X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 28 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 3 670 krát
Mentor je většinou dobrovolný poradce nebo učitel, který vám pomáhá v práci, ve škole, nebo v jiných oblastech života. Někdy je mentorství formální, někdy zase neformální. Přesný vztah mentora a učně je na vás, ale tento článek vám pomůže najít si potenciální mentory a definovat si váš vztah podle sebe. Čtěte dál a dozvíte se, jak na to.
Postup
Část 1
Část 1 ze 3:
Vyberte si typ mentora
-
1Jaká je role mentora? Dobrý mentor vám pomůže učit se, ale nebude dělat nic za vás. Mentor by vám měl jít příkladem. Akademický mentor může například nabídnout triky, rady a příklady, které vám pomohou dosáhnout úspěchu, ale nepomůže vám napsat esej do dějepisu den před datem odevzdání. Mentor není učitel. Mentor by měl:
- Zhodnotit vaše silné a slabé stránky
- Pomoci vám porozumět základním tématům učiva
- Ukázat vám nové perspektivy a opravit vaše chyby
- Posílit vaše rozhodovací schopnosti
- Seznámit vás s užitečnými radami a tipy
- Představit vám důležité zdroje informací
-
2Najděte si akademického mentora. Tento typ mentora je většinou člověk, který se s vámi bude scházet a který vyniká v oblasti, kterou studujete. Měl by na vás mít čas a měl by mít aktivní zájem o vaše úspěchy. Najděte si:
- Profesora, instruktora, nebo doktoranda
- Starší nebo úspěšnější studenty
- Sourozence nebo jiné členy rodiny
-
3Sportovní a rekreační mentor. Najděte si mentora, který vyniká ve sportu, kterému se chcete věnovat. Je sice důležité, aby šlo o dobrého atleta, ale i lidská stránka vašeho vztahu je velmi důležitá. Dobrý fotbalový mentor musí umět dobře hrát, musí mít férovou povahu a musí být chytrý a schopný člověk. Hledejte:
- Trenéry a asistenty
- Zkušenější hráče vašeho týmu
- Profesionální sportovce nebo sportovce v důchodu
-
4Obchodní mentor. Obchodní mentoři a další profesionální mentoři jsou většinou úspěšní podnikatelé a pracovníci, kteří se zabývají oblastí, kterou se chcete zabývat také a mohou vám nabídnout užitečné obchodní triky. Může jít o cokoli od obchodování na burze až po bluesovou kytaru. Zamyslete se nad tím, zda znáte někoho, kdo vyniká v tom, čemu se chcete věnovat. Najděte si:
- Kolegu nebo obchodního partnera
- Bývalého šéfa (ne současného nadřízeného)
- Pracovníky se skvělou reputací
-
5Osobní mentor. Vytvořte si vztah s někým, koho obdivujete ne proto, co dělá, ale proto, jaký je. Zamyslete se nad tím, zda znáte někoho, kdo je pro vás vzorem. Osobním mentorem může být:
- Soused
- Váš oblíbený číšník
- Člověk, jehož styl obdivujete
- Někdo, s kým chodíte do kostela
- Prodavač z vašeho oblíbeného obchodu
- Člen společenského klubu, který navštěvujete
-
6Zamyslete se nad různými způsoby komunikace. Mentor může být váš soused, nebo třeba váš spolužák, ale může to být i někdo, koho jste ještě nikdy nepotkali. Slavná kniha Rainera Maria Rilka Dopisy mladému básníkovi popisuje korespondenci mezi slavným básníkem (Rilkem) a mladým studentem psaní, který mu posílal své básně a žádal ho o rady. Najděte si:
- Úspěšné lidi, o kterých jste se dočetli a respektujete je
- Lidi, kteří udržují svoji online identitu na internetu
- Kohokoli, kdo splňuje vaše kritéria pro mentora, ale neznáte se osobně
Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:
Najděte si mentora
-
1Rozhodněte se, jakou roli by měl váš mentor plnit. Napište si všechny své požadavky, které by vám mentor měl splnit. Je dobré si odpovědět na následující otázky:
- Co bych se chtěl naučit?
- Co od svého mentora očekávám:
- Jak bude náš vztah vypadat?
- Kde a jak často se budeme scházet?
-
2Napište si seznam možností. Vytvořte si seznam potenciálních mentorů podle svých vlastních kritérií. Seřaďte si ho podle toho, koho byste jako mentora chtěli nejvíce.
- Hledejte si mentora, který má vše, co potřebujete. Pokud obdivujete někoho za jeho obchodní schopnosti, ale nemůžete ho vystát jako člověka, nebude to pro vás dobrý mentor.
- Miřte vysoko. Bohatí a úspěšní lidé mají osobní asistenty, kteří se od nich učí a budují si vlastní vztahy a konexe. Proč byste to nemohli dělat stejně? Pokud je vaším ideálním mentorem Donald Trump, napište si ho na první místo. Napište mu dopis, pokuste se domluvit si schůzku a snažte se dostat se k němu do učení.
- Zjistěte, zda máte ve škole nebo ve společnosti oficiální mentorský program, který by vám našel mentora. Pokud ano, zjistěte, zda tento program splňuje vaše požadavky a když budete spokojení, přihlaste se k němu.
-
3Zamyslete se nad tím, co potenciálnímu mentorovi řeknete. Přijít po hodině za profesorem a říct mu: „Nechtěl byste mi dělat mentora?“ by ho mohlo vyděsit. Mentorství je důležitý závazek a velká zodpovědnost. Pokud chcete někoho požádat o tuto laskavost, řekněte: „Mohli bychom se někdy sejít u kávy a popovídat si o fyzice?“ Buďte konkrétní a řekněte, o co vám jde.
- „Mentoring“ používejte jako sloveso. Řekněte například: „Potřeboval bych někoho, kdo by mi pomohl zjistit, jak dosáhnout v příštím čtvrtletí lepších prodejů. Mám pocit, že vy byste to zvládl. Mohli bychom se někdy sejít na drink a popovídat si o tom?“ Pro potenciálního mentora to je lepší, než kdybyste mu řekli: „Potřebuji mentora, abych zlepšil své prodeje. Pomozte mi!“
- Snažte se nevzbudit špatný dojem. Pokud chcete mít za mentora osobu opačného pohlaví, mohli byste snadno vzbudit dojem, že ji zvete na rande. Pokud máte strach, že by to tak mohlo vyznít, scházejte se pouze ve škole nebo na pracovišti.
-
4Začněte oslovovat potenciální mentory. Postupujte směrem dolů ve svém seznamu, dokud nenajdete někoho, kdo bude souhlasit, že vám bude dělat mentora.
- Pokud napoprvé nikoho neseženete, nic si z toho nedělejte. Pravděpodobně to nemá nic společného s vámi a jde jen o to, že jste si vybrali lidi, kteří nemají moc času. Začněte znovu a zkuste si najít mentory, kteří mají více volného času a budou ochotnější s vámi spolupracovat.
-
5Domluvte si schůzku. Až se s někým dohodnete, měli byste si co nejdříve domluvit schůzku. Začněte spolu pracovat na vašich znalostech a schopnostech.
- Když se první schůzka podaří, naplánujte si další schůzky. Můžete se také dohodnout na tom, že se budete vídat pravidelně.
Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:
Udržujte váš vztah v pořádku
-
1Dodržujte plán. I v případě, že mentorství probíhá přes internet nebo emaily, neměli byste svého mentora zahrnovat spoustou dorazů. Držte se času, na kterém jste se dohodli.
- Když váš vztah dosáhne přirozeného závěru, nebojte se ho ukončit. Pokud máte pocit, že jste se toho už hodně naučili a chcete zkusit pracovat sami, řekněte to svému mentorovi.
-
2Zajistěte, aby byl váš vztah oboustranně výhodný. Zamyslete se nad tím, co svému mentorovi můžete nabídnout. Pokud od něho dostáváte rady zdarma, zeptejte se ho, zda mu nemůžete nějak pomoci. Pokud je vaším mentorem váš profesor, možná bude stačit pomoci mu s nějakými technickými záležitostmi.
- Až se budete zlepšovat a dosáhnete nových milníků kariéry, nezapomeňte na to, kdo vám to umožnil. Nezapomínejte na mentory, kteří vám pomohli se dostat tam, kde jste.
-
3Dejte najevo svůj vděk. Pravidelně svému mentorovi pište a informujte ho o svých pokrocích. Nezapomeňte mu také poděkovat za to, co pro vás udělal. Díky tomu bude mít pocit, že je užitečný a že se mu podařilo někomu pomoci.
- Buďte konkrétní. Když řeknete jen: „Děkuju, moc jsi mi pomohl,“ nebude to mít takovou váhu, jako když řeknete: „Díky tobě jsem dokázal zdvojnásobit své prodeje. Moc ti děkuju.“
- Můžete svému mentorovi dát také nějaký malý dárek. Kupte mu knihu, lahev vína, nebo ho pozvěte na dobrou večeři.
-
4Váš vztah by měl být striktně profesionální. Nikdy není dobré mít s mentorem romantický vztah, zejména pokud chcete dosáhnout dobrých pracovních nebo studijních výsledků.Reklama
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Find a Mentor
Español:encontrar un mentor
Italiano:Trovare un Mentore
中文:拥有一位好的导师
Français:trouver un mentor
Русский:найти наставника
Deutsch:Einen Mentor finden
Nederlands:Een mentor vinden
Bahasa Indonesia:Menemukan Mentor
العربية:العثور على مرشد في حياتك
हिन्दी:मेंटर खोजें
Tiếng Việt:Tìm Người Cố vấn
한국어:멘토를 구하는 법
Stránka byla zobrazena 3 670 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama