Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Závojnatka, neboli Bojovnice pestrá je nádherná, zvědavá a velmi společenská ryba, původem z JV Asie. Bojovnice pestrá může žít na velmi malém místě, v přírodě žije v rýžových polích i odvodňovacích kanálech. Byla vychována, aby žila osamocená v malých nádržích či malých nádobách pro zvířata.[1] Mohou žít na opravdu malém prostoru a samci musí být oddělováni, aby nedocházelo ke konfliktům. Pokud se o Bojovnice nezajímáte, mohou se velmi často začít nudit. Pokud máte doma rybku Bojovnici, tak ji věnujte pozornost tím, že se naučíte, jak si s ní hrát a naučíte ji dělat různé triky.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Přidáním zábavných prvků do akvária vaší Bojovnice

 1. 1
  Na dno akvária vaší bojovnice položte několik předmětů. Bojovnice jsou velmi zvědavé ryby a můžete je tak zabavit objevováním něčeho nového. V akváriu mají také rády místa, kde se mohou schovat či odpočívat, takže pro jejich radost jim přidejte několik předmětů do akvária.
  • Do akvária dávejte předměty pouze k tomu určené, důkladně očistěné, které se ve vodě nezničí a nejsou jedovaté. Poté, co máte předmět dostatečně malý a očištěný, tak ho můžete do akvária vložit!
  • Existuje mnoho předmětů, které jsou vytvořeny přímo pro akvária Bojovnic. Určitě alespoň do akvária vložte nějakou umělou rostlinu, aby se vaše rybka měla kde schovat a relaxovat.[2]
  • I když své rybce Bojovnici chcete dát dostatek místa na schovávání a odpočívání, tak ji ale také umožněte, aby měla dostatečné místo na plavání kolem. Nikdy nepřeplňujte své akvárium mnoho předměty![3]
 2. 2
  Zkuste přidat plovoucí hračky do vašeho akvária. Pořiďte vaší rybce malou plovoucí hračku či rybářský splávek. Určitě ale nechcete zakrýt celý povrh hladiny vody hračkami, protože vaše Bojovnice se bude chtít nadechnout, ale položte pár hraček na hladinu, aby si s nimi mohla hrát.
  • Ujistěte se, že je hračka, kterou jste dali do vody čistá.
  • Na hladinu akvária položte ping-pongový míček.[4] A sledujte vaši Bojovnici, co dělá! Některé Bojovnice ho budou strkat po hladině přes akvárium. Pokud si s ním vaše rybka nezačne hrát hned, tak ji dejte nějaký čas než si na něho zvykne.
 3. 3
  Krmte občas svou rybku Bojovnici živou potravou. Je to skvělá možnost, jak vaši rybku zabavit. Obchody s akvarijními potřebami prodávají živé červy, se kterými se vaše rybka Bojovnice bude v akváriu honit.
  • Vždy dávejte své rybce Bojovnici vyváženou stravu. Mnoho odměn či jídla nejsou pro vaši rybku dobré, ale pokud jí odměny dáváte občas, tak to není žádný problém. Určitě nechcete svou rybku překrmit, aby jí nebylo dobře!
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Hraním si s vaší Bojovnicí

 1. 1
  Běhejte s prsty tam a zpět po akváriu vaší rybky Bojovnice.[5] Pozorujte, zda bude rybka následovat vaše prsty v akváriu. Většinou je Bojovnice bude následovat, protože ví, že se o ní staráte.
  • Zkuste, zda bude vaše Bojovnice následovat různé kousky, které se svými prsty uděláte. Podaří se vám, aby se převrátila?
 2. 2
  Naučte Bojovnici, aby vám jedla z ruky. Při krmení vaší Bojovnice se ujistěte, že vidí, že ji krmíte. Jakmile si Bojovnice zvykne na vaši přítomnost při krmení, tak se pokuste udržet vaši ruku pod vodu, když ji krmíte.Postupně můžete přejít na držení potravy mírně pod vodou mezi palcem a ukazováčkem.
  • Při trénování krmte svou rybku jídlem, které má ráda. Bojovnice může občas i vyskočit lehce nad hladinu vody, když ji krmíte červy nebo hmyzem!
 3. 3
  Naučte svou rybku Bojovnici plavat nebo dokonce i skákat skrz obruč. Vytvořte z lanka nebo plastu obruč. Zjistěte si, co vaše rybka nejraději jí a použijte to jako návnadu. Obruč pověste do akvária, takže s ní může vaše rybka proplouvat. Hýbejte s návnadou, abyste navnadili rybku plavat skrz obruč.
  • Když si vaše rybka zvykne na plavání skrz obruč, tak ji posuňte výš tak, aby se sotva dotýkala vodní hladiny. S dostatečnou praxí možná vaše Bojovnice skočí skrz obruč nad vodou, aby dostala odměnu.
  • Naučte se nepřekrmovat vaši rybku. Několik odměn je v pořádku, ale nepřekrmte ji, jelikož to může způsobit onemocnění, někdy až smrt.
 4. 4
  Rozviňte ploutve své Bojovnici použitím zrcadla.[6] Ukažte své Bojovnici její odraz na pár vteřin v zrcadle. Ve chvíli, kdy Bojovnice uvidí odraz v zrcadle, tak si bude myslet, že je v akváriu jiná ryba. Samci Bojovnic jsou velmi teritoriální, takže okamžitě rozvinou své ploutve.
  • Vedou se dlouhé debaty o tom, zda je toto pro vaši rybku Bojovnici dobré.
 5. 5
  Cílové školení vaší Bojovnice je další snadný a zábavný způsob, jak si s ní hrát, a otevírá dveře všem možným způsobům.[7]
  • Nejprve si vyhledejte plastovou tyčinku, slámku nebo hůlku vhodnou pro vložení do akvária Bojovnice. Nejlepší je najít něco jasně zbarveného, takže to Bojovnice rozpozná.
  • Vložte tyčinku do nádrže a když se jí Bojovnice dotkne nosem, dejte jim odměnu. Udělejte to několikrát denně, buďte opatrní, abyste ji nepřekrmili.
  • Nakonec můžete pomocí této tyčinky trénovat svou Bojovnici, aby proplouvala obručemi, sledovala tyčinku ve vzorcích a dokonce skákala! Dbejte na to, abyste svou Bojovnici neporanili a před použitím vždy vyčistěte tyčinku čistou vodou.
  Reklama

Varování

 • Ryby Bojovnice by neměly být často nebo spíše vůbec používané na mazlení. Není to pro ně dobré, protože tak přichází o přírodní slizký povrch, který pokrývá její tělo a to způsobí, že mohou být náchylné k různých chorobám. Nikdy se jich také nedotýkejte špinavými rukami, jelikož na ně můžete přímo přenést bakterie.
 • Nikdy do vody nepokládejte předměty, které by se částečně mohly odloupnout nebo by mohly do vody prosakovat. Předměty, jako například barevné skalky, mohou být jedovaté a vaší rybce ublížit nebo ji dokonce zabít.
 • Nikdy svým prstem neklepejte na sklo akvária; rybky Bojovnice jsou velmi teritoriální. Vaší rybku můžete tímto vyděsit a můžete ji i zabít.
Reklama

O tomto wikiHow

Craig Morton
Spoluautorem článku je :
Specialista na akvária
Spoluautorem tohoto článku je Craig Morton, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 18 633 krát
Stránka byla zobrazena 18 633 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama