Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Budujte si správné hygienické návyky. Pokud se neumytýma rukama budete dotýkat svého obličeje nebo některých veřejných povrchů, můžete infikovat sebe i široké okolí šířením bakterií a různých nemocí. Nachlazení, chřipky a infekční průjmy jsou známými zdravotními obtížemi, které se přenášejí pouhým dotykem.[1] V jedné nedávné studii tvrdilo 92% respondentů, že si pravidelně myjí po použití toalety ruce, ale průzkum odhalil, že tak činí pouze 77% z nich.

Pravidelným mytím zajistíte zdraví sobě i svému okolí. Nebudete šířit bakterie a viry a odstraníte veškerou špínu. Dejte si načas a ruce umyjte skutečně důkladně.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Mytí rukou

  1. 1
    Namočte své ruce. Pusťte vodu a omyjte celé ruce teplou vodou. I přes obecně vžitou představu, že horká voda smyje bakterie lépe než teplá voda, opak je pravdou. Horká voda navíc může zvýšit negativní účinky dráždivých přísad v mýdlech. [2]
  2. 2
    Používejte mýdlo. Můžete použít jakýkoli typ, ale pokud se vám bude do mytí rukou chtít víc, když bude mýt určitý tvar, barvu nebo vůni, vyberte dle své libovůle.
    • Mýdlo nemusí být antibakteriální, aby odvedlo svou práci. Mýdlo je určené spíše pro odstranění špíny a smytí bakterií, než aby je zabíjelo. Vědci už dlouhou dobu zkoumají, zda je antibakteriální mýdlo v prevenci proti bakteriím a nemocem lepší než normální mýdla a existují vážná podezření, že dnes velmi rozšířené používání antibakteriálního mýdla podporuje bujení bakterií, které jsou vůči antibakteriálním přísadám mýdla imunní. Antibakteriální mýdla také mohou vysušovat kůži více než běžná mýdla. Také obsahují chemikálii zvanou triclosan, který je potencionálně nebezpečný. Taková mýdla nejsou v boji proti bakteriím účinná.
  3. 3
    Napěňte na rukou mýdlo. Vydrhněte zápěstí a obě strany rukou i mezi prsty. Nezapomeňte důkladně umýt i všechny nehty.
  4. 4
    Ruce si omývejte asi 15-20 sekund. Vyjde to tak akorát, abyste si u mytí zazpívali úryvek své oblíbené písničky. Drhněte opravdu důkladně a neomývejte mýdlo hned. Dejte mu čas působit a mezitím ho roztírejte na všechna dosud nepokrytá místa až po zápěstí. Zkuste drhnout krouživým pohybem sevřenými prsty nejprve ve směru hodinových ručiček a potom proti.
  5. 5
    Důkladně si omyjte ruce. Dejte je pod tekoucí vodu dlaněmi dolů, ale nedotýkejte se umyvadla. Smyjete tak oboje-jak bakterie, tak mýdlo.
  6. 6
    Kohoutek zavřete ručníkem, obzvlášť pokud si ruce myjete na veřejných toaletách. Ideální je, pokud se voda zastavuje sama nebo fotobuňkou. Pokud ne, použijte papírový ručník, loket nebo předloktí.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Osušení rukou

  1. 1
    Osušte ruce čistým ručníkem. Ačkoli papírový ručník není vůči životnímu prostředí zrovna nejšetrnějším objektem, je mnohem hygieničtější než ručníky textilní. Pokud doma textilní ručníky používáte, pravidelně je perte. Na veřejných toaletách můžete také často využít vzduchové vysoušeče rukou.

Tipy

  • Myjte si ruce často.
    • Po použití toalety.
    • Po přebalení dítěte.
    • Po kýchnutí, zakašlání nebo smrkání.
    • Po kontaktu s nějakým povrchem, kterého se často dotýká velké množství lidí, jako jsou kliky dveří nebo zábradlí.
    • Před přípravou jídla a během vaření.
    • Před jídlem.
    • Po kontaktu se syrovým masem nebo vejci.
    • Po kontaktu s odpadky.
    • Po tom, co jste se dotýkali zvířat nebo jejich výkalů.
    • Po použití peněz-přemýšlejte, kolik rukou už asi na vaší bankovku sahalo.
    • Po kontaktu s krví.
  • Na veřejných záchodcích použijte k otevření dveří papírový ručník namísto použití čerstvě umytých rukou. Nenechte se zlákat představou, že si každý před vámi také ruce myl, než sáhl na kliku.
  • Pokud jste například manipulovali se špinavými tekutinami, pracujete v řeznictví nebo vyvíjíte jinou podobnou činnost, nezapomeňte své ruce umýt až k loktům. Ujistíte se tak, že jste se zbavili skutečně všech bakterií. Ačkoli se pravděpodobně špinavých věcí lokty nedotýkáte, často si ruce zakládáte a roznášíte tak bakterie. Důkladným mytím ochráníte sebe i své okolí .
  • Nemyjte ruce jen čistou vodou. Bakterie si libují v teplém vlhkém prostředí, takže je potřebujete smýt mýdlem.
  • Pokud si nutně potřebujete umýt ruce a nemáte nablízku umyvadlo, můžete použít dezinfekční přípravek na bázi alkoholu. Pokud ho použijete správně, zabije většinu bakterií (kromě clostridium difficile). Je třeba si ale uvědomit, že takový přípravek neodstraní veškeré nečistoty. Pokud jste například měnili olej v autě, odstranit bakterie není vaším jediným cílem při mytí rukou. Lepší je vždy umýt ruce pořádně.
  • Na mytí rukou nemusíte používat spoustu mýdla, aby bylo efektivní. Dokud máte dostatek mydlin, nepotřebujete přidávat více mýdla, abyste odvedli dobrou práci. Použít větší množství mýdla můžete v případě, že máte ruce opravdu silně znečištěné.
  • Pokud máte ruce velmi mastné (právě třeba po výměně oleje v autě), můžete použít na umytí rukou nějaký abrazivní přípravek nebo smíchejte mýdlo s cukrem. Mastnotu tak snadno odstraníte.
Reklama

Varování

  • Pokud nemáte po ruce mýdlo, můžete použít dezinfekční přípravek, který nemusíte omývat vodou. Pokud ho ale používáte příliš často, bakterie se vůči jeho účinným látkám stanou imunními. Můžete si tak způsobit vážné zdravotní potíže.


Reklama

Související články

O tomto wikiHow

World Health Organization
Spoluautorem článku je :
Globální veřejná zdravotnická agentura
Tento článek spoluautorem článku je World Health Organization. Světová zdravotnická organizace (WHO) je specializovaná agentura Organizace spojených národů odpovědná za mezinárodní veřejné zdraví. Světová zdravotnická organizace, založená v roce 1948, sleduje rizika pro veřejné zdraví, podporuje zdraví a pohodu a koordinuje mezinárodní spolupráci v oblasti veřejného zdraví a reakci na mimořádné situace. WHO v současné době vede a koordinuje země podporující globální úsilí o prevenci, detekci a reakci na pandemii COVID-19. Tento článek byl zobrazen 5 141 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 5 141 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama