Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Zubní plak jsou bakterie, které se lidem usazují na zubech. Pouhým okem je neuvidíte, ale jsou škodlivé, protože když přijdou do styku s jídlem, uvolňují kyseliny, které poškozují zuby. Nahromaděný plak se také může změnit v zubní kaz, který se odstraňuje mnohem hůře. Plaku se ovšem zbavíte snadno – stačí jen čistit si zuby a dodržovat několik dalších pravidel.

Metoda 1 ze 3:
Vyčistěte si plak ze zubů kartáčkem

 1. 1
  Najděte zubní plak pomocí speciálních tablet. Plak pouhým okem neuvidíte, takže nepoznáte, kolik ho na zubech máte. Jděte do lékárny a kupte si speciální tablety, které plak zbarví do červena, abyste věděli, kde si máte zuby čistit nejvíce.
  • Můžete použít také zelené potravinářské barvivo – naneste ho na zuby vatovou tyčinkou.
 2. 2
  Použijte správný kartáček a pastu. Abyste si zuby vyčistili opravdu dobře a zbavili se co největšího množství plaku, budete potřebovat správný kartáček a pastu. Na trhu je sice spousta různých druhů kartáčků, ale Americká asociace zubařů doporučuje používat „jemný nylonový kartáček se zakulacenými štětinami.“ [1] Kartáčky s tvrdými štětinami jsou příliš hrubé a mohly by poškodit zubní sklovinu. Kromě správného kartáčku budete potřebovat také kvalitní pastu s fluoridem. Fluorid posiluje zuby a chrání je před poškozením a kazy.
  • Elektrické zubní kartáčky nejsou o nic účinnější, než běžné zubní kartáčky. Někteří lidé si ovšem s elektrickými kartáčky čistí zuby častěji a lépe, takže se vyplatí si ho koupit.
  • Zubaři doporučují vyměnit zubní kartáček každé 3-4 měsíce, protože každý kartáček se postupem času otupí a přestane zuby čistit tak dobře.
 3. 3
  Čistěte si zuby správným způsobem. Při čištění zubů byste měli kartáček držet v úhlu 45 stupňů s dásněmi a krátkými vertikálními nebo krouživými tahy odstraňovat nečistoty ze zubů. Neměli byste si zuby čistit příliš hrubě, jinak byste si poškodili sklovinu. [2]
 4. 4
  Zaměřte se na každý zub zvlášť. Věnujte se postupně každému zubu a dejte si pozor, abyste žádný nevynechali. Nezapomeňte si zuby vyčistit ze všech stran a dejte si záležet i na těžko přístupných stoličkách. Čištění zubů by vám mělo trvat asi dvě minuty – můžete ze začátku používat stopky, abyste si zvykli na to, jak dlouho byste si měli čistit zuby.
 5. 5
  Vyčistěte si jazyk. Plak se usazuje také na povrchu jazyku, takže si ho nezapomeňte vyčistit. Když to uděláte, budete mít svěžejší dech.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Správná dentální hygiena

 1. 1
  Dvakrát denně si čistěte zuby. Čištěním zubů se zubního plaku zbavíte nejsnáze. Když si zuby budete pravidelně čistit, vyhnete se dalšímu hromadění plaku. Když si na to nedáte pozor, zubní plak vám zkalcifikuje na zubní kámen, který není snadné odstranit. Zuby si tedy čistěte v krajním případě alespoň jednou denně, ale ideálně dvakrát denně – ráno a večer. [3]
 2. 2
  Používejte dentální nit. Dentální nit je důležitou součástí zubní hygieny, kterou ovšem mnoho lidí zanedbává. Nití odstraníte bakterie a zbytky jídla z mezizubních prostor a vyhnete se tvorbě zubního plaku. Používejte zubní nit jednou denně a opatrně si s ní čistěte mezizubní prostory. Dejte si pozor, abyste si nepodráždili dásně.
  • Na každý zub použijte čistý kus nitě, abyste bakterie nepřenášeli z jednoho místa na druhé.
  • Pokud se vám dentální nit nezamlouvá, používejte dentální párátko. Jde o malé dřevěné nebo plastové párátko, kterým si můžete vyčistit mezizubní prostory stejně jako nití.[2]
 3. 3
  Používejte ústní vodu. Ústní vody proti zubnímu plaku sice nejsou samy o sobě dostatečně efektivní, ale když je budete používat společně se zubní nití a čištěním zubů, pomohou vám uvolnit zubní plak a kromě toho vám dodají svěží dech.
 4. 4
  Vyhýbejte se sladkým a škrobovým jídlům. Bakterie v zubním plaku se živí cukrem a škrobem. Kdykoli sníte jídlo, které obsahuje cukr nebo škrob, tyto bakterie uvolňují kyselinu, která vám poškozuje zuby. Pokud se tomu chcete vyhnout, měli byste jíst méně zpracovaných potravin a věnovat důslednou pozornost zubní hygieně. [4]
 5. 5
  Pravidelně choďte na prohlídky k zubaři a k dentální hygienistce. I když budete dodržovat všechny zásady zubní hygieny, měli byste každých 6 měsíců navštívit zubaře. Pouze hygienistka vám může zuby vyčistit profesionálně a odstranit vám i hůře přístupný plak.
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Domácí metody

 1. 1
  Použijte jedlou sodu. Jedlá soda je nejstarším přírodním lékem proti zubnímu plaku. Nasypejte si trochu sody do misky, namočte si do ní zubní kartáček a důkladně si s ním vyčistěte zuby. Pokud chcete, můžete k jedlé sodě přidat i trochu soli.
 2. 2
  Jezte jablka a melouny. Když si dáte hned po jídle trochu jablka nebo melounu, budete mít přirozeně čistější zuby a vyhnete se tvorbě plaku. Kromě toho budete mít i zdravější a odolnější dásně.
 3. 3
  Potírejte si zuby slupkou z pomeranče. Vitamín C v citrusovém ovoci může předcházet množení mikroorganismů na povrchu zubů. Zkuste si před spaním potírat zuby slupkou z pomeranče.
 4. 4
  Žvýkejte sezamová semínka. Požvýkejte si lžíci sezamových semínek, ale nepolykejte je. Potom si suchým kartáčkem vyčistěte zuby a sezamová semínka použijte jako pastu. Zbavíte se plaku a budete mít krásně vyleštěné zuby. [5]
 5. 5
  Potírejte si zuby jahodami a rajčaty. Rajčata a jahody obsahují velké množství vitamínu C, stejně jako pomeranče. Rozřízněte si jahodu nebo rajče, naneste si šťávu na zuby a nechejte ji působit asi pět minut. Potom si ústa vypláchněte roztokem jedlé sody a vody. [6]
 6. 6
  Udělejte si domácí zubní pastu. Pokud nechcete používat komerční zubní pasty, můžete si vyrobit vlastní přírodní zubní pastu. Smíchejte si půl šálku kokosového oleje s 2-3 lžícemi jedlé sody, 2 balíčky stéviového prášku a 20 kapkami vašeho oblíbeného esenciálního oleje, například peprmintového, nebo skořicového. Tuto domácí zubní pastu skladujte v malých skleněných nádobkách a používejte ji stejně jako běžnou zubní pastu. [7]
  Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 5 648 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 5 648 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama