Stáhnout PDF Stáhnout PDF

V anekdotách a historkách mohou být ulepené a vlhké ruce sice vtipné, ale v reálném životě jsou zdrojem trapnosti. Neměli byste se smířit s tím, že budete lidem podávat vlhké ruce – něco s tím udělejte! S několika snadnými tipy se vám podaří udržet své ruce v suchu (nebo alespoň udržet jejich vlhkost pod kontrolou).

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Jak usušit vlhké ruce

 1. 1
  Používejte dětský pudr, nebo jiný vysoce absorpční pudr. Jednoduchým a relativně dlouhodobým způsobem, jak se zbavit vlhkých rukou, je vysát z nich vlhkost, což můžete udělat mnoha způsoby, například tím, že si do dlaní dáte nějaký absorpční prášek. Zkuste si do dlaní rovnoměrně rozetřít malé množství dětského pudru – měli byste okamžitě zaznamenat zlepšení. Vaše ruce budou chladnější a sušší. Zde je několik dalších látek, které můžete použít:
  • Křída
  • Mastek (dávejte si pozor – ve vyšším množství je při vdechnutí toxický)[1]
  • Kukuřičný škrob (v Hispánských zemích se často používá konkrétně pro tento účel
  • Jedlá soda
 2. 2
  Nanášejte si na dlaně antiperspirant. Mnoho lidí si nanáší antiperspirant do podpaží, aby zmírnili pocení a zápach. Věřte nebo ne, stejného účinku můžete dosáhnout i když si nanesete trochu antiperspirantu do dlaní. Důkladně si ruce otřete do ručníku, abyste je měli suché a naneste si na ně antiperspirant, který vám zablokuje potní žlázy a zmírní váš problém se zpocenýma rukama. [2]
  • Použijte antiperspirant – ne deodorant. Tyto produkty se často prodávají jako kombinace obou, ale každý z nich funguje jinak. Antiperspirant blokuje potní žlázy, takže brání pocení, zatímco deodorant brání pouze vzniku zápachu z potu.
  • Pokud chcete dosáhnout nejlepšího účinku, použijte antiperspirant s obsahem hliníku. Hliník je jednou z nejúčinnějších a nejsilnějších antiperspiračních látek. Ve vážnějších případech můžete dokonce zkusit antiperspiranty na předpis (jako je Driclor), které mají vyšší koncentraci hliníku. [3]
 3. 3
  Noste si s sebou kapesník nebo alkoholové ubrousky. Pro mírnější případy zpocených rukou vám bude stačit mít po ruce něco, do čeho si ruce můžete v případě potřeby utřít. Látkové kapesníky můžete používat jako malé ručníčky na ruce a alkoholové ubrousky jsou zase velmi praktické.
  • Alkoholové ubrousky jsou sice vlhké, ale ruce vám po nich nezůstanou dlouho mokré. Alkohol se rychle vypařuje a zároveň vám při tom ruce osuší od potu. Někteří lidé, kteří mají citlivou pleť dokonce tvrdí, že jim alkohol ruce vysuší až příliš! [4]
 4. 4
  Myjte si ruce častěji. Pokud se vám nedaří udržet ruce v suchu, můžete si je zkusit mýt častěji. Když si budete ruce mýt vodou a mýdlem, odstraníte z nich přirozený maz, takže je budete mít sušší. Je možné, že když si ruce budete mýt každý den dostatečně často, po nějaké době se vám možná podaří zajistit, že se vám budou méně potit.
  • Musíte si ovšem uvědomit, že příliš časté mytí rukou vám může pokožku vysušit až příliš, zejména když budete používat hrubá kostková mýdla, nebo mýdla odstraňující mastnotu. [5] Pokud máte ruce po umytí podrážděné nebo příliš suché, začněte používat hydratační mýdlo – je téměř vždy lepší mýt ruce mírně zpocené, než suché a popraskané.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Jak předcházet zpoceným dlaním

 1. 1
  Nepoužívejte mastné krémy. Pokud často používáte krémy, je možné, že si ruce mastíte sami, aniž byste si to uvědomovali. Některé krémy (například krémy s obsahem antiperspiračních látek) vám mohou pomoci ruce vysušit, ale jiné vám je naopak zvlhčí. Některé látky, jako je vazelíny, vám mohou dokonce způsobit, že budete mít ruce velmi mastné. Pokud často používáte různé krémy, zkuste je na nějakou dobu přestat používat, nebo přejděte na lehčí přípravky, které jsou určeny k vysušení rukou.
 2. 2
  Nedávejte si ruce do kapes a nenoste rukavice. Rukavice, kapsy a další části oděvu, které vám zakryjí ruce, způsobují zvýšené pocení. V rukavicích se vám začne hromadit vlhkost a budete produkovat více potu. Zároveň se vám pot nebude vypařovat, protože se vám k rukám nedostane dostatek vzduchu. Tento problém napravíte tím, že si ruce necháte během dne odkryté – jejich přirozená vlhkost by se měla sama od sebe odpařit.
  • Pokud je venku příliš zima na to, abyste neměli rukavice, kupte si rukavice bez prstů, které jsou vyrobeny z lehkého materiálu. V ideálním případě budete mít teplé ruce a zároveň se vám k nim dostane dostatek vzduchu.
 3. 3
  Vyhýbejte se potravinám a nápojům, které zvyšují pocení. Někdy stačí jen změnit stravování a můžete se zbavit přílišného pocení. Některé potraviny mohou zvýšit pocení, takže pokud máte sklony ke zpocený dlaním, může to váš problém značně zhoršit. Měli byste se těmto potravinám a nápojům vyhýbat, zejména pokud je konzumujete často:
  • Kořeněná jídla: Věřte nebo ne, ostrá a kořeněná jídla způsobují v těle zvýšení teploty, což často vede k extrémnímu pocení. [6]
  • Kofein: Někteří lidé se potí, když pijí velké množství kofeinu, protože tato látka stimuluje nervový systém a způsobuje neklid, zvýšenou aktivitu, nervozitu atd. Tento efekt je často nejsilnější v případech, kdy lidé pijí horké nápoje s kofeinem. [7]
  • Alkohol: U některých lidí alkohol způsobuje zvýšené pocení kvůli procesu, kterému se říká vasodilace a při kterém se rozšiřují cévy a zvyšuje se teplota kůže. Z tohoto důvodu lidé při pití alkoholu cítí teplo. [8]
 4. 4
  Snižte svoji hladinu stresu. U některých lidí nejsou zpocené dlaně příznakem fyzického problému, ale reakcí na zdroje stresu a nervozity v jejich životě. V těchto případech je odstranění potu z dlaní pouze dočasným řešením – pokud chcete získat dlouhodobější úlevu, je nutné eliminovat duševní nebo emocionální stres, který vás trápí. Neexistuje žádný „správný“ způsob, jak toho dosáhnout – každý reaguje na stres jinak. Pokud máte pocit, že je to váš případ, proberte to se svým lékařem nebo s psychoterapeutem a nechejte si poradit. Zde je několik metod, které lidem často pomáhají zbavit se stresu: [9]
  • Jóga
  • Biofeedback
  • Meditace
  • Odvyknutí škodlivým a návykovým látkám
  • Změna mezilidských vztahů
  • Nový tréninkový režim
  • Nová práce/životní změny
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Profesionální řešení

 1. 1
  Pokud jsou pro vás zpocené dlaně vážným problémem a nepodařilo se vám se ho zbavit pomocí domácích metod léčby a změn životního stylu, budete muset navštívit lékaře a zvážit profesionální metody léčby. Existuje jedna skupina léků, které dokážou léčit zvýšené pocení (a tedy i zpocené dlaně) – anticholinergika. Tyto léky blokují činnost látky, která se nazývá acetylcholin a mimo jiné ovládá pocení. [10] Musíte si ovšem uvědomit, že anticholinergika mohou mít vážné vedlejší účinky, například:
  • Zvýšená tělesná teplota
  • Zamlžené vidění
  • Zácpa
  • Snížená produkce slin
  • Zmatení
  • Ospalost
 2. 2
  Zkuste iontoforézu. Jednou z relativně neinvazivních procedur, které můžete zkusit, je iontoforéza. Při tomto zákroku se ruce ponořují zhruba na půl hodiny do vody, kterou prochází mírný elektrický proud. Tím se uzavřou póry v dlaních a sníží se pocení. [11] Proud většinou není dostatečně silný na to, aby byla tato procedura bolestivá. Pro nejlepší výsledky je ovšem nutné podstoupit ji opakovaně.
  • Iontoforéza většinou nemá žádné vedlejší účinky, ale ve vzácných případech může způsobit podráždění a puchýře. [12]
 3. 3
  Nechejte si píchnout botox. Přestože se botox používá nejčastěji v plastické chirurgii, můžete ho použít také k zablokování potních žláz. Botox funguje tak, že se do kůže vstříkne malé množství jedu zvaného botulotoxin. V malých dávkách tento toxin stahuje pleť a narušuje chemikálie, které aktivují potní žlázy. Někdy je nutné botox aplikovat opakovaně, abyste se zbavili přílišného pocení, ale tyto injekce vás zpocených dlaní zbaví zhruba na rok. Mezi vedlejší účinky botoxu patří: [13]
  • Zarudnutí a jizvy v místě vpichu
  • Bolesti hlavy
  • Příznaky chřipky
  • Svalové tiky
  • Ve velmi vzácných případech se mohou objevit i nebezpečné příznaky otravy botulotoxinem (dýchací potíže, potíže s mluvením, zrakové potíže, slabost)
 4. 4
  V extrémních případech můžete podstoupit chirurgický zákrok. Pokud máte zpocené dlaně, které nereagují na žádnou jinou léčbu a nepříznivě vám ovlivňují život, je možné podstoupit chirurgický zákrok, který ovšem většina lékařů bere jako poslední možnost. Endoskopická thoracická sympatektomie (ETS) je zákrok, při kterém se přetnou určité nervové cesty, které způsobují pocení dlaní a pocení v podpaží. Přestože se tento zákrok často popisuje jako neinvazivní, ETS je ve skutečnosti velký zákrok, který vyžaduje celkovou anestezii. Komplikace jsou sice relativně vzácné, ale existuje malé riziko problémů a dokonce i úmrtí (stejně jako u každé operace, která vyžaduje celkovou anestezii).
  • Uvědomte si, že ETS je permanentní zákrok – po jeho provedení už není možnost, jak jeho účinky zvrátit.
  • Kromě toho byste si měli uvědomit, že většina lidí, kteří ETS podstoupí kvůli zpoceným dlaním pociťuje „kompenzační pocení“ (stejně silné, nebo ještě silnější pocení) na jiných částech těla.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Alternativní metody

 1. 1
  Namočte si ruce do čaje. Existuje několik alternativních nebo přírodních metod léčby zpocených rukou. Někteří lékaři tyto metody doporučují, ale neexistují téměř žádné vědecké důkazy, které by potvrzovaly jejich účinnost. Jednou z nejjednodušších metod je namočit si ruce do studeného nebo vlažného čaje. Pro nejlepší výsledky si namáčejte ruce do čaje (nebo v nich držte mokré čajové pytlíky) alespoň 30 minut denně týden v kuse.
  • Podle některých (pochybných) zdrojů kyselina taninová v čaji pomáhá vysušovat ruce a snižuje jejich vlhkost během dne. [14]
 2. 2
  Použijte jablečný ocet. Další jednoduchou alternativní metodou léčby zpocených rukou je jablečný ocet. Zkuste si namočit ruce přímo do misky s jablečným octem na pět minut a potom si je umyjte mýdlem a vodou. [15] Některým lidem ovšem mýdlo a voda může ruce vysušovat až příliš (viz výše).
  • Můžete si také napustit vanu a přidat si do ní jeden nebo dva šálky jablečného octa a potom se v ní vykoupat.
 3. 3
  Zkuste bylinné přípravky. Některé zdroje uvádějí, že když budete konzumovat určité detoxikační byliny, jako je kurkuma, shatavari, nebo patola, může vám to pomoci zbavit se zpocených rukou a nohou. Některé z těchto bylin se sice používají v tradiční nebo východní medicíně (například kurkuma je známá svými účinky na zažívání a svými protizánětlivými účinky), ale existuje jen velmi málo vědeckých důkazů, které tato tvrzení podporují a není jisté, že jde o spolehlivé metody léčby zpocených rukou, nebo jiných onemocnění a poruch. [16]
  • Většina detoxikačních programů neposkytuje žádné měřitelné výhody a některé z nich mohou způsobit také škodlivé (i když jen zřídka nebezpečné) vedlejší účinky. [17]
 4. 4
  Berte homeopatické přípravky, nebo zkuste nějaký léčebný program. Když si vyhledáte na internetu homeopatické přípravky, najdete spoustu „přírodních“ léků na zpocené ruce. Tyto léky jsou často ve formě bylin, vitamínů, pilulek, doplňků stravy, nebo kombinace těchto prvků. Většinou se uvádí, že jsou vysoce účinné, ale ve skutečnosti je jen malé procento z nich (pokud vůbec) prokazatelně účinné v boji proti zpoceným rukám.
  • Navíc protože homeopatické přípravky nejsou regulované žádnými vládními organizacemi, nemáte žádnou jistotu, že obsahují skutečně to, co tvrdí, tak jako v případě běžných léků. [18] Z tohoto důvodu většina lékařů homeopatické léky v žádném případě nedoporučuje.
  Reklama

Tipy

 • Stres může způsobovat pocení – uvolněte se.
 • Zapáchající potraviny způsobují zapáchající pot – jejich zápach se přenese do vašeho potu.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 19 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 787 krát
Stránka byla zobrazena 4 787 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama