Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Trpíte silně zapáchajícíma nohama? Všímají si toho dokonce ostatní lidé? Dokonce ani vaši psi nežvýkají vaše boty? Zde je několik tipů na to, jak zkrotit nepříjemný zápach nohou.


Metoda 1 ze 3:
Jak si správně mýt nohy

 1. 1
  Používejte na nohy peeling. Zní to sice samozřejmě, ale když si nohy jen tak omyjete ve vodě s mýdlem, nebude to stačit. Cílem je zbavit se všech bakterií a mrtvých buněk, otřít celé nohy žínkou, kartáčem nebo lufou a použít antibakteriální mýdlo. Nezapomeňte se pořádně umýt také mezi prsty.
 2. 2
  Osušte si nohy. Když si nohy umyjete, vždy si je dokonale osušte. Vlhkost je ideální pro množení bakterií. Pečlivě si tedy nohy osušte a nezapomeňte ani na místa mezi prsty.
 3. 3
  Použijte dezinfekci na ruce. Je to zvláštní, ale dezinfekce na ruce s příjemnou vůní může pomoci také s bakteriemi na vašich nohách.
 4. 4
  Používejte antiperspirant. Stejný antiperspirant, který si dáváte do podpaží můžete použít také na chodidla. Kupte si ale nový. Nanášejte ho na suché a čisté nohy před spaním a druhý den si normálně oblečte ponožky a nazujte boty.[1] Udržíte tím nohy přes den v suchu a svěží.
  • Antiperspiranty reagují s elektrolyty v potu a tvoří „gelové výplně“, které zablokují vaše potní kanálky. Protože každá vaše noha má asi 250.000 potních žláz, [2] (více potu na centimetr čtvereční, než na kterékoli jiné části těla[3] ), může vám trocha antiperspirantu opravdu pomoci.
  • Nenanášejte si ho na nohy před tím, než jdete ven, jinak by vám to v botách klouzalo. Nejlepší je udělat to večer.
 5. 5
  Udělejte si směs obyčejného octa a isopropyl alkoholu v poměru 1:1. Každý den si tuto směs nanášejte mezi prsty na nohou a podrážděnou kůži chodidel a roztírejte ji. Obě ingredience jsou pro vás naprosto neškodné, ale ocet zabíjí plísně a alkohol zase zabraňuje tvorbě bakterií. Také se pomocí této směsi zbavíte plísní nohou.
  • Můžete si nohy namočit v roztoku octa a vody v poměru 1:1, zbavíte se tak nepříjemných pachů. Přidejte do vody trochu jedlé sody a několik kapek tymiánového oleje, zbavíte se tím nepříjemného zápachu.[4]
 6. 6
  Natírejte si nohy jedním z těchto roztoků nebo prášků. Můžete si je nanášet také mezi prsty. Zde je několik věcí, které pomáhají bojovat proti zápachu nohou:
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Osvěžte své boty

 1. 1
  Noste sandály, nebo boty s otevřenou špičkou. Tyto boty umožní, aby vzduch proudil okolo vašich nohou. Budete je tak mít stále svěží a nebudou se vám tolik potit. Když se vám nohy budou přesto potit, v sandálech se pot rychle vypaří.
  • V chladnějších měsících noste kožené boty, které umožní vašim nohám dýchat. Vyhýbejte se gumovým a plastovým botám.
 2. 2
  Každý den si měňte ponožky. Do ponožek se vsakuje všechen váš pot a když si boty sundáte, uschnou vám. Když si vezmete stejné ponožky i následující den, znovu zahřejete pot, který v nich již je a zápach bude opravdu silný. Každý den si tedy berte čisté ponožky, hlavně pokud se vám nohy potí opravdu hodně.
 3. 3
  Každý den boty lehce poprašte jedlou sodou. Vždy vyprašte nános z předešlého dne. Jedlá soda absorbuje vlhkost a pachy.
 4. 4
  Pomocí cedrového dřeva udržíte boty svěží. Dejte si kousky cedrového dřeva do bot a nechejte je tam několik dní. Zápach by se z nich měl vytratit.
 5. 5
  Střídejte boty. Nechejte si boty vždy dokonale vyschnout, aby se v nich neusazovaly bakterie. Botě trvá asi 24 hodin, než úplně vyschne.
 6. 6
  Pravidelně si boty perte. Mnoho bot můžete jen tak hodin do pračky. Vždy je potom nechejte pořádně vyschnout.
 7. 7
  Pokud to jde, zouvejte se. Kdykoli můžete, zujte si boty. Udržíte tak v suchu jak své nohy, tak boty.
 8. 8
  Kupte si sušičku na boty. Existuje několik skvělých sušiček na boty, které mají nízký výkon, ale přesto dokážou kompletně vysušit mokré nebo propocené boty. Na konci dne nebo po cvičení na ně dejte své boty – za osm hodin budou krásně suché a vyhřáté. Sušičky odstraňují vlhkost, která způsobuje množení bakterií a vaše boty tak vydrží déle.
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Domácí tipy

 1. 1
 2. 2
  Namočte si nohy do čaje. Po jeden týden si denně namáčejte nohy na 30 minut. Chemikálie v čaji vaši pokožku vysuší.[5]
 3. 3
  Zkuste slanou vodu. Do každého litru vody přidejte půl šálku košer soli. Po namočení nohou si je neomývejte, pouze je dokonale usušte. [6] [7]
 4. 4
  Do litru vody přidejte půl šálku jedlé sody a namáčejte si v tomto roztoku nohy.[7] Kůže bude alkaličtější a bakterie se nebudou moci množit.
 5. 5
  Smíchejte ocet s vodou. Tato směs zajistí, že budete mít kyselejší kůži. Do každého litru vody přidejte půl šálku octa.[7]
  • Pamatujte si, že někomu smrdí nohy po octu, takže byste to mohli tímto roztokem ještě zhoršit.

 6. 6
  Dávejte si do bot dětský pudr. Když si do bot budete dávat dětský pudr nebo jedlou sodu, vysušíte je a zabráníte zápachu.
  Reklama

Tipy

 • Když jste ve spěchu, můžete si chodidla otřít antibakteriálními ubrousky, nebo papírovým kapesníkem namočeným v lihu.
 • Pudr si do bot dávejte venku, abyste si nezaprášili pokoj.
 • Zkuste přírodní deodorant na bázi krystalů. Tyto spreje způsobí, že se bakteriím nebude na kůži dařit.
 • Pokud možno si s sebou noste náhradní ponožky a vyměňujte si je přes den podle potřeby.
 • Pravidelně si stříhejte a čistěte nehty na nohou.
 • Každý den se alespoň jednou sprchujte a dobře si myjte nohy.
 • Stres způsobuje pocení, proto můžete mít pocit, že smrdí vaše nohy i celý váš život.
 • Nechoďte s ponožkami po bytě. Nabíráte jimi spoustu bakterií. Když si potom nazujete boty, bakterie se ve vlhkém a teplém prostředí začnou množit.
 • Alespoň jednou denně si myjte nohy.
 • Používejte pudry na bázi kukuřičného škrobu, které nohy dostatečně vysuší.
 • Dodržujte denní doporučené množství zinku. Nedostatek zinku způsobuje zápach nohou a také zapáchající dech. Kupte si zinkové tablety, nebo multivitaminy s obsahem zinku.
 • Dávejte si do bot a na nohy jedlou sodu.
 • Měňte si ponožky, kdykoli si obujete boty a používejte deodorant na nohy,
 • Noste otevřené boty, které umožní vzduchu cirkulovat kolem vašich nohou.
 • V lékárně nebo drogerii koupíte speciální antiperspiranty na nohy.
Reklama

Varování

 • Zápach nohou není nebezpečný. Pokud máte další příznaky, mohlo by se ale jednat například o infekci. Zajděte raději k lékaři. Podívejte se, jestli nemáte bulky, puchýře, suchou kůži nebo příznaky rakoviny kůže.
 • Některé látky v pudru mohou při častém vdechování způsobovat poškození plic.
 • Vždy nanášejte pudr přímo na nohy a snažte se vyhnout oblaku prachu, který se vytvoří.
 • Nikdy si nohy nepudrujte v ložnici ani v pokoji, vždy jděte raději ven.
 • Nikdy si nesušte boty fénem, v troubě ani v horkém autě. Příliš mnoho horka poškodí kůži, uvolní lepené spoje a roztaví kov. Boty byste měli sušit pomalu a jemně, aby si zachovaly svůj tvar a sílu.
 • Promluvte si se svým lékařem pokud máte cukrovku, onemocnění periferních cév (PVD), onemocnění periferních tepen (PAD), periferní neuropatii, nebo periferní edém (tzv. žilní nedostatečnost). Některé rady pro vás nemusejí být vhodné, proto se na všechno raději zeptejte odborníků.
 • Pokud si myjete nohy ve sprše, buďte opatrní, protože namydlené nohy opravdu kloužou.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 5 049 krát
Kategorie: Dům a Zahrada
Stránka byla zobrazena 5 049 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama