i tehdy, kdy takové podezření nemáte – budete muset své ložní povlečení a polstrovaný nábytek důkladně vyčistit také. Všechny věci, kterých se běžně dotýkáte jsou pro blechy hotovými dálnicemi. Proto všechno důkladně umyjte.
 2. 2
  Použijte sprej s obsahem regulátoru růstu a vývoje hmyzu (IGR), jako je například methopren nebo pyriproxyfen. Pokojové rozprašovače (aerosoly ke kompletnímu uvolnění) nejsou tak efektivní jako spreje, pokud neobsahují IGR, který zabrání vývoji larev. Bez použití IGR nebudete moct larvy kontrolovat, protože nedosáhnete k základnám chlupů v koberci a jiných textiliích, kde se larvy blech vyvíjejí. [1]
 3. 3
  Spřátelte se se svým vysavačem. Ačkoli jste všechny samostatné předměty, které mohly být zamořené blechami, vyčistili, ozbrojte se vysavačem a vysajte jakýkoli náznak zablešení ze všech povrchů, prasklin a zákoutí, která objevíte. Během tohoto čistícího procesu vykažte své zvířecí mazlíčky na zahradu nebo je zavřete v koupelně. Zabráníte tím tomu, aby blechy, které mají v kožichu skočily na povrchy, které jste právě vysáli.
  • Vložíte-li do vysavače obojek proti blechám nebo poškozené kuličky proti molům, zabijete tak všechny blechy, které jste nasáli, takže se nebudou moct z vysavače vyškrábat a nadále vás strašit. Blechy by neměly přežít už samotné vysávání, ale jistota je jistota.
  • Zaměřte se na oblasti, kterým se nedostává příliš slunečního svitu (blechy si libují ve vlhkých a chladných podmínkách) nebo kde najdete zaschlé exkrementy, krev nebo mrtvé blechy, včetně potahovaného nábytku a škvír pod skříňkami a lištami (právě tam jsou často vajíčka a larvy schované).
  • Plný sáček z vysavače vložte do igelitového pytle na odpadky, pevně ho zavažte a vhoďte do popelnice nebo kontejneru (nejlépe venku). Zajistíte tím, že se ti prevíti nevrátí a znovu neuvelebí u vás v obýváku.
 4. 4
  Použijte botanický přípravek smíchaný s borátem (kyselina boritá). Dospělé blechy přežijí bez přísunu krve od hostitele asi jen jeden týden, zatímco jejich larvy mohou přežívat i několik měsíců. Vyčistěte svůj dům pomocí bezpečného, přírodního insekticidu, jako je právě výše uvedený borát, kterým zasáhnete i odolné larvy.
  • Mezi nejstarší přírodní insekticidy patří botanické prášky. Boráty jsou minerály, široce používané jako konzervanty na dřevo, čistící prostředky a právě insekticidy. Na blechy působí jako žaludeční jed. Nejsou příliš toxické a lidé je mohou bezpečně používat.
  • Ačkoli je směs práškového insekticidu a borátů velmi bezpečná, měli byste si dávat dobrý pozor a žádnou takovou látku nevdechovat. Při domácí aplikaci používejte ochranné pomůcky a roušku (masku).
  • Měli byste poprášit koberce, nábytek, postel a pelíšek vašeho zvířete. Vhodná doba pro aplikaci insekticidu je předtím, než se chystáte opustit dům, řekněme alespoň na 24 hodin. Po vašem návratu všechny povrchy vysajte vysavačem a vyperte veškeré textilie. V koberci můžete použitou směs ponechat. Vám neublíží a na případné budoucí blechy bude působit odstrašujícím dojmem.
 5. 5
  Postarejte se o zahradu. Předtím, než vypustíte své zvířecí mazlíčky na zahradu, důkladně posekejte trávu a prořežte rostliny. Obnažíte tím ukryté bleší larvy slunečnímu svitu. [2] Rozhlédněte se okolo. Vidíte nějaká tmavá, vlhká místa? Najděte nějaký způsob, jak je vystavit slunci také (pokud je to možné).
  • I přesto, že jste se o zahradu dobře postarali a vystavili všechna stinná místa slunci, vaše zvířata můžou pořád nosit domů blechy. Nejlepším řešením je použít štěpky cedrového dřeva nebo eukalyptové listy. Blechy je totiž nesnáší. Jedná se navíc o plně přírodní produkty, které nijak nepoškodí okolní rostliny (nebo jiný, užitečnější hmyz) a v žádném případě nijak neublíží vašim zvířatům.
  • Štěpky cedrového dřeva pořídíte na pile nebo v obchodě se zahradnickými potřebami. Rozprostřete je po postižených oblastech zahrady a pokud to váš pes snese, tak trochu nasypte i k němu do boudy. Na stejná místa můžete rozprostřít také listy eukalyptu. Dokonce tam můžete vysadit eukalyptové keře. U toho je třeba ale dopředu myslet na to, že tyto keře dorůstají značných velikostí a mohly by negativně narušovat růst okolních rostlin. [3]
 6. 6
  Naplňte mělkou misku vodou a čistícím prostředkem na nádobí. Vytvoříte tak domácí past na blechy. Voda s čistidlem na nádobí je pro blechy něco jako toxický bazén smrti. Blecha je světelným zdrojem přilákána k misce, skočí do vody a už se z ní nedostane ven.
  • Vodu s čistidlem na nádobí nalijte do velmi mělké misky nebo talíře, aby byl její okraj skutečně jen v takové výšce, kterou může blecha snadno překonat a do vody se tak dostat třeba i omylem. Dobře vám také může posloužit třeba staré frisbee.
  • Vodu s čistidlem na nádobí pak umístěte někam k nízko zavěšenému zdroji světla, nejlépe trochu silnějšímu než malé lampičce. Jasné světlo blechy naláká a po několika dnech byste už měli začít pozorovat, jak se vaše miska s vodou začíná měnit na bleší pohřebiště.
 7. 7
  V závislosti na velikosti místnosti sežeňte jeden nebo dva odvlhčovače vzduchu. Místnost 4x4m obyčejně potřebuje odvlhčovač typu 10l/den (odstraní ze vzduchu 10 litrů vody denně). Blechám totiž k životu vyhovuje vlhkost alespoň 50%, a proto se ji snažte udržet nejméně dva dny pod touto hodnotou. Zabijete tak všechny blechy i jejich larvy a zabráníte dalšímu vývoji vajíček. Následně vysajte vysavačem mrtvý hmyz a vajíčka.
  Reklama

Metoda 2 ze 4:
Umyjte své domácí mazlíčky

Koupel s šamponem proti blechám

 1. 1
  Šampon proti blechám vybírejte pečlivě. Jakýkoli přípravek s obsahem konvenčních insekticidů (pyrethriny, permethrin, d-limonen, chlorpyrifos nebo carbaryl) může podráždit nebo nějak poškodit kůži vašeho zvířete nebo i tu vaší. [1]
  • Namísto toho použijte přírodní insekticid nebo jiný odpuzovač blech. Neměl by ublížit vašemu zvířeti, ale zato zabije všechny blechy. Nejprve se ovšem poraďte se svým veterinářem. Mezi přírodní insekticidy a pro blechy dráždivé látky, které můžete vzít do úvahy, patří:
   • Rozmarýnový olej
   • Eukalyptový olej
   • Citrusový olej
   • Cedrový olej (toxický pro kočky[4] )
   • Tea tree olej (toxický pro kočky[5] ) Při požití může být toxický i pro psy. Při takovém riziku vám to za to nestojí!!
 2. 2
  Nejprve umyjte krk. Díky tomu nenaskáčou blechy během dalšího mytí na hlavu.
  • Jakmile blechy ucítí vodu, začnou se okamžitě přesouvat do úkrytů na suchých, těžko dosažitelných místech vašeho psa nebo jiného chlupatého domácího mazlíčka. Proto byste měli ještě před samotným mytím navlhčit rektum, uši, oči a krk.
  • Extra účinky dodáte tím, že zvíře na patnáct minut namydlíte. 5 minut je naprosté minimum, po kterém začnou blechy umírat. Patnáctiminutovým působením tedy skutečně zabijete všechny.
  • Umývejte své domácí zvíře několik minut teplou nebo vlažnou vodou a ujistěte se, že jste smyli skutečně všechno mýdlo, a že jste namočili i veškerá zbylá místa, kam by se případné přeživší blechy mohly chtít ukrýt.
 3. 3
  Naneste přípravek proti blechám. To může zahrnovat obojek proti blechám, přípravek pro povrchové použití nebo medikamenty pro vnitřní užití. Nejlépe obvykle fungují silné přípravky k zevnímu použití, předepsané veterinářem. [1]
  • V případě, že obojek proti blechám obsahuje pouze regulátory vývoje a růstu, které zabijí larvy, ale dospělcům prakticky neublíží, použijte společně s ním ještě další přípravek, například pro povrchovou aplikaci a zbavte se i dospělých blech. Navíc je třeba dodat, že obojky bývají pro pokožku zvířat poměrně agresivní a někdy neúčinné.
  • Následující produkty se považují za neefektivní [1] : Suplementy s vitaminem B1 (thiamin hydrochlorid), bylinné obojky a ultrazvuková zařízení.
 4. 4
  Použijte hřeben s hustými zuby speciálně určený pro vyčesávání blech. Blechy mají tělo pokryté malými chlupy, které jim umožňují přichycení na srsti hostitele. Použitím hřebenu se zuby, mezi nimiž jsou jen malé mezery, kterými blechy neproklouznou, odstraníte ze srsti skutečně všechen hmyz. Hřebenem nebo kartáčem, který není pro vyčesávání blech speciálně určený, blechy nevyčešete. [6]
  Reklama

Octová koupel

 1. 1
  Smíchejte dva litry teplé vody a šálek octa. Potom do směsi přidejte jemné mýdlo.
 2. 2
  Namydlete svého domácího mazlíčka připravenou směsí. V případě potřeby přidejte více mýdla nebo přípravku na nádobí. Pokračujte v mydlení asi patnáct minut.
 3. 3
  Omyjte zvíře od mýdla teplou vodou. Tu nabírejte plastovou nádobou. Zatímco hledáte zbylá namydlená místa, nechte nádobu napustit až po okraj.
 4. 4
  Pročešte umývané zvíře rukama a dostaňte z kožichu přebytečnou vodu. Potom na místa, která vykazovala velkou bleší aktivitu nalijte nebo naneste z rostřikovací lahve čistý ocet.
 5. 5
  Osušte srst čistým, suchým ručníkem. Projevte zvířeti větší náklonnost a pochvalte ho za spolupráci. Potom aplikujte přípravek proti blechám.
  Reklama

Metoda 3 ze 4:
Přírodní metody odstranění blech

 1. 1
  Výborně účinkuje například jedlá soda a navíc je rychlá a levná. Zkuste výše uvedené metody doplnit o jedlou sodu. Budete jejími účinky mile překvapeni.
 2. 2
  Zkuste saponát na nádobí. Pokryjte důkladně psí kožich vrstvou silně mýdlové vody. Nechte ji působit asi pět až deset minut (nebo i více) a potom z kožichu vyčeště všechny blechy. Následně psa omyjte a nechte ho osušit. Saponát navíc zajistí, že váš pejsek bude mít hebkou, zářící a skvěle vonící srst.
  • Ujistěte se, že jste svého psa důkladně opláchli. Zbytky mýdla by mohly vysoušet pokožku.
  • Buďte opatrní, někteří psi jsou totiž na určitá čistidla velmi citliví, takže když zpozorujete nějakou zvláštní reakci, důkladně psa opláchněte studenou vodou a zkuste celý proces zopakovat několikrát dětským šamponem, než se kůže vrátí zase do normálu.
 3. 3
  Použijte zbraň ve formě kvasnic. Existují domněnky, že blechy nesnáší kvasnice. Neexistují pro to sice vědecké důkazy, ale jsou zaznamenána různá očitá svědectví. Kupte tedy pivovarské kvasnice nebo jiné droždí a vetřete ho do kůže vašeho zvířecího mazlíčka. Trochu jich můžete také nadrobit na jejich žrádlo a dobře je s ním promíchat.
 4. 4
  Vyrobte si vlastní bylinnou směs proti blechám. Připravte si dva šálky sušených listů rozmarýnu a přidejte je do litru vody. Takto vařte třicet minut. Následně tekutinu sceďte, listy vyhoďte a vzniklý odvar smíchejte s asi 3.5 litry teplé vody. Vzniklou směsí polévejte své domácí zvíře, dokud nebude úplně nasáklé. Rozmarýnovou směs neumývejte a nechte svého psa (či jiné zvíře) oschnout na vzduchu.
 5. 5
  Posypejte povrch koberce solí. Sůl je přírodním vysoušečem, což znamená, že vytahuje vlhkost z věcí a vysouší je. Jakmile se krystalky soli přichytí na blechy, začnou jim způsobovat nepříjemné tření a škrábání. Blecha pak vlastně díky tomu vykrvácí a zemře doslova za chůze.
  • K těmto účelům použijte velmi jemnou sůl. Čím jemnější, tím lepší; potřebujete, aby byla dostatečně malá na přichycení k bleše.
  • Po 7-10 dnech důkladně vysajte vysavačem všechny mrtvé blechy a ujistěte se, že v koberci nezůstala žádná sůl ani bleší mrtvolky. Celý proces jednou nebo dvakrát zopakujte.
  • Po dokončení vysávání vyhoďte starý sáček do vysavače a nahraďte ho novým. Odstraněný sáček zabalte do igelitového pytle a vyhoďte ho do odpadu mimo dům.
 6. 6
  Vyrobte si citrusový sprej. Nakrájejte najemno citron, vhoďte ho do 0,5 litru vody a přiveďte ji k varu. Potom odvar nechte přes noc odstát a ráno směs nalijte do rozprašovací lahve. Následně směs aplikujte na místa, o kterých se domníváte, že jsou nejčastěji zamořena blechami (dejte si pozor na možný vznik skvrn). Směsí potřete také kožich své kočky. Ten ovšem nepolévejte, jen ho důkladně navlhčete. Tento postup opakujte jednou měsíčně a zatočte tak s blechami.
  • Další cestou, jak si vyrobit citrusový sprej je koupě esenciálních olejů (dostupné ve specializovaných obchodech s bylinami a zdravou výživou). Můžete koupit třeba lahvičku citronového oleje a přidat 10-20 kapek na každých 30 ml vody.
  • 2-3 kapky citronové směsi nakapejte pod obojek vašeho zvířecího mazlíčka a udržte blechy v uctivé vzdálenosti. K tomuto postupu se ale uchylujte jen ve velmi teplých dnech.
 7. 7
  Zvažte použití diatomické zeminy (křemeliny). Diatomická zemina je velmi rozšířeným, levným, organickým práškem, který zabíjí blechy a většinu dalších druhů hmyzu. Aplikujte ji přímo na zem nebo na koberce.
  • Diatomická zemina je navíc netoxická pro člověka i pro zvířata a její případné požití vám nijak neuškodí. Funguje tak, že naruší vnější vrstvu těla hmyzu a následně ho vysuší. [7]
 8. 8
  Pokračujte i nadále. Jedná se o nejkritičtější krok, protože když ho nedodržíte, všechna vaše předchozí snaha přijde vniveč. Přeživší vajíčka se vylíhnou a celý cyklus začne nanovo. Proto pokračujte v následujícím, dokud nepřestanete pozorovat ve svém domě a na zvířatech jakékoli stopy blech:
  • Každý den důkladně vysávejte. Vysávání je nezbytně nutné z toho důvodu, že blechy si můžou vůči insekticidům vytvořit imunitu a stát se proti nim rezistentními. [1]
  • Pravidelně sekejte trávník.
  • Perte textilie a povlečení, které používá váš pes nebo jiné zvíře. Používejte na to horkou, mýdlovou vodu a celý proces provádějte alespoň jednou týdně.
  Reklama

Metoda 4 ze 4:
Odstraňování blech z automobilu

 1. 1
  Vyčistěte své auto. Vyčistili jste sice celý dům, ale nesmíte zapomínat ani na auto. I přesto, že vaše zvíře v autě nebylo, blechy se mohly přichytit na vaše boty nebo kalhoty a do auta si je pak zanesete sami. Všechen odpad pečlivě zavažte v igelitovém pytli na odpadky a vyhoďte ho.
 2. 2
  Perte přehozy a čistěte čalounění. Umyjte je v horké vodě a vysušte je vysokou teplotou.
 3. 3
  Interiér auta vystříkejte sprejem proti blechám. Buďte důkladní a věnujte se všech rohům, okrajům, mezerám mezi sedadly a pod nimi stejně tak jako koberečkům. Před setřením naneseného spreje ho nechte působit alespoň půl hodiny.
 4. 4
  Důkladně auto vyluxujte. Opět, dávejte si pozor a vyčistěte všechny rohy, okraje, mezery mezi sedadly a pod nimi, stejně tak jako všechny koberečky. Následně nezapomeňte vysavač vyprázdnit, protože z vysátých vajíček by se později mohly vylíhnout nové blechy.
 5. 5
  Nastříkejte nebo poprašte interiér bezoplachovým přípravkem. Vyberte takové produkty, které můžete nechat nanesené na čalounění bez nutnosti omývání. Dobře poslouží citronový, eukalyptový nebo cedrový sprej, který blechy odpuzuje a navíc zanechá ve vašem autě krásné aroma.
  Reklama

Tipy

 • Zvažte, zda nebude lepší všechno odnést do čistírny a nechat si pomoct profesionálem. Všechno tak vyčistíte najednou.
 • Jestliže si váš pes často hraje s jinými psy, upozorněte jejich majitele na potencionální hrozbu blech, aby měli čas zareagovat a udělat potřebná opatření, ještě než se blechy stanou problémem i pro ně.
 • Další velice efektivní produkt můžete dostat u svého veterináře. Jedná se o pilulku s obsahem spinosadu, která se podává jednou měsíčně. Tato chemikálie zabíjí blechy v řádu několika hodin po požití. Funguje tak, že se do blechy dostane po tom, co se zakousne do vašeho psa.
 • Připravte si kalíšek s vodou a saponátem na nádobí a nechte ho ležet na stole. Když narazíte v domě na blechu, chyťte ji a vhoďte do připravené misky. Blecha se potopí a následně utone. (Saponát zajistí, že blecha nebude na povrchu vody plavat, ale potopí se).
 • (S)-methoprene je další běžnou látkou, která se užívá povrchově pro boj s blechami. Nejlépe funguje, když je váš pes špinavý, protože využívá přirozených olejů, které pes produkuje, ke svému šíření. Například v určitých částech USA si ale blechy vytvořily vůči (S)-methoprenu rezistenci (hlavně v oblasti Floridy a severní Kalifornie), a je možné, že ke stejnému jevu došlo i jinde. Z toho důvodu možná budete muset použít směs imidaclopridu, permethrinu a IGR, jako je např. pyriproxyfen nebo methopren. Mezi běžná doporučení k použití těchto přípravků patří: Neumývejte své zvíře 2-3 dni po aplikaci léčiva.
 • Pokud nezabere (S)-methoprene a nevyřeší tak váš problém, bude nejlepší, když zajdete k veterináři a necháte si naordinovat správnou léčbu.
 • Dalším rychlým přípravkem pro zabití blech je nitenpyram. Jakmile zaznamenáte blechy v kožichu svého zvířete, dejte mu pilulku s obsahem nitenpyramu a do třiceti minut začnete pozorovat, jak mu z kožichu odpadávají mrtvé blechy. Funguje skvěle!
 • Carbaryl v prášku je dalším insekticidem, který vás může po poprášení zahrady zbavit neodbytných blech. Neměli byste ho ovšem používat ve vnitřních prostorech a už vůbec ne přímo na zvířata.
 • Pokud se uchýlíte k nějaké domácí metodě, pak vězte, že citrusové oleje a citronovou šťávu snášejí kočky mnohem lépe než jakoukoli jinou domácí metodu.
Reklama

Varování

 • Na kočky nepoužívejte tea tree olej, cedrový olej ani citrusové oleje. Před aplikací nějakého přípravku nejprve konzultujte jeho bezpečnost se svým veterinářem. Tea tree olej je pro kočky jedovatý a veterináři ho v blízkosti koček nedoporučují používat. Toxický je při požití dokonce i pro psy!
 • Při použití jakékoli chemikálie se držte všech přiložených instrukcí.
 • Pokud se rozhodnete použít (S)-methoprene a ten se dostane na vaši kůži, okamžitě si umyjte ruce a předejděte tak možným problémům.
 • Ujišťujte se, že si každý člen vaší domácnosti myje před jídlem ruce, a to obzvláště děti. Pokud byste omylem společně s jídlem snědli blechu infikovanou tasemnicí, vypěstujete si v sobě svojí vlastní tasemnici. [6]


Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 3 621 krát
Stránka byla zobrazena 3 621 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama