Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Většina znamének nepředstavuje zdravotní riziko, ale když se vám udělá znaménko na obličeji, můžete to považovat za kosmetickou vadu. Léčba znamének na obličeji je obtížná, protože některé procedury mohou zanechat jizvy. Nejbezpečnější a nejjistější metody v případě, že se znaménka chcete zbavit jednou provždy, jsou lékařské procedury, ale můžete zkusit i několik bezpečných domácích metod odstranění znamének, které na vašem obličeji nezanechají žádné stopy.

Část 1
Část 1 ze 3:

Monitorujte svá znaménka

 1. 1
  Zkuste si sami pleť zkontrolovat. Pomůže vám to všímat si všech nových znamének. Měli byste si dávat pozor také na změnu barvy znamének, nebo na změnu velikosti starých znamének.
 2. 2
  Spočítejte si znaménka. Pokud máte více než 100 znamének, máte zvýšené riziko rakoviny kůže. Měli byste se objednat k dermatologovi. [1]
 3. 3
  Naučte se rozpoznávat různé typy znamének. Než se rozhodnete nechat si znaménko odstranit, měli byste vědět, jaký typ znaménka máte a jaké jsou jeho příznaky. Některá znaménka je možné bezpečně odstranit, u jiných to není tak jednoduché.
  • Atypické znaménko – atypická znaménka, neboli dysplastická znaménka, mají podezřelou barvu a velikost. [2] Někdy jsou větší, než mazací hlava tužky, mají podivný tvar, nebo mají více barev. Pokud máte tento typ znaménka, měli byste se objednat k lékaři a ujistit se, že nejde o rakovinu.
  • Kongenitální znaménko – tato znaménka jsou vrozená. Zhruba jeden ze sta lidí se narodí s mateřskými znaménky. Mohou být malá (o velikosti špendlíkové hlavičky), nebo velká (větší než mazací hlava tužky). Lékaři si myslí, že lidé, kteří se narodí s mateřskými znaménky, mají vyšší riziko rakoviny kůže. [3]
  • Spitz nevus – tato znaménka jsou růžová, zvýšená a mají tvar kuželu. Často vypadají jako melanom a může z nich vytékat hnis. Někdy také svědí, nebo krvácejí. Tato znaménka nejsou příliš běžná a většinou jsou benigní. [4]
  • Získané znaménko – tento termín se používá k označení znamének, která se lidem vytvoří po narození. Často se jim také říká běžná znaménka.
 4. 4
  Naučte se rozpoznávat příznaky melanomu. Je dobré pamatovat si pravidlo ABCD. [5] Pokud máte pocit, že máte rakovinu kůže, ihned vyhledejte lékaře.
  • Asymetrie (Assymetry) – Znaménko má nepravidelný tvar, nebo je na jedné straně jiné, než na druhé straně (liší se tvarem, barvou, nebo velikostí).
  • Ohraničení (Border) – Znaménko je klikaté, rozpité, nebo má nerovnoměrné okraje.
  • Barva (Color) – Znaménko hraje barvami. Může mít černou, hnědou, nebo modrou barvu.
  • Průměr (Diameter) – Znaménko má větší průměr (většinou je zhruba 0.6 cm velké).
  • Znaménko se vyvíjí – mění tvar, velikost, nebo barvu v průběhu několika týdnů nebo měsíců.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Vyhledejte lékařskou pomoc

 1. 1
  Nechejte si znaménko vyříznout. Znaménka na obličeji je možné odstranit chirurgickým zákrokem. Dermatolog vám znaménko buď oholí, nebo vám ho vyřízne (podle jeho tvaru a velikosti). [6]
  • Pokud máte malé povrchové znaménko, lékař vám ho pravděpodobně chirurgicky oholí. Nejprve vím pleť znecitliví a potom sterilním skalpelem znaménko obřízne kolem dokola. V tomto případě nejsou nutné žádné stehy, ale po zahojení vám může zůstat jizva, která se bude barevně lišit od zbytku vaší pleti. Tato jizva může, ale nemusí být stejně viditelná, jako původní znaménko. [7]
  • Pokud je znaménko ploché, nebo jeho buňky zasahují hluboko do kůže, lékař vám ho vyřízne. Při této proceduře se odstraní znaménko a malý kousek okolní tkáně skalpelem. Bude nutné ránu zašít stehy, takže vám po ní zůstane malá jizva ve formě tenké světlé linie. Protože tato procedura zanechává jizvy, většinou se u znamének na obličeji nepoužívá.
 2. 2
  Požádejte dermatologa, aby vám znaménko zmrazil. Tato procedura se nazývá také kryochirurgie. Lékař vám nanese na znaménko malé množství tekutého dusíku. Tekutý dusík je tak studený, že spálí všechny buňky znaménka. [8]
  • Po této proceduře vám většinou zůstane malý puchýř, který se během několika dnů nebo týdnů sám zahojí.
  • Až se puchýř zahojí, je možné, že vám na jeho místě zůstane jizva. I v tomto případě jde ovšem o mnohem světlejší jizvu, než bylo původní znaménko, takže pokud vás trápí znaménko na obličeji, tato metoda stojí za vyzkoušení.
 3. 3
  Zjistěte, zda vám lékař může malé znaménko vypálit. Dermatologové mohou malá znaménka vypalovat laserem, nebo pomocí metody, která se nazývá „elektrochirurgie.“
  • V případě laserové operace lékař použije malý speciální laser, který namíří pouze na znaménko. Až se laser dostane do tkáně znaménka, rozloží ji a způsobí uhynutí jejích buněk. Po proceduře se vám vytvoří malý puchýř, který se postupně zahojí a může, ale nemusí za sebou zanechat jizvu. Laserové odstranění znamének se většinou nepoužívá u hlubokých znamének na obličeji, protože se laser nedostane dostatečně hluboko do pleti.
  • Při elektrochirurgické operaci lékař oholí vnější část znaménka skalpelem a potom použije elektrickou jehlu, která zničí tkáň pod povrchem. Elektrický proud prochází jehlou a zahřívá ji, takže spálí horní části kůže. Možná budete muset podstoupit tuto proceduru několikrát, ale nebudete po ní mít téměř žádnou jizvu, takže pokud máte znaménko na obličeji, jde o nejlepší metodu jeho odstranění.
 4. 4
  Podstupte léčbu kyselinou. Jemné kyseliny vám pomohou zbavit se znamének, pokud jsou k tomu účelu určeny. Zkuste volně prodejné přípravky, nebo si nechejte předepsat silnější léky.
  • Vždy se řiďte pokyny uvedenými v příbalovém letáku, abyste si nepoškodili okolní tkáň. Obecně platí, že byste kyselinu měli nanášet pouze na znaménko a měli byste zajistit, aby nepřišla do styku s jinými částmi kůže.
  • Na léčbu znamének se často používá kyselina salicylová.
  • Kyseliny seženete ve formě krémů, tekutin, tyčinek, čistících ubrousků a pleťových mlék.
  • V některých případech kyseliny odstraní znaménko úplně, ale některé slabší přípravky ho pouze zesvětlí.
 5. 5
  Zkuste nějakou populární bylinnou léčbu. Jediná bylinná léčba, kterou dermatologové používají, je BIO-T. Tento roztok se nanáší přímo na znaménko, které se potom zalepí náplastí, aby roztok mohl působit. Znaménko zmizí zhruba během pěti dnů.
  • Tato metoda je jemná a nezanechává za sebou žádnou jizvu, takže se skvěle hodí pro odstraňování znamének na obličeji.
  • Efektivnost této metody léčby je stále otázkou diskuse, takže je možné, že vám ji váš dermatolog nedoporučí. Pokud ji váš lékař nezmíní jako jednu z možností, můžete ji zmínit sami a požádat ho o odbornou radu a jeho názor na ni.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Neověřené domácí metody léčby

 1. 1
  Pochopte omezené možnosti a rizika domácích metod léčby. Většina domácích metod léčby je založena na anekdotických důkazech (nebo osobních zkušenostech) a má jen malý nebo žádný lékařský důkaz podporující jejich účinnost. Kromě toho existuje možnost, že by mohly mít za následek trvalé poškození kůže na tváři, zanechání jizvy nebo změnu barvy. Než se pokusíte provést některý z těchto léků, promluvte si se svým lékařem.
 2. 2
  Zkuste česnek. Enzymy v česneku rozpouštějí znaménka, protože rozkládají klustry buněk, které je tvoří. Mohou znaménko zesvětlit a v některých případech ho dokonce mohou celé odstranit.
  • Ukrojte si tenký plátek česneku a přiložte ho přímo na znaménko. Zalepte ho náplastí a nechejte ho působit. Tento proces opakujte dvakrát denně dva až sedm dnů, nebo dokud se znaménka nezbavíte.
  • Můžete si také nadrtit stroužek česneku na pastu a nanášet si tuto pastu přímo na znaménko. Potom si znaménko zalepte náplastí a nechejte česnek působit přes noc. Ráno si pastu smyjte a tento postup opakujte až týden v kuse.
 3. 3
  Namočte si znaménko do šťávy. Některé druhy ovocných a zeleninových šťáv vám mohou pomoci odstranit znaménka. [9] Většinou jde o kyselé nebo stahující látky, které napadají buňky znaménka a způsobují jeho zesvětlení, nebo dokonce odpadnutí.
  • Nanášejte si na znaménko třikrát denně tři týdny v kuse jablečnou šťávu.
  • Nanášejte si na znaménko dvakrát až čtyřikrát denně po čtyři týdny šťávu z cibule. Po 40 minutách ji smyjte.
  • Naneste si na znaménko šťávu z ananasu a nechejte ji působit přes noc. Můžete si na znaménko také přikládat malé kousky čerstvého ananasu. Tuto metodu používejte vždy večer zhruba dva týdny v kuse.
  • Nadrťte si listy koriandru tak, aby pustily šťávu a tuto šťávu si nanášejte přímo na znaménko. Nechejte ji uschnout a potom ji smyjte. Tento postup opakujte jednou denně zhruba dva týdny v kuse.
  • Smíchejte si orestované granátové jablko se šťávou z limetky a vytvořte pastu. Tuto pastu si nanášejte na znaménko vždy večer, zalepte ho náplastí a ráno ji smyjte. Tento postup opakujte maximálně týden v kuse.
 4. 4
  Vytvořte si pastu z jedlé sody a ricinového oleje. Smíchejte si špetku jedlé sody s několika kapkami ricinového oleje a vytvořte pastu. Nanášejte si tuto pastu na znaménko vždy před spaním a potom si ho zalepte náplastí. Ráno si uschlou pastu ze znaménka smyjte.
  • Tento postup opakujte zhruba týden v kuse, nebo dokud se znaménka nezbavíte.
 5. 5
  Použijte kořen pampelišky. Přepulte si kořen pampelišky a vymačkejte si z něj mléčnou šťávu. Tuto šťávu si nanášejte přímo na znaménko a nechejte ji působit 30 minut. Potom ji smyjte čistou vodou. Šťávu z pampelišky můžete používat týden v kuse.
  • Neexistují žádné vědecké důkazy, které by podporovaly tuto metodu, ale někteří lidé věří, že mléčná tekutina z pampelišky může zesvětlit znaménka tak, že téměř nebudou vidět.
 6. 6
  Použijte lněnou pastu. Smíchejte si olej ze lněných semen s medem a postupně přidávejte drcená lněná semena, abyste vytvořili pastu. Tuto pastu si nanášejte přímo na znaménko a nechejte ji působit zhruba hodinu. Opakujte tento postup každý den týden v kuse.
  • Neexistují sice žádné vědecké důkazy pro tuto metodu, ale lněná semena patří mezi populární domácí metody léčby mnoha kožních onemocnění.
 7. 7
  Zkuste jablečný ocet. Jablečný ocet je velmi jemná přírodní kyselina. Stejně jako kyseliny na předpis i ocet postupně vypaluje buňky znaménka, dokud znaménko nezemře a nezmizí.
  • Omývejte si znaménko 15-20 minut teplou vodou, abyste ho změkčili.
  • Namočte si vatový tamponek do jablečného octa a přiložte si ho na 10-15 minut na znaménko.
  • Smyjte si ocet čistou vodou a osušte si pleť.
  • Opakujte tento postup až čtyřikrát denně týden v kuse.
  • Znaménko se většinou zbarví do černa a stane se z něj strup. Tento strup potom odpadne a pleť zůstane čistá. [10]
 8. 8
  Potírejte si znaménko jódem. Někteří lidé věří, že jód dokáže zničit buňky znaménka a odstranit znaménko pomocí jemné přírodní chemické reakce.
  • Naneste si večer přímo na znaménko trochu jódu a zalepte ho náplastí. Ráno si jód z pleti smyjte.
  • Tento postup opakujte dva nebo tři dny. Znaménko by během této doby mělo zmizet.
 9. 9
  Zbavte se znaménka pomocí klejichy. Vylouhujte si extrakt z klejichy v teplé vodě alespoň 10 minut a potom si tento „čaj“ nanášejte na znaménko a nechejte ho působit přes noc. Ráno si obličej důkladně umyjte.
  • Tuto metodu používejte každý večer týden v kuse. [11]
 10. 10
  Použijte gel z aloe vera. Vatovou tyčinkou si nanášejte gel z aloe vera přímo na znaménko, zalepte ho náplastí a nechejte ho působit alespoň tři hodiny, aby se gel dostal hluboko do pleti. Potom znaménko zalepte čistou náplastí.
  • Opakujte tento postup jednou denně několik týdnů v kuse. Teoreticky byste se měli znaménka zbavit.
  Reklama

Tipy

 • Pokud vám ze znaménka vyrůstají chloupky, můžete si je opatrně zastřihnout co nejblíž u povrchu kůže manikúrními nůžkami. Dermatolog vám chloupky může odstranit i permanentně.
 • Pokud nechcete znaménko odstraňovat kvůli rizikům, můžete ho skrýt pomocí dekorativní kosmetiky. Existují speciální kosmetické produkty, které jsou určeny k zakrývání znamének a podobných vad pleti.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Vatové tyčinky
 • Vatové tamponky
 • Česnek
 • Kyselá jablečná šťáva
 • Cibulová šťáva
 • Ananasová šťáva
 • Listy koriandru
 • Jedlá soda
 • Ricinový olej
 • Kořeny pampelišky
 • Lněný olej
 • Drcená lněná semena
 • Med
 • Jablečný ocet
 • Jód
 • Extrakt z klejichy
 • Aloe vera gel


O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 9 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 11 870 krát
Stránka byla zobrazena 11 870 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama