Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Máte pocit, že když máte ve škole napsat písemku, nepamatujete si nic z toho, co jste se naučili? Učení je velmi složité, stejně jako váš mozek a věda prokázala, že neexistuje žádný zaručeně správný způsob, jak se učit. Je možné, že se učíte špatně! S našili radami si ale snadno zapamatujete vše, co budete chtít. Ať už chcete zlepšit své studijní návyky, naučit se mnemonické pomůcky, nebo zapojit různé kognitivní nástroje, brzy budete dávat všechny testy na jedničky a budete proplouvat studiem bez problémů.

Část 1
Část 1 ze 4:

Připravte si mozek

  1. 1
    Měli byste dostatečně spát. To první, co byste měli udělat, je zajistit, že budete mít dostatek spánku. Když nebudete dostatečně spát, váš mozek nepojede na plné obrátky a žádné učení vám s tím nepomůže. Budete muset odložit večírky a setkání s přáteli, dokud nebudete mít větší úspěchy ve škole.
    • Nové vědecké studie potvrdily, že ve spánku naše těla prochází jakýmsi čistícím cyklem, při kterém se z mozku odstraňují všechny nepotřebné a škodlivé informace. Když nebudete dostatečně spát, tyto škodliviny se nakupí a způsobí, že váš mozek bude pracovat mnohem pomaleji.
    • Někteří lidé potřebují osm hodin spánku, ale některým stačí jen šest. Jiní zase potřebují devět, nebo dokonce deset hodin spánku. Každý funguje jinak, takže budete muset trochu experimentovat a zjistit, co vám vyhovuje nejvíce.
  2. 2
    Jezte vyváženou stravu. Je velmi důležité jíst zdravě a vyváženě. Vaše tělo potřebuje spoustu různých živin, aby mohlo správně fungovat. Když tyto živiny nedostane, budete se špatně soustředit a nebudete schopni přijímat informace. Jíst vyváženě neznamená pouze jíst spoustu kapusty (i když je kapusta velmi zdravá). Znamená to zejména jíst spoustu různých zdravých potravin ve správném množství. Musíte se přizpůsobit svému životnímu stylu, ale je dobré začít následovně:
    • 30% zeleniny. Jezte co nejvíce tmavé listové zeleniny, jako je kapusta, mangold, špenát a brokolice. Tyto druhy zeleniny obsahují nejvíce živin.
    • 20% ovoce. Vybírejte si výživné druhy ovoce, jako jsou citrusové plody a kiwi, nebo ovoce bohaté na vlákninu, jako jsou jablka, hrušky a banány.
    • 30% celozrnných obilovin. Jezte výživné obiloviny, jako je hnědá rýže, quinoa, nebo ovesné vločky a vždy si vybírejte celozrnné verze všech produktů.
    • 20% bílkovin. Vybírejte si nízkotučné bílkoviny (kuřecí a krůtí maso a ryby) a kompletní bílkoviny (měli byste jíst také o_echy, luštěniny a další zdroje bílkovin, abyste získali kompletní bílkoviny, nebo můžete jíst celé sójové boby nebo edamam).
    • Omezte konzumaci mléčných produktů. Většinu živin, které z mléčných produktů získáte, získáte také z jiných zdrojů. Mléčné produkty jsou velmi tučné, takže pokud je chcete jíst, měli byste si vybírat nízkotučné verze. Měli byste ovšem jíst dostatek vápníku, takže si vybírejte zeleninu, která ho obsahuje, jako je kapusta, nebo jezte sardinky.
  3. 3
    Pijte hodně vody. Pravděpodobně víte, že se vaše tělo skládá hlavně z vody, takže vás nepřekvapí, že je pro správné fungování mozku velmi důležité dodržovat pitný režim. Dehydratace vám způsobí problémy se soustředěním a když se nebudete soustředit, nebudete schopní si zapamatovat žádné nové informace.
    • Měli byste se řídit barvou své moči. Pokud máte čirou, nebo pouze světle žlutou moč, pravděpodobně pijete dostatek tekutin. Je dobré začít s 8 sklenicemi vody denně, ale každý člověk potřebuje jiné množství.
  4. 4
    Noste pohodlné oblečení. Při učení byste si měli zajistit maximální pohodlí. Umožní vám to soustředit se na to, co se učíte a nemyslet neustále na to, že je vám horko, zima, nebo že vás těsné kalhoty stahují v pase.
  5. 5
    Nepřehánějte to s kofeinem. Káva, Red Bull, další energetické drinky... ať už jste si zvolili jakýkoli jed, užívejte ho rozumně. Kofein vám sice při učení pomůže, ale pouze když ho budete pít až po učení. [1] Když ho vypijete před učením, budete příliš roztěkaní na to, abyste se mohli soustředit. Kromě toho má kofein spoustu nevýhod, takže byste se na něj neměli spoléhat.
    • Mezi negativní účinky kofeinu patří závislost, bolesti hlavy, dehydratace, únava, úzkosti a narušený spánkový cyklus.
    Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:

Objevujte různé styly učení

  1. 1
    Zjistěte, jakým způsobem se učíte. Existuje teorie, která tvrdí, že každý člověk se učí nejlépe svým vlastním způsobem a když si tento způsob najde, studium pro něho bude rázem jednodušší. Existují také studie, které tvrdí, že styly učení nemusejí fungovat, ale mnoho lidí zjistilo, že jim různé konkrétní styly pomáhají učit se. Měli byste experimentovat, protože jde skutečně je o to najít si něco, co u vás funguje,
    • Na internetu najdete spoustu testů, které vám pomohou zjistit, jaký styl učení vám vyhovuje. Žádný z nich není stoprocentně spolehlivý a když jich zkusíte několik, pravděpodobně dosáhnete jiných výsledků. Nejlepší je vnímat své pocity a najít si to, co vám bude skutečně sedět.
  2. 2
    Zkuste si vizuální styl učení. Máte pocit, že se toho nejvíce naučíte z tabulek a grafů? Když se zamyslíte nad vyučovacími hodinami, pamatujete si spíše to, jak vypadaly slidy v prezentaci, nebo to, co vám učitel řekl? Pokud ano, může to znamenat, že vám vyhovuje spíše vizuální styl učení. Zkuste najít způsob, jak převést informace do vizuální podoby, abyste si je snáze zapamatovali. [2]
    • Například zkuste používat různobarevné zvýrazňovače a barevné značky, které vám pomohou zvýraznit konkrétní informace v učebnicích.
  3. 3
    Vyzkoušejte si sluchový styl učení. Máte pocit, že si snáze zapamatujete to, co vám učitel v hodině řekne, než to, co se píše v učebnicích? Vstřebáváte informace snáze, když si k učení pustíte svoji oblíbenou hudbu (nebo se vám dokonce stává, že si naučené informace dokážete vybavit jen díky tomu, že si danou písničku „přehrajete“ v hlavě)? Může to znamenat, že vám nejvíce vyhovuje sluchový styl učení. Najděte si způsoby, jak převést informace do zvukové podoby, abyste si je snáze zapamatovali. [3]
    • Můžete si například nahrávat přednášky na diktafon a pouštět si je po cestě v autě, nebo při odpoledním učení.
  4. 4
    Vyzkoušejte si fyzický styl učení. Všimli jste si, že jste nespokojenější, když můžete pracovat rukama? Možná si při vyučovacích hodinách poklepáváte nohou, nebo si hrajete s rukama. Tyto věci mohou znamenat, že vám vyhovuje kinestetický styl učení, což znamená, že se toho nejvíce naučíte za pohybu. Tento styl učení je vzácnější, než ostatní styly učení, ale pokud vám vyhovuje nejvíce, měli byste s ním pracovat. [4]
    • Dělejte si přestávky a jděte se projít nebo si zaběhat, nebo se učte za chůze či za pohybu. Pomůže vám to zpracovat informace lépe a také se díky tomu vyhnete nudě a únavě.
    Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:

Zapojte se do studia

  1. 1
    Najděte si věci, které vás budou bavit. Když se budete učit něco, na čem vám záleží, nebo co vás skutečně baví, zapamatujete si toho více. Některé věci ve škole vás budou přirozeně bavit, ale jiné vám pravděpodobně budou připadat nudné a nezajímavé. Když narazíte na tyto věci, budete si muset najít způsob, jak dosáhnout toho, že vás budou skutečně zajímat. Existuje spousta různých způsobů, jak toho dosáhnout. Zkuste například tyto tipy:
    • Najděte si důvod, proč pro vás tyto informace budou později důležité. Matematika, která vás nyní nebaví, vám například později může pomoci zjistit, kolik peněz budete muset šetřit na důchod. Buďte chytří a možná dokonce zjistíte, jak to udělat, abyste mohli jít do důchodu dříve!
    • Vytvořte si z informací příběh. Pokud se například učíte dějepis, najděte si způsob, jak si z dané látky vytvořit vlastní historický příběh. Pokud se učíte fyziku, vymyslete si vlastní příběh o superhrdinech, který vám umožní si tyto informace zapamatovat.
  2. 2
    Aktivně naslouchejte. Když budete ve škole dávat dobrý pozor, nebudete mít problém si zapamatovat všechny informace a také budete studovat efektivněji, protože si váš mozek zapamatované informace později snáze vybaví. Snažte se v hodinách dávat dobrý pozor a zapojte se do rozhovorů s učitelem. Ptejte se na vše, co vás zajímá nebo vám není jasné.
  3. 3
    Dělejte si poznámky. Dobrým způsobem, jak dávat v hodinách pozor, je psát si dobré poznámky. Pomůže vám to dávat pozor, ale také získáte spoustu materiálu pro pozdější studium. Uvědomte si, že dělat si dobré poznámky neznamená zapisovat si každé slovo, které vám učitel řekne. Zapisujte si jen to nejdůležitější. Napište si osnovu přednášky a doplňte si do ní fakta a vysvětlení složitějších konceptů, se kterými máte problémy.
    • Kdybyste si například psali poznámky ke každému článku, pravděpodobně byste si je museli rozdělit na jednotlivé sekce a ke každému kroku byste si museli napsat několik vět.
  4. 4
    Zjišťujte si vlastní informace. Můžete si pomoci zapamatovat si to, co se učíte tím, že se o to budete sami více zajímat, převezmete kontrolu nad svým vzděláním a budete si vyhledávat více informací o tom, o čem váš učitel mluví. Pomůže vám to snáze porozumět daným konceptům a také vám to poskytne základ, na kterém budete moci stavět s informacemi, které získáte ve škole. Možná dokonce najdete zajímavé věci, které vás ohromí!
    • Pokud například studujete chemii a váš učitel vás učí o objevu různých nových sloučenin na konci 19. a na začátku 20. století, zastavte se a zamyslete se nad tím, co lidé v té době s těmito novými látkami dělali. Když si vyhledáte nějaké nové informace, zjistíte, že se pomocí těchto látek například začaly vyrábět nové, zářivé barvy. Tyto nové barvy stály u vzniku revoluce v umění a malířství, která světu dala takové velikány, jako byl například Vincent Van Gogh, nebo Monet.
  5. 5
    Zařaďte si informace do kontextu. Pokud se vám nedaří zapamatovat si všechno, co vám učitel říká, najděte si kontext daných informací. Když si dokážete lépe představit to, o čem se ve škole mluví, snáze tomu porozumíte a zapamatujete si to, takže budete mít přehled o všech nových informacích.
    • Pokud například studujete dějepis, ale zjistíte, že nedokážete mít přehled o všem, co se učíte, zajděte si do muzea, nebo si pusťte nějaký dokument, který se daným tématem zabývá. Poskytne vám to přesnější představu o tom, co se učíte a možná vám to dokonce umožní pochopit některé myšlenky snáze, než když vám je vysvětluje váš učitel.
    Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:

Využívejte triky a pomůcky

  1. 1
    Využívejte myšlenkové mapy. Myšlenkové mapy jsou skvělým způsobem, jak si snáze zapamatovat informace. Rozdělte si informace do kategorií a potom na individuální myšlenky. Zapište si všechny tyto myšlenky na kartičky a potom je připněte na nástěnku nebo na zeď ve skupinách podle kategorií. Příbuzné nebo podobné myšlenky si potom budete moci spojit barevnými pastelkami, nebo provázky, aby vám informace dávaly větší smysl.
    • Pokud se naučíte v myšlenkových mapách dobře číst, u testu vám bude stačit, když si mapu vybavíte v hlavě a snadno si vzpomenete na všechny informace, které budete potřebovat.
  2. 2
    Vytvořte si mnemonickou pomůcku. Mnemonické pomůcky jsou písničky, básničky a fráze, které slouží jako zkratky komplikovanějších informací. Můžete se naučit některé již zavedené mnemonické pomůcky pro standardní informace, nebo si můžete vymyslet vlastní, které vám pomohou zapamatovat si to, co se zrovna musíte naučit.
    • Nejklasičtější mnemonickou pomůckou v češtině je BeFeLeMePesSeVeZe, což je pomůcka, která dětem na základní škole pomáhá zapamatovat si vyjmenovaná slova v češtině. [5]
  3. 3
    Učte se ve skupině. Měli byste se učit ve skupině více lidí. Funguje to z několika různých důvodů. Za prvé budete mít šanci zapojit různé styly učení. Většina lidí si také myslí, že když mohou informace vysvětlit někomu jinému, zapamatují si je snáze. Ve skupině máte také tu výhodu, že když jeden z vás něčemu moc dobře nerozumí, nebo například chyběl ve škole na hodině, vždy se najdou lidé, kteří mu pomohou vyplnit mezery a vysvětlit koncepty, které ještě nechápe.
    • Zeptejte se svých spolužáků, zda se s vámi chtějí učit ve skupině, ale uvědomte si, že nejde o kamarádské povídání. Neměli byste si vybírat členy studijní skupiny podle toho, kdo jsou vaši nejlepší přátelé. Měli byste se učit s lidmi, kteří berou studium vážně a snaží se alespoň tak, jako vy.
  4. 4
    Zaměřte se vždy jen na jeden úkol. Výzkumy zjistily, že když budete dělit pozornost, potrvá vám i 20 minut, než budete schopni se opět soustředit. [6] Naše mozky mají limit pozornosti, kterou dokážou věnovat jedné činnosti, bez ohledu na naše základní fyzické limity. Proto je lepší najít si jedno klidné místo, na kterém vás nebude nic rozptylovat a soustředit se plně pouze na učení, dokud nebudete hotovi.
    • Nepouštějte si hudbu ani televizi. Soustředit se na jeden úkol znamená nesledovat při tom seriály, ani neposlouchat hudbu s texty. Studie prokázaly, že tyto věci téměř vždy narušují soustředění, protože soustředit se zároveň na poslech hudby a na studium vyžaduje velké množství duševní energie. [7]
  5. 5
    Vytvářejte si spojení. Při studiu se snažte spojovat si informace, které se učíte s informacemi, které již znáte. Když si budete vytvářet tyto asociace, porozumíte dané látce mnohem lépe (protože najdete její využití v praktickém životě) a také si ji snáze zapamatujete. Neměli byste se omezovat ani předměty: pokud najdete spojení mezi svým oblíbeným historickým obdobím a svým úkolem do matematiky, klidně si toto spojení v hlavě vytvořte a zapamatujte si ho!
    • Možná si například všimnete, že angličtina zahrnuje několik zvláštních slovíček a větných struktur. Může to být spojeno s různými kulturami, které se s Anglií (a jejími koloniemi) v průběhu historie spojily.
  6. 6
    Začněte se učit co nejdříve. To nejlepší a nejjednodušší, co můžete udělat, abyste si toho zapamatovali co nejvíce, je začít se učit jakmile to bude možné. Čím dříve se začnete učit, tím více příležitostí budete mít k tomu, abyste si informace prošli znovu a co nejpevněji je zakotvili ve své mysli. Když se budete na test učit pouze poslední večer, vůbec si nepomůžete. Možná si zapamatujete dvě nebo tři informace, ale po napsání testu je hned zapomenete. Když se budete učit každý den jen chvíli, ale již měsíc před testem, pravděpodobně dostanete jedničku!
    Reklama

Tipy

  • Žvýkejte při učení a při psaní testů žvýkačku. Vybírejte si vždy stejnou příchuť. Váš mozek si vytvoří spojení a umožní vám zapamatovat si to, co jste se naučili a u testu si to díky žvýkačce vybavit. Zní to zvláštně, ale skutečně to funguje.
  • Pokud si musíte zapamatovat krátkou větu, napište si ji alespoň šestkrát na papír, žvýkejte při tom žvýkačku a potom si ji napište na kartičku, kterou si každých deset minut chvíli prohlížejte.
  • Používejte kartičky. Pomohou vám zapamatovat si téma, které si napíšete na jednu stranu a detailní informace nebo definice, které budete mít napsané na druhé straně.
  • Když si budete zapisovat informace, které se musíte naučit, pomůže vám to zapamatovat si je lépe, než kdybyste je pouze slyšeli, nebo četli. Čím víckrát si tyto informace napíšete, tím lépe si je zapamatujete.
  • Nejdůležitější informace si vždy přečtěte těsně před testem.
  • Čím více se budete učit, tím snáze si budete pamatovat nové věci.
  • Zkuste při učení mačkat ruce, podpoříte tím krevní oběh a prokrvíte mozek.
  • Mozek si informace pamatuje v obrazech, takže se nesnažte zapamatovat si slova, která se učíte, ale představujte si například přímo papír, nebo kartičky s informacemi. *Když si váš mozek zapamatuje to, co vidí a ne to, co je na kartičce napsáno, budete si kartičku moci později vybavit v hlavě.
  • Opakujte si informace stále dokola v hlavě, dokud si je nezapamatujete.
  • Snažte se vymyslet si větičky, které vám pomohou vytvořit si asociace k složitým konceptům a faktům, abyste si je snáze zapamatovali.


Reklama

Související články

O tomto wikiHow

Christopher Taylor, PhD
Spoluautorem článku je :
Pomocný asistent profesora angličtiny
Tento článek spoluautorem článku je Christopher Taylor, PhD. Christopher Taylor je asistent profesora angličtiny na Austin Community College v Texasu. V roce 2014 získal doktorát z anglické literatury a středověkých studií na University of Texas v Austinu. Tento článek byl zobrazen 7 737 krát
Stránka byla zobrazena 7 737 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama