Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Vlastnoruční výroba lavičky do domu nebo na zahradu, může být prospěšný projekt jak pro začátečníky, zkušené kutily, tak i pro kohokoliv jiného. Existuje mnoho typů, z kterých lze vybrat, od jednoduché lavičky z dřevěných polen přes kamenné lavice, až ke složitějším prkenným lavicím. Lavičku můžete vyrobit podle nákresů a plánů, které koupíte nebo seženete zdarma, nebo si projdete plány, které použili ostatní a využijete je, jako výchozí body pro vaše vlastní výtvory. Zde jsou nějaké nápady pro vytvoření vaši vlastní lavičky pro vnitřní i venkovní použití.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Hekněte Ikeu

 1. 1
  Kupte si robustní, úzké police na knihy. Vzhledem k tomu, že police na knihy nejsou obvykle určeny k sezení, bude lepší je využít spíše pro děti, než dospělé, nicméně upravením polic z Ikei můžete vytvořit skvělé místo pro přípravu dětí do školy.
  • Zkuste úzkou polici „Expedit“(jeden pěti patrový sloupec), který je praktický, protože čtvercové police umožňují využití doprovodných košů a úložných boxů ve stejném směru. Takto vytvoříte skvělé místo pro sezení vašeho dítěte, pro přezouvání bot, uložení čepic, rukavic, batohů, stejně jako i dalších věcí.
 2. 2
  Otočte police na bok. Sestavte polici podle přiloženého návodu a poté ji otočte na stranu. Spodní strana se takto stane horní stranou a vytvoří místo k sezení.
 3. 3
  Přidání kol nebo nohou. Zajděte do místního železářství a vyberte si nějaké nohy pro vaši lavičku. Můžete koupit kola (taková, jaké mají nákupní vozíky), nebo dřevěné či kovové nohy k nábytku. Cokoli, co se podle vás shoduje s vašimi potřebami a stylem. Připevněte nohy v rozích lavice tak, jak je popsáno v návodu výrobku, který jste koupili.
  • Potřebujete minimálně čtyři nohy. Doporučujeme nohou šest.
  • Ujistěte se, že šroub nevadí ostatním věcem, které drží polici pohromadě. Myslete strategicky!
 4. 4
  Otočte polici správnou stranou nahoru. Obraťte ji tak, aby stála na svých nových nohách. Nyní máte lavičku!
 5. 5
  Přidejte podložky. Buďto si udělejte vlastní podložky nebo kupte relativně ploché, čtvercové podložky, které dáte na lavičku. Přilepte pásy suchého zipu na horní stranu lavičky a přichyťte je k druhé straně suchého zipu na spodní straně podložek.
  • Je lepší dát měkčí, nadýchanou stranu suchého zipu k podložce, aby se dala snadněji umýt.
 6. 6
  Poslední úpravy. Pokud chcete, můžete na závěr lavičku natřít na jinou barvu. Můžete také koupit koše a úložné boxy, které vložíte do polic.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Renovace staré postele

 1. 1
  Kupte a připravte si rám staré postele. Budete potřebovat dřevěné čelo a nožní opěrku. Pokud jsou spojeny, oddělte je. Tento projekt funguje nejlépe, pokud má nožní opěrka buďto plochý okraj nebo dvojitý okraj s plochou horní hranou.[1] Jakmile máte rám a desky odděleny, máte-li zájem osmirkujte dřevo, abyste odstranili starý nátěr a lak.
 2. 2
  Změřte a vyznačte středovou čáru na nožní opěrce. Změřte vertikální středovou čáru a vyznačte ji tužkou nebo fixem.
 3. 3
  Rozřízněte nožní opěrku. Použijte pilu nebo cirkulárku k rozříznutí opěrky podél středové čáry. Tyto dva kusy se stanou bočními stranami lavičky, zatímco čelo bude zadní stranou lavičky.
 4. 4
  Vytvořte upevňovací body pro nožní opěrku. Podél okrajů vyvrtejte rovnoměrně vzdálené díry pro spojovací kolíky. Najděte kolíky vhodné velikosti a poté použijte vrták o stejném průměru k vyvrtání děr. Změřte výšku od podlahy k otvorům, které jste vyvrtali, a také vzdálenost mezi otvory a poté vyvrtejte stejné díry na stejných místech na přední straně čela postele.
  • Počet vyvrtaných děr a jejich umístění bude záviset na tvaru a typu postele.
  • Pokud má vaše postel nestandardní tvar, budete možná muset změnit způsob uchycení nožní opěrky k čelu postele. Možná bude nezbytné připevnit jej ze strany, namísto připevnění zepředu.
 5. 5
  Připevněte nožní opěrku k čelu. Vložte kolíky do obou děr, naneste lepidlo na dřevo a připevněte nožní opěrku k čelu postele. Nyní by to mělo začít vypadat jako lavička!
 6. 6
  Připevněte sedátko. Položte lavičku na záda a připevněte 1x6s (zkraťte na příslušnou délku) na nožní opěrku pomocí L držáků a vrutů do dřeva. Připevněte je ve výšce, která vám vyhovuje a kterou vám nožní opěrka dovolí. Použijte tolik desek, kolik bude třeba k vytvoření dostatečně velkého sedátka.
  • Přidejte desku 1x3 ke spodní části čelní desky, k vytvoření lemu, chcete-li.
 7. 7
  Utěsněte všechny spoje. Utěsněte všechny spoje a mezery, aby bylo spojení pevnější. Pokud to bude nutné, lavičku vztyčte.
 8. 8
  Poslední úpravy. Chcete-li, natřete lavičku (venkovním nátěrem, pokud ji hodláte mít venku). Možná budete chtít také přidat podložky nebo čalounění.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Výroba lavičky od nuly

 1. 1
  Nařezejte boční díly pro vaši lavičku. Vezměte jeden kus 2x10 a rozřízněte jej pomocí pily nebo cirkulárky na dva stejně velké kusy o požadované výšce pro vaši lavičku.
 2. 2
  Připevněte svorku. Připevněte díl 2x2 o délce 20centimetrů, tento díl by měl být připojen asi 4cm od horní strany bočního dílu. K připojení tohoto dílu využijte vruty do dřeva o vhodné velikosti, 2 pro každou svorku, vruty musí být minimálně 4cm od konců 2x2.
 3. 3
  Připevněte boky jeden ke druhému. Použitím dvou 20cm 1x4 připevněte boky lavičky jeden ke druhému. Horní okraj 1x4 bude v jedné rovině s horní částí bočních kusů. Vyvrtejte otvory na obou koncích 2x2 a na odpovídajících místech 1x4. K připevnění použijte spojovací kolíky a poté použijte vruty do dřeva, postupujte z vnější strany lavičky směrem k 1x4, použijte dva šrouby na každý konce desky 1x4.
 4. 4
  Přidejte sedátko. Přidejte dvě 20cm desky 2x4. Měl by být mezi nimi prostor. Použijte dlouhé vruty do dřeva, postupujte od bočních stran k sedátku, použijte 6 vrutů na každé straně.
 5. 5
  Natřete nebo nabarvěte lavičku. Natřete nebo nabarvěte lavičku podle potřeby.
  Reklama

Tipy

 • Zvažte přidání dalších částí v závislosti na tom, jak hodláte lavičku využívat. Při použití uvnitř budete chtít mít na sedátku podložky a polštáře. Pro dlouhodobější sezení budete možná chtít přidat opěradla. Ramenní opěrky mohou být atraktivní při vnitřním i venkovním využití.
 • Navštivte webové stránky dřevařských společností pro nákresy laviček, které byste chtěli vyrobit. Někteří prodejci účtují poplatek za tyto nákresy, ale dají se najít i nějaké plány zdarma online nebo v časopisech.
Reklama

Varování

 • Buďte opatrní při práci s nástroji.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 13 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 884 krát
Kategorie: Práce se dřevem
Stránka byla zobrazena 3 884 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama