Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Nejlepší způsob jak se zbavit zarudnutí v obličeji závisí na tom, co je jeho příčinou. Obyčejnou zarudlost pokožky můžete odstranit pomocí kosmetických přípravků a čistidel, ovšem jiné kožní problémy, které způsobují podráždění vaší pleti, budou potřebovat dodatečnou léčbu. Držte se metody, která se hodí nejvíce pro váš typ kožních potíží a zbavte se zarudlého obličeje jednou provždy.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:
Vypilujte svou péči o pleť

  1. 1
    Identifikujte pachatele. Některý z produktů vaší kosmetické výbavy může způsobovat alergické reakce, pupínky a jiné podráždění. Zamyslete se proto nad kosmetikou, přípravky na pleť a vlasovými produkty, které právě používáte. Všechny je přestaňte používat a potom je začněte pomalu jeden po druhém opět zařazovat do své každodenní rutiny. Tímto způsobem dokážete určit, který z těchto přípravků způsobuje vaší pleti potíže.
    • Jestliže zarudnutí vašeho obličeje provází také otoky, obzvláště rtů či jazyka, případně obtíže s dýcháním, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. V České republice volejte linku 112.
    • Začněte s produkty, které jste do své kosmetické výbavy zařadili nedávno, protože právě ty budou pravděpodobně na vině.
    • Naplánujte si vyšetření u alergologa nebo dermatologa. Lékař provede vyšetření, při kterém na vaši kůži nanese malé množství chemikálií a následně bude pozorovat, zda dojde k nějaké reakci.
    • Možná máte jen citlivou pokožku. Pokud je to tak, můžete použít některý z řady přípravků na citlivou pleť. Mezi klasické přípravky tohoto typu patří například Aveeno Ultra-Calming nebo Eucerin Redness Relief.
    • Jakmile zjistíte, který z přípravků stojí za vaším zarudlým obličejem, okamžitě ho přestaňte používat, stejně jako jakýkoli jiný přípravek, který obsahuje stejnou aktivní či neaktivní ingredienci.[1]
  2. 2
    Obličej si myjte jednou až dvakrát denně. Používejte teplou vodu - vysoušení pleti může způsobit jak horká, tak studená voda. Budete-li si obličej mýt špatně, kůže se může podráždit a zarudnout. Proto byste měli používat nějaký šetrný čistící přípravek bez aromatizace, alkoholu a dalších vysoušivých činidel. Zkuste produkty jako Cetaphil nebo Purpose.
    • Obličej po umytí osušte přikládáním měkkého ručníku. Obličej nedrhněte - mohli byste tím pleť podráždit ještě více.[2]
    • Vyzkoušejte čistidla se sulfáty, jako je Rosanil. Tyto ingredience pomůžou se záněty. [3]
    • Jestliže vaši zarudlost provází pupínky a přitom nemáte citlivou pokožku, můžete zkusit přípravky s obsahem benzoylperoxidu, jako je třeba Clearasil.
  3. 3
    Používejte hydratační přípravky. Po umytí obličeje na kůži okamžitě aplikujte hydratační pleťový krém (nebo pleťovou vodu) a zadržte v ní vlhkost.
    • Své hydratační přípravky můžete skladovat v lednici a na obličej je tak aplikovat vychlazené. Studené produkty stáhnou cévy ve vašem obličeji, čímž dojde k vyblednutí zarudnutí.
    • Vyhýbejte se přípravkům s obsahem alkoholu, vilínu, peprmintu, aromat, eukalyptu nebo hřebíčkového oleje. Tyto přísady se považují za kožní iritanty a vaši pleť by akorát ještě více podráždily.[4] [5]
  4. 4
    Zvažte užití volně dostupných speciálních mastí. Nejpopulárnější jsou kortikoidy pro vnější aplikaci, který zmírňuje zarudnutí, otoky a uklidňuje kůži. Sežeňte mast, která obsahuje kortizon v koncentraci 0.5% nebo 1%. Lék užívejte střídmě, asi jednou nebo dvakrát denně, a to pouze na postižená místa.
    • Tyto přípravky nepoužívejte po dlouhou dobu, protože jejich nadměrné užívání může vést k podráždění pokožky.
    • Vyhledat můžete také přírodnější zklidňující krémy s obsahem ingrediencí typu lékořice, kopretiny, čaje, kurkumy, hořčíku, okurky nebo zázvoru.[6]
  5. 5
    Vyzkoušejte gel z aloe vera. Aloe vera dokáže zmírňovat záněty a ulevovat od bolesti. Použít ho můžete ve formě gelu z rostliny aloe vera nebo si kupte nějaký přípravek s jeho výtažkem. Aloe vera gel aplikujte na obličej dvakrát denně a zbavte se tak zarudnutí.
    • Chcete-li z rostliny aloe vera odebrat gel, musíte vytrhnout jeden z větších listů ze spodní části rostliny. List potom rozřízněte napůl a obnažený gel z něj vyškrábněte. Potom ho na obličej nanášejte dvakrát denně.[7] [8]
    • Gel z aloe vera je ale k dostání ve většině supermarketů a v lékárnách.
  6. 6
    Zvažte použití kokosového oleje. Kokosový olej je přírodní hydratační činidlo, zadržující vlhkost. Při aplikaci olejů na aknózní pleť buďte opatrní - akné byste tím mohli zhoršit. Kokosový olej brání vaši pokožku před ztrátou vlhkosti a následnou dehydratací, která je běžnou příčinou zarudnutí. Navíc obsahuje kyselinu laurovou, která má antivirotické, antifungální a antimikrobiální účinky, které pomáhají revitalizovat pleť. Každý večer si vetřete kokosový olej do pokožky a obzvláštní pozornost věnujte problémovým místům, která jsou velmi hrubá nebo extrémně zarudlá.[9]
    • Použít můžete také olivový olej, mandlový olej nebo olej z šípkových jader. Tyto oleje mají podobné vlastnosti jako kokosový olej a pomůžou hydratovat vaši pokožku.[10]
    • Kokosový olej ulevuje od zarudnutí v případě, že je způsobené vysoušením kůže.
  7. 7
    Vyzkoušejte masku z ovesných vloček. Ovesné vločky mají výborné zklidňující účinky na různé druhy zarudnutí - od slunečních popálenin, přes ekzémy až po obyčejné podráždění. Kupte čisté ovesné vločky, přidejte do nich vodu, nechte ji důkladně vsáknout a vzniklou směs aplikujte na obličej jako masku. Masku nanášejte často, klidně každý den, a pokaždé ji nechte na obličeji alespoň 30 minut. Následně ji z obličeje smyjte. [11]
    • Chcete-li masce dodat na účinnosti, zamíchejte do vloček také trochu mléka. Použít byste měli plnotučné nebo polotučné (musí obsahovat alespoň 2% tuku). Tučné bílkoviny v mléce pomáhají omlazovat pleť.[12]
    Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 4:
Změňte svůj životní styl

  1. 1
    Zarudnutí zakryjte korektorem. Normální korektory nedokážou zarudnutí obličeje zakrýt pořádně, takže musíte použít speciální korektor, spoléhající na princip doplňkových barev, které vyváží odbarvené části pokožky. Pro zarudnutí obličeje zvolte korektor se zeleným nádechem. Malé hrášky korektoru naneste na zarudlé oblasti svého obličeje a jemně je rozetřete pomocí prstů nebo makeupové houbičky.
    • Jestliže zarudnutí přetrvá delší dobu nebo je příliš těžké, aby ho dokázal zakrýt korektor, pak možná trpíte stavem zvaným rosacea. Pokud máte podezření, že tímto stavem trpíte, kontaktujte svého dermatologa.[13]
    • Nenanášejte silnou vrstvu. Korektor může, ale nemusí, zakrýt zarudnutí. Jestliže se vám nepodaří standardním, umírněným množstvím korektoru zakrýt každý kousek zarudlé pleti, rozhodně se ho nesnažte nanášet v silnějších vrstvách. Pokud byste korektoru aplikovali na pokožku přílišné množství, zelený odstín by mohl začít prosvítat skrz.
  2. 2
    Používejte přípravky na opalování. Zarudnutí vaší pleti může být způsobené vystavením slunečnímu záření. Krém naneste na obličej před tím, než vyjdete z domu, a to i v případě, že je venku zataženo. Krémy na pleť a jinou citlivou pokožku dostanete v místní lékárně.
    • Účinný krém na opalování musí mít ochranný faktor nejméně 30. [14]
    • “Nekomedogenní” krémy a mléka na opalování zabrání ucpání pórů.
    • Pořídit si můžete také make up nebo hydratační krém, který v sobě již obsahuje ochranné složky proti slunci.
  3. 3
    Chraňte pokožku před chladným počasím. V sušším, chladnějším počasí může snadno dojít k popálení obličeje větrem, přičemž částečky ve vzduchu mohou odstranit zdravé vrstvy vaší kůže a celou oblast podráždit.[15] Budete-li se více chránit, váš nos i tváře budou po návratu do vyhřáté místnosti méně červené.
    • Je-li váš obličej vystaven chladu, dojde ke stažení cév a následnému zbělání pokožky. Jakmile se ale vrátíte na nějaké teplé místo, veškerá krev se nahrne najednou zpět do obličeje, který tak získá jasně červenou barvu.
    • Noste šálu, čepici nebo lyžařskou kuklu z šetrného materiálu.
  4. 4
    Pijte vodu a jezte potraviny, které hydratují. Existují určité změny jídelníčku, které můžete udělat s cílem zabránit zarudnutí obličeje zevnitř. Hydratující, chladivé potraviny, jako jsou mrkev, sladké brambory, jablka, celer, kokos, okurky, meloun, broskve, papája, špenát nebo brokolice obsahují antioxidanty, které jsou schopné hydratovat vaši pokožku zevnitř.
    • Jestliže má vaše moč světle žlutou až čirou barvu, pak jste dobře hydratovaní. Pokud je ale sytě žlutá nebo oranžově žlutá, měli byste pít více vody.
    • Větší konzumací těchto potravin ochráníte svou kůži před vysoušením při vystavení chladnému zimnímu větru nebo jiným drsným, suchým podmínkám.
    • Vyhýbejte se kořeněným pokrmům, horkým nápojům, kofeinu a alkoholu. Tyto věci podporují rudnutí obličeje a zhoršují kožní problémy.[16]
  5. 5
    Aplikujte na pleť okurku. Okurky obsahují spoustu vody a také mnoho vitaminů a minerálů, které pomáhají hydratovat pokožku. Vychlazenou okurku oloupejte a nakrájejte. Zakloňte hlavu, plátky okurky si poklaďte na zarudlé oblasti obličeje a nechte je tam 15 až 20 minut.
    • Během této doby by měl vitamin C obsažený v okurce zafungovat a zmírnit projevy nepříjemného zarudnutí.[17]
    • Okurku si do kůže nevtírejte - třením byste si mohli podráždění pleti ještě zhoršit.
  6. 6
    Aplikujte na pleť zelený čaj. Zelený čaj má protizánětlivé účinky a pomáhá stahovat cévy v pokožce, čímž napomáhá zmírňovat zarudnutí a záněty. Několik sáčků nebo lžiček sypaného čaje nasypte do konvičky s vroucí vodou a stáhněte ji z plotny. Čaj potom nechte 10 minut louhovat. Po uplynutí této doby nalijte čaj do mísy a namočte v něm žínku. Jakmile čaj dosáhne pokojové teploty, přiložte si namočenou žínku na obličej.[18]
    • Použít můžete také heřmánkový nebo peprmintový čaj. Jestliže je vaše pokožka ale příliš citlivá, heřmánku se vyhněte.
    • Ujistěte se, že použijete žínku, která se může zašpinit. Zelený čaj pravděpodobně obarví jakoukoli použitou látku.
    • Žínkou si obličej nedrhněte příliš silně, mohli byste si tak způsobit další podráždění pleti.
  7. 7
    Naneste na obličej vazelínu. Při nanášení vazelíny na obličej náchylný k akné buďte velmi opatrní - akné by se mohlo zhoršit. Přesto pokud chcete obličeji dodat na další ochranné vrstvě, můžete na něj tenkou vrstvu vazelíny nanést. Vazelína zabrání příliš rychlému stahování a roztahování cév, čímž dokáže redukovat většinu obličejového zarudnutí. [19]
    • Pokud si nejste jisti bezpečností, aplikujte vazelínu nejprve na menší část tváře, kde zarudnutí není tak vážné. Jestliže po několika hodinách kůže více zčervená nebo se zdá být více podrážděná, vazelínu na zbytek obličeje neaplikujte.
  8. 8
    Aplikujte studené obklady. Chladné teploty zmírňují zarudnutí tím, že stáhnou cévy v pokožce. Tato metoda je obzvláště užitečná v případě, že je zarudnutí provázeno pocity pálení nebo opuchnutím. Studený obklad připravíte tak, že vezmete čistou, měkkou žínku a pustíte na ní studenou vodu. Žínku potom přiložíte na postiženou oblast.[20]
    • Chcete-li se vyhnout tradičním obkladům, můžete použít také namrazený gelový sáček, obalený v silnější vrstvě ručníků.
    • Další možností je umístit mokrou žínku na několik minut do lednice a potom si ji přikládat na obličej.
    • Nepoužívejte příliš hrubé žínky.
    Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 4:
Zbavte se rosacey

  1. 1
    Držte se z dosahu spouštěčů rosacey. Rosacea je chronická kožní choroba, která přichází ve vlnách. Dá se jen velmi obtížně předvídat, ale jednou z nejlepších věcí, které můžete pro zabránění projevů této nemoci (včetně zarudnutí) udělat, je jednoduchá eliminace jejích spouštěčů.
    • Mezi běžné spouštěče patří vystavení slunečnímu svitu, horko, alkohol, kořeněná jídla, tvrdé sýry, intenzivní emoce a změny počasí, jako je například zvýšená vlhkost nebo silný vítr.
    • Emocionální spouštěče rosacey zahrnují stres, strach, úzkost a pocity zahanbení.[21]
  2. 2
    Požádejte lékaře o předepsání ústně podávaných léků. Medikamenty na předpis zmírňují kožní záněty a lékař vám je předepíše za předpokladu, že na zarudnutí nezabraly žádné jiné léčby nebo přírodní metody. Pokud jste těhotná žena, plánujete otěhotnět nebo trpíte nějakou zdravotní komplikací, řekněte o tom lékaři ještě než začnete užívat nové léky.
    • Lékař vám může předepsat doxycyklin, což je ústně podávané antibiotikum známé svými účinky pro zmírňování zánětů. Jedna z verzí léku s nízkou koncentrací doxycykliu je Oracea, které se zpočátku podává více, aby se účinná látka ve vašem těla nastartovala a potom se pokračuje v udržovacích dávkách.
    • Doxycyklin neléčí pouze zarudnutí, ale také červené bulky spojené s rosaceou.
    • Na výběr ale máte i další léky na předpis. Promluvte si s lékařem o tom, které medikamenty jsou pro vás nejvhodnější. Předepisují se při těžších případech rosacey, ne při těch mírných. [22]
  3. 3
    Užívejte léky pro povrchovou aplikaci. Někteří pacienti dávají před pilulkami přednost různým mastem. Lékař vám může předepsat léčebné krémy, jako je například sulfacetamid sodný/síra, Metrogel (metronidazol) nebo Finacea (kyselina azelainová), které jsou stejně účinné jako ústně podávané léky, ale aplikují se povrchově.[23] Každý z těchto léků pomáhá léčit červené bulky i zarudnutí spojené s rosaceou.[24]
  4. 4
    Zkonzultujte s dermatologem možnost laserové léčby. Tato léčba je často nasazována pacientům pro dlouhodobější úlevu od zarudnutí, než kterou poskytnou jiné druhy léčby. Pomoct vám může také s viditelnými cévkami v obličeji, na krku a na hrudníku. Tato terapie pomáhá viditelně vylepšovat kůži a rozjasňovat pleť.
    • Laserová léčba může být poměrně nepříjemná, ale toto nepohodlí lze zmírnit lokálním anestetikem či chladivými polštářky.
    • Tato terapie se neprovádí najednou, ale musí se opakovat v 3-6 týdenních intervalech. Nejlepšího efektu se docílí po několika sezeních, přičemž zdravotní pojišťovny zákrok povětšinou nehradí.
    • K laseru se přistupuje většinou u pacientů, které zarudlost trápí dlouhodobě a nereaguje na žádné jiné, jednodušší léčebné postupy.[25]
    Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 4:
Zbavte se akné v dospělosti

  1. 1
    Užívejte kyselinu salicylovou. Kyselina salicylová pomáhá zmírňovat otoky a zarudnutí. Bonusem je pomoc v uvolnění kožních pórů. Tato kyselina je obsažena v celé řadě různých gelů, ubrousků, krémů, hydratačních přípravků, čistidlech a sprejích. Vyzkoušejte jakýkoli z nich, o kterým si myslíte, že bude sedět vaší běžné rutině. Začněte s 2% roztokem, aby nedošlo k vysušení pokožky.[26]
  2. 2
    Aplikujte povrchově aspirin. Kyselina salicylová v aspirinu stahuje cévy a značně zmírňuje záněty v obličeji. K přípravě povrchové masky rozdělte kapsli aspirinu napůl. Obsažený bílý prášek smíchejte s několika kapkami vody a vytvořte pastu. Tu potom naneste přímo na akné. Místo přelepte náplastí a počkejte zhruba 30 minut.
    • Jestliže máte aspirin v tabletách, rozdrťte jednu tabletku a vzniklý prášek umíchejte s vodou do pasty.
    • Po třiceti minutách by měly být cévy již stažené. Akné i přilehlé oblasti by měly být znatelně méně zarudlé.[27]
  3. 3
    Nechte si předepsat silnější léky. Pokud trpíte chronickou nebo vážnější formou akné dospělých, standardní přípravky pro péči o kůži u vás pravděpodobně moc nezabírají. V tuto chvíli vám dermatolog předepíše silnější mast pro vnější užití nebo nějaký krém, kterým se akné zbavíte. Lékař vám může předepsat také ústně podávaná antibiotika, laserovou léčbu, chemický peeling nebo mikrodermabrazi.
    • K předepsání ústně podávaných antibiotik dochází většinou kvůli nutnosti zabít bakterie, způsobující kožní potíže. Předepsány vám ale můžou být také léky pro regulaci hormonů, jako je antikoncepce nebo spironolakton, který byl původně určen pouze pro léčbu hypertenze.[28]
    • Krémy a masti pro vnější užití obvykle obsahují ingredience jako jsou antibiotika, retinoidy, síra, benzoylperoxid a kyselina sylicylová.
    • Není nic neobvyklého, že předepsaná léčba kombinuje vícero zmíněných medikamentů.
    Reklama

Tipy

  • Pokud kouříte, promluvte si s praktickým lékařem či dermatologem o tom, jak s tím skončit. Kouření může způsobovat zarudnutí kůže.
  • Odborník na péči o kůži, jako je například dermatolog nebo kosmetička, vám může předat dobré rady ohledně produktů (volně dostupných i na předpis), které jsou pro vaši kůži nejvhodnější.
  • Zjistěte si, zda na vaše potíže existuje léčba hrazená zdravotní pojišťovnou, abyste zbytečně nemuseli utrácet další peníze. Je možné, že některé zákroky u specifických zdravotních obtížích budou hrazené ze zdravotního pojištění.
  • Každý z nás je jiný a proto také trpíme rozdílnými kožními potížemi. Máte-li oteklý a zarudlý obličej, měli byste ho udržovat v chladu - například obklady. Tělo zklidníte také odpočinkem.
Reklama

Varování

  • Jestliže je zarudnutí provázené také otokem v obličeji, obzvláště na rtech či jazyku, případně pokud máte potíže s dýcháním, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.
Reklama

O tomto wikiHow

Laura Marusinec, MD
Spoluautorem článku je :
Lékař
Spoluautorem tohoto článku je Laura Marusinec, MD, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 15 572 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 15 572 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama