Tento článek spoluautorem článku je Michele Dolan. Michele Dolan je BCRPA certifikovaná osobní trenérka v Britské Kolumbii. Od roku 2002 působí jako osobní trenérka a fitness instruktorka.
V tomto článku je 17 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 10 782 krát
Zavodnění je pojem označující množství vody ve vašem těle – v prstech, obličeji a dokonce i prstech u nohou, nicméně tento pojem je dočasný a neměl by být zaměněn za vodní retenci, což znamená dlouhodobé zadržování vody v těle (může být způsobeno nemocí či medikací a měl by o něm vědět lékař). Rozdílu na váze si můžete všimnout po konzumaci slanějšího jídla, několik dní po vydatném jídle, pokud jste dehydratovaní, či před menstruačním cyklem. [1] Pokud máte několik kilo navíc díky vodě, můžete se cítit otekle, nafoukle a nepohodlně – obzvláště v případě, že jsou vám těsné kalhoty. Pokud se chystáte na nějakou událost, zbavení se vody je krátkodobé řešení proto, abyste se cítili a vypadali lépe za krátkou dobu. Pokud se svém jídelníčku učiníte pár změn, můžete zpozorovat úbytek na váze a zmenšení otoků.
Postup
Úprava jídelníčku
-
1Snižte příjem sodíku. To je jedním z nejdůležitějších kroků na cestě ke zmírnění otoků, protože vaše ledviny budou moci okamžitě kontrolovat hladinu vody ve vašem těle.[2] Velké množství soli může vést k zadržování vody v těle, nafouknutí a otokům.
Vyhněte se polotovarům. Většina tepelně zpracovaných druhů masa, balených potravin, mražených polotovarů a potravin v konzervách obsahuje vysoké množství sodíku. Přestaňte s přisolováním. Maximální doporučená denní dávka soli by neměla překročit 1500 mg sodíku, to je asi 1½ čajové lžičky (7 ml).[3] Přisolováním vašich pokrmů tento limit snadno překročíte. Vyhněte se stravě bez sodíku. Vaše tělo pro správné fungování vyžaduje malé množství sodíku.[4] -
2Jezte potraviny bohaté na draslík. Draslík je základní minerál ve stravě, který je odpovědný za proudění tekutin v těle. Nízká hladina draslíku (ačkoli je to vzácné), může způsobovat zadržování nepotřebných tekutin.[5] Pokud se zaměříte na stravu bohatou na draslík, můžete pomoci z těla uvolnit přebytečnou vodu.
Ovoce: meruňky, banány, meloun cantaloupe, datle, kiwi, mango, pomeranče, papája a avokádo Zelenina: dýně, mrkev, artyčoky Luštěniny: sušené fazole, hrách, čočka -
3Denně jezte přiměřené množství vlákniny. Strava s nízkým obsahem vlákniny může vést k zácpě a ta následně k otékání, zažívacím potížím a zadržování váhy v těle.[6] Ženy by měly denně ve stravě přijmout asi 25 g vlákniny a muži asi 38 g.[7]
- Pokud budete jíst různé druhy ovoce a zeleniny, pomůžete zvýšit svůj denní příjem vlákniny a snížit v těle přebytečnou vodu tím, že si ulevíte od zácpy.[8]
-
4Jezte stravu s obsahem probatik. Některé potraviny přirozeně obsahují probatika a mohou vám pomoci snížit množství plynů ve střevech, otoky a bolesti břicha. Tyto přátelské bakterie pomáhají regulovat váš zažívací systém a mohou předcházet například zácpě.[9]
- Udržujte svůj zažívací systém zdravý a vypořádejte se se zácpou, otoky, křečemi žaludku a bolestmi v podbřišku.
- Mezi potraviny s obsahem probatik patří: jogurt, kefír, miso, tempeh, kimči, kysané zelí a sterilovaná zelenina.
- Pokud vám tyto potraviny nechutnají, můžete probatika také brát ve formě doplňků stravy.
-
5Snižte příjem uhlohydrátů. Strava s nízkým obsahem uhlohydrátů vám může pomoci snížit obsah přebytečné vody v těle rychleji, než nízkokalorická dieta. Omezte příjem uhlohydrátů ve své stravě a můžete rychle ztratit několik kilo, které máte díky vodě navíc.
- Vyhněte se těmto jídlům s vysokým obsahem uhlohydrátů: chléb, rýže, krekry, tortilly, bagety, muffiny, koláčky, quinoa, slazené nápoje a dezerty. Jak rafinované, tak složité cukry mají na vaše tělo stejný vliv.
- Pokud jíte uhlohydráty, vaše tělo některé z nich využije jako okamžitou energii a zbytek přemění na glykogen – forma ukládání uhlohydrátů v těle. Při ukládání glykogenu v těle se spolu s ním také ukládá voda.[10] This can cause weight gain and fluid retention.
- Pokud snížíte konzumaci uhlohydrátů, vaše tělo bude více spoléhat na zásoby glykogenu, které již v těle má. Pokud se glykogen spotřebovává jako forma energie, spotřebovává se také voda, která se na něj váže a vy ubýváte na váze.[11]
-
6Pijte více vody. Možná zadržujete vodu, protože dostatečně nepijete. Mírná dehydratace způsobuje, že vaše tělo začne zadržovat vodu, protože jí nepřijímáte dostatečné množství.[12]
- Denně vypijte alespoň 8 sklenic vody.[13] Toto je zlaté pravidlo, kterého byste se měli držet. Pokud se cítíte otelkí a připadá vám, že vaše tělo zadržuje vodu, zkuste začít více pít.
- Nápoje, které vám mohou pomoci od zadržování vody jsou například pampeliškový čaj, zelený čaj a voda s pár kapkami citronové šťávy.
- Přiměřená hydratace vám také uleví od zácpy, pokud nechodíte na toaletu pravidelně, může to být také známka toho, že nejste dostatečně zavodnění.
-
7Omezte příjem alkoholu a kofeinu. Ačkoliv je alkohol a kofein přírodní diuretikum, může také vést k nízkému stupni dehydratace.Pokud je tělo dehydratované, má tendenci zadržovat vodu, dokud opět nezíská ztracené tekutiny.[14]
- Vyhněte se všem nápojům s obsahem kofeinu, mezi něž patří: káva, černý čaj a energetické nápoje.
- Alkohol může dehydrataci rychle zhoršit. Ačkoli je pro ženy bezpečné dát si jednu sklenku alkoholu denně a pro muže dvě sklenky, je rozumné se vyhnout veškerému alkoholu po dobu, kdy na sobě pozorujete zadržování vody.[15]
Reklama
Užívání doplňků či léků
-
1Berte minerály a vitamíny ve formě doplňků stravy. Je prokázáno, že některé minerály a vitamíny mají vliv na proudění tekutin v těle a mohou vám pomoci zbavit se přebytečné vody.[16] Zvažte doplnění vitamínů a minerálů pomocí následujících:
Doplněk Alternativní zdroje Vitamíny B5 a B6 červené maso, hnědá rýže, nízkotučné mléčné výrobky.[17] Hořčík Ořechy, luštěniny, celozrnné pečivo, zelenina, banány.[18] Vápník Nízkotučné mléčné výrobky, listová zelenina, mandle.[19] -
2Každý den si dejte sklenku brusinkové šťávy. Studie prokázaly, že brusinková šťáva je mírné, přírodní diuretikum.[20] Buďte však opatrní, pokud budete pít velké množství ovocných šťáv, získáte tak kalorie z cukru navíc. Volte šťávy bez cukru či 100% šťávy.
- Pokud si dáte 1 skleničku 100% šťávy, je to v pořádku. Toto množství odpovídá asi 180 – 230 ml.
- Můžete také užívat brusinkové doplňky stravy.
-
3Zařaďte do stravy přírodní diuretika. Existuje mnoho bylinek, které vám mohou pomoci zbavit se přebytečné vody, nicméně tyto doplňky by měly být používány s opatrností.
- Vyzkoušejte zelený čaj, kopřivu, pampelišku, nebo kukuřičné vlasy.
-
4Berte léky na odvodnění. V lékárně si můžete zakoupit volně prodejné léky na odvodnění, které vám pomohou snížit hladinu vody v těle a také zbavit se příznaků, které zadržování vody v těle doprovází (jako například otoky, pocit nafouknutí a bolesti břicha).
- Přečtěte si příbalový leták, varování a doporučení, jak léky dávkovat. Doporučené dávkování nepřekračujte.
- Pamatujte, že léky na odvodnění jsou určeny k tomu, aby vás zbavily menšího množství vody. Nejsou určeny k dlouhodobému užívání.
-
5Promluvte si s lékařem. Předtím, než se rozhodnete vyzkoušet doplňky stravy, bylinky nebo volně prodejné léky, zeptejte se svého lékaři na bezpečnost těchto látek. Váš lékař se podívá na vaši osobní zdravotní anamnézu a zhodnotí, zda jsou pro vás tyto prostředky vhodné a bezpečné.
- Některé volně prodejné léky a doplňky stravy mohou ovlivnit působení jiných léků na předpis nebo vyvolat změny v onemocnění.
Reklama
Další změny životního stylu
-
1Cvičte. I když je cvičení tím posledním, do čeho se vám chce, i krátké cvičení vám může pomoci od otoků a zbaví vaše tělo přebytečné vody.
- Vyberte si kardio či aerobní cvičení, abyste zvýšili srdeční tep a dechovou frekvenci a zapotili se. I pocení totiž pomáhá uvolnit z těla zadržovanou vodu.[21]
- Při cvičení se vám v těle rozproudí krev, vaše svaly se stahují a tekutiny tak proudí tělem mnohem rychleji. Můžete tak svému tělu pomoci vypořádat se s přebytečnou vodou rychleji.[22]
- I když se vám nechce nebo nemáte čas na cvičení, zkuste kratší, intenzivnější kardio cvičení. Zkuste svůj srdeční tep zvýšit o 70-80%, i kdyby to bylo jen na jednu či dvě minuty. I to vám pomůže vše v těle rozproudit.
-
2Dostatečně spěte. Nepřiměřený spánek či jeho nedostatek může způsobit to, že vaše ledviny budou zadržovat více vody.[23] Pokud budete zdravě spát, vaše tělo bude správně fungovat.
-
3Sledujte svůj cyklus. U žen hormonální změny většinou způsobují otoky a pocit nafouknutí asi sedm dní před nástupem menstruace. Vyšší hladiny estrogenu a progesteronu způsobují zadržování vody v těle.[26] Pokud budete sledovat svůj menstruační cyklus, budete moci před nástupem menstruace upravit svůj jídelníček tak, aby vaše tělo zadržovalo méně vody.
- Téměř 90% žen, které prochází menopauzou, zažije kvůli hormonálním změnám zadržování vody, avšak část váhy navíc je ze zadržované vody, způsobené sníženou hladinou progesteronu.[27]
- Pokud víte, že před nástupem menstruace běžně začnete otékat a cítíte se nefouknuté, upravte svůj jídelníček a těmto symptomům můžete předcházet.
- Ke snížení těchto příznaků můžete také užívat léky. Mnoho léků proti PMS (premenstruační syndrom) mají mírný diuretický účinek, který zmírňuje otoky a zadržování vody.[28]
-
4Naplánujte si návštěvu u lékaře. Zadržování vody v těle je většinou neškodné a je způsobeno změnou v jídelníčku či nedostatkem pohybu, nicméně v některých případech se může jednat o závažný zdravotní problém, o kterém by měl lékař vědět.
- Pokud pociťujete, že vaše tělo zadržuje velké množství vody, či máte vedlejší příznaky, možná by bylo vhodné zajít k lékaři.
- Vedlejší příznaky otoků či vážnějších důvodů zadržování v těle zahrnují: lesklou, napnutou kůži, dolík, který zůstává v kůži poté, co do ní máčknete, dechová nedostatečnost, potíže s dýcháním či bolest na hrudi.
Reklama
Varování
- Předtím, než provedete úpravu svého jídelníčku či cvičebního plánu, konzultujte svůj stav s lékařem. Výše uvedené kroky se doporučují pouze pro dočasnou ztrátu váhy z vody. Neměly by nahradit zdravou, vyváženou stravu, přiměřenou fyzickou aktivitu nebo dlouhodobý úbytek na váze.
Reference
- ↑ http://www.cnn.com/2014/01/30/health/upwave-water-weight/
- ↑ http://www.davita.com/kidney-disease/diet-and-nutrition/diet-basics/sodium-and-chronic-kidney-disease/e/5310
- ↑ http://www.davita.com/kidney-disease/diet-and-nutrition/diet-basics/sodium-and-chronic-kidney-disease/e/5310
- ↑ http://www.davita.com/kidney-disease/diet-and-nutrition/diet-basics/sodium-and-chronic-kidney-disease/e/5310
- ↑ http://www.davita.com/kidney-disease/diet-and-nutrition/diet%20basics/potassium-and-chronic-kidney-disease/e/5308
- ↑ http://www.nhs.uk/Conditions/Constipation/Pages/Symptoms.aspx
- ↑ http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/in-depth/fiber/art-20043983
- ↑ http://www.nhs.uk/Conditions/Constipation/Pages/Prevention.aspx
- ↑ https://my.clevelandclinic.org/health/healthy_living/hic_What_We_Eat_Affects_How_We_Feel/hic_Keeping_Your_Digestive_Tract_Healthy/hic-Probiotics
- ↑ http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/weight-loss/in-depth/weight-loss-plateau/art-20044615
- ↑ http://jap.physiology.org/content/108/2/245
- ↑ http://www.cnn.com/2014/01/30/health/upwave-water-weight/
- ↑ http://www.cnn.com/2014/01/30/health/upwave-water-weight/
- ↑ http://www.cnn.com/2014/01/30/health/upwave-water-weight/
- ↑ http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/in-depth/alcohol/art-20044551
- ↑ https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/Fluid%20retention
- ↑ http://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminB6-QuickFacts/
- ↑ https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/Fluid%20retention
- ↑ https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/Fluid%20retention
- ↑ http://www.medscape.com/viewarticle/559762_2
- ↑ http://circ.ahajournals.org/content/107/1/e2.full
- ↑ http://circ.ahajournals.org/content/107/1/e2.full
- ↑ http://oregon.providence.org/our-services/p/providence-heart-and-vascular-institute/forms-and-information/apnea-can-cause-patients-to-lose-more-than-sleep/
- ↑ http://sleepfoundation.org/how-sleep-works/how-much-sleep-do-we-really-need
- ↑ http://sleepfoundation.org/how-sleep-works/how-much-sleep-do-we-really-need
- ↑ http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/womens-health/in-depth/water-retention/art-20044983?pg=1
- ↑ http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/womens-health/in-depth/water-retention/art-20044983?pg=1
- ↑ http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/womens-health/in-depth/water-retention/art-20044983?pg=1