Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Křečci jsou zábavní domácí mazlíčci. Jelikož jsou přirozeně zvědaví a velmi aktivní, je důležité, aby měli denně dostatek pohybu a abyste si s nimi hráli. Díky tomu budou vaši křečci zdraví a šťastní.[1] Když si s křečkem vytvoříte silné pouto a poskytnete mu mnoho příležitostí k hraní a pohybu, bude dlouho žít a stane se z něj skvělý domácí mazlíček.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Zacházení s křečkem

 1. 1
  Umožněte křečkovi, aby si zvykl na nové prostředí. Fyzický kontakt s křečkem je sice skvělý způsob, jak si s ním utvořit pouto, ale křeček bude zpočátku potřebovat trochu času, aby si na nový domov zvykl. Dejte mu 12 až 24 hodin, aby prozkoumal klec a seznámil se se svým okolím. Během této doby můžete na křečka klidně mluvit, ale nedávejte mu ruku do klece.
  • Křeček bude potřebovat velkou klec, aby měl dostatek místa k pohybu a hraní. Minimální velikost klece je 59 cm × 36 cm × 25 cm. V ideálním případě by klec měla mít nějaké tunely a žebříky.[2]
 2. 2
  Umyjte si ruce. Křečci nemají dobrý zrak a informace o svém okolí získávají čichem. Pokud jste například něco snědli a pak se šli pomazlit s křečkem, může ucítit jídlo z vašich rukou a pokusí se vás kousnout. Pokud také máte více než jednoho křečka, mohli by navzájem vnímat svůj pach a zdálo by se jim, že jsou druhým křečkem napadeni.
  • Ruce si umyjte mýdlem bez vůně.
  • Pokud berete do ruky víc křečků, pokaždé si umyjte ruce před a po zacházení s každým křečkem.
 3. 3
  Vložte ruku do klece. Dříve, než si křeček zvykne na váš dotyk, potřebuje si zvyknout na vaši ruku. Dejte ruku do klece a nechte ji tam, aby ji mohl očuchat a prozkoumat. Pokud se vás pokusí kousnout, pomalu ruku odtáhněte a jemně na něj foukněte, abyste ho od jeho chování odradili.
  • Křečci často bývají kořistí větších zvířat, a tak mu vaše ruka v kleci může připomínat ptáka, která se ho snaží lapit. Čím bezpečnější mu vaše ruka přijde, tím méně se bude bát, až ho budete zvedat.
  • Než si na vaši ruku zvykne, může to trvat několik hodin až několik dní.
  • Na vaši ruku si také může zvyknout tak, že mu budete z ruky dávat pamlsky. [3]
 4. 4
  Vezměte ho do dlaně. Jakmile už křeček nevnímá vaši ruku jako hrozbu, můžete si ho začít brát do ruky. Pomalu vložte ruku do klece a nejprve ho nechte, aby si vaší ruky všimnul a aby ji očichal. Potom mu jednu ruku vložte pod břicho a druhou pod zadeček a opatrně ho zvedněte. Mluvte k němu a dejte si pozor, abyste ho příliš nemačkali.
  • Křečka si vezměte do ruky, když sedíte na zemi nebo stojíte nad stolem. Křeček může chtít skočit a mohl by se zranit, takže buďte co nejblíže nějaké rovné ploše.
  • Když ho vezmete z klece, můžete si taky zkusit lehnout na zem na záda a nechat ho chodit po své hrudi.[4]
  • Pokud se vám nedaří vzít křečka do ruky, můžete ho taky z klece vzít v hrníčku nebo misce.
  • Berte na vědomí, že křečkům se všeobecně nelíbí, když je máte v ruce delší dobu.[5] Nejprve křečka držte v ruce jen pár vteřin a potom postupně čas prodlužujte.[6] Když se křeček začne vrtět, opatrně a pomalu ho zase vraťte do klece.
  • Jelikož jsou křečci v přírodě kořistí jiných zvířat, bojí se náhlých změn v okolí. Když budete do klece vkládat ruku pomalu, bude se křeček méně bát, že ho uloví nějaký predátor.
 5. 5
  Pokud vás křeček kousne, netrestejte ho. Křečci nejsou schopní reagovat na trest, protože si nedokážou propojit špatné chování s následky. Na křečka tedy nekřičte a neubližujte mi, ale můžete mu například jemně zafoukat do obličeje a říct pevným hlasem: „Ne.“ Vzduch v obličeji ho pravděpodobně přinutí couvnout a zamžourat. Mělo by to stačit k tomu, aby ho to odradilo od dalšího kousání.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Hraní s křečkem mimo klec

 1. 1
  Oblast, kde si bude křeček hrát, pečlivě připravte. Křeček bude každý den potřebovat trochu času na hraní mimo klec.[7] Dejte si pozor na to, aby místnost, kam křečka pustíte, byla bezpečná, aby si hraní užil. Například byste měli odstranit nebo schovat jakékoliv elektrické kabely, které by mohl okusovat. Měli byste taky zakrýt jakákoliv místa, kam by se křeček mohl vtáhnout nebo schovat, jako například volné místo pod nábytkem nebo mezi polštáři na gauči.
  • Pokud máte další domácí mazlíčky, neměli by se v dané oblasti pohybovat.
  • Křeček si také může pohodlně hrát v čisté koupelně. Dejte si pozor na to, abyste zavřeli víko od záchodu, aby do něj křeček náhodou nespadl.
 2. 2
  Dejte křečka do běhací koule. Křeček si může dopřávat dostatek pohybu i v kouli na běhání. Tyto koule si můžete koupit ve zverimexu v mnoha různých variantách. Křečkovi pořiďte kouli průhlednou, protože mají špatný zrak.[8]
  • Opatrně křečka vložte do koule a přes dvířka koule nalepte kousek izolepy, aby se dvířka náhodou neotevřela.[9]
  • Kouli položte na koberec, aby se nepohybovala příliš rychle.[10]
  • Zatímco je křeček v kouli, dávejte na něj pozor, aby nevrazil do nábytku nebo se nepřiblížil ke schodům.
  • V kouli ho nenechávejte déle než dvacet minut a po návratu do klece mu dejte jídlo a vodu.
  RADA ODBORNÍKA
  Pippa Elliott, MRCVS

  Pippa Elliott, MRCVS

  Veterinář, Royal College of Veterinary Surgeons
  Dr. Elliott je veterinářka s více než třiceti lety zkušeností. V roce 1987 vystudovala University of Glasgow a 7 let pracovala jako veterinární chirurg. Dr. Elliott pak pracovala více než deset let jako veterinární lékař na zvířecí klinice.
  Pippa Elliott, MRCVS
  Pippa Elliott, MRCVS
  Veterinář, Royal College of Veterinary Surgeons

  Pippa Elliott, licencovaná veterinářka radí: "Když používáte kouli, dejte pozor, aby v místnosti nebyla jiná zvířata. Váš pes může kouli považovat za super hračku, ale křečkovi uvnitř by to mohlo způsobit trauma."

 3. 3
  Křečka můžete také umístit do velké ohrádky na hraní. Ohrádka je další způsob, jak si křeček může hrát mimo klec. V ideálním případě by měla být větší než jeho normální klec. Dovnitř mu můžete dát nějaké hračky, aby ho hraní bavilo. Hlídejte ho, aby nevylezl ven z ohrádky a neutekl.
  • Ohrádky si také můžete pořídit ve zverimexu.
 4. 4
  Dovolte křečkovi běhat po místnosti. Křečka taky můžete nechat volně pobíhat po prostoru, který jste předtím pro něj uzpůsobili. V koupelně ho můžete dát třeba do vany. Do prostoru dejte nějaké hračky a připravte pár překážek, aby ho prostor zabavil na delší dobu.[11]
  • Překážky můžete vyrobit z běžných věcí, které máte doma, jako jsou krabice nebo ruličky od toaletního papíru.
 5. 5
  Pokud křeček uteče, začněte ho hned hledat. I když jste prostor ohradili a pečlivě křečka hlídali, může se stát, že uteče nebo se někam schová. Pokud ho nemůžete najít, zkuste se podívat pod nebo za nábytek, mezi polštáře pohovky, do šuplíků a krabic atp.
  • Pokud jste prohledali všechna tato místa a křečka jste nenašli, zkuste dát jídlo poblíž nebo přímo dovnitř klece a nalákat ho tak, aby se vrátil.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Hra s křečkem uvnitř klece

 1. 1
  Křečkovi můžete do klece dát běhací kolo. Běhací kolo je základem pro to, aby měl křeček dostatečný pohyb. Kola z drátů by křečkovi mohla poškodit tlapky, a tak si vyberte kolo s pevným dnem nebo kovové s drobnými otvory. Podívejte se po kole, které můžete přidělat k vnitřní straně klece.[12]
  • Běhací kolo by mělo být dostatečně velké (alespoň 30 cm v průměru), aby se křeček při běhání příliš neohýbal v zádech.[13]
  • Poslechněte si, jaké zvuky kolo vydává, když na něm křeček běhá. Pokud je hlasité, možná bude lepší klec na noc přestěhovat z ložnice. Křečci jsou noční živočichové, takže křeček bude pravděpodobně v kleci běhat i v noci.[14]
 2. 2
  Do klece dejte křečkovi hračky. Křeček toho bude chtít dělat víc než jen běhat v kole. Křečky také baví prolézat tunely a mít nějaké kousací hračky. Díky předmětům určeným ke kousání si bude křeček moct stále brousit zuby, aby mu nepřerostly.[15] Místo nakupování hraček ve zverimexu můžete zkusit některé hračky vyrobit doma.
 3. 3
  Křečka hlídejte. I když křeček pravděpodobně z klece neuteče, ujistěte se, že i v kleci si může bezpečně hrát. Pokud je klec vyrobená z kovových drátů, možná se křeček pokusí vylézt nahoru po stěnách klece. Křeček by si mohl na drátech poranit tlapky nebo se zranit, pokud by při šplhání spadnul.[16]
  • Pokud si všimnete, že se křeček snaží šplhat, můžete opatrně sáhnout do klece a jemně ho vrátit na zem.
  Reklama

Tipy

 • Nikdy na křečka nesahejte zezadu. Takto křečky v přírodě chytají ptáci.
 • Nikdy křečka příliš nemačkejte.
 • Křečky nekoupejte! Pokud mu chcete dopřát koupel, ve zverimexu mu pořiďte koupel písečnou. Kdybyste křečka koupali ve vodě, jeho srst by mohla přijít o maz, který potřebuje.
 • Naučte se číst křečkovu řeč těla. Pokud je křeček delší dobu apatický a nebaví ho hraní, měli byste ho vrátit do klece, protože může být unavený. Zkuste mu nabídnout hru v nějaký jiný čas.
 • Pokud máte děti, dávejte na ně pozor, když si s křečkem hrají.
 • Křečci jsou samotářská zvířata[17] a nepotřebují nutně dalšího křečka jako společníka na hraní. Také si chrání své území,[18] a tak do klece nedávejte víc křečků dohromady.
 • Pokud s křečky začínáte, zkuste si místo křečíků nejprve pořídit křečka syrského.
 • S křečkem si hrajte každý den. Křeček potřebuje, abyste se mu denně věnovali, jinak se bude nudit a bude nešťastný.[19]
 • Křečci jsou noční živočichové, což znamená, že během dne spí a aktivní jsou v noci. Nebuďte tedy křečka na hraní přes den, ale počkejte do večera.[20]
 • Syrští křečci se většinou ochočují snáze než křečíci.[21]
Reklama

O tomto wikiHow

Pippa Elliott, MRCVS
Spoluautorem článku je :
Veterinář, Royal College of Veterinary Surgeons
Tento článek spoluautorem článku je Pippa Elliott, MRCVS. Dr. Elliott je veterinářka s více než třiceti lety zkušeností. V roce 1987 vystudovala University of Glasgow a 7 let pracovala jako veterinární chirurg. Dr. Elliott pak pracovala více než deset let jako veterinární lékař na zvířecí klinice. Tento článek byl zobrazen 9 234 krát
Stránka byla zobrazena 9 234 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama