Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Není nutné se být zkoušek. Když se naučíte opakovat si učivo včas a správně, nestane se z vás studijní zombie! V tomto článku se dozvíte, jak si zorganizovat práci, aktivně opakovat a najít podporu, kterou potřebujete.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Zorganizujte si práci

 1. 1
  Najděte si vhodné místo ke studiu. Měli byste si najít tiché a klidné místo, na kterém se budete moci nerušeně učit. Někteří lidé se učí doma, jiným zase vyhovují kavárny, knihovny a další místa. Vyberte si místo, na kterém se budete moci soustředit.
  • Některé studie potvrzují, že když se lidé učí na různých místech, snáze si ukládají informace do paměti, protože si je asociují s těmito místy.
  • Někteří studenti se učí na veřejných místech, aby byli efektivnější a nelákalo je hrát si s telefonem nebo sledovat televizi, jako doma. Zkuste se zbavit svých zlozvyků pomocí výběru vhodného místa. [1]
 2. 2
  Vymyslete si časový rozvrh pro své revize a držte se ho. Co se musíte naučit do konce týdne? Co se musíte naučit dnes? Když budete mít jasně daný rozvrh, budete si moci stanovit cíle a budete mít stále přehled o tom, jak vám učení jde. Přesný plán vás zbaví úzkosti a umožní vám sledovat vaše pokroky.
 3. 3
  Stanovte si rozumné cíle, kterých budete schopni dosáhnout. Projít si 12 kapitol trigonometrie den před velkou zkouškou je v podstatě nemožné, stejně jako naučit se celé Shakespearovo dílo dva měsíce před zkouškou. Stanovte si co nejrozumnější cíle, abyste si zapamatovali ty nejdůležitější informace.
  • Můžete si učivo opakovat v průběhu celého roku – každý den si 15 minut pročítejte školní poznámky. Když to budete dělat každý den jen chvíli, více si toho zapamatujete a nebudete ve stresu. Měsíc před velkou zkouškou bude stačit, když se budete učit několik hodin denně a všechny informace si již budete jen opakovat.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Opakujte aktivně

 1. 1
  Využívejte studijní texty. Místo toho, abyste si pouze stále dokola četli nudné texty, si zkuste opakovat aktivně – pište si poznámky, podtrhávejte si pasáže v knihách a odpovídejte si na otázky z učebnice. Když budete pracovat aktivně, více si toho zapamatujete.
  • Ke každému předmětu si odpovídejte na otevřené otázky, které si pište na okraje sešitu, nebo na zvláštní papír. Snažte se zamýšlet se nad důsledky možných změn. Ať už jde o fyziku nebo dějepis, malé změny mohou vyvolat velké rozdíly a je nutné naučit se myslet analyticky. [2]
 2. 2
  Shrnujte si zopakované učivo. Při učení se každých několik minut zastavte a zrekapitulujte si to, co jste si přečetli. Napište si krátké shrnutí – několik vět vlastními slovy. Skvělé je zapisovat si poznámky z hlavy a potom si je opět přečíst a doplnit si to, co jste poprvé zapomněli jinou barvou. Později budete vědět, že informace, které jste si zapsali jinou barvou, jsou pro vás problémové a musíte jim věnovat více pozornosti.
  • Pravidelně tato shrnutí opakujte a pište si je na zvláštní papír, aniž byste si před tím pročítali své poznámky nebo učebnice. Později srovnávejte starší shrnutí s těmi novými a zjišťujte, které informace si stále nepamatujete dokonale. [3]
 3. 3
  Při učení si kreslete. Pokud vám vyhovuje vizuální styl učení, kreslete si látku do diagramů nebo obrázků, abyste si ji snáze zapamatovali. Diagramy, mapy, grafy a obrázky vám pomohou porozumět probírané látce a lépe si ji zapamatovat. Nebojte se používat barevné pastelky stejně jako v případě zvýrazňování textu.
 4. 4
  Najděte si někoho, kdo o daném tématu nic neví a shrňte mu ho. Pokud nikoho takového nemáte, řekněte to alespoň své kočce, nebo zrcadlu. Představte si, že danou látku někomu vysvětlujete jako učitel. Když to uděláte, už nic nezapomenete a informace se vám dostanou do hlavy tak hluboko, že si je dokážete vybavit jasně a stručně naprosto kdykoli.
  • Pokud jste doma sami, předstírejte, že vás někdo z rádia nebo z televize zpovídá o daném tématu. Položte si několik otázek a odpovězte si na ně, jako kdybyste seděli u zkoušky. Předstírejte, že vás poslouchají lidé, kteří se chtějí něco dozvědět.
 5. 5
  Využívejte studijní příručky a staré testy. Když si najdete staré testy a vyplníte si je, budete se moci učit za stejných podmínek, jako kdybyste seděli u zkoušky. Snadno tak zjistíte, kde máte mezery a které informace si musíte zopakovat. Také uvidíte, zda stíháte zkoušku napsat v časovém limitu. Vezměte si stopky a změřte si, jak dlouho vám trvá test napsat.
 6. 6
  Pravidelně si dávejte přestávky, abyste se stále soustředili. Když si budete dávat pravidelné přestávky, budete se lépe soustředit a zapamatujete si toho více, než kdybyste se učili dlouhé hodiny v kuse. Nemarněte čas a neučte se unavení – nic byste si nezapamatovali.
  • Držte se svého plánu. Postupně si odškrtávejte splněné úkoly a předměty, které jste si již zopakovali. Je také dobré se za úspěšně dokončenou práci něčím odměnit. Potřebujete nějakou motivaci, jinak vás učení nebude vůbec bavit.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Najděte si podporu

 1. 1
  Promluvte si s učiteli. Berte své učitele a profesory jako součást podpůrné sítě, která vám pomůže dosáhnout vašich cílů. Když budete potřebovat pomoc, požádejte o ni. Je lepší učitele oslovit co nejdříve, jinak by se mohlo stát, že už na vás nebudou mít čas.
 2. 2
  Opakujte si učivo se spolužáky. Najděte si skupinu dobrých studentů, kteří chtějí uspět a pravidelně se scházejte. Probírejte spolu témata, která se musíte naučit, navzájem si pomáhejte a zkoušejte se. Když se budete učit ve skupině lidí, budete se cítit lépe a opakování bude nejen práce, ale také zábava.
  • Najděte si způsoby, jak se navzájem zkoušet, hrajte různé výukové hry atd. Využívejte kartičky s informacemi a na každé setkání si připravte malý test. Pokud nemáte čas na to, abyste se scházeli osobně, pište si na internetu.
  • Když se budete učit s kamarády, musíte si dávat pozor na to, abyste se skutečně učili. Neměli byste si povídat o jiných věcech – vaše schůzky by měly být co nejproduktivnější.
 3. 3
  Požádejte o pomoc rodinu. Vaše rodina vám může pomoci, i když nerozumí tomu, co se učíte. Požádejte někoho z rodiny, aby vám dával otázky, vysvětlil vám nějaký problém, četl si s vámi atd. Rodiče a sourozenci, kteří mají školu již za sebou, vám jistě dokážou poradit a pomoci. Kromě toho přátelé a rodina představují důležitou morální podporu, která se hodí v době, kdy máte strach ze zkoušek.
  • Možná budete potřebovat i emociální podporu. Když si najdete někoho, s kým budete moci mluvit o svých obavách a úzkostech, uleví se vám a budete se moci lépe učit. Stačí, když si najdete někoho, komu budete důvěřovat a komu budete moci v případě potřeby zavolat.
 4. 4
  Uvolněte se. Každý den byste měli relaxovat, poslouchat oblíbenou hudbu, zajít si na procházku nebo zaplavat, strávit trochu času se svými domácími zvířaty, nebo si zatelefonovat s kamarádem. Tyto činnosti vám pomohou zůstat v klidu a nedělat si starosti se školou. Můžete se věnovat i relaxačním činnostem, meditaci, nebo si jít odpoledne jen tak na chvíli zdřímnout.
  Reklama

Tipy

 • Buďte sebejistí. Když budete myslet pozitivně, budete mít větší šanci na úspěch a snáze si zapamatujete všechny důležité informace.
 • Vyrobte si kartičky s látkou, kterou si opakujete – nepřepisujte si ale celou učebnici! Odpovídejte si na otázky a zkuste sami sebe testovat.
 • Nespěchejte – vždy je dobré se před zkouškou pořádně vyspat, než se učit celou noc. Když budete unavení, nic si nezapamatujete.
 • Střídejte předměty, které se učíte. Zjistěte si, které předměty vás baví a které vám nejdou a při opakování je střídejte. Nenuťte se dělat celý den jen to, co nemáte rádi – prostřídejte to s předměty, na které se těšíte.
 • Zkoušejte nové činnosti – kreslete, vytvářejte si myšlenkové mapy atd. Když budete dělat něco nového, snáze si zapamatujete důležité informace.
 • Můžete si opakování nahrávat na telefon, abyste si ho v případě potřeby mohli poslechnout. Pomůže vám to zapamatovat si i informace, které vám stále unikají.

Nepište si zbytečné poznámky a nepřepisujte si celé části knihy. Projděte si starší zkoušky, zjistěte, jaké otázky u testu můžete očekávat a připravte se na to.

 • Zkuste danou látku naučit někoho jiného – zapamatujete si tak 95% všeho, co budete říkat.
 • Požádejte někoho, aby vás testoval a snažte se odpovídat z hlavy.
 • Požádejte někoho z rodiny, aby vám dovolil používat mobilní telefon a počítač jen na určitou dobu denně – musíte se vyhýbat všem zdrojům rozptýlení.
 • Nespěte příliš dlouho, dopoledne si toho zapamatujete nejvíce!
 • Koncentrace je velmi důležitá, vždy se soustřeďte na to, co děláte.


Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Sešit, papír nebo počítačový dokument
 • Fixy a pravítko
 • Nástěnka nebo sešit na plán opakování

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 62 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 116 krát
Kategorie: Vzdělání
Stránka byla zobrazena 4 116 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama