Ačkoli plastické zákroky podstupujeme dobrovolně, pro úspěšné a rychlé zotavení je potřeba dodržovat přísné podmínky, stejně jako u jiných operací. V případě, že pacient nedodržuje instrukce od lékaře a stará se o sebe po operaci sám, můžou se objevit komplikace, jako je infekce, opětovné otevření rány, zhoršení otoků apod. Pacienti se navíc těší na výsledky zákroků plastické chirurgie a přitom často nejsou připraveni na to, jak budou v prvních dnech a týdnech procesu hojení vypadat a jak se budou cítit. Naučit se správnému postupu pro zotavení po plastické operaci je velmi důležité - jedině tak dosáhnete požadovaných výsledků po propuštění z nemocniční péče.

Část 1 ze 2:
Lékařské postupy pro hojení

 1. 1
  Zjistěte, co od procesu hojení očekávat. [1] Z některých zákroků plastické chirurgie se zotavíte za pouhých několik dnů (zejména z těch menších), zatímco z jiných se budete dostávat týdny či měsíce. Proto je důležité, abyste si ještě před samotným zákrokem promluvili se svým lékařem a zjistili, co můžete očekávat. Operace pravděpodobně ovlivní i jiné aspekty vašeho života, včetně práce a schopnosti stýkat se s přáteli, takže je důležité, abyste s tím dopředu počítali.[2]
 2. 2
  Držte se léčebného plánu, který vám nařídil plastický chirurg.[3] Dodržovat konkrétní instrukce pro zotavování je naprosto klíčové. Mezi takové instrukce bude určitě patřit:
  • Užívání léků pro zmírnění bolesti a otoků a pro podporu hojení.
  • V případě potřeby ledování postižené oblasti.
  • Nadzvednutí postižené oblasti pro minimalizaci otoků.
  • Vyhýbání se přímému slunečnímu světlu v průběhu hojení.
  • Efektivní využití "drenáží" (trubic), které se někdy vkládají do operované oblasti, aby odtud odváděly přebytečnou tekutinu v počátečních fázích hojení, zejména při kosmetických úpravách prsou apod.
   • O drenáže se starejte na základě přesných instrukcí vašeho lékaře. Ten vám řekne, jak často je potřeba drenáž čistit a zda je nutné, abyste zjišťovali množství vytékající tekutiny.
  • Pravidelné pooperační návštěvy u lékaře.
   • Pro zajištění optimálního procesu hojení a pro prevenci vzniku jakýchkoli komplikací nebo infekcí je velmi důležité, aby vás lékař pravidelně kontroloval a sděloval své názory z profesionálního hlediska. Pokud se potom vyskytnou při hojení nějaké problémy, lékař je může rychle řešit, aniž by se později rozvinuly v něco horšího.
 3. 3
  Poraďte se s lékařem o možnosti užívání léků.[4] V první řadě je nutné, aby váš lékař znal přesné názvy všech léků, které aktuálně užíváte. Některé medikamenty, například protisrážlivé léky nebo aspirin, mohou hojení narušovat a zhoršovat krvácení či otoky. Stejně tak byste si měli dávat pozor i u některých přídodních léčiv a doplňků stravy.
  • Pokud lékaři sdělíte informace o veškerých užívaných lécích, bude schopen posoudit bezpečnost léčebného režimu a ujistí se, že podaným lékem nezpomalí hojení rány nebo nezhorší krvácení.
  • Ještě před operací vám lékař řekne, které léky musíte vysadit, kdy je máte vysadit a kdy je můžete začít znovu užívat. Další léčiva pak budete muset pravděpodobně užívat po celou dobu.
 4. 4
  Buďte opatrní a dejte svému tělu čas na zotavení. V prvních dnech po operaci byste se neměli vracet ke své běžné každodenní rutině a neměli byste být příliš aktivní. Nadměrná zátěž může vést ke komplikacím a zpomalení léčebného procesu.
  • Necvičte. Alespoň do té doby, než vám lékař řekne, že se můžete bezpečně vrátit k původní míře fyzické aktivity. Uspěchané cvičení by prodloužilo celé hojení, protože byste si způsobili otoky či krvácení, případně byste znovu otevřeli sešitou ránu.
  • Při zjišťování správného chování po plastické operaci se nenechte rozladit, uvidíte-li na sobě modřiny nebo silně oteklá místa. Zotavení z plastické operace trvá různě dlouhou dobu, v závislosti na typu zákroku a na daném pacientovi.
  Reklama

Část 2 ze 2:
Další strategie hojení

 1. 1
  Proces hojení si naplánujte dopředu před zákrokem a přizpůsobte se mu správným jídelníčkem a dostatečným spánkem. Začnete-li se o sebe řádně starat (včetně vyvážené stravy) již týdny či měsíce před plastickou operací, urychlíte tím následný proces hojení.
  • Na dostatek tekutin a konzumaci vyvážené stravy ale nezapomeňte ani po podstoupení daného zákroku. Vaše tělo potřebuje k rychlému zotavení spoustu živin.[5]
  • Přestaňte kouřit. Hojení tím také urychlíte.
 2. 2
  Kroťte svá očekávání.[6] Plastická operace se obvykle provádí za účelem úpravy vzhledu pacienta. Ovšem je třeba si uvědomit, že očekávané "vylepšení" vzhledu nebude nikdy úplně perfektní. Chirurgicky se dají určité "vady" opravit pouze do jisté míry, takže pokud očekáváte úžasné a perfektní výsledky, rovnou se můžete připravit na zklamání.
  • Buďte opatrní a nevkládejte do plastických operací ani jejich výsledků nerealistické naděje.[7]
  • Někteří lidé vyhledají plastického chirurga v touze po "vyřešení problémů" v jiných aspektech vlastního života. Například doufají, že to zachrání jejich rozvrácené vztahy, pomůže to rozvoji kariéry, budou populárnější mezi přáteli nebo že budou atraktivnější pro potencionální partnery.
  • V očekávání výsledků plastických zákroků k sobě musíte být upřímní a stejně tak musíte rozvažovat i důvody, které pro jejich podstoupení máte. Nedoufejte v zázračné výsledky, abyste později nebyli zklamaní.
 3. 3
  Vyhledejte podporu rodiny a přátel. Rodina a přátelé dokážou poskytnout potřebnou morální podporu, a to obzvláště v prvotní fázi hojení. Jelikož pozitivní účinky plastické operace nebývají patrné hned v prvních dnech, někdy dokonce i měsících, po zákroku, může to pro vás být velmi obtížné, zvláště připočtete-li k tomu bolestivost a neschopnost plnit každodenní úkoly. (Jinými slovy, výsledky plastické operace vypadají zpočátku mnohem hůře než později, protože se tělo musí nejprve zhojit a zbavit otoků. Podpora je proto v této fázi velmi důležitá).
  • V závislosti na závažnosti podstoupeného zákroku vám může být v první fázi hojení nařízeno omezení aktivity. Pokud je to váš případ, můžete požádat své přátele či rodinu, aby vám pomohli s každodenními úkoly, dokud je nebudete zvládat sami.[8]
  • V tuto těžkou dobu se o vás mohou navíc starat například tím, že vám občas uvaří nějaké jídlo nebo pomůžou s jinými pracemi a morálně vás podpoří.
  Reklama

O tomto wikiHow

Edward S. Kwak, MD
Spoluautor od:
Atestovaný plastický chirurg
Tento článek spoluautor od Edward S. Kwak, MD. Edward S. Kwak, MD je certifikovaný plastický chirurg se dvěma atestacemi a majitel společnosti ESKMD Facial Plastic Surgery se sídlem v New Yorku. Poté, co získal doktorát na Lékařské fakultě Indiana University, absolvoval doktor Kwak otolaryngologickou (chirurgie hlavy a krku) rezidenturu na The New York Eye and Ear Infirmary a získal stipendium na plastické a rekonstrukční chirurgii obličeje pod vedením Dr. Russella Kridela na univerzitě Texas Medical Center v Houstonu. Je členem Americké rady plastické a rekonstrukční chirurgie obličeje a diplomatem Americké rady otolaryngologie a chirurgie hlavy a krku. Dr. Kwak je dále certifikován Americkou radou plastické a rekonstrukční chirurgie obličeje a Americkou komisí otolaryngologie / chirurgie hlavy a krku. Dr. Kwak získal ocenění Castle Connolly Regional Top Doctor, Newbeauty Top Beauty Doctor, New York Super Doctor, NY Top Doc a ocenění Expert Injector. Tento článek byl zobrazen 1 452 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 1 452 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama