Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Zbytky samolepky jsou pěkně otravné. Koupili jste si nějakou novou věc, odstranili cenovku a zůstal vám lepivý flek, kterého se lze zbavit jen těžko. Metoda odstranění, kterou si zvolíte, závisí na rozsahu zbytku samolepky. Pokud je skvrna malá, můžete jí zkusit oškrábat. Celá řada domácích produktů, jako je líh nebo ocet je velmi užitečná a s lepivou skvrnou se snadno vypořádá. Pokud neuspějete, můžete zasažené místo nechat odmočit, aby se zbytek samolepky uvolnil.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Olupování, tření a seškrabávání

Stáhnout PDF
  1. 1
    Seškrábejte zbytky pomocí nůžek, staré kreditní karty nebo nože. Pokud používáte ostrý předmět, přiložte ostří naplocho k povrchu. Jinak riskujete, že si na předmětu uděláte zářezy a ztupíte ostrý předmět, kterým škrábete. Pokud použijete kreditní kartu, nemusíte mít strach, že povrch poškodíte a sebe říznete.
    • S používáním nože či nůžek na skleněném nebo kovovém povrchu buďte opatrní. Mohli byste je snadno poškrábat. Vyzkoušejte jednu z následujících metod, jak odstranit samolepku ze skleněného, či kovového povrchu.[1]
    • Seškrabávejte směrem od sebe, abyste se vyhnuli možnému poranění.
  2. 2
    Omotejte si kolem prstů lepicí pásku a přitlačte ji na samolepku. Pásku si kolem ukazováčku a prostředníčku pevně omotejte tak, aby část, která lepí, byla na povrchu. Přitiskněte pásku na zbytky lepidla a odtrhněte. Všímejte si, zda se lepidlo zachytává na pásce a pokračujte tak dlouho, dokud neodstraníte co největší množství pásky.
    • Pokud páska přestane lepit ještě předtím, než jste s prací hotovi, můžete zkusit použít jinou část prstu nebo jednoduše ustřihnout nový kus pásky.
  3. 3
    Pomocí prstů se snažte nálepku stočit do ruliček. Půjde vám to lépe, pokud je zbytek nálepky čerstvý a ještě nestihl zaschnout. Přejeďte prsty po celé plošce, kde bylo lepidlo, a přitlačte. Zbytky lepidla by se měly stočit do ruliček, které lze snadno odstranit.
  4. 4
    Zbytek lepidla zkuste odstranit vlhčeným ubrouskem. Můžete použít buď všestranné ubrousky pro úklid domácnosti, nebo dezinfekční ubrousky. Třete povrch tak dlouho, dokud neucítíte, že na něm již zbytky lepidla nejsou. Je možné, že budete muset nechat povrch uschnout a pokračovat v odstraňování lepidla tak dlouho, dokud na povrchu žádné nebude.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Mýdlová voda a ocet

Stáhnout PDF
  1. 1
    Naplňte si nějakou nádobu mýdlovou vodou. Tento způsob nejlépe funguje na předměty, jako jsou zavařovací sklenice, které můžete zcela ponořit, aniž byste je poničili. Vyberte si nádobu, např. velkou mísu, do které se váš předmět vejde, i když přidáte několik sklenic vody. Ve zvolené nádobě smíchejte horkou vodu a prostředek na mytí nádobí.
    • Neplňte svou nádobu vodou až po okraj, aby vám voda nepřetekla, až do ní vložíte předmět, ze kterého odstraňujete samolepku.
  2. 2
    Nechte povrch odmáčet asi půl hodiny. Pokud například použijeme zavařovací sklenici, ponořte ji tak, aby byla celá samolepka pod vodou. Během této půl hodiny se lepidlo rozpustí a jeho zbytky by měly jít snadno odstranit.[2]
  3. 3
    Třete povrch mýdlovou vodou. Poté, co jste sklenici půl hodiny odmáčeli, byste měli být schopni bez problémů odstranit jakékoliv zbytky lepidla. Namočte si hadřík a třete povrch, dokud všechny zbytky lepidla neodstraníte.
  4. 4
    Zbytky lepidla odstraňte octem. Pokud na povrchu předmětu stále vidíte zbytky lepidla, přidejte do mísy s vodou ocet. Zbytky lepidla budou již změkčené a ocet pomůže k jejich úplnému odstranění.[3]
    • Ocet nepoužívejte na mramor, kámen, hliník nebo litinu. Mohl by jejich povrch narušit a předměty by začaly reznout. [4]
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Jiné domácí produkty

Stáhnout PDF
  1. 1
    Navlékněte si jednorázové rukavice a chraňte také pracovní plochu. Některé z domácích prostředků popsané v tomto kroku by vám mohly podráždit kůži. Navlékněte si proto latexové rukavice, abyste se podráždění vyhnuli. Pokud pracujete na stole nebo kuchyňské lince, položte na jejich povrch staré noviny, než začnete pracovat.
  2. 2
    Vyberte si správný produkt pro svůj předmět. Volba správného produktu závisí na povrchu, který potřebujete očistit a také na množství lepidla. Vyhněte se použití přípravků na bázi oleje, pokud je povrch vašeho předmětu porézní a buďte také opatrní při používání rez způsobujících přípravků, jako je například ocet, na kov a kámen. Některé domácí produkty jsou účinnější, než produkty speciálně vyrobené pro odstranění těchto skvrn od lepidla.[5]
  3. 3
    Na většinu povrchů použijte líh. To je nejlepší volba, protože líh nezanechává žádné stopy, rychle schne a v odstraňování zbytků lepidla je nejúčinnější.[6] Pokud líh nemáte, můžete použít vodku. Vyhněte se však sladkému alkoholu, jako je rum, protože ten také po zaschnutí může lepit.
    • Navlhčete hadřík alkoholem a povrch s ním zkuste vydrhnout.
    • Asi po 15 vteřinách čištění zkontrolujte povrch a zjistěte, kolik lepidla na povrchu stále je. Pokračujte v čištění, dokud nebude povrch čistý.
  4. 4
    Na neporézní povrchy použijte stolní olej. Pokud necháte trochu oleje vpít do lepidla, bude jednodušší jej odstranit. Protože olej neobsahuje silné chemikálie, může být ideálním prostředkem pro citlivé povrchy. Nicméně některé povrchy však mohou část oleje vsáknout a zanechat na něm skvrnu. Vyhněte se hlavně dřevu a látce. Pokud si nejste jistí, zda je olej vhodný, udělejte si malý test na neviditelném kousku povrchu. Pokud budete schopni olej setřít a neuvidíte žádnou skvrnu, můžete pokračovat.
    • Naneste trochu oleje na papírový ubrousek a přiložte jej na povrch.
    • Nechte olej vsakovat do zbytku lepidla po dobu několika minut.
    • Sundejte papírový ubrousek a seškrábejte nebo vydrhněte zbytky lepidla.[7]
  5. 5
    Smíchejte 2 lžíce oleje na vaření a 3 lžíce jedlé sody. Jedlá soda smíchaná s olejem na vaření vytvoří pastu, kterou můžete použít k odstranění zbytků nálepky z povrchu. Prstem natřete pastu na zbytek nálepky. Jedlá soda a olej odstraní zbytky nálepky bez poškrábání povrchu. Po odstranění zbytku nálepky otřete přebytečnou pastu papírovou utěrkou.
    • Nepoužitou pastu můžete uložit do plastového sáčku a použít ji jindy.
  6. 6
    Na odolné skvrny použijte ocet. Budete muset vyvinout o trochu větší úsilí, než s použitím alkoholu, ale pokud na skvrnu od lepidla nanesete ocet, drhnutí vám také půjde.[8] Ocet trochu rozřeďte vodou, abyste získali ten správný roztok. Vyhněte se však použití octa na mramoru, kameni, hliníku, či litině. Tyto povrchy může ocet poškodit.[9]
    • Navlhčete si hadřík octem a povrch důkladně vydrhněte.
    • Asi po 15 vteřinách drhnutí zkontrolujte, zda na povrchu stále lepidlo drží. Pokračujte v drhnutí, dokud nebude povrch čistý.
  7. 7
    Natřete na povrch předmětu se zbytky lepidla arašídové máslo. To je skvělou alternativou k různým kyselým produktům a olej v něm obsažený je účinný při odstraňování zbytků lepidla.[10] Pokud si nejste jisti tím, jaký produkt se pro jaký povrch hodí, arašídové máslo je bezpečná volba.
    • Natřete arašídové máslo na povrch a nechte jej 15 minut působit.
    • Setřete máslo, většina zbytku lepidla by měla jít setřít spolu s ním.[11]
  8. 8
    Použijte speciální přípravek, například Sonax. Ten je navržen přímo pro odstraňování zbytků lepidla. Je bezpečný na mnoho druhů povrchů, může však zanechávat mastný film.[12]
    • Řiďte se instrukcemi na balení. Tam se dozvíte, na jaké druhy povrchů je přípravek vhodný a jak jej používat.
  9. 9
    Odstraňte zbytky lepidla majonézou. Majonéza obsahuje jak olej, tak i ocet a dobře se tudíž hodí k odstranění zbytků lepidla. Majonézu byste však neměli používat na porézní materiály, jako je dřevo, plast a látka, protože by na nich mohla zanechat mastné skvrny.[13]
    • Natřete majonézu na zbytky samolepky.
    • Drhněte povrch, dokud se samolepka neodlepí.
    Reklama

Tipy

  • Dalším možným čistidlem, které lze použít, WD-40, domácí úklidové prostředky, deodorant ve spreji nebo parfém, (neolejový) odlakovač na nehty, a další podobné produkty. Mějte však na paměti, že čím více složek produkt obsahuje, tím pravděpodobnější je, že zanechají skvrny na površích, jako je látka, plast a dřevo.
  • Dobrou škrabku si můžete vyrobit z plastových předmětů, staré kreditní karty, nebo můžete využít plastovou škrabku na barvu.
  • Nalijte si trochu odlakovače na papírový ubrousek a lehce s ním přejeďte po zasaženém místě. Měli byste být schopni snadno odstranit zbytky lepidla.
  • Kovový povrch můžete potřít i maskovací tekutinou a vygumovat ji gumou. Tato tekutina by měla zachytit lepidlo a kompletně jej odstranit.
  • Při seškrabávání samolepky z plastového povrchu buďte opatrní, protože byste mohli oslabit materiál.
  • Pokud si nejste jisti, jaký produkt se na jaký povrch hodí, použijte mýdlovou vod, protože ta vám způsobí nejmenší škody.
Reklama

Varování

  • Vždy produkt vyzkoušejte na malé, málo viditelné části, abyste zjistili, zda zanechá skvrny. V některých případech může být povrch poškozen olejem/alkoholem, nebo pokud aplikujete určité substance na plastový povrch, může dojít ke změně jeho barvy.
  • Pokud používáte produkt, který tvoří výpary, pracujte v dobře větrané místnosti.
  • S hořlavými produkty zacházejte velmi opatrně.
Reklama

Věci které budete potřebovat

  • Kreditní karta, nůž nebo nůžky
  • Lepicí pásku
  • Vlhký ubrousek nebo ubrousky na ruce
  • Úklidový hadřík nebo papírovou utěrku
  • Alkohol, stolní olej nebo ocet
  • Horkou vodu
  • Prostředek na mytí nádobí
  • Velkou mísu

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 54 042 krát
Kategorie: Úklid
Stránka byla zobrazena 54 042 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama