Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Zdravé stravování je jednodušší, než to zní. Vyzbrojte se znalostmi a půl je hotovo. Pokud nepřemýšlíte nad zdravým stravováním jako nad obětí, ale spíš jako nad příležitostí pro sebezlepšení, jste téměř v cíli, protože nepotřebujete, aby vám někdo vyjmenoval početné zdravotní výhody, kterých dosáhnete odložením koblih a hamburgerů. Chcete někoho, kdo vám ukáže, jak se to dělá. Tady je letmý náznak.


Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Volba zdravého jídelníčku

 1. 1
  Zvolte si správné sacharidy. Jednoduché sacharidy, jako je cukr a mouka, jsou trávícím systémem našeho těla rychle vstřebávány. To způsobuje cosi jako přetížení sacharidy a vaše tělo uvolňuje velké množství inzulinu k boji s přetížením. Jezte je s mírou. Na druhou stranu složité sacharidy tělo tráví pomalu. Patří mezi ně celozrnná mouka, zelenina, ovesné vločky a nezpracované obiloviny jako je hnědá rýže. Tyto potraviny mají obvykle více vitamínů a jiných výživných látek, které jsou pro tělo výhodné a více vlákniny (která udržuje váš trávící systém v hladkém chodu).
 2. 2
  Konzumujte netučné bílkoviny. Získávejte 10 - 35 % denního příjmu kalorií z bílkovin. Bílkoviny pomáhají stavět svalovou hmotu a dodávají vám trvalou energii po celý den. Některé příklady zdravých bílkovin jsou:
 3. 3
  Seznamte se s rozdílem mezi dobrými a zlými tuky. Pro správnou funkci vašeho těla potřebujete konzumovat tuk. Nicméně je důležité vybírat si správné druhy tuku. Tady je rychlý návod.
  • Mononenasycené tuky a omega 3 mastné kyseliny jsou dobré tuky, které byste se měli snažit konzumovat pravidelně. Pomáhají snižovat zlý cholesterol ve vašem těle zvyšováním toho "dobrého". Potraviny bohaté na mastné kyseliny jsou olivový olej, ořechy, rybí olej a různé rostlinné oleje. Zařazením těchto "dobrých" tuků do vašeho jídelníčku můžete snížit cholesterol a omezit riziko srdečních onemocnění.
  • Vyhýbejte se trans mastným kyselinám a nasyceným tukům. Trans mastné kyseliny jsou formou nenasycených tuků často obsažených ve zpracovaných potravinách a jejich konzumace zvyšuje riziko srdečních onemocnění. Čtěte etikety, abyste věděli, co jíte a hledejte ve složení "hydrogenované" cokoliv.
 4. 4
  Zásobte se superpotravinami. Takzvané superpotraviny mohou mít zavádějící název, ale některé jsou doopravdy trhák. Superpotraviny mohou mít schopnost bojovat s onemocněními srdce, odvrátit rakovinu, snížit cholesterol a dokonce i vylepšit vaší náladu. Tady je několik z nich:
  • Borůvky. Borůvky mohou zlepšovat zdraví mozku. Pokud borůvky nejsou dostupné, vyzkoušejte jiné čerstvé bobule, maliny nebo brusinky.
  • Řasy. Nemusí to znít vábně, ale potom co si přečtete seznam zdravotních prospěchů, rozmyslíte se. Jsou bohaté na vitaminy, minerály a aminokyseliny, stejně jako prospěšné při řízení přirozené mikroflóry ve střevech.
  • Losos. Další mořský tvor na seznamu a z dobrého důvodu. Losos je bohatý na omega 3 mastné kyseliny, dobrý druh tuku. Omega 3 tuky jsou dobré pro krevní tlak, funkci mozku a zdraví srdce.
 5. 5
  Sledujte svůj příjem soli. Přestože lidé potřebují sůl v přiměřeném množství, příliš mnoho soli může vést k vysokému krevnímu tlaku, osteoporóze a nadměrné tvorbě žaludečních kyselin. Používejte sůl střídmě a vždy volte pokud možno potraviny se sníženým obsahem sodíku.
 6. 6
  Cvičte střídmost. Nepřejídejte se jedné potraviny nebo typu jídla. Místo toho se snažte změnit jídelníček tak, abyste jedli v přiměřeném množství trochu od všeho.
  • Někteří lidé se mohou snadno vzdát masa, cukru, alkoholu nebo jiných potravin. Nicméně většina z nás se jich pravděpodobně vzdá na chvíli a potom se nechá strhnout zpět. Vyhýbejte se tomuto koloběhu strádání a obžerství tím, že si dovolíte malé „hříchy“. Například pokud chcete jíst méně cukru, dovolte si sníst dezert každý pátek a zbytek týdne abstinujte. Přestávka, na kterou se budete moci těšit, vám pomůže mít sílu v ostatních dnech.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Jednoduchá ale zdravá rozhodnutí

 1. 1
  Pijte hodně vody. Zůstat hydratováni nezbytnou H2O je snadný způsob zlepšení vašeho zdraví a schůzování kilogramů, zatímco se s její pomocí cítíte nasycení. Pijte vodu během jídla a po něm, abyste podpořili trávení a snažte se vypít 2 až 3 litry denně.
  • Pokud máte pocit, že si potřebujete dát svačinku, zkuste nejdřív vypít plnou sklenici vody. Někteří lidé si pletou žízeň s hladem a pozřou ve svačině 400 nebo 500 kalorií, i když by jim sklenice vody pomohla cítit se nasyceně. Pokud máte 15 minut po napití stále hlad, potom je čas na svačinu.
 2. 2
  Vyhýbejte se slazeným nápojům, džusům, sportovním a energetickým nápojům, stejně jako všem ostatním produktům obsahujícím umělá sladidla. Vynechání sladkých nápojů je jeden z nejjednodušších způsobů, jak můžete okamžitě vylepšit váš jídelníček a stát se zdravější. Plechovka Coca coly přidává do vašeho jídelníčku 139 kalorií navíc. Sklenice hroznové šťávy vám dá ještě víc. Snažte se pít jen vodu, abyste si zlepšili a podpořili trávení. Frappucino s bílou čokoládou má neuvěřitelných 500 kalorií. Zatímco je v pořádku se těmito a jinými nápoji jednou za čas odměnit, není dobrý nápad z nich udělat běžnou součást vašeho jídelníčku.
 3. 3
  Zúčastněte se Bezmasého pondělí. Bezmasá pondělí jsou mezinárodní kampaň, která povzbuzuje lidi k vynechání masa jeden den v týdnu. Konzumace menšího množství masa může mít několik zdravotních výhod, jelikož většina lidí už má v jídelníčku dostatek bílkovin. Ve skutečnosti vegetariáni a vegani váží méně než masožravci a žijí v průměru déle.
 4. 4
  Držte se daleko od rychlého občerstvení. Všichni víme, že rychlé občerstvení je pro naše zdraví "špatné". Přesto pro příliš mnoho lidí i nadále zůstává každodenní stravou. Pro jednou, rychlé občerstvení je často smažené, z polotovarů a nadměrně slané. Přidejte sladký nápoj a hranolky a vaše jídlo může snadno přesáhnout polovinu doporučeného denního příjmu kalorií. Aby toho nebylo málo, většina tuků obsažených v rychlém občerstvení jsou trans tuky, nejhorší druh tuku.
 5. 5
  Příležitostně si dejte skleničku vína nebo piva, ale ne víc. Dospělí, kteří pijí s jídlem sklenici vína nebo piva vykazují mnoho zdravotních účinků včetně zlepšení paměti, snížení množství bakteriálních infekcí a posílení hladiny estrogenu. Bohužel to, co může být v malém množství prospěšné, může být ve velkých dávkách zničující. Více než dvě skleničky alkoholu denně jsou vašemu zdraví pravděpodobně.
  • Zejména červené víno obsahuje polyfenol nazývaný resveratrol, o kterém si vědci myslí, že je obzvlášť zdravý pro srdce. Resveratrol zlepšuje funkci cév v srdci a omezuje množství "špatného" cholesterolu ve vašem těle.
  • Jste těhotná a obáváte se pít alkohol? Zatímco je pro matky v očekávání normální abstinovat, vědci říkají, že vypít skleničku vína denně je naprosto neškodné.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Změna myšlení

 1. 1
  Osvojte si zdraví přístup k jídlu. Podívejte se kriticky na vaše stravovací návyky. Jíte víc, když jste ve stresu? Odpíráte si jídlo, abyste měli pocit, že jste pod kontrolou? Zkuste zhodnotit, jestli máte nezdravou citovou vazbu k jídlu. Pokud ano, tady je několik kroků ke zvážení:
  • Najděte zdravější náhradu. Pokud zjistíte, že máte tendenci vrhnout se ve stresu na nezdravé potraviny, najděte si náhradní činnost – například můžete místo toho jít na procházku, dát si dlouhou koupel nebo zavolat kamarádovi, kterému důvěřujete a popovídat si s ním. Ať už si zvolíte cokoliv, mělo by to být něco, co pomůže snížit tlak na vás, takže jíž necítíte potřebu obžerství.
  • Nahlížejte na jídlo jako na výživu. Mnoho západních kultur je prosyceno zprávami, že jídlo je pro zábavu nebo zmírnění nudy. Unikněte z tohoto kognitivního zvyku vědomým zvažováním jídla podle toho, co může udělat pro udržení zdraví vašeho těla. Zeptejte se sami sebe, jestli to, co chcete dát do úst, je pro vás dobré a jestli to pomůže vašemu tělu fungovat tak, jak by původně mělo.
  • Poraďte se s lékařem. Poruchy příjmu potravy jsou klasifikovány jako mentální choroby a nemůžete se vždy sami přesvědčit, abyste zanechali ničivého chování. Pokud máte podezření, že máte poruchu příjmu potravy (ať už je to přejídání nebo naopak), požádejte svého praktického lékaře, aby vás odkázal na odpovídající péči.
 2. 2
  Zjistěte, kolik kalorií vaše tělo denně potřebuje k fungování. Toto číslo se může hodně lišit v závislosti na vašem metabolismu a fyzické aktivitě. Pravidlo je, čím více máte svalové hmoty, tím více kalorií potřebujete přijmout pro správné fungování těla. Jinak začne vaše tělo přeměňovat svalovou tkáň na energii.
  • Pokud jste ten typ člověka, který přibere 2 kila jen přivoněním ke kousku pizzy, potom by váš denní příjem kalorií měl zůstat kolem 2000 kalorií u mužů a 1500 kalorií u žen. Roli v tom hraje také vaše tělesná váha – pro přirozeně větší lidi je adekvátní více kalorií, pro menší lidi méně.
  • Pokud jste typ člověka, který může jíst cokoliv, aniž by přibral jediný gram, nebo jste fyzicky aktivní, můžete zvýšit váš denní kalorický příjem o 1000-2000 kalorií, u žen o něco méně.
 3. 3
  Nevynechávejte snídani. Mnoho lidí to dělá proto, že si myslí, že tak mohou snížit svojí váhu nebo prostě nemají hned po ránu hlad. Přestože vědecké důkazy jsou stále neprůkazné, je několik důvodů proč byste neměli vynechávat to, o čem mnoho lidí věří, že je "nejdůležitějším jídlem celého dne."
  • Snídaně nastartuje váš metabolismus a udržuje ho během dopoledne v činnosti. Vynechání snídaně může nakopnout u některých lidí "hladovějící odpověď těla". Váš mozek říká "Není jídlo! Jsou to už hodiny! To musí být hladomor!" Až se příště najíte, tělo si uloží tolik tuku, kolik jen bude možné.
  • Mimoto vynechání snídaně způsobí, že budete v době oběda vyhladovělí a jako kompenzaci se přejíte.
  • Malá snídaně je lepší než žádná snídaně. Pokud se necítíte na celé jídlo, alespoň vypijte nějakou vodu a dejte si kousek ovoce, cereální tyčinku nebo toast. Získejte víc živin vypitím smoothie k snídani.
  • Na druhou stranu se ukázalo, že metoda nazývaná "přerušované hladovění" přispívá k rychlejší ztrátě váhy a může mít i další zdravotní prospěchy. Nicméně efekt se může lišit od jedince k jedinci. Avšak nemusí být dobrý nápad vynechávat snídani v den, kdy máte důležitou zkoušku, pracovní pohovor nebo jinou kritickou událost, protože vás může rozptylovat hlad nebo nemusíte mít dostatek energie, abyste plně využili svůj potenciál.
 4. 4
  Jezte pomalu. Už jste do sebe někdy nacpali obrovské jídlo a cítili se hned potom dobře, ale po 15 minutách jako byste měli explodovat? To se stává proto, že vašemu žaludku nějakou dobu trvá, než řekne vašemu mozku, že je plný. Předcházejte problému tím, že budete jíst pomaleji. Tímto způsobem do doby, než dostanete zprávu a začne se cítit spokojeně, nezkonzumujete příliš mnoho jídla navíc.

 5. 5
  Jezte pětkrát denně. Můžete zvážit jíst tři jídla denně (snídani, oběd a večeři) a dvě svačiny mezitím. To umožňuje sníst trochu méně jídla a dát vašemu tělu zvládnutelnější množství jídla k trávení a udržuje to po celý den stabilnější hladinu cukru, protože nebudete šest hodin v kuse bez jídla.
  Reklama

Tipy

 • S nálepkami jako je "bez tuku" nebo "bez cukru" přichází více chemických látek. Většinou čím je seznam přísad jednodušší, tím je jídlo zdravější. Například pokud si vymačkáte vlastní pomerančovou šťávu, bude vždy zdravější než kupovaný pomerančový džus. Dokonce, i když je na obalu označen jako nízkotučný. Pokud si děláte šťávu doma, víte přesně co v ní je a nespoléháte se na pravdivost etikety.
 • Ujistěte se, že ve vaší domácnosti není spousta nezdravých potravin, které by vás mohly svádět. Darujte nebo vyhoďte potraviny, které byste neměli jíst. Nemůžete sníst to, co nemáte! A nekupujte si ty vyhozené znovu!
 • Pozorně čtěte etikety. To, co se může zdát zdravé nebo "nízkokalorické", může být nabité spoustou umělých přísad, které mohou poškodit vaše zdraví a metabolismus.
 • Noste s sebou pořád vodu. Snažte se pít místo slazených nebo ochucených nápojů vodu. Dospělý člověk by měl vypít 20-40 ml na 1 kg své tělesné váhy denně.
 • Čtěte etikety na všem, co jíte. Nekupujte něco jenom proto, že je to označeno jako "zdravé". Mnoho společností se snaží prodat své potraviny jako zdravé i když ve skutečnosti jsou plné glukózo-fruktózového sirupu, hydrogenovaných tuků, trans tuků a skrytého cukru. Je to také nejlepší způsob jak poznat produkt. Dává vám to téměř všechny informace o výrobku, které budete kdy potřebovat. Pokud zkoušíte zhubnout, snažte se vybírat nízkokalorické potraviny. Pokud chcete váhu naopak z nějakého důvodu nabrat, budete si vybírat potraviny s hodně kaloriemi. Nicméně příliš mnoho kalorií, nedostatek cvičení a přejídání se, může způsobit tloustnutí.
 • Najezte se předtím, než půjdete na nákup, abyste se mohli soustředit na váš seznam potravin, aniž byste měli zbytečné chutě.
 • Buďte trpěliví. Drastický pokles hladiny vašeho cholesterolu, váhy nebo nárůst energie neuvidíte okamžitě. Změnám v jídelníčku musíte dát nějaký čas k nakopnutí. Měly byste změny začít zaznamenávat o několik týdnů později.
 • Pijte vodu místo slazených nápojů a alkoholu.
 • Zkuste postupně snižovat konzumaci nekvalitních potravin a zhruba za měsíc budete nad nekvalitními potravinami ohrnovat nos!
 • Touha po nezdravých potravinách obvykle skončí po 2 týdnech zdravého stravování.
 • Zkuste více žvýkat. Dá to všemu tělu více času ke strávení jídla a vstřebání výživných látek.
 • Přestože je pro vás zdravé stravování dobré, je to trochu složitější. Nehladovějte, abyste shodili na váze. Je to mnohem méně zdravé, než sníst tři výživná jídla denně. Také hydrogenované potraviny, jako je margarín, jsou obvykle pro vaše zdraví špatné. Pokud chcete mnohem zdravější alternativu, vyzkoušejte přírodní pomazánku nebo med.
 • Zdravá strava vám dává několik zdravotních prospěchů, ale nedosáhnete všech možných výhod, dokud nebudete cvičit. Cvičení nemusí být těžké a dokonce se nemusíte zapotit. Jen tím, že půjdete čtyřikrát týdně na 30 minutovou procházku, se úžasně zlepší vaše zdraví. Pokud musíte, začínejte pozvolna.
 • Vyhýbejte se polotovarům. Jsou nepřirozené, takže pro vaše tělo je složitější je zpracovat, což znamená, že budou ležet ve vašich střevech a způsobí, že se budete cítit nafouklí a malátní. Jezte věci, které nejsou takto zpackané, jako syrové ovoce a zelenina, hnědá rýže, celozrnné těstoviny a tak dále.
 • Jezte mrkev! Pokud prahnete po něčem slaném, mnoho lidí uspokojí snědení mrkve – nakrájejte si proužky mrkve a snězte je.
 • Používejte při vaření extrapanenský olivový olej. Je čistší a lepší pro vaše srdce než jiné druhy olivového oleje. Čím tmavší, tím lepší. Mimoto „light“ olivový olej má stejně kalorií jako extra panenský olivový olej – „light“ odkazuje na barvu a intenzitu chuti. Sojový a řepkový olej nejsou navzdory předchozím mýtům příliš dobré. Ve skutečnosti stimulují vznik a ukládání tuků.
 • Nízkotučný jogurt může být skvělou svačinkou a jeho zdravé bakterie mohou pomáhat s různými trávicími potížemi.
 • Pijte neslazený čaj – 1 litr má asi 3 kalorie.
 • Pokud si myslíte, že prahnete po nezdravých potravinách, může to znamenat, že vaše tělo potřebuje něco s živinami a vitamíny, takže si vyberte zdravější alternativu jako ovoce nebo zeleninu, abyste zastavili nezdravou touhu.
 • Snažte se nekupovat tolik nekvalitních potravin, protože vás budou svádět k jejich konzumaci.
 • Zvažte organickou stravu. Organické potraviny se vyrábí bez použití mnoha škodlivých chemických látek nebo jiných škodlivých procesů. Nejenom, že jsou organické potraviny dobré pro vás, ale jsou dobré také pro životní prostředí! Ostatní potraviny mohou být pro životní prostředí extrémně škodlivé.
 • Jíst výživně může mít neuvěřitelně pozitivní účinek na kognitivní schopnosti.
 • Věnujte zvýšenou pozornost velikosti porcí podle potravinové pyramidy. Ujistěte se, že se jí důkladně držíte, abyste získávali všechny živiny, které potřebujete.
 • Když vybíráte jogurt, sáhněte po Řeckém jogurtu, je pro vás lepší.
 • Pokud máte problém vzdát se nekvalitních potravin, zkuste si dát salát. Salát může být skvělá náhražka za čokoládové tyčinky a další silně zpracované svačiny. Také se zkuste místo ledového salátu držet špenátu a další listové zeleniny jako je kapusta.
 • Pokud přijmete během dne více kalorií, než vaše tělo potřebuje, bude tělo přebytečnou energii skladovat jako tuk. To je chyba, kterou dělá mnoho lidí, když přijde na hubnutí. Bez ohledu na to jak moc cvičíte, přejídání se vede k nárůstu hmotnosti. V průmyslových státech je přebytečný tělesný tuk nepotřebný. Již nejsme lovci/sběrači. Vaše další jídlo je tak blízko, jako váš supermarket (za předpokladu, že bydlíte ve městě nebo na předměstí) a nepotřebujeme žádné zásoby, aby nám energie vydržela až do dalšího jídla.
Reklama

Varování

 • Jakákoliv drastická změna ve vašem jídelníčku může způsobit zácpu, takže se ujistěte, že jíte hodně listové zeleniny a dalších jídel s přirozeným obsahem velkého množství vlákniny. Váš trávicí systém by se měl po týdnu nebo dvou upravit, ale pokud se tak nestane, navštivte lékaře. (Další dobré zdroje vlákniny zahrnují: lněné semínko, psylium, obilniny, ovoce, zeleninu a fazole. Pamatujte, že se vždy můžete podívat na průměrné výživové hodnoty a zjistit procento z denního doporučeného množství vlákniny v různých potravinách. U čerstvého nebaleného zboží se můžete na výživové hodnoty podívat na internetu; ačkoliv obvykle vám konzumace čerstvého ovoce a zeleniny neublíží!)
 • Ve zdravotnických kruzích se živě diskutuje o tom, jestli jsou organické potraviny zdravější. Někteří věří, že chemické látky v konvenčním jídle jsou stejně bezpečné a zdravé jako drahé organické náhrady. Obhájci organických potravin budou dokazovat opak. Každý souhlasí, že organické potraviny mají stejně kalorií jako neorganické. Takže i když je to organické, věnujte pozornost příjmu kalorií.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 7 168 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 7 168 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama