Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Akné se objevuje tehdy, když se vlasové folikuly ucpou mazem, odumřelými kožními buňkami nebo bakteriemi.[1] Projevuje se potom nevzhlednými bulkami, fleky a zarudlostí.[2] Ačkoli se akné týká nejčastěji dospívajících, touto běžnou kožní chorobou může trpět skutečně kdokoli, a to od malých dětí až po staré osoby.[3] Naštěstí existují různé metody, kterými se dá akné léčit i s přidruženým zarudnutím.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:
Užití domácích metod pro minimalizaci zarudlého akné

 1. 1
  Kupte šetrnou pleťovou vodu. Nepořizujte žádné agresivní a vysoušivé produkty se stahujícím efektem.[4] Vyhněte se čistícím přípravkům na bázi alkoholu a hledejte takové pleťové vody, na kterých jsou hesla typu "jemné" nebo "bez alkoholu."[5]
  • Astringentní a alkoholové přípravky vašemu akné nijak nepomohou a navíc vaši kůži vysuší, čímž symptomy akné pravděpodobně ještě zhorší, a to včetně nepříjemného zarudnutí.
 2. 2
  Dvakrát denně si myjte obličej. Buďte opatrní a obličej si umývejte šetrným čistidlem jednu minutu ráno a jednu minutu večer.[6] Použijte k tomu prsty nebo měkkou žínku - v žádném případě nepoužívejte nehty ani žádné hrubé textilie. Obličej byste si měli umývat také pokaždé, když se zpotíte, například při cvičení.[7] Pokožku si nedrhněte ani neškrabejte: pamatujte, že kůže náchylná k tvorbě akné může být velmi citlivá a jemná. Obličej si oplachujte vlažnou vodou, ani příliš horkou, ani příliš studenou.
 3. 3
  Každý den hydratujte pokožku. I přesto, že se vám to může zdát nelogické, hydratační přípravky pomáhají zabraňovat zhoršování akné. Jelikož akné může být zhoršeno odumřelými kožními buňkami, udržování zdravé pleti pomáhá redukovat aknózní projevy. Ba co víc, přehnaně suchá pokožka může vést k nadprodukci kožního mazu, který je za vznik akné zodpovědný. Při nákupu hydratačních přípravků se ujistěte, že je na obale jasně uvedeno "nekomedogenní." To znamená, že vám daný přípravek neucpe póry.[8]
  • Hledejte produkty s obsahem glycerinu, kyseliny hyaluronové a podobných složek. Vyhýbejte se kakaovému máslu, minerálnímu oleji a chladivým hydratačním krémům.[9]
  • Někteří výrobci hydratačních krémů a pleťových vod používají speciální formule pro zmírňování zarudnutí pokožky. Mezi takové producenty patří například Eucerin nebo Aveeno. Obě tyto značky jsou doporučovány renomovanými dermatology.
 4. 4
  Pořiďte si volně dostupné léky proti akné. Existuje celá řada produktů, které dokážou akné minimalizovat. Jsou to vesměs medikamenty pro vnější použití, které můžete aplikovat přímo na kůži, a to jednou či dvakrát denně.[10] Začněte s nějakým nepříliš silným lékem a k silnějším se postupně propracujte.[11]
  • Hledejte produkty s obsahem benzoylperoxidu, kyseliny salicylové, tea tree oleje a síry. Vhodné je začít s benzoylperoxidem, protože u něj nehrozí tak velké riziko podráždění pokožky jako u ostatních účinných látek.[12] Pro aklimatizaci kůže na benzoylperoxid začněte s nějakou slabší formou, zhruba s 2.5%.
  • Buďte opatrní a dodržujte veškeré instrukce, uvedené na obale. V některých případech tyto produkty způsobují větší citlivost na sluneční záření. Jindy zase dochází k negativním reakcím s další medikací. Pečlivě tedy čtěte informace na obale a pokud máte jakékoli pochybnosti, promluvte si o přípravku s lékařem.
  • V průběhu několika prvních týdnů můžete pozorovat zarudnutí a šupení pokožky. Jestliže ale některé z těchto symptomů přetrvají i nadále, měli byste změnit používaný produkt a/nebo konzultovat svůj stav se svým lékařem.
 5. 5
  Promluvte si s lékařem o možnosti užití bylinných přípravků. Existuje celá řada bylinných metod, o kterých se tvrdí, že dokážou zmírňovat projevy akné. Většina z nich ale není vědecky testována a může při nich docházet k nebezpečným vedlejším účinkům. Pamatujte, že "přírodní" neznamená vždy automaticky také zdravé a bezpečné.[13] Bylinnou léčbu proberte s lékařem a zhodnoťte, zda je pro vás vhodná nebo ne. Mezi takové bylinky potom patří:
  • Tea tree olej. Na postiženou oblast naneste gel s obsahem 5% tea tree oleje. Dávejte ale pozor, abyste ho nepoužili na dermatitidu nebo rosaceu. [14] Pokud některým z těchto stavů trpíte, tea tree olej pro vás není tou nejlepší volbou.
  • Extrakt ze zeleného čaje. Dvouprocentní roztok extraktu ze zeleného čaje aplikujte dvakrát denně na postiženou oblast.[15] Další možností je namočení žínky ve vychladlém zeleném čaji a její přiložení na 1-2 minuty. Tento postup několikrát opakujte. Ošetření zeleným čajem věnujte několik večerů v týdnu.[16]
  • Aloe vera. Na postiženou oblast aplikujte 50% gel aloe vera. [17] Nejlepší je použít gel přímo z rostliny, kterou můžete koupit ve většině obchodů s květinami.[18]
  • Pivovarské kvasnice CBS 5926. Tento kmen pivovarských kvasnic užívejte ústně. Dávejte si ale pozor, pivovarské kvasnice můžou způsobovat plynatost.[19]
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 4:
Užití zdravotních prostředků pro minimalizaci zarudlého akné

 1. 1
  Sjednejte si návštěvu u dermatologa. Jestliže volně dostupné léky a změny životního stylu nepřinesou úlevu od zarudlého akné, měli byste si o svých potížích promluvit s dermatologem.[20] Pravděpodobně vám předepíše účinnější léky a doporučí jiný léčebný postup. Také by měl být schopný určit přesný typ vašeho akné a jeho závažnost.
  • Mezi další známky toho, že byste si měli promluvit s lékařem, patří růst ochlupení v obličeji, spojený právě s vaším akné, dále potom zjizvení nebo vznik lézí a uzlin pod pokožkou. [21]
 2. 2
  S dermatologem proberte možnost předepsání silnějších přípravků. Existuje celá řada léků pro vnější užití (či léků, které můžete aplikovat přímo na pokožku), jež vám lékař může předepsat. Mezi běžné komponenty těchto léků patří antibiotika, retinoidy, kyselina salicylová nebo benzoylperoxid.[22] Kromě toho můžeme v přípravcích na akné a rosaceu najít také kyselinu azelainovou, která pomáhá redukovat zarudnutí, ale také pupínky samotné.
  • Retinoidy pomáhají léčit zarudnutí tím, že brání folikulům v ucpávání.[23] V prevenci akné a zarudnutí mohou být tedy velmi efektivní.
  • Antibiotika pomáhají redukovat zarudnutí zmírněním zánětu a zabitím škodlivých bakterií na kůži.[24]
  • Benzoylperoxid léčí zarudnutí z akné snížením rizika, že se u vás usadí bakterie s rezistencí na antibiotika.[25] Kromě toho také redukuje ucpávání pórů.
  • Kyselina salicylová pomáhá léčit zarudnutí snížením počtu odumřelých kožních buněk a uvolňováním pórů.[26]
 3. 3
  Při aplikaci léků pro vnější užití dodržujte instrukce od lékaře. Množství a frekvence aplikací je závislá na příčině a závažnosti vašeho akné. Promluvte si s lékařem a zeptejte se ho na jeho doporučení ohledně předepsaných léků. Bedlivě si vyslechněte, jaké vám hrozí vedlejší účinky a s jakými léky mohou nové medikamenty negativně reagovat. [27]
  • Lékaři řekněte o všech dalších lécích, které užíváte. Také se mu svěřte, zda plánujete v dohledné době otěhotnět. Tyto informace můžou ovlivnit konečné rozhodnutí o konkrétní léčbě vašeho akné.
 4. 4
  Buďte trpěliví. Povrchová léčba akné může v počátku přinést viditelná zlepšení klidně až po 4-8 týdnech.[28] Někdy může dojít k tomu, že se zarudnutí nejprve zhorší a až potom dojde k jeho zlepšení.[29] Buďte proto trpěliví, vaše pleť možná potřebuje pro své zhojení jen trochu více času.
 5. 5
  Zeptejte se lékaře na možnosti orálně podávaných léků. Orálně podávaná léčiva mohou povrchovou léčbu doplnit nebo plně nahradit. Zredukovat zarudnutí a zabránit dalším projevům akné můžou léky typu antibiotik, hormonální antikoncepce nebo antiandrogenů. Je třeba ale dodat, že některé z těchto léčiv mohou způsobit velmi vážné vedlejší účinky. Užívejte je proto jen pod dohledem zkušeného lékaře. Za každých okolností také lékaři sdělte veškeré léky, které aktuálně užíváte.
  • Ústně podávaná antibiotika fungují stejným způsobem jako antibiotika pro vnější užití. Se zarudnutím a zánětem bojují zabitím nechtěných bakterií.[30] Tyto léky mohou způsobovat žaludeční nevolnost a navíc mohou špatně interagovat s hormonální antikoncepcí, takže si před jejich nasazením promluvte s lékařem.[31]
  • Hormonální antikoncepce ulevuje od projevů akné odplavením testosteronu z krevního řečiště. To je pro pokožku náchylnou k akné dobré.[32] Tato léčba účinkuje jen u dívek a žen. Antikoncepce může být z dlouhodobého hlediska efektivnější než antibiotika,[33] přičemž mezi negativní vedlejší účinky patří nárůst hmotnosti, bolest prsou a riziko vzniku nebezpečných krevních sraženin.[34]
  • Antiandrogeny jsou další možností pro ženy, ale ne pro muže.[35] Tato léčiva fungují na bázi kontroly produkce mazu mazovými žlázami.[36]
 6. 6
  Zeptejte se svého dermatologa na steroidové injekce. Tyto injekce se primárně používají ke zmenšení velkých bulek a hluboko uložených lézí, způsobených akné. Pro léčbu velmi rozšířeného akné, zejména v obličeji, ale vhodné rozhodně nejsou.[37] Steroidová injekce může pomoct v případě velkých bulek, uzlin a lézí pod pokožkou tak, že je zmenší a sníží riziko následného vzniku jizvy.
  • Kortizonové injekce s sebou nesou určité vedlejší účinky, mezi něž patří bledé skvrnky na kůži, viditelné cévy a ztenčená pokožka. Tyto injekce mohou být navíc poměrně bolestivé.
 7. 7
  Ptejte se na možnost světelné terapie. Zarudnutí a zanícení oblasti postižené akné je způsobené bakterií p. acnes. Tuto bakterii je možné zabít aplikací světla určité frekvence - nejčastěji modrého světla.[38] Tuto terapii je možné provést v ordinaci, ale v některých případech dokonce i přímo doma.[39] Některé lasery dokážou mimo zarudnutí a zánětu zmírnit také samotné pupínky a zjizvení.
  • Před započetím světelné terapie vám může lékař na postiženou oblast aplikovat nějaký speciální přípravek, který zesílí citlivost vaší pokožky na světlo.
  • Při světelné terapii je obvykle nutné absolvovat několik sezení.
  • Mezi běžné vedlejší účinky patří citlivost na světlo, suchá kůže a dočasné zarudnutí.[40]
  • Tato léčba může být nákladnější než jiné léčebné postupy, a proto nejdříve dobře zvažte své finanční možnosti a promluvte si o všech aspektech této terapie s lékařem.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 4:
Změny životního stylu pro minimalizaci zarudlého akné

 1. 1
  Ovládněte se a nevymačkávejte si pupínky. K vymačkávání uhrů vás to může přirozeně táhnout, ale riskujete tím rozšíření akné, vedoucí k infecím, zhoršení zarudnutí a následnému zjizvení.[41] Je to náročné, ale vhodnější je skutečně počkat, než se akné vyčistí.
 2. 2
  Nedotýkejte se obličeje. Saháním na obličej můžete roznášet bakterie, zodpovědné za vznik akné a přidávat do pokožky další oleje, které vedou k infekci. Zhoršíte tím veškeré projevy akné, včetně zarudnutí.[42] Řekněte si, že pokud se budete dotýkat obličeje, všechno akorát zhoršíte. Pokud si nemůžete pomoct a na obličej neustále saháte, zkuste si natáhnout palčáky, sedněte si na ruce nabo si navlečte na zápěstí gumičku, která vám vždycky připomene, že máte nechat ruce dole.
 3. 3
  Prostředí okolo obličeje udržujte v čistotě. Ať už se jedná o vlasy, telefon, čepici nebo sponku do vlasů, všechny takové věci mohou aknózní pleť ještě více podráždit.[43] Mohou způsobovat pocení a ucpávání pórů. Udělejte všechno pro to, abyste svůj obličej udrželi naprosto čistý. Telefon si nepřikládejte úplně k uchu, nenoste čepice a klobouky, vlasy si stahujte dozadu, a to všechno až do doby, než bude vaše pleť dokonale čistá.
 4. 4
  Nepoužívejte přípravky na bázi oleje. Spreje na vlasy, gely, krémy na opalování a make-up na bázi oleje - to všechno může zhoršovat zarudnutí vašeho akné.[44] Všechny podobné přípravky přestaňte okamažitě používat. Místo nich si pořiďte nekomedogenní či na vodní bázi založené sluneční a hydratační krémy.[45]
 5. 5
  Pravidelně používejte šampon. Maz ve vlasech může akné také zhoršovat. Nadměrně produkovaný maz z vlasů dostanete pravidelným používáním šamponu.[46] Vlasy si myjte každý den nebo alespoň obden a uvidíte, že se vám zarudlé akné určitě zlepší.
 6. 6
  Chraňte se před slunečním zářením. Vyschlá a od slunce spálená pokožka je náchylnější ke vzniku akné. Chraňte ji proto aplikací nekomedogenních krémů na opalování nebo zůstaňte ve stínu.[47] Ochrana kůže před sluncem je obzvláště důležitá tehdy, když užíváte nějaké medikamenty na akné, které mohou zvyšovat citlivost kůže na slunce.
 7. 7
  Do jídelníčku zařaďte rostlinné náhražky mléčných výrobků. Spojitost stravy a akné je značně kontroverzní téma. Několik výzkumů ale ukázalo, že u některých lidí přispívá k zvýšenému výskytu lézí spojených s akné konzumace mléčných produktů. [48] Zvažte proto přechod k sójovému mléku nebo k výrobkům z různých oříšků a po čase zhodnoťte, zda to mělo pozitivní vliv na vaši kůži.
  • Pamatujte, že mléčné výrobky dodávají lidskému tělu vápník a další potřebné živiny, což je důležité zejména u dospívajících dětí. Před změnou jídelníčku si proto promluvte se svým lékařem a ujistěte se, že budete i nadále přijímat vyvážené množství všech živin.[49]
 8. 8
  Jezte zdravé potraviny, které nezvýší hladinu vašeho cukru v krvi. Glykemický index ukazuje, jak moc zvyšuje ta která potravina s obsahem sacharidů hladinu cukru v krvi.[50] Spousta výzkumů již prokázala, že strava složená z potravin s vysokým glykemickým indexem přispívá vzniku akné mnohem víc než strava s nížkým GI.[51] Potraviny s vysokým glykemickým indexem jsou navíc často mnohem méně zdravé než ty s nízkým glykemickým indexem. [52] Vysoce glykemická bývají obvykle silně zpracovaná jídla se spoustou mouky a cukru. Mezi potraviny s nízkým glykemickým indexem naopak patří suroviny s vysokým obsahem vlákniny, jako jsou například celozrnné obiloviny, zelenina nebo ovoce.[53]
  Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 4:
Užití kosmetiky pro minimalizaci zarudlého akné

 1. 1
  S nanášením make-upu na pleť náchylnou k akné buďte opatrní. Pokožka náchylná k akné může být velmi citlivá a kosmetika ji může ještě více podráždit. Některá kosmetika může dokonce způsobit vznik nového akné, které překryje již existující pupínky. Pamatujte, že používání make-upu nemusí být pro vaši kůži vůbec vhodné. Promluvte si s dermatologem a zeptejte se ho, jakou kosmetiku byste měli používat, jestli vůbec. Make-up, po jehož nanesení se u vás objevuje akné častěji nebo se významně zhoršuje, přestaňte okamžitě používat.
  • Pokud používáte make-up, před spaním se vždy odličte.
 2. 2
  Kupujte kosmetiku bez obsahu olejů. Používejte pouze přípravky na vodní či minerální bázi.[54] Hledejte přísady, jako je oxid siřičitý, oxid zinečnatý nebo dimetikon. Tyto ingredience pomáhají potlačovat zarudnutí.[55]
  • Další možností základní kosmetiky je použití zabarveného hydratačního přípravku, samozřejmě nekomedogenního a bez přidaných olejů.
 3. 3
  Na pupínek naneste tenkou vrstvu korektoru. Korektor vtlačte do pupínku kartáčkem a trochu s ním zatočte. Propracujte si tak cestu okolo celého pupínku, dokud není zcela pokrytý. Chcete-li dosáhnout nejefektivnějšího pokrytí, aplikujte korektor do "X."[56]
  • Pokuste se najít takový odstín, který bude pokud možno co nejvíce odpovídat tónu vaší pokožky.
  • Použitím kartáčku z korektoru se špičatými a plochými štětinkami dokážete na pleť nanést skutečně velmi tenkou vrstvu make-upu.
  • Na zakrývání akné jsou obzvláště vhodné korektory se žlutými a zelenými podtóny. Hledejte proto korektory těchto odstínů, které vám pomohou zredukovat viditelnost vznikajících pupínků.[57]
 4. 4
  Pro nanesení a rozprostření korektoru použijte prsty. Začněte od středu pupínku a pokračujte směrem ven. Místo drhnutí a škrábání použijte jemný tlak nebo ťukání, kterým předejdete vzniku nerovnoměrných proužků.[58] Ujistěte se, že jste korektor nanesli skutečně na celou plochu pupínku.
 5. 5
  Houbičkou naneste základní make-up na zbytek obličeje. Stejně jako u korektoru, i u make-upu se pokuste použít takový barevný odstín, který bude nejpodobnější vaší kůži. Dosáhnete tak nejpřirozenějšího možného vzhledu. Zkontrolujte, zda jste všechna místa pokryli rovnoměrně. Základní makeup potom naneste po celém pupínku, abyste měli obličej kompletně pokrytý stejným odstínem.[59]
  • Na základní make-up můžete nanést další vrstvu žlutého či zeleného korektoru a doladit s ním nedostatky celkového pokrytí.[60]
 6. 6
  Použijte štětec a zajistěte s ním make-up jemným nanesením pudru přímo na pupínek. Chcete-li, aby byl váš korektor odolnější, což je výhodné zejména v horké dny, kdy se hodně potíte, můžete použít kukuřičný škrob nebo tělový pudr (mastek). Výbornou volbou jsou transparentní pudry, protože nijak nezmění barevný tón vašeho make-upu.[61]
 7. 7
  V případě potřeby make-up znovu aplikujte. Tato metoda make-up pravděpodobně neudrží po celý den v práci, ve škole nebo při trávení volného času. Proto při sobě noste kosmetickou taštičku se všemi svými produkty, které můžete v případě potřeby znovu nanést v průběhu dne.[62]
  Reklama

Tipy

 • Klíčem k zabránění vzniku akné je prevence. Vybudujte si konzistentní návyk v šetrné péči o pleť.
 • Ačkoli některé často propagované domácí metody pro léčbu akné doporučují použití zubní pasty, dermatologové proti tomu varují. Kromě určitých uklidňujících látek jsou totiž v pastách obsaženy také abrazivní dráždivé složky, které mohou akné stahovat, vysoušet a zhoršovat jeho zarudnutí.[63]
 • Na obzvláště rudé a zanícené léze zkuste pro dočasnou úlevu použít kapky proti zarudlým očím. Na postiženou oblast můžete také přikládat led.
 • Od zarudnutí aknózních lézí vám dočasně pomůže také hydrokortizonový krém. Zarudnutí a zánět by měla zmírnit aplikace dvakrát denně po dobu dvou až tří dnů.
Reklama

Varování

 • Jestliže si všimnete dalšího podráždění, otoku nebo svědění, okamžitě přestaňte s jakoukoli léčbou, ať už domácí nebo zdravotnickou.
 • Pokud si všimnete některých vedlejších účinků po kortizonových injekcích, světelné terapii nebo léčbě antibiotiky, promluvte si se svým lékařem.


Reklama
 1. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/acne/basics/lifestyle-home-remedies/con-20020580
 2. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/acne/in-depth/acne-products/art-20045814?pg=2
 3. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/acne/in-depth/acne-products/art-20045814?pg=2
 4. http://www.prevention.com/beauty/natural-remedies-acne
 5. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/acne/basics/alternative-medicine/con-20020580
 6. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/acne/basics/alternative-medicine/con-20020580
 7. http://www.prevention.com/beauty/natural-remedies-acne
 8. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/acne/basics/alternative-medicine/con-20020580
 9. http://www.prevention.com/beauty/natural-remedies-acne
 10. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/acne/basics/alternative-medicine/con-20020580
 11. https://www.aad.org/dermatology-a-to-z/diseases-and-treatments/a---d/acne/diagnosis-treatment
 12. http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/acne/acne-vulgaris-when-to-call-a-doctor
 13. https://www.aad.org/dermatology-a-to-z/diseases-and-treatments/a---d/acne/diagnosis-treatment
 14. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/acne/basics/treatment/con-20020580
 15. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/acne/basics/treatment/con-20020580
 16. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/acne/basics/treatment/con-20020580
 17. http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/acne/understanding-acne-treatment
 18. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/acne/basics/treatment/con-20020580
 19. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/acne/basics/treatment/con-20020580
 20. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/acne/basics/treatment/con-20020580
 21. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/acne/basics/treatment/con-20020580
 22. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/acne/basics/treatment/con-20020580
 23. http://www.womenshealthmag.com/health/birth-control-for-acne
 24. http://www.womenshealthmag.com/health/birth-control-for-acne
 25. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/acne/basics/treatment/con-20020580
 26. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/acne/basics/treatment/con-20020580
 27. http://www.nature.com/jid/journal/v129/n8/full/jid20098a.html
 28. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/acne/in-depth/acne-treatments/art-20045892
 29. https://www.aad.org/dermatology-a-to-z/diseases-and-treatments/a---d/acne/diagnosis-treatment
 30. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/acne/basics/treatment/con-20020580
 31. http://www.mayoclinic.com/health/acne-treatments/SN00038
 32. http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/acne/acne-vulgaris-home-treatment
 33. https://www.aad.org/dermatology-a-to-z/diseases-and-treatments/a---d/acne/tips
 34. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/acne/basics/lifestyle-home-remedies/con-20020580
 35. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/acne/basics/lifestyle-home-remedies/con-20020580
 36. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/acne/basics/lifestyle-home-remedies/con-20020580
 37. https://www.aad.org/dermatology-a-to-z/diseases-and-treatments/a---d/acne/tips
 38. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/acne/basics/lifestyle-home-remedies/con-20020580
 39. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2836431/
 40. https://www.aad.org/stories-and-news/news-releases/growing-evidence-suggests-possible-link-between-diet-and-acne
 41. http://www.diabetes.org/food-and-fitness/food/what-can-i-eat/understanding-carbohydrates/glycemic-index-and-diabetes.html
 42. https://www.aad.org/stories-and-news/news-releases/growing-evidence-suggests-possible-link-between-diet-and-acne
 43. http://www.npr.org/sections/thesalt/2013/02/19/172429086/diet-and-acne-for-a-clearer-complexion-cut-the-empty-carbs
 44. http://www.health.harvard.edu/healthy-eating/glycemic_index_and_glycemic_load_for_100_foods
 45. http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/acne/make-up?page=2
 46. http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/acne/make-up?page=2
 47. http://www.goodhousekeeping.com/beauty/makeup/a32862/cover-acne-scars-with-makeup/
 48. http://www.skinacea.com/faq/acne/a17-best-way-to-cover-up-a-pimple-with-makeup.html#.Vg76OKSq_IY
 49. http://www.goodhousekeeping.com/beauty/makeup/a32862/cover-acne-scars-with-makeup/
 50. http://www.cosmopolitan.com/style-beauty/beauty/advice/g1229/keep-a-zit-covered-for-hours/?slide=4
 51. http://www.skinacea.com/faq/acne/a17-best-way-to-cover-up-a-pimple-with-makeup.html#.Vg76OKSq_IY
 52. http://www.cosmopolitan.com/hairstyles-beauty/skin-care-makeup/keep-a-zit-covered-for-hours# slide-6
 53. http://www.skinacea.com/faq/acne/a17-best-way-to-cover-up-a-pimple-with-makeup.html# .Vg76OKSq_IY
 54. http://www.huffingtonpost.com/2012/10/23/toothpaste-pimples-acne-dry-out_n_1994320.html

O tomto wikiHow

Laura Marusinec, MD
Spoluautor od:
Lékař
Tento článek spoluautor od Laura Marusinec, MD. Dr. Marusinec je atestovaný pediatr ve Wisconsinu. V roce 1995 získala lékařský titul na Medical College of Wisconsin School of Medicine. Tento článek byl zobrazen 7 993 krát
Stránka byla zobrazena 7 993 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama