Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Vybrat si životního partnera – člověka, se kterým chcete strávit zbytek svého života, je jedním z nejobtížnějších a nejdůležitějších rozhodnutí v životě. Prožít většinu svého život s partnerem může být skvělé a vzájemně naplňující, ale najít takového partnera není vždy snadné. Naštěstí si tím prochází naprostá většina lidí, takže se nemusíte bát, že byste na to byli sami. Pouze 5% všech Američanů nikdy nemělo partnera a nechtějí se vdát/oženit. [1] Když budete mít realistickou představu o tom, jaký partner je pro vás vhodný, budete se snažit ho najít a budete mu oddaní, jistě najdete někoho s kým budete moci strávit zbytek svého života.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Určete si priority

 1. 1
  Rozhodněte se, zda chcete děti. Toto rozhodnutí je opravdu důležité – pravděpodobně jedno z nejdůležitějších rozhodnutí, které budete s partnerem muset učinit. Přesto se touto otázkou spousta párů zabývá až když je příliš pozdě. Výchova dětí může pro některé lidi být životním cílem, ale jiní ji mohou vnímat jako přílišnou zodpovědnost, finanční závazek a rozhodnutí, které ovlivní váš život minimálně na 18 let, takže děti buď nechtějí, nebo toto rozhodnutí neberou na lehkou váhu.
  • V USA momentálně většina lidí chce děti,[2] ale neplatí to pro každého, takže byste se o tom s partnerem rozhodně měli bavit.
 2. 2
  Zamyslete se nad tím, jak moc je pro vás důležitá kultura a náboženství. Mnoho lidí považuje své kulturní a náboženské tradice za důležitou součást svého života. Agnostici nebo ateisté zase náboženství nepovažují za nic, co by mělo určovat jejich životní styl. Oba tyto názory jsou naprosto v pořádku, ale pro některé lidi je důležité najít si partnera, který smýšlí stejným způsobem. Než začnete s někým chodit, je důležité si o těchto věcech promluvit, abyste mezi sebou měli jasno.
  • Aby bylo jasno – rasa, náboženství a kultura neurčuje, s kým můžete mít vztah. Například v USA jsou v dnešní době smíšené páry častějším jevem, než kdy dříve. [3]
 3. 3
  Rozhodněte se, za co chcete utrácet své peníze. Peníze jsou citlivým tématem, ale je důležité, abyste na ně měli stejný názor. Peníze totiž mohou hrát důležitou roli v tom, jaký životní styl si člověk zvolí – mohou ovlivnit to, jak dlouho budou oba partneři pracovat, jakou práci si zvolí, jak budou žít a mnoho dalších věcí. Když si vašem názoru na peníze otevřeně promluvíte, ušetříte si spoustu budoucích hádek a problémů.
  • Zde je příklad finančních rozhodnutí, která musí pár činit společně: v páru, kde jeden z partnerů hodlá strávit většinu mládí cestováním a objevováním světa a druhý chce budovat kariéru a postavit si dům, pravděpodobně nebude možné zajistit, aby oba dosáhli svého.
 4. 4
  Rozhodněte se, jakým způsobem chcete svého partnera zapojit do své rodiny (a naopak). Naše rodiny ovlivňují to, jak uvažujeme a jak se chováme. Je důležité mít přesnou představu o tom, jak hodláme partnera začlenit do své rodiny. Měli byste vědět, jakou roli by měl partner hrát ve vaší rodině (mezi vašimi rodiči, sourozenci atd.). Také váš partner by měl vědět, co od vás v tomto ohledu očekává.
  • Například pro některé páry s dětmi je velmi důležité, aby jeden z partnerů byl doma a staral se o děti. Jiným nedělá problém najmout si chůvu. Podobně někteří lidé chtějí, aby je jejich rodiče často navštěvovali, zatímco jiní lidé chtějí mít více soukromí.
 5. 5
  Rozhodněte se, jaký životní styl chcete vést. Toto rozhodnutí je velmi důležité, ale naštěstí je většinou dost brzy jasné, zda vám to s partnerem v tomto ohledu bude fungovat. Vy a váš partner byste měli mít podobné názory na to, jak chcete trávit volný čas, kolik přátel chcete mít a jak často se s nimi chcete vídat a jaké materiální výhody si chcete dopřávat. Nemusíte sice mít úplně stejné názory, ale neměli byste se rozcházet v důležitých věcech, které vyžadují velké kompromisy.
  • Pokud například jeden z páru chce v pondělí večer sledovat wrestlingové zápasy a ten druhý chce sledovat dokumenty o přírodě, pravděpodobně budou schopni se nějak dohodnout (mohou si například koupit DVR). Na druhou stranu pokud si jeden z partnerů chce koupit dům a ten druhý chce žít navždy v pronájmu, mohou se ve vztahu vyskytnout nepřekonatelné problémy.
 6. 6
  Rozhodněte se, kde chcete žít. Někdy je místo pobytu klíčem ke štěstí páru. Lidé často chtějí žít v blízkosti svých přátel a rodiny, nebo na místech, kde je možné věnovat se určitým činnostem. Pokud oba partneři nebudou na jednom místě spokojeni, je možné to vyřešit (alespoň částečně) pouze častým cestováním.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Určete si svého ideálního partnera

 1. 1
  Vnímejte sami sebe realisticky. Vaše cesta za životním partnerem by měla začínat u vás. Pokud chcete zjistit, kdo se k vám nejlépe hodí, budete muset dobře znát sami sebe. Musíte vědět, co máte rádi, co rádi nemáte, co vám jde a co vám nejde. Musíte vědět, co od života očekáváte a co očekáváte od svého partnera. Musíte být sami k sobě upřímní. Pokud se vám nedaří zjistit, kým jste, požádejte o pomoc nějakého blízkého kamaráda.
  • Nejdůležitější je milovat sama sebe, i se všemi vašimi chybami. Nemůžete očekávat, že vás bude někdo milovat, když nebudete milovat sami sebe. Když se budete pokoušet vybudovat dlouhodobý vztah s negativním postojem sami k sobě, pravděpodobně se připravíte o všechny šance na fungující milující vztah a ublížíte sobě i vašemu partnerovi. Nejprve tedy musíte pracovat sami na sobě.
 2. 2
  Určete si své životní cíle. Dva lidé, kteří spolu tráví celý život, musejí mít stejné hodnoty a cíle (alespoň většinu z nich). Když se neshodnete na něčem opravdu důležitém, může to celý váš vztah narušit, i když si ve všem ostatním budete rozumět. Buďte k sobě upřímní – když si budete lhát, váš vztah tím utrpí a nebude to k partnerovi férové. Zde uvádíme několik důležitých životních rozhodnutí, které byste si měli ujasnit ještě dříve, než si budete hledat životního partnera:
  • Chci mít děti?
  • Kde chci žít?
  • Chci pracovat, nebo se starat o domácnost (nebo obojí)?
  • Chci mít věrný vztah?
  • Čeho chci v životě dosáhnout?
  • Jaký životní styl chci vést?
 3. 3
  Poučte se ze zkušeností z předešlých vztahů. Pokud nevíte, jakého partnera byste měli hledat, nebo co od života očekáváte, vzpomeňte si na své předešlé vztahy. Volby, které ve vztazích činíte, vám pomohou zjistit, co od partnera očekáváte a co je u vás potřeba pro fungování dlouhodobého vztahu. Zde uvádíme několik otázek, na které byste si měli odpovědět:
  • Co se mi na partnerovi líbilo?
  • Co jsem si s partnerem nejvíce užíval/a?
  • Na čem jsme se s partnerem neshodli?
  • Za co mě partner kritizoval?
  • Za co jsem kritizoval/a partnera?
  • Proč náš vztah skončil?
 4. 4
  V prvních fázích vztahu se ptejte na spoustu otázek. Když začnete s někým chodit, často si s ním povídejte. Zjistěte, co u životního partnera hledá, jaké jsou jeho životní cíle a dlouhodobé plány, jaké má zájmy, názory atd. Všechny tyto věci mohou mít vliv na vaši dlouhodobou kompatibilitu, takže se nebojte klást různé otázky.
  • Budete se muset zamyslet nad všemi aspekty života. Zjistěte například, zda partner pije, kouří, nebo bere drogy, zda má nějaké vnitřní démony, zda vás bude podporovat ve všem, co vás bude zajímat atd.
  • Tyto otázky byste partnerovi neměli klást hned na prvním rande. Měli byste na ně ale získat odpovědi dost brzy ve vztahu, nejlépe ještě dříve, než se váš vztah vyvine a začne být vážnější. Obecně lze říci, že byste v nich měli mít jasno během prvních šesti měsíců vztahu.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Jak zajistit, aby vztah fungoval

 1. 1
  Zbavte se očekávání. Pokud se snažíte udržet funkční vztah, neočekávejte od svého partnera něco, co vám nemůže splnit. Je sice možné dosáhnout různých kompromisů i v důležitých věcech, ale v jádru jsou lidé po celý život stejní. Nemějte o svém partnerovi žádné iluze a nepřisuzujte mu vlastnosti, které nemá. Také neočekávejte, že se partner změní jen proto, aby vám udělal radost.
  • Je například v pořádku požádat partnera, aby vám někdy pomohl s úklidem – v takovém případě jsou kompromisy skutečně na místě. Není ale možné po partnerovi chtít, aby se rozhodl mít děti, když je nechce. Takovou změnu nemůžete očekávat od nikoho.
 2. 2
  Buďte upřímní ohledně toho, kým jste. Neměli byste svému partnerovi tajit nic důležitého, ale to samé platí i pro vás. Když s někým chodíte, pravděpodobně se ho budete snažit za každou cenu potěšit, takže budete pozměňovat minulost a současnost. Toto jednání bohužel vede nejen k pocitům viny, ale také k problémům ve vztahu. Když se partner nakonec dozví pravdu, může to vážně narušit jeho důvěru. [4]
  • Je například v pořádku se na několik prvních schůzek oblékat trochu lépe, než jak chodíte normálně, ale neměli byste předstírat, že jste ateista, když ve skutečnosti praktikujete víru v Boha. Když svého partnera budete takto obelhávat, budete tím podvádět nejen jeho, ale i sebe. Z takového zklamání se většina vztahů již nevzpamatuje.
 3. 3
  Travte se svým potenciálním partnerem co nejvíce času. Jak nejlépe zjistíte, zda se k sobě hodíte? Jedině tak, když spolu budete trávit hodně času. Zkuste to! Pokud chcete vědět, zda má váš vztah šanci vydržet, je důležité trávit spolu hodně času v různém prostředí. Když spolu bez problémů vydržíte dny, týdny a měsíce, budete mít velkou šanci, že jste našli toho pravého.
  • Pravděpodobně budete chtít zjistit, jak váš partner vychází s vašimi blízkými (a naopak). Vezměte svého partnera na setkání s vašimi přáteli a představte ho své rodině. Pokud s nimi bude vycházet dobře, budete mít hned o starost méně.
 4. 4
  Nikam nespěchejte. Hledáte někoho, s kým budete chtít strávit celý zbytek života, takže rozhodně není důvod někam spěchat. Nechejte váš vztah, aby se vyvíjel vlastní tempem. Nedržte se žádného časového plánu a postupujte zvolna. Když uspěcháte důležitá rozhodnutí, jako je společné bydlení, svatba, nebo děti, budete riskovat, že na to ve skutečnosti nebudete připravení, nebo že váš partner nakonec nebude tím, koho hledáte.
  • V žádném případě s partnerem nemějte sex, dokud se alespoň trochu nepoznáte. Je samozřejmě možné, že se nezávazný vztah vyvine v něco vážnějšího, ale sexuální intimita by neměla být základem dlouhodobého štěstí. Přestože je vzájemná přitažlivost pro vztah důležitá, když chvíli počkáte, budete mít lepší představu o tom, zda se k sobě hodíte.
 5. 5
  Všímejte si toho, jak se chováte v přítomnosti svého partnera. Pokud máte pocit, že se chováte afektovaně a předstíráte, že jste jiní, než ve skutečnosti, může to znamenat, že se s partnerem necítíte dobře. Pokud jste ovšem uvolnění a cítíte se naprosto přirozeně, jste na dobré cestě. Je důležité chovat se k partnerovi naprosto upřímně. Kdybyste chtěli stále něco předstírat, nakonec by vám došla energie – a to by po pěti letech manželství rozhodně nedopadlo dobře.
 6. 6
  Připravte se na oběti. Žádný vztah není dokonalý. Budete muset řešit problémy a budete muset obětovat své vlastní potřeby pro dobro vašeho partnera a vašeho vztahu. Je na vás, abyste se rozhodli, jak daleko hodláte zajít – většina dobrých a pevných vztahů má vyrovnaný poměr „dávání a braní“ a oba partneři jsou ochotni něco pro toho druhého obětovat.
  • Co se týče obětí ve prospěch vztahu, malé věci, jako jsou různé osobní zvyky, byste měli být ochotní obětovat. Velké životní cíle by ovšem neměly být předmětem obětí, protože by to mohlo nakonec způsobit nespokojenost ve vztahu. Pokud například chcete jít do baru s kamarády, měli byste být ochotni se toho vzdát ve prospěch času stráveného s partnerem, ale pokud nechcete děti a váš partner vás nutí, abyste si to rozmysleli, neměli byste se k tomu nechat tlačit.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Jak najít toho pravého

 1. 1
  Buďte aktivní. Pro každého je někde na světě ten pravý – vaším úkolem je tohoto člověka najít. Když se nebudete snažit poznávat nové lidi, zkoušet nové věci a navštěvovat nová místa, pravděpodobně tohoto člověka nenajdete. Pokud tedy hledáte životního partnera, začněte tím, že budete více chodit ven. Travte svůj volný čas ve společnosti, seznamujte se s novými lidmi a neseďte doma.
  • Většina expertů na vztahy radí být aktivní. Někteří z nich dokonce tvrdí, že byste se měli snažit najít si partnera se stejným úsilím, jaké věnujete například své kariéře. [5]
 2. 2
  Seznamujte se s lidmi při činnostech, které vás baví. Nemusíte chodit každý víkend do hlučných barů, abyste se mohli seznamovat s novými lidmi – rozhodně ne v případě, že vás to nebaví. U některých lidí to sice funguje, ale většina lidí svého životního partnera najde tak, že se věnuje věcem, které je baví. Když budete dělat to, co máte rádi, pravděpodobně se setkáte s lidmi, kteří mají stejné zájmy, což je ve vztahu vždy dobré.
  • I solitérní koníčky vám mohou umožnit poznat nové lidi. Čtete si rádo komiksy a hrajete videohry? Jeďte na nějaké setkání fanoušků! Malujete? Uspořádejte výstavu! Píšete? Začněte chodit na setkání spisovatelů. Každý má něco, co ho skutečně baví, takže se nebojte a začněte hledat lidi, se kterými si budete mít o čem povídat.
 3. 3
  Buďte sami sebou. Protože hledáte někoho, s kým budete trávit zbytek života, měli byste se chovat naprosto přirozeně. Většina lidí není ochotná se otevřít novým lidem, dokud je nepoznají trochu lépe. Pokud vám nevadí chovat se na prvním rande otevřeně a přirozeně, zkuste to. Dodržujte všechny základní kroky vztahu: pozvání na rande, několik prvních schůzek, postupné poznávání partnera, rozhodnutí o exkluzivním vztahu atd. Když budete postupovat tímto způsobem, dáte svému partnerovi šanci, aby se do vás zamiloval naprosto přirozeně.
 4. 4
  Nebojte se. Cesta k nalezení životního partnera může být dlouhá a trnitá. Někdy budete možná mít pocit, že ho nikdy nenajdete. Bez ohledu na to, co budete dělat, se nikdy nevzdávejte naděje. Lidé po celém světě se potýkají s nástrahami romantických vztahů. Každý musí řešit určité osobní problémy. Neexistuje žádný správný způsob, jak si najít životního partnera, takže se neposuzujte podle ostatních párů. nedovolte, aby vám negativní myšlenky zabránily najít někoho, s kým budete chtít strávit celý život. Sebevědomí, nebojácnost a vytrvalost jsou klíčem k nalezení toho pravého!
  • Sebevědomí je velmi sexy![6] Nebojácné sebevědomí je vlastnost, díky které budete pro potenciální partnery přitažlivější – čím sebejistěji se budete chovat, tím uvolněněji budete působit a tím lépe se budete bavit.
  Reklama

Tipy

 • Zjistěte si, co vás zajímá, co máte rádi, jaké jsou vaše priority a hodnoty. Není možné hledat si partnera na celý život, když nevíte, co od života očekáváte.
 • Klíčem k úspěšnému vztahu je upřímnost a smysl pro humor. Bez těchto věcí vztah nemůže fungovat.
 • Nikdy nikomu nedovolte, aby se k vám choval majetnicky nebo vás psychicky či fyzicky zneužíval. Pokud se vám něco takového stane, vezměte nohy na ramena!
Reklama

O tomto wikiHow

Lauren Urban, LCSW
Spoluautorem článku je :
Poradce pro páry
Tento článek spoluautorem článku je Lauren Urban, LCSW. Lauren Urban je licencovaná psychoterapeutka v Brooklynu v New Yorku s více než 13letými terapeutickými zkušenostmi s prací s dětmi, rodinami, páry a jednotlivci. V roce 2006 získala magisterský titul v sociální práci na Hunter College a specializuje se na práci s komunitou LGBTQIA a s klienty na zotavení nebo zvažování uzdravení po užívání drog a alkoholu. Tento článek byl zobrazen 6 776 krát
Kategorie: Život nezadaných
Stránka byla zobrazena 6 776 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama