Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Výroba svíček je umění, které se z nouze zrodilo 200 let před Kristem a dnes je čím dál populárnějším koníčkem. Ponořte se do tohoto starobylého řemesla a vyrobte si vlastní svíčku. Je to snadné, a získáte originální dárek pro své přátele. Řiďte se následujícími kroky.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Připravte si vosk na roztavení

 1. 1
  Rozhodněte se, jaký vosk chcete na svíčku použít. Máte na výběr z několika druhů. Půl kila tuhého parafínového vosku vám dá zhruba 600 ml roztaveného. Půl kila sojového vosku 500 ml, a stejné množství včelího vosku 450 ml.
  • Parafín je tradiční vosk, ze kterého se vyrábějí svíčky, a je také nejoblíbenější. Hodí se pro začátečníky, protože se rychle rozpouští, je levný, a dá se snadno barvit a parfémovat. Mějte ovšem na paměti, že chemikálie, které se při jeho tání uvolňují, mohou na některé lidi působit dráždivě.
  • Sojový vosk, vyráběný ze sojových bobů, začíná být populární - lehce se s ním pracuje a snadno se čistí. Je ekologický a recyklovatelný. Je znám tím, že hoří mnohem pomaleji, než jiné vosky.[1]
  • Včelí vosk je přírodní a funguje jako antiseptikum. Bohužel se ale jen obtížně barví a nedrží vůně. Pamatujte ale, že včelí vosk má krásnou, nenapodobitelnou vůni sám o sobě.[2]
  • Můžete také použít staré svíčky, které jsou vyhořelé nebo poškozené. Výroba nových svíček ze starých je báječný způsob, jak recyklovat vosk. Jednoduše je roztavte - tak jako byste to udělali s jiným voskem (více v části 2).[3]
 2. 2
  Než začnete, připravte si pracovní plochu. Pokud nemáte pracovní stůl, na kterém případný rozlitý vosk nevadí, rozložte na pracovní plochu noviny, igelitový ubrus nebo staré hadry. Připravte si také teplou vodu s mýdlem, kterou budete mít po ruce pro případ nehody.
 3. 3
  Sestavte si nádobu pro tavení vosku, podobnou, jako když potřebujete jídlo vařit ve vodní lázni. Vosk nemůžete rozehřívat přímo na plameni, musí se tavit pozvolna, jinak hrozí, že se vznítí, nebo rychle vyprchá. Naplňte hrnec nebo hlubokou pánev vodou. Vložte dovnitř menší kastrol - v něm budete tavit vosk. Myslete na to, že vosk může být obtížné vyčistit, zvažte proto koupi levného kastrůlku (případně použití starého, nepotřebného), který budete používat jen a pouze na výrobu svíček.
 4. 4
  Vosk pokrájejte nebo nastrouhejte. Menší kusy vosku se taví rychleji a rovnoměrněji, než velké.[4]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Tavení vosku

 1. 1
  Nastrouhaný nebo nakrájený vosk nasypte do kastrůlku. Ten umístěte do velkého hrnce s vodou. Zapněte hořák na středně vysokou teplotu a počkejte, až se díky vroucí vodě vosk začne rozpouštět.
 2. 2
  Ohlídejte správnou teplotu vosku díky teploměru. Můžete použít obyčejný teploměr pro přípravu jídla, nebo si kupte speciální v obchodě s hobby potřebami. Pozor, vosk může být obtížné z teploměru očistit.
  • Parafínový vosk taje při teplotě 50 - 60°C.[5]
  • Sojový vosk taje při teplotách 75 - 80°C).[6]
  • Včelímu vosku postačí přibližně 60°C. Můžete jej rozehřát i na vyšší teplotu, každopádně se snažte nepřekročit 80°C.[7]
  • Staré svíčky je dobré rozehřát za teploty 85°C. Kleštěmi pak z rozpuštěného vosku vytáhněte knoty a jiné zdobení.[8]
 3. 3
  Přidejte do rozpuštěného vosku vůni. Jakou, to je jen na vás. V hobby obchodech a obchodech se zdravou výživou seženete esenciální oleje. Je dobré si přečíst návod k použití a dávkování, než přidat množství jen podle vašeho odhadu. Vosk pak dobře promíchejte.
 4. 4
  Přidejte barvu. Obyčejné potravinářské barvivo se do svíček nehodí, protože je na bázi vody. Kupte si barvy na bázi oleje v některém hobby marketu - běžně se dnes prodávají barvy, určené přímo na svíčky. Přečtěte si příbalový leták nebo etiketu a dodržujte dávkování. Vosk pak důkladně promíchejte.[9]
 5. 5
  Do středu formy na svíčky umístěte knot. Měl by být co nejvíce uprostřed. Na spodní straně formy knot přichyťte kuličkou plastelíny nebo samolepicí hmoty, nechte asi centimetr knotu vyčuhovat. Abyste knot udrželi na místě, jeho volný konec obtočte okolo tužky či pera. pero pak nechte položené ve středu formy, do které budete nalévat vosk. Dejte pozor, aby byl knot rovný, a ležel co možná nejvíce ve středu formy.
  • Můžete použít také velkou kancelářskou sponu, na kterou knot natočíte a pak jej vycentrujete. Spona musí být pochopitelně dostatečně velká, aby nespadla do formy.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Lití vosku do formy

 1. 1
  Připravte si formy na svíčky. Můžete použít plechovky, sklenice, staré hrníčky, cokoliv vás napadne, pokud je předmět odolný proti teplu. Všeobecně se dá říct, že se dobře pracuje s kovovými plechovkami, ale volba je opravdu jen a jen na vás. Položte formu na rovnou, plochou pracovní desku, chráněnou novinami, starými hadry nebo třeba pečicím papírem.[10]
 2. 2
  Nalijte roztavený vosk do vaší formy na svíčku. Dělejte to pomalu, aby se vosk nerozlil okolo. Buďte opatrní, nepohněte s knotem. Je jen na vás, jak moc formu naplníte. Včelí vosk při tuhnutí zmenšuje objem, při vyrábění svíček na to myslete.
 3. 3
  Nechte svíčky vychladnout. Můžete-li, nechte vosk chladnout ve formě plných 24 hodin. Čím déle počkáte, tím lepší bude výsledek.
  • Svíčky z parafínu obecně chladnou pomalu, podle velikosti až 24 hodin.[11]
  • Svíčkám ze sojového vosku stačí podle velikosti 4 - 5 hodin.[12]
  • Včelí vosk ztuhne za 6 hodin, ale pokud můžete, nechte svíčky raději chladnout celou noc.[13]
  • Vyrábíte-li svíčku recyklací starých svíček, bude jí stačit ke ztuhnutí pár hodin.[14]
 4. 4
  Vyklepněte svíčku z formy a nůžkami zastřihněte knot na půl centimetru. Pomůže to regulovat plamen - dlouhý knot hoří někdy příliš vysokým.
 5. 5
  Zapalte knot a užívejte si příjemné chvíle se svým mistrovským dílem.
 6. 6
  Hotovo.
  Reklama

Tipy

 • Můžete použít esenci jménem citronela - odpuzuje komáry a jiný hmyz. Dá se koupit v hobby obchodech a v obchodech se zdravou výživou.
Reklama

Varování

 • Rozpouštění vosku může způsobit požár. Nikdy nenechávejte kastrol s voskem bez dozoru! Při zacházení s horkým voskem buďte opatrní.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Vosk na výrobu svíček
 • Knoty
 • Tužka, pero nebo velká kancelářská spona
 • Formy, jako třeba staré plechovky nebo hrnky
 • Velký hrnec a menší kastrůlek na rozpouštění vosku ve vodní lázni
 • Voda
 • Vůně (nepovinné)
 • Barviva (nepovinné)
 • Teploměr (nepovinné)
 • Noviny, karton nebo staré hadry na ochranu pracovní plochy
 • Teplá voda s mýdlem

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 9 760 krát
Stránka byla zobrazena 9 760 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama