Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Přiznejme si to – všichni máme své zlozvyky. Někteří lidé si koušou nehty, jiní zase křupou klouby. Někteří z nás skáčou lidem do řeči, jiní jsou zase leniví. Není snadné se těchto zlozvyků zbavit, ale nemusíte mít strach! V tomto článku se dozvíte, jak na to.

Část 1
Část 1 ze 3:
Upravte své myšlení

 1. 1
  Převezměte odpovědnost za své činy. Uvědomte si, že své chování a své činy máte ve své moci – nikdo jiný za vás zodpovědný není. Když si sednete za volant po požití alkoholu, je to jen vaše rozhodnutí. V některých případech je to praktičtější, než čekat na autobus, nebo si volat taxi, ale přesto je to vaše rozhodnutí. Ať se vám to líbí nebo ne, budete muset nést následky svých rozhodnutí.
  • Když si plně uvědomíte, že jste za svá rozhodnutí zodpovědní, pravděpodobně budete chvíli paralyzovaní. Musíte si uvědomit, že každý z vašich činů má nějaké dopady a důsledky a tyto důsledky se mohou lišit od těch, které jste si představovali. Je to trochu děsivá myšlenka.
  • Nakonec si ale uvědomíte, že mít naprostou zodpovědnost za své chování je vlastně osvobozující. Jste strůjcem svého štěstí! V rámci určitých norem vám nikdo nesmí diktovat, co máte dělat. Převezměte zodpovědnost za své činy a buďte svobodní. Brzy si začnete uvědomovat, že vaše zlozvyky jsou jako metaforické řetězy, a že když se vám podaří se jich zbavit, budete konečně naprosto volní.
 2. 2
  Začněte se zamýšlet nad důsledky a výhodami svých zlozvyků. Napište si jednoduchý seznam výhod a nevýhod svých zlozvyků. Snažte se být k sobě krutě upřímní a nic si neodpouštějte. Dokážete to! Zde je příklad takového seznamu u kouření:
  • Výhody:
   • Pocit klidu a energie, který vám dodá nikotin
   • Pomáhá řešit krátkodobý stres
   • Pomáhá komunikovat s lidmi
   • Díky cigaretám si připadám stylově
  • Nevýhody:
   • Nespočet škodlivých zdravotních účinků
   • Vysoká návykovost
   • Cigarety jsou drahé
   • Cigarety zkracují život o mnoho let[1]
 3. 3
  Začněte zvažovat krátkodobé výhody svých zlozvyků a jejich dlouhodobé nevýhody. Většinou zlozvyky trpíme, přestože víme, že jsou špatné, protože si vážíme krátkodobých výhod, které nám přinášejí. Je to proto, že nevnímáme jejich dlouhodobé důsledky – tyto důsledky jsou daleko, budoucnost je nejasná a nechce se nám nad ní přemýšlet. Je mnohem jednodušší zaměřit se pouze na krátkodobé výhody.
  • Řekněme, že například vynecháváte snídani. Snažíte se zhubnout, takže sami sebe přesvědčíte, že je to správné. Ze začátku se vám možná podaří něco zhubnout a budete ze sebe mít lepší pocit. Z dlouhodobého hlediska ale pravděpodobně brzy zase přiberete (protože nejíte správně) a zaděláváte si na poruchu příjmu potravy.
 4. 4
  Zbavujte se zlozvyků postupně po jednom. Možná máte pocit, že zvládnete přestat se všemi zlozvyky naráz – je to skvělé, ale neměli byste chválit dne před večerem. Vždy se zbavujte jen jednoho zlozvyku. Když se budete pokoušet změnit spoustu aspektů svého života najednou, pravděpodobně to brzy vzdáte. Je lepší postupovat zvolna a zbavit se nejprve jednoho zlozvyku, než přejdete k těm dalším.
 5. 5
  Neberte menší překážky příliš vážně. Pokud se vám to nepodaří a vrátíte se ke svému zlozvyku, nevzdávejte se naděje. Zvedněte se a pusťte se do toho znovu! Menším překážkám se nevyhnete – když budete předstírat, že žádné nebudou, nebudete k sobě upřímní. Poučte se ze svých chyb a snažte se je v budoucnu již neopakovat.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Zbavte se svého zlozvyku

 1. 1
  Začněte tím, že zjistíte, kdy se svému zlozvyku věnujete. Začněte si vést deník a pište si, kdy křupete klouby, zapalujete si cigaretu, nebo skáčete lidem do řeči. Zapište si vždy den, hodinu a situaci.
  • Všímejte si všech spouštěčů, které u vás zlozvyk vyvolávají. Možná si například všimnete, že kouříte cigarety vždy jen s určitým kamarádem po vypití několika drinků. Podle toho snadno poznáte svůj spouštěč.
  • Pokud se svého zlozvyku chcete skutečně zbavit, měli byste si promluvit se svým kamarádem. Řekněte mu například: „Snažím se přestat kouřit. Až od tebe příště budu chtít cigaretu, připomeň mi prosím tento náš rozhovor.“ Kdo ví – je možné, že před vámi váš kamarád přestane kouřit!
 2. 2
  Přestaňte se stavět do situací, ve kterých se objevují vaše spouštěče. Někteří lidé mají ve zvyku jíst, když se nudí. Mají rádi jídlo a neradi se nudí, takže jídlem zahánějí svoji nudu. Spouštěčem v tomto případě je právě nuda. Mějte stále co dělat a zaměstnejte své ruce, abyste se svému spouštěči vyhnuli a uvidíte, že se najíte až budete mít hlad.
 3. 3
  Snažte se nahradit svůj zlozvyk nějakým zdravým zvykem. Mnoho dlouhodobých kuřáků se svého zlozvyku zbavuje například tím, že si místo cigaret dávají například mrkve. Mají pro to dobrý důvod: vědci zjistili, že lidé, kteří jedí více čerstvých plodin během dne vykouří méně cigaret a mají menší problémy s odvykáním. [2]
  • Pokud si koušete nehty, zkuste žvýkat žvýkačku. [3]
  • Pokud křupete prsty, zabavte své ruce něčím jiným, například si hrajte s antistresovým balonkem.
  • Buďte kreativní. Nikdy nevíte, co bude fungovat, dokud to nezkusíte.
 4. 4
  Naučte se neužívat si svůj zlozvyk. Následující metoda funguje stejně jako Pavlovova metoda se psy. Umožní vám zbavit se svého zlozvyku tím, že si ho spojíte s negativními emocemi, nebo s negativním fyzickým podnětem. Dejte si na zápěstí gumičku a kdykoli budete mít chuť na svůj zlozvyk, práskněte se jí do zápěstí, abyste si způsobili mírnou bolest. Po nějaké době si myšlenky na svůj zlozvyk spojíte s touto bolestí a budete mít nový důvod přestat!
 5. 5
  Najděte si lepší alternativy, které vám poskytnou stejné výhody. Zlozvyky nám poskytují výhody, neboli odměny. Nemusíme jim úplně rozumět, ale faktem zůstává, že to tak je. Snažte se najít výhody, které vám vaše zlozvyky poskytují a najděte si lepší způsob, jak jich dosáhnout.
  • Kuřákům například často pomáhají elektronické cigarety, nebo nikotinové žvýkačky a náplasti. Všechny tyto metody sice představují určité riziko, ale jsou rozhodně lepší, než kouření cigaret.
 6. 6
  Zkuste někomu slíbit, že přestanete. Řekněte nějakému svému dobrému kamarádovi, že chcete přestat pít. Když dáte najevo své záměry, budete mít větší zodpovědnost. Můžete také dát svému nejlepšímu kamarádovi například 2000Kč a říct mu, že vám je smí vrátit až se svého zlozvyku úspěšně zbavíte. Lidé jsou společenští tvorové a záleží jim na tom, co si o nich myslí ostatní. Když něco někomu slíbíme, snažíme se to dodržet. Když tedy někomu slíbíte, že se svého zlozvyku zbavíte, vyvinete na sebe zdravý tlak a budete toužit po úspěchu. [4]
 7. 7
  Rozdělte si svoji práci na zvladatelnější části. Stanovte si za cíl vydržet bez svého zlozvyku 30 dnů, 90 dnů a nakonec 365 dnů. Když například vydržíte 30 dnů střízliví, budete vědět, že máte to nejhorší za sebou. Když to vydržíte 90 dnů, budete vědět, že jste již téměř za vodou. Po roce už budete mít jasno. Mějte se na pozoru a buďte na své úspěchy pyšní.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Jak se zbavit konkrétních zlozvyků

 1. 1
  Jak přestat kouřit. Odhaduje se, že kouření způsobuje každý rok více než 5 milionů úmrtí po celém světě.[5] Jde o jeden z nejhorších zlozvyků, se kterým mají lidé největší problémy. Přesto ale máte několik možností:
  • Přestaňte kouřit ze dne na den
  • Přestaňte kouřit s elektronickou cigaretou
  • Přestaňte kouřit s pomocí specializovaného programu
  • Přestaňte kouřit díky kofeinu
 2. 2
  Zjistěte, jak se zbavit problémů s pitím. Není nic špatného na tom dát si čas od času jednu nebo dvě skleničky alkoholu. Některé studie dokonce tvrdí, že ve správné míře může být alkohol i zdravý. [6] Mnoho lidí to s alkoholem ovšem přehání. I zde naštěstí existují možnosti:
  • Přestaňte pít díky Anonymním Alkoholikům
  • Začněte pít zodpovědně
  • Zůstaňte střízliví
  • Jak poznat, že pijete příliš mnoho alkoholu
 3. 3
  Přestaňte křupat klouby. Křupání klouby nepředstavuje zdravotní riziko, ale je to velmi otravné a měli byste se toho zbavit. Existují způsoby, jak si zabránit v bezmyšlenkovitém křupání kloubů.
 4. 4
  Přestaňte prokrastinovat. Prokrastinace se může stát závislostí, zejména pro lidi, kteří s ní v minulosti dosáhli úspěchu. Pravdou je, že když si práci rozdělíte tak, abyste se nejprve vypořádali s těmi nejhoršími a nejtěžšími částmi, může se vám podařit tento zlozvyk narušit.
 5. 5
  Přestaňte si kousat nehty. Od laků na nehty až po náplasti existuje spousta inovativních způsobů, jak se zbavit kousání nehtů. Můžete to dokázat i vy.
 6. 6
  Přestaňte hlasitě žvýkat. Nikdo vám nikdy neřekl, že žvýkat s otevřenými ústy je nechutné a vy jste se to od dětství ještě neodnaučili? Naštěstí existují způsoby, jak se tohoto nepříjemného zlozvyku zbavit a stát se slušně vychovaným člověkem.
 7. 7
  Přestaňte příliš sledovat televizi. Říká se, že televize způsobuje hloupnutí, ale vy tomu jistě nevěříte. Zajímavější by pro vás mohlo být to, že vám televize neposkytuje žádné dlouhodobé potěšení. Kolik lidí na smrtelné posteli lituje toho, že se nedodívali na svůj oblíbený seriál? Kolik z nich ovšem lituje toho, že nejeli na dovolenou, když mohli, že netrávili více času s rodinou, nebo že svým blízkým neříkali častěji, že je mají rádi?
 8. 8
  Přestaňte kompulzivně lhát. Lhaní je pro vás tak snadné, že se stalo vaším novým sportem? Lžete naprosto bezdůvodně i když jste si řekli, že už lhát nebudete? Kompulzivní lhaní může zničit všechny vaše vztahy. Zbavte se ho co nejdříve!
  Reklama

Tipy

 • Použijte něco jako gumičku na ruce. Kdykoli se přistihnete, jak se chcete věnovat svému zlozvyku, práskněte se do ruky.
 • Myslete pozitivně a když dosáhnete svého cíle, pochvalte se!
 • V závislosti na tom, jak vážný je váš zlozvyk (kouření, pití, drogy atd.) možná budete potřebovat odbornou pomoc.
 • Mějte zajímavější a více motivující poznámky.
 • Buďte k sobě laskaví. Když si budete neustále něco vyčítat, nepomůže vám to zbavit se vašich zlozvyků.
 • Mějte trpělivost. Zlozvyku se nezbavíte přes noc. Je to pro vás tak automatické, že si někdy ani nemusíte uvědomovat, že to děláte!
 • Předstírejte, že se na vás dívá člověk, do kterého jste zamilovaní. Chtěli byste si před tímto člověkem kousat nehty, nebo křupat klouby?
 • Získejte podporu ostatních lidí. Řekněte svým blízkým, čeho se snažíte dosáhnout. Bude to pro vás snadnější.
 • Zjistěte si toho o svém zlozvyku co nejvíce. Důsledky toho, co děláte vám mohou pomoci se toho zbavit. Například články na Wikipedii o zdravotních rizicích užívání různých návykových látek vám mohou otevřít oči. Musíte si uvědomovat všechny aspekty svého chování.
Reklama

O tomto wikiHow

Annie Lin, MBA
Spoluautorem článku je :
Životní a kariérní kouč
Spoluautorem tohoto článku je Annie Lin, MBA, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 3 342 krát
Stránka byla zobrazena 3 342 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama