Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Každý má čas od času pupínky a ucpané póry, které způsobují podráždění a zarudnutí pleti. Zarudnutí pupínku je zánětlivá reakce, ne jizva. Zánět většinou napomáhá regeneraci tkáně a jde o přirozenou reakci těla zajišťující hojení, ale pokud máte obličej plný zanícených pupínků, pravděpodobně se jich chcete co nejrychleji zbavit. Naštěstí existují různé tipy na domácí metody léčby, které vám pomohou zbavit se zarudnutí pleti, než se vám pupínek zahojí.

Metoda 1 ze 2:
Domácí metody léčby

 1. 1
  Přikládejte si na pupínek ledový obklad, abyste zmírnili zánět. Zabalte si několik kostek ledu do tenké utěrky a přikládejte si tento obklad přímo na pupínky, ale netlačte příliš silně. Když budete tlačit moc silně, pupínek by mohl prasknout a způsobit ještě horší zarudnutí a přenos bakterií.
  • Chladné teploty zpomalují krevní oběh a zmírňují otoky a zarudnutí v místě poškozené tkáně. Mnoho sportovců používá ledové obklady a koupele při léčbě zánětů způsobených zraněním.
 2. 2
  Použijte kapky do očí. Oční kapky vám mohou pomoci zbavit se zarudnutí. Obsahují hydrochlorid tetrahydrozolin, který pomáhá odstranit zarudnutí v očích.
  • Naneste si malé množství očních kapek na vatovou tyčinku a jemně si s ní potírejte pupínek.
  • Můžete také přes noc zmrazit vatovou tyčinku namočenou do očních kapek. Potom si ji opatrně přiložte na pupínek. Chlad zmírní zánět a hydrochlorid tetrahydrozolin z očních kapek by měl odstranit zarudnutí.
  • Nepotírejte si očními kapkami celý obličej, podráždili byste si pleť ještě více. Kapky nanášejte pouze na pupínky a nepoužívejte je příliš často, jinak by mohly mít opačný účinek.
 3. 3
  Zkuste aspirinovou masku. Aspirin obsahuje kyselinu salicylovou, která bývá jednou z nejdůležitějších přísad peelingů a mastí určených pro léčbu akné. Kyselina salicylová má protizánětlivé účinky, protože potlačuje enzymy způsobující zánět.
  • Smíchejte si rozdrcený aspirin s trochou vody a vytvořte pastu. Tuto pastu nanášejte na pupínky vatovou tyčinkou a po zaschnutí ji smyjte. Není to sice nejrychlejší metoda, ale zarudnutí se díky ní zbavíte.
 4. 4
  Naneste si na pupínek trochu zubní pasty. Většina zubních past obsahuje oxid křemičitý, který vysušuje pupínky. Jde o stejnou látku, která se dává do krabic se sušenými potravinami, protože absorbuje vlhkost a udrží jídlo déle čerstvé.
  • Večer před spaním si na pupínek naneste tenkou vrstvu zubní pasty a nechejte si ji tam přes noc. Ráno si suchý zbytek pasty umyjte.
  • Nepoužívejte zubní pastu s mentolem, nebo fluoridem. Tyto látky mohou zarudnutí zhoršit a dokonce způsobit vznik dalších pupínků.
 5. 5
  Použijte trochu citronové šťávy. Šťáva z citronu obsahuje kyselinu citronovou, která pomáhá zabíjet bakterie způsobující akné. Studie potvrdily, že kyselina citronová také přirozeně zesvětluje pleť [1] , což by mohlo pomoci zmírnit zarudnutí pokožky v okolí pupínku. Vymačkejte si z citronu trochu šťávy, naneste ho na vatový tamponek a večer si s ním potírejte pupínky.
  • Citronová šťáva vám zesvětlí pleť. Bude trvat dlouho, než to bude vidět a bude k tomu třeba nanášet šťávu na pleť opakovaně, ale po nějaké době vám skutečně zesvětlí pigmenty v pleti. Když ji ovšem budete používat jen zřídka a budete ji nanášet na celý obličej rovnoměrně, pleť by se vám neměla znatelně zesvětlit.
  • Po použití citronové šťávy byste se měli vyhýbat slunci. Citronová šťáva pleť vysušuje a zvyšuje její citlivost vůči poškození sluncem. Nanášejte si citronovou šťávu na pleť vždy večer, ráno si důkladně umyjte obličej a každý den používejte opalovací krém, který neucpává póry.
  • Citronová šťáva může narušovat účinky některých léků proti akné. Stejně jako všechny ostatní domácí metody léčby není potvrzeno, že skutečně funguje, a měli byste ji používat s rozmyslem. Zeptejte se svého dermatologa, zda smíte citronovou šťávu kombinovat s jinými léky proti akné.
 6. 6
  Přiložte si na pupínek teplou žínku, nebo teplý čajový pytlík. Když na pupínek přiložíte teplý obklad, otevřete póry a umožníte bakteriím a hnisu dostat se na povrch. Pleť se díky tomu pročistí od mastnoty, špíny a mrtvých buněk.
  • Použijte tak horkou vodu, jak snesete. Na obličeji vám to pravděpodobně bude chvíli nepříjemné, ale po nějaké době se to jistě spraví. Namočte si do vody žínku, nebo si připravte horký čajový pytlík a přiložte si ho na 30-60 vteřin na pupínek.
  • Po teplém obkladu si obličej důkladně umyjte tak, jak jste zvyklí. Použijte také peeling, kterým se zbavíte mastnoty a bakterií, které horký obklad vytáhl na povrch pleti.
 7. 7
  Kupte si v lékárně nebo v drogerii krém na zmírnění zarudnutí pokožky. Požádejte v lékárně o nějaký takový produkt – lékárník vám jistě něco poradí.
 8. 8
  Použijte korektor a zbavte se zarudnutí ihned. Existují korektory s obsahem kyseliny salicylové, které pomohou pupínek vysušit a zároveň ho skryjí.
  • Zelené korektory vám pomohou zakrýt zarudnutí pleti. Musíte přes ně ovšem nanést ještě tekutý, nebo pudrový make-up.
  Reklama

Metoda 2 ze 2:
Obecné rady, jak se vyhnout pupínkům

 1. 1
  Dvakrát denně si myjte obličej kvalitním mycím gelem. Myjte se jednou ráno a jednou večer. Po každém mytí použijte hydratační krém a nakonec případně naneste krémy proti akné.
  • Nedřete si pleť příliš silně a nepoužívejte lufu ani žínku – bohatě postačí, když si budete obličej mýt rukama. Při sušení si obličej ručníkem také vůbec nedřete, ale jen ho na něj jemně přikládejte, nebo počkejte, až vám uschne sám. V žádném případě se neotírejte hrubě ručníkem.
  • Pokud používáte volně prodejné léky a domácí přípravky již několik měsíců a vaše akné se nezlepšilo, objednejte se k dermatologovi.
 2. 2
  Pijte hodně vody. Mnoho lékařů doporučuje mužům pít alespoň 3 litry vody denně (13 šálků) a ženám 2.2 litry (9 šálků) denně. [2] Stačí, když si zapamatujete, že byste měli vypít osm velkých sklenic vody denně (sklenice po 250-300 ml).
  • Když je tělo dehydrované, ztrácí vlhkost z pleti. Znamená to, že se k pokožce nedostane dostatek krve a důležitých živin. [3] Když tělo nemá dostatek tekutin, na pleti se to většinou projeví nejdříve.
  • Když budete pít více vody, pomůžete zlepšit funkci ledvin a jater a vaše tělo se bude zbavovat toxinů mnohem efektivněji. Kromě toho vám bude také fungovat tlusté střevo a zažívání.
 3. 3
  Dodávejte svému tělu dostatek všech důležitých vitamínů. Studie naznačují, že některé vitamíny dokážou bojovat proti zánětům a podporovat zdraví pleti. [4] Zde jsou tři vitamíny, které mají obzvláště prospěšné účinky na pleť a mohou vám pomoci zmírnit zarudnutí:
  • Vitamín A. Nedostatek vitamínu A v těle bývá spojován se záněty střev, plic a pleti. [4] Vitamín A je antioxidant, což znamená, že pomáhá zpomalovat poškození buněk volnými radikály, které jsou pro buňky pleti škodlivé a zpomaluje stárnutí. [5] Potraviny s vysokým obsahem vitamínu A: játra, mrkve, sladké brambory, špenát, salát, meruňky a medový meloun. [6]
  • Vitamín B6. Vitamín B6 je rozpustný ve vodě, což znamená, že když se z těla vypaří voda a dojde k dehydrataci, hladina tohoto vitamínu klesá. [4] Je tedy nutné ho každý den doplňovat, ideálně konzumací potravin, které ho obsahují. Mezi tyto potraviny patří: hovězí maso, krůtí maso, ořechy, semena, luštěniny a ryby.[7]
  • Vitamín C. Vitamín C je hraje důležitou roli v produkci kolagenu, který je (mimo jiné) základním stavebním kamenem pleti. Vitamín C také chrání tělo před škodlivými látkami, které způsobují nemoci, protože jde také o antioxidant. Studie naznačují, že má také protizánětlivé účinky. [4] Potraviny, které obsahují vysoké množství vitamínu C: chili papričky, guava, citrusové ovoce (citrony, pomeranče, grapefruit), kapusta, brokolice, kiwi a jahody.
 4. 4
  Každý týden používejte pleťový peeling. Peelingem se zbavíte vrstvy mrtvých kožních buněk na povrchu kůže, které se tam během několika dní nahromadily. Když si budete dělat peeling každý týden, budete mít jasnější, zdravější a čistější pleť.
  • Můžete si peeling koupit v drogerii, nebo si ho můžete vyrobit sami.
 5. 5
  Naučte se zbavovat se stresu. Vědci si nejsou jistí tím, jak přesně stres způsobuje akné, ale vědí, že jsou tyto dvě věci spojené – buňky, které produkují kožní maz, mají receptory pro stresové hormony, což znamená, že když jste ve stresu, vaše pleť začne produkovat mnohem více mazu. [8] Kožní maz je jediná látka, která ucpává póry a způsobuje pupínky.
  • Cvičte. I když budete chodit každý den jen na krátkou procházku, budete v pohybu a budete zdravější. Zkuste chodit po schodech, místo jezdění výtahem, nebo začněte častěji venčit psa. Cvičením snížíte hladinu stresu a budete mít zdravější pleť.
  • Najděte si nějaký sport, který vás bude bavit. Sporty nejsou jen pro sportovce – každý si může najít nějakou aktivitu, která ho bude bavit. Nejdůležitější je, abyste se při tom dobře bavili, spálili trochu energie a zbavili se stresu zdravým způsobem.
  Reklama

Tipy

 • Opláchněte si obličej teplou vodou, aby se vám otevřely póry. Potom se umyjte mycím gelem a nakonec se opláchněte studenou vodou.
 • Nikdy si pupínky nevymačkávejte.
 • Normální mýdlo je v pořádku, ale měli byste si koupit speciální mycí gel na obličej.
 • Každý den používejte opalovací krém s UV faktorem alespoň 15. Někdy mohou být pupínky způsobené vysušením pleti.
 • Po několika měsících si najděte nový mycí gel, protože pleť si na přípravky po nějaké době zvykne.
 • Pokud máte s akné vleklé problémy, měli byste navštívit dermatologa, který vám může předepsat silnější léky.
 • Mýdlo Dove vám pomůže zmírnit zarudnutí pokožky, ale můžete použít i jakékoli jiné mýdlo.
 • Obličej si musíte mýt dvakrát denně i v případě, že žádné pupínky nemáte. Pokud pupínky máte, nevymačkávejte si je, jinak budete mít pleť ještě více zarudlou a mohli byste si způsobit jizvy.
 • Pokud si chcete vymáčknout pupínek, dobře si umyjte ruce a obalte si prsty do papírového kapesníku. Ihned po vymáčknutí pupínku si na něj naneste antiseptický krém, abyste zabili všechny bakterie.
 • Pokud jste si pupínek vymáčkli, nedotýkejte se ho! Přiložte si na něj na několik minut horkou žínku.
 • Než vyzkoušíte páru, ujistěte se, že máte obličej naprosto čistý a nemáte na něm žádnou špínu, mrtvé kožní buňky atd. Jakékoli nečistoty by vám mohly ucpat póry a způsobit další pupínky.
 • Používejte krém Effaclar!
 • Použijte horkou vodu se solí, nebo med.
 • Hydrokoloidní náplasti vám mohou pomoci vyprázdnit vymáčknuté pupínky. Fungují naprosto zázračně!
 • Nesahejte si během dne na obličej. Když si budete rukama sahat na obličej, roznesete bakterie a způsobíte si pupínky.
 • Nedřete si obličej ručníkem, ani si ho neotírejte. Ručník na obličej pouze jemně přikládejte.
 • Nemyjte si obličej příliš často, abyste neodstranili přirozené oleje.
 • Po umytí obličeje vždy použijte hydratační krém, protože mýdla a mycí gely pleť vysušují a zbavují ji přirozené mastnoty. Když budete mít pleť příliš suchou, bude se vám více mastit.
 • Používejte antiseptický krém Sudo Cream. Nanášejte si ho přímo na pupínky. Přes noc by vám měl pleť zesvětlit a odstranit zarudnutí. Tento krém je bílý a velmi viditelný, takže ho používejte pouze přes noc, nebo přes den, když jste doma. Jde o všestranný krém, který se hodí pro všechny, kteří mají pleť se sklony k akné.
 • Hydratační krém musíte používat i v případě, že máte mastnou pleť. Vyberte si nějaký krém bez obsahu olejů.
Reklama

Varování

 • Když si budete pupínky vymačkávat, udělají se vám jizvy.
 • Pokud si chcete vymáčknout pupínek, udělejte to pořádně a dávejte si pozor, abyste neroznesli bakterie.
Reklama

Související články

Jak zmírnit otok a zarudnutí pupínků
Jak léčit folikulární keratózuJak léčit folikulární keratózu
Jak se zbavit odumřelé kůžeJak se zbavit odumřelé kůže
Jak se zbavit pihJak se zbavit pih
Jak se zbavit mozolůJak se zbavit mozolů
Jak se rychle zbavit jizev po aknéJak se rychle zbavit jizev po akné
Jak se zbavit akné na zádechJak se zbavit akné na zádech
Jak se zbavit kuřích okJak se zbavit kuřích ok
Jak vytáhnout prázdný pupínek na povrch kůžeJak vytáhnout prázdný pupínek na povrch kůže
Jak ošetřit štípance od roztočůJak ošetřit štípance od roztočů
Jak se zbavit akné přírodní cestouJak se zbavit akné přírodní cestou
Jak se zbavit akné na těleJak se zbavit akné na těle
Jak se zbavit akné s domácími prostředkyJak se zbavit akné s domácími prostředky
Jak se zbavit jizev po akné pomocí domácích tipůJak se zbavit jizev po akné pomocí domácích tipů
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 13 333 krát
Stránka byla zobrazena 13 333 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama