Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Přátelství je cenný dar, ale dobří přátelé se hledají těžko. K tomu, abyste získali přátele, budete muset novým lidem připadat atraktivní, ujmout se konverzace a být uvědomělí vůči potřebám ostatních. Poznávání nových lidí a vytváření přátel může vypadat jako velmi náročný úkol. Avšak s trochou úsilí a ochotou vystoupit ze své zóny pohodlí si kamarády můžete udělat snadno.

Část 1
Část 1 ze 3:

Objevte místa, kde získáte nové přátele

Stáhnout PDF
 1. 1
  Buďte k dispozici. Pokud se chcete seznámit, budete se nejdříve muset dostat někam, kde se budete s novými lidmi moci seznámit. Pokud budete sedět o samotě někde v koutě, možná si vás někdo všimne, ale je to velmi nepravděpodobné. Pokud ještě chodíte do školy, sedněte si někam, kde sedávají ostatní. Nemusí to být zrovna přeplněný stůl v jídelně, vezměte za vděk jedním nebo dvěma lidmi.
  • Pamatujte na to, že málokdy za vámi kamarádi přijdou, pokud budete sedět doma a hrát hry na počítači.
  • Pokud vidíte příležitosti, jak se někam dostat a setkat se s lidmi, využijte ji. Zkuste například chodit na sociální funkce ve škole nebo v práci. Pokud vás někdo pozve na večírek, směle do toho!
 2. 2
  Připojte se k nějaké organizaci nebo klubu. To je skvělý způsob, jak najít další lidi, kteří mají stejné zájmy. Nemusíte mít nezbytně mnoho společného s ostatními lidmi, abyste si vytvořili přátele. Ve skutečnosti, jedny z nejzajímavějších přátelství jsou právě ta, kdy dva lidé nemají skoro žádné společné zájmy. Nicméně pokud máte oblíbené společné téma, zkuste vyhledat nějaké místo, kde se lze potkat s lidmi, kteří mají podobné zájmy, jako vy.
  • Můžete se například připojit k vědeckému klubu ve škole, pochodové kapele, skupině pletení nebo jakékoli jiné skupině se společným zájmem.
  • Pokud hrajete na nějaký hudební nástroj nebo zpíváte, zkuste se zapojit do skupiny nebo sboru. Připojte se k nějakému sportovnímu týmu. Běžným omylem je myšlenka, že musíte být ve sportu dobří, abyste mohli být součástí nějakého týmu nebo si dokonce udělali kamarády mezi členy sportovního týmu. Ne všechny týmy jsou soutěživé.
  • Kostel, mešita, chrám nebo jiné nábožensky uctívané místo je pro začátek skvělé, protože spolu budete sdílet alespoň víru. Pokud vstoupíte do náboženské budovy, pamatujte na to, že byste se v tomto božím domě měli chovat s úctou.

  Tip: Existuje spousta online zdrojů pro hledání skupin, které sdílejí vaše zájmy. Zkuste se podívat na místní skupiny na Meetup.com nebo procházet skupiny a události ve vaší oblasti na Facebooku.

 3. 3
  Staňte se dobrovolníkem. Dobrovolničení je také skvělým způsobem, jak se potkat s novými lidmi všech věkových skupin. Pokud budete pracovat společně, vytvoříte si k ostatním pouto. Můžete se také seznámit s lidmi, kteří sdílejí stejné nadšení jako vy (pomáhat ostatním).[1]
  • Můžete například trávit čas v místním pečovatelském domě, nemocnici, útulku pro zvířata nebo neziskové organizaci.
  • Udělejte si online průzkum nebo zavolejte charitativní organizace ve vaší oblasti, abyste našli příležitosti dobrovolnictví ve svém okolí
 4. 4
  Zkuste se spojit s lidmi, které již znáte. Je pravděpodobné, že už znáte pár lidí, kteří by se potenciálně mohli stát dobrými přáteli. Zkuste zkusit poznat své spolupracovníky, spolužáky nebo dokonce lidi ve své síti sociálních médií.[2]
  • Pokud jste například rodič, můžete se obrátit na ostatní rodiče spolužáků vašeho dítěte. Můžete si pro děti domluvit společné hraní a to může být dobrou příležitostí, jak se seznámit s novými přáteli.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Udělejte první krok

Stáhnout PDF
 1. 1
  Mluvte s lidmi. Můžete začít chodit do klubu, kostela, nebo do školy a ale přátele si neuděláte, pokud s lidmi nebudete mluvit. Nemusíte být nutně členem nějakého spolku, abyste byli společenští. Kdykoliv s někým mluvíte, máte šanci, že si vytvoříte trvalého přítele. Většina rozhovorů může skončit na mrtvém bodě a vy s danou osobou již nikdy nepromluvíte, nebo zůstanete jen známými, ale vždy je tu šance, že třeba někoho potkáte a navzájem si budete dobrými přáteli.[3]
  • Můžete mluvit s kýmkoliv: prodavačem v hudebninách, člověkem, který si v autobusu přisedne vedle vás, nebo s někým, kdo před vámi stojí ve frontě na oběd. Nebuďte příliš vybíraví.
  • Slušnost dělá divy. Můžete začít mluvit s lidmi tak, že je jednoduše pozdravíte „Dobré ráno, jak se máte?“ když je míjíte. Když pozdravíte, vypadáte přátelštěji a lidé na to mají tendenci dobře reagovat. Je to skvělý způsob, jak začít komunikovat s lidmi.
 2. 2
  Navažte oční kontakt a usmějte se. Pokud budete vypadat nepřívětivě, je méně pravděpodobné, že s vámi bude chtít někdo navázat přátelství. Dívejte se lidem přímo do očí, když s vámi mluví (nebo když vy mluvíte k nim) a mile a přátelsky se na ně usmějte. [4]
  • Snažte se nedívat jinam, vypadat znuděně, nemračte se, ani se netvařte jako mouchy snězte si mě, nezakládejte ruce (tím prakticky dáváte najevo, že s vámi nikdo nemá mluvit), ani nepostávejte někde v rohu. Mohli byste působit dojmem, že máte buď problémy, nebo jste znudění

  Věděli jste? Zrcadlení řeči těla jiného člověka je skvělý způsob, jak s ním navázat vztah. Zatímco s někým mluvíte, snažte se nenápadně napodobovat jeho výrazy a gesta. Pokud se například při rozhovoru s vámi usmívají nebo se předkloní, udělejte to samé.[5]

 3. 3
  Začněte hovor. Jakmile najdete někoho, kdo vás zaujal a chtěli byste se s ním seznámit, je třeba, abyste s tímto člověkem zahájili konverzaci. Pomůže vám to s danou osobou navázat spojení a začít pracovat na přátelství.[6] Můžete vyzkoušet několik různých přístupů. Například:
  • Zkuste například prohodit nějakou poznámku o vašem okolí. Počasí je klasika: "Alespoň neprší, jako minulý týden!"
  • Požádejte o pomoc: "Mohl bys mi pomoci odnést pár krabic, jestli máš minutku?" nebo "Poradil bys mi rozhodnout, jaký dárek by byl pro maminku vhodnější?"
  • Složte kompliment: "To je super auto." nebo "Líbí se mi tvoje boty."
  • Ihned následujte s další otázkou: Máš rád tohle teplé počasí? Jaký dárek obvykle kupuješ mamce ty? Kde jsi sehnal tyhle super boty?
 4. 4
  Pokračujte v konverzaci. Pokud se zdá, že druhá osoba má zájem v konverzaci pokračovat, zkuste v ní pokračovat tak, že položíte otázky a nabídnete o sobě trochu informací. Nemusí to být nic hlubokého ani super osobního. Důležité je ukázat, že umíte naslouchat a přispívat do konverzace zajímavými příspěvky.[7]
  • Lidé rádi mluví o sobě. Poslouchejte tedy a budete díky tomu vypadat jako člověk, který naslouchá, a tudíž by mohl být dobrým přítelem.
  • Udržujte oční kontakt a sledujte, co vám říkají, pomocí otázek nebo komentářů ukažte, že aktivně nasloucháte.
  • Pokud vám například druhá osoba řekne o své práci, můžete říci něco jako: „Ach, skvělé! Jak ses k tomu dostal? "
 5. 5
  Představte se na konci rozhovoru. Můžete jednoduše říci "Mimochodem, já jsem…" Jakmile se představíte, druhý člověk se vám obvykle také představí.[8]
  • Případně můžete konverzaci zahájit tak, že se představíte. Můžete například oslovit nového spolupracovníka slovy: „Ahoj, já jsem Simona. Myslím, že jsme se ještě oficiálně nepotkali, ale pracuji jen přes chodbu od tebe! “
  • Zapamatujte si jméno dané osoby. Pokud ukážete, že jste si zapamatovali informace z předchozí konverzace, budete nejen vypadat inteligentně, ale ukážete dané osobě, že jste dávali pozor, naslouchali a jste připraveni být dobrým přítelem.
 6. 6
  Pozvěte danou osobu na kávu. Získáte tak lepší příležitost sejít se, popovídat si a jeden druhého více poznat. Pozvěte osobu na kávu a dejte jim na sebe nějaký kontakt, buď telefonní číslo nebo e-mail. Díky tomu bude mít daná osoba také příležitost vás kontaktovat, je v pořádku, pokud vám na oplátku nedá svůj kontakt.
  • Dobrý způsob, jak navázat, je říci: „No, musím jít, ale pokud si někdy budeš chtít promluvit u oběda nebo kávy nebo něčeho podobného, dám ti své číslo/e-mailovou adresu. "
  • Druhá osoba se s vámi pravděpodobně setká, pokud navrhnete konkrétní čas a místo. Můžete například říci: „Dneska to bylo opravdu zábavné! CO kdybychom se v sobotu sešli ve Starbucks na kávu a muffin? “
  • Pokud je nepříjemné je pozvat na osobní schůzku, zvažte, zda je nepožádáte o skupinovou akci s vámi, například na večírek nebo filmový večer.
 7. 7
  Sledujte společné zájmy. Pokud jste zjistili, že osoba, se kterou mluvíte, s vámi sdílí společný zájem, zeptejte se jich na to více a případně na to, zda se dají dohromady s ostatními (například v klubu), aby tento zájem sledovali. Pokud ano, je to skvělá příležitost zeptat se na jejich připojení. Pokud jasně projevíte zájem (kdy? Kam? Může někdo přijít?), Pravděpodobně vás pozve.
  • Pokud máte klub, kapelu, kostel nebo jinou skupinu nebo aktivitu, o které si myslíte, že by je mohla bavit, využijte příležitosti a dejte jim své číslo nebo e -mailovou adresu a pozvěte je, aby se k vám přidali.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Udržujte přátelství

Stáhnout PDF
 1. 1
  Buďte k novému kamarádovi loajální. Už jste jistě zažili, jaké je to mít nespolehlivé kamarády. To jsou přesně ti, kteří jsou ve vaší blízkosti rádi, pokud se vám daří, ale pokud potřebujete pomoct, není po nich ani vidu, ani slechu. Pokud budete ke svým přátelům loajální, budou si vás pro tuto vlastnost cenit. Pokud jste loajální, dejte to najevo a třeba získáte přátele na celý život.[9]
  • Pokud máte přátele, měli byste být připraveni na to, že budete obětovat nějaký čas a energii, abyste občas přátelům pomohli.
  • Pokud váš přítel potřebuje pomoci s nějakou nepříjemnou domácí prací, nebo pokud se jen potřebuje vyplakat, buďte tu pro něj. Pokud váš kamarád řekne nějaký vtip, smějte se spolu s ním.

  Tip: Být věrným přítelem neznamená, že musíte být příjemným lidem nebo nechat své přátele, aby vás využili. Je důležité stanovit zdravé hranice a někdy říci „Ne“, pokud to potřebujete pro své vlastní blaho.

 2. 2
  Podělte se o svůj díl práce, aby přátelství pokračovalo. Dobré přátelství dá hodně práce. Pokud vás váš přítel neustále kontroluje, pořádá setkání, pamatuje si vaše narozeniny a nabízí vám oběd, je důležité, abyste se pokusili udělat totéž, kdykoli budete moci.[10]
  • Občas se sejděte a zeptejte se, jestli jste ten typ přítele, kterého byste chtěli mít.
  • Na druhé straně mince se zeptejte sami sebe, jestli váš přítel dělá svou roli. Pokud ne, možná by bylo načase si se svým přítelem promluvit od srdce (ale dávejte pozor, abyste neobviňovali nebo nesli veškerou vinu na ně, pokud přátelství nejde tak, jak byste chtěli).
 3. 3
  Buďte spolehliví. Pokud řeknete, že něco uděláte, dodržte to. Buďte někým, na koho je radost se spolehnout. Pokud se takto hezky budete k ostatním chovat, ocení vaše kvality a spolehlivost a budou se na oplátku také snažit být spolehliví.[11]
  • Pokud se dohodnete, že se někde sejdete, přijďte včas a nenechte kamaráda čekat.
  • If you're not going to make it on time or make it at all, call them as soon as you realize it. Apologize and ask to reschedule.
  • Pokud nestíháte nebo dokonce vůbec nemůžete přijít, zavolejte kamarádovi ihned, jak si to uvědomíte. Omluvte se a požádejte o přesunutí schůzky.
 4. 4
  Naučte se naslouchat. Mnoho lidí si myslí, že pokud budou vypadat zajímavě, budou považováni za "přátelský materiál". Důležitější je však schopnost ukázat, že máte zájem o ostatní. Pečlivě poslouchejte, co vám ostatní říkají, zapamatujte si důležité detaily (jejich jméno, co mají a nemají rádi), ptejte se na jejich zájmy, a dejte si na čas, abyste je poznali.[12]
  • Nechcete být tím člověkem, který má vždy nějaký lepší příběh než ostatní, nebo tím, kdo neustále mění téma místo toho, aby naslouchal a nechal konverzaci plynout. Takovíto lidé působí sebestředně.
  • Když posloucháte, soustřeďte se na to, co říká druhá osoba, místo plánování toho, co chcete říci dále. Nepřerušujte kamaráda a snažte se nenabízet rady, pokud o to váš přítel nepožádá.
 5. 5
  Buďte důvěryhodným člověkem. Jednou z nejlepších věcí na tom, když máte přítele, je to, že máte někoho, s kým si můžete popovídat a svěřit se mu s čímkoliv, i s tím nejdůvěryhodnějším tajemstvím. Předtím, než se vám vůbec někdo otevře, budete si muset nejprve budovat důvěru.[13]
  • Klíčem k tomu, jak být dobrým spojencem, je schopnost zachovat tajemství. Není žádným tajemstvím, že byste neměli šířit dále tajemství, které vám váš přítel s důvěrou řekl.
  • Nemluvte o svém příteli za zády ani ho nezklamte, když je na vás závislý. Jejich důvěru si můžete také vybudovat tím, že budete upřímní a zodpovědní.
 6. 6
  Vyzdvihněte své dobré vlastnosti. Nechte vyniknout své dobré kvality. Ukažte ostatním, co je to, co z vás dělá výjimečného člověka. Mluvte o svých zálibách a koníčcích. Podělte se o nějaké informace ze svého soukromí. Každý má nějaké zajímavé informace, o které se může podělit – nebojte se proto popovídat o těch svých. Pokud jste jedinečným člověkem, ukažte to.[14]
  • Trocha humoru vždy pomůže tomu, aby byla konverzace odlehčená a veselá. Lidé jsou rádi ve společnosti někoho, kdo je dokáže rozesmát.
  • Pokud máte zvláštní smysl pro humor, upozorněte lidi ve svém okolí na to, že právě vtipkujete. Nebudete tak vypadat divně. Díky tomu vaši přátele poznají, jací jste, a může to v nich vzbudit zájem.
 7. 7
  Udržujte kontakt. Mnoho lidí ztratí kontakt se svými přáteli jen díky tomu, že jsou příliš zaneprázdněni, nebo si svých přátel dost neváží. Pokud se svými přáteli ztratíte kontakt, přátelství může vyšumět. A pokud se přátele pokusíte po čase znovu kontaktovat, může být velmi těžké navázat tam, kde jste skončili.[15]
  • I když nemáte čas na dlouhý rozhovor nebo setkávání, dejte svému příteli vědět, že na něj stále myslíte tím, že pošlete krátkou zprávu nebo se zastavíte a řeknete „Ahoj“.
  • Udržet přátelství může být dřina. Udělejte si čas a podělte se s přáteli o svůj život. Respektujte jejich rozhodnutí a podělte se s nimi o ta svá. Snažte se postupem času být v kontaktu.
 8. 8
  Přátele si vybírejte s rozvahou. Až se seznámíte s více lidmi, zjistíte, že s některými jde snáze vyjít, než s ostatními. O přátelství byste neměli pochybovat, může se ale stát, že zjistíte, že vaše přátelství je nezdravé, pokud je druhá osoba manipulativní, příliš kritická, nebo pro váš život představuje určitý druh nebezpečí. Važte si přátel, kteří na vás mají dobrý vliv a na oplátku se i vy jim snažte být oporou.
  • Pokud se musíte nějakého přátelství vzdát, protože pro vás není dobré, snažte se zabavit se jinými věcmi, jako je například dobrovolnictví, abyste měli dobrou výmluvu pro to, že na nemáte čas, který byste jinak trávili s přáteli.
  • Nenahrazujte však čas strávený s nimi za čas strávený s jinými přáteli, abyste nevzbudili pocity žárlivosti a nevyvolali další drama.
  Reklama

Tipy

 • Snažte se spřátelit s někým z vašeho okolí nebo s někým, kdo vám připadá osamělý.Možná jim tím skutečně pomůžete.
 • Buďte tu pro ně, až vás budou potřebovat. Přátelé jsou ti lidé, na které se můžete spolehnout, když je vám těžko.
 • Nemusíte být hvězda, abyste byli zábavní. Zkuste být jednoduše pozitivní a přátelští, aby se lidé kolem vás cítili dobře.
 • Snažte se poznat i přátele svých přátel. Můžete tak získat další přátele.
 • Přemýšlejte nad tím, co říkáte ještě předtím, než to vyslovíte. Pokud budete mluvit bez rozmyslu, můžete svým přátelům ublížit.
 • Buďte nápomocní. Chovejte se tak, aby s vámi přátelé chtěli trávit čas.
 • Chovejte se ke svým přátelům tak, jak byste chtěli, aby se chovali oni k vám.
Reklama

Varování

 • Neopouštějte staré přátele za novější. Dobrá přátelství jsou cenná a těžko dostupná, proto se snažte zůstat v kontaktu se starými přáteli, i když poznáte nové lidi.
 • Věřte svým instinktům. Pokud vám někdo dělá špatnou atmosféru, často to má dobrý důvod. Nesnažte se navázat přátelství s lidmi, kteří vám dělají nepříjemnosti.
 • Když někoho opravdu dobře poznáte, občas dojde ke konfliktu. Pokud se pustíte do boje s přítelem, neobviňujte je ani se nepokračujte. Dejte jim prostor a omluvte se za svůj podíl na nesouhlasu.
Reklama

O tomto wikiHow

Trudi Griffin, LPC, MS
Spoluautorem článku je :
Licencovaná profesionální poradkyně
Tento článek spoluautorem článku je Trudi Griffin, LPC, MS. Trudi Griffin je licencovaný profesionální poradce ve Wisconsinu. V roce 2011 získala titul MS v Klinickém poradenství pro duševní zdraví na Marquette University. Tento článek byl zobrazen 72 875 krát
Kategorie: Vztahy
Stránka byla zobrazena 72 875 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama