Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Noví přátelé se na střední škole můžou hledat skutečně obtížně. Jelikož se navíc jedná o dlouhodobý proces, kamarádi se obvykle neobjeví lusknutím prstů. Chcete-li ale opravdu rozšířit okruh svých přátel, můžete se v našem článku přiučit několika užitečným strategiím, které vám nové kamarády pomohou najít.

Část 1
Část 1 ze 4:

Objevte nové lidi

  1. 1
    Připojte se k zájmové skupině. Pokud hledáte nové přátele, musíte nejprve najít nějaké nové lidi, s kterými budete moct prátelství navázat.
    • Kluby, zájmové skupiny nebo kroužky nabízí vynikající příležitost, jak komunikovat v strukturovaném prostředí s ostatními lidmi, se kterými navíc již máte něco společného.
    • V závislosti na svých zájmech se můžete připojit ke skupině nadšenců do nějakého cizího jazyka, herního nebo čtenářského klubu, do školních novin apod.
  2. 2
    Připojte se ke skupině premiantů nebo k sportovnímu týmu. Členství v takových skupinách poskytuje dostatek příležitostí pro navázání nových přátelství a dá vám také možnost setkávat se s těmito lidmi na pravidelné bázi.[1]
    • Jestliže si nejste jistí svým sportovním nadáním, můžete se připojit jen k nějakému rekreačně zaměřenému týmu. Nemusíte hned soutěžit v meziškolních ligách.
    • Pokud ale určité sportovní nadání máte, vyhledejte tým, který vaše schopnosti nejvíce ocení. Můžete například dobře a ryhle běhat, takže byste se měli připojit třeba do výběru pro fotbalová utkání, běžecké závody apod.
    • Je ale možné, že vaše schopnosti tkví spíše v akademické než sportovní sféře, a v takovém případě můžete zvážit účast v různých debatních klubech, v akedemickém senátu, v týmech pro školní "olympiády" různých předmětů apod.
  3. 3
    Zapište si volitelné předměty. Volitelné předměty jsou další skvělou příležitostí, jak se stýkat s lidmi, které s vámi pojí stejný zájem.
    • Může se jednat o různé vedené hodiny cizích jazyků, počítačů, ale třeba i o pěvecký sbor nebo divadelní soubor. Prostě cokoli, kde budete spolupracovat s dalšími lidmi.
    • Mnoho volitelných předmětů vyžaduje, abyste zůstali ve škole ještě nějakou dobu po vyučování, což se zpočátku nemusí zdát úplně příjemné, ale berte to tak, že získáte možnost spřátelit se s několika novými lidmi v uvolněném prostředí, mimo monotónní výuku.
  4. 4
    Sežeňte si práci nebo začněte nějakou dobrovolnickou činnost. Brigáda i dobrovolnictví budou vynikající položkou do vašeho životopisu a navíc se seznámíte s novými lidmi.
    • Dobrovolná činnost je ideální příležitostí, jak potkat lidi různých věkových skupin z různých sociálních vrstev. Projděte si možnosti ve svém regionu a připojte se k nějaké charitě nebo humanitární či jiné organizaci.
    • Práce vám umožní pravidelně komunikovat s různými lidmi, aniž byste se do toho museli nutit, což je ideální zejména v případě, když máte problémy s oslovováním lidí. Hledejte raději práce, kde budete každý den v kontaktu s lidmi a vyhněte se zaměstnání, které vyžaduje častou izolaci od ostatních kolegů.
  5. 5
    Účastněte se společenských událostí. Jak už název napovídá, tyto události jsou skutečně "společenské", tedy ideální pro vaše účely.
    • Příležitost k poznání nových lidí ve velmi uvolněném prostředí nabízí například diskotéky, večírky, události pořádané městem, různá shromáždění apod.
    • Jste-li stydliví, zkuste někoho požádat, zda by šel na takovou akci s vámi. Pokud budete mít nablízku někoho známého, budete se cítit lépe a méně osamocení.
  6. 6
    Buďte dostupní. Nepřítomný, roztržitý nebo frustrovaný pohled už dopředu všechny lidi odrazuje. Pokud si chcete najít nové kamarády, musíte se tvářit co nejvíce přátelsky.
    • Usmívejte se. Budete-li se na ostatní usmívat, zapůsobíte přátelsky a potencionální noví kamarádi nebudou tak ostýchaví a osloví vás.
    • Jestliže je vám trapné rozdávat úsměvy náhodným osobám ve vašem okolí, můžete se pokusit nasadit celkově uvolněný a přátelský výraz, namísto uzavřeného a zamračeného.
  7. 7
    Začněte s lidmi, které už znáte. Nejprve se sbližte s již známými lidmi a zkuste váš vztah posunout na kamarádskou úroveň.
    • Hledejte příležitosti k oslovení svých známých a zjistěte o nich více. Ptejte se co mají rádi a na další podobné věci. Pokud všechno půjde dobře, pozvěte je po škole ven k nějaké společné aktivitě, což vám pomůže přetavit dosavadní vztah na přátelský.
    • Požádejte své známé, aby vás představili dalším lidem. Pokud víte o někom, kdo je členem jiné zájmové skupiny, o jejíž zaměření se také zajímáte, zeptejte se ho, zda byste se ke skupině také nemohli připojit.
  8. 8
    Využijte sociálních sítí. Najdete spoustu různých skupin, které právě přes sociální sítě organizují svá setkání, takže je to ideální příležitost, jak se seznámit s někým, kdo má navíc společné zájmy.
    • Tato setkání budou užitečná samozřejmě pouze v případě, kdy se bude jednat o fyzická shromáždění, ne pouze online.
    • Nesnažte se spřátelit pouze přes Facebook, Instagram nebo jinou sociální síť. Neznamená to sice, že by nikdy nikdo nenašel kamaráda na sociální síti, ale taková přátelství nikam nevedou, pokud se s daným kamarádem nescházíte i osobně. Některé lidi navíc může taková snaha o navázání přátelství přes internet odradit.
    • Pokud jste již ale s někým navázali kontakt, můžete mu samozřejmě nabídnout propojení na některé sociální síti. Jestliže jste si s někým skutečně sedli, klidně ho požádejte o přátelství na Tumblru, Twitteru, Instagramu apod.
    Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:

Představte se novým lidem

  1. 1
    Zvolte vhodný okamžik. Pokud se budete někoho snažit oslovit v nevhodný čas, může to vaše snahy zhatit ještě dřív, než s nimi začnete.
    • Konverzaci se nepokoušejte navazovat například v průběhu testu nebo tehdy, kdy se daná osoba očividně zaobírá něčím úplně jiným a nevnímá své okolí.
    • Uvědomte si, že si někteří lidé v určitých situacích nechtějí povídat. Ne každý je nakloněný k nezávazné konverzaci při jízdě autobusem nebo při sklízení stolu v jídelně. Jestli se vám tedy zdá, že s pokusy o rozhovor neuspějete, nechte to raději na později.[2]
  2. 2
    Ptejte se. Je zřejmé, že skutečně platí to, že lidé velmi rádi hovoří sami o sobě. Budete-li se jich tedy ptát na další otázky, můžete tím skvěle prolomit ledy.
    • Jestliže nevíte, jak začít konverzaci, můžete zkusit nejdřív něco jako “Jaký máme domácí úkol?” nebo “Koho máš na biologii?”[3]
    • Dobrým způsobem, jak navázat kontakt, je ptát se dané osoby na otázky o ní samé.[4] Ptejte se na její koníčky, rodinu, domácí mazlíčky apod. Dozvíte-li se od ní třeba o nějakém jejím úspěchu, hned se zeptejte, jak se k této činnosti dostala a proč.
  3. 3
    Aktivně naslouchejte. Klíčem k tomu, jak někoho poznat, je pozorné naslouchání.
    • Svůj zájem a plnou pozornost druhé osobě dáte najevo udržováním očního kontaktu, pokyvováním hlavou a občasným krátkým komentářem, který dokáže, že jste neztratili nit a víte o čem je řeč.
    • Po každé své otázce pečlivě naslouchejte odpovědi, která vám odhalí například to, co daná osoba ráda dělá a co je jejím největším koníčkem. Pokud zpozorujete, že o určitém tématu druhá osoba nechce moc mluvit, nepokračujte v pokládání podobných otázek a raději přejděte k něčemu dalšímu. Ve chvíli, kdy narazíte na něco, o čem dokážete mluvit s nadšením oba, pokračujte vhodnými otázkami a občas je proložte krátkým komentářem, který udrží konverzaci v běhu.
  4. 4
    Napodobujte řeč těla. Lidé se budou cítit mnohem uvolněněji, když budete nenápadným způsobem zrcadlit jejich řeč těla. Není to o tom předvádět stoprocentní pantomimu, ale spíše o přisvojení podobných postojů a gest.[5]
    • Nakloní-li se váš společník dopředu, udělejte to samé. Má překřížené nohy? Překřižte si je také.
    • Pokud ovšem vysílá negativní nebo uzavřená gesta (ruce překřížené na prsou, překřížené nohy ve stoje, ruce v kapsách apod.), pak je nenapodobujte a snažte se raději konverzaci zavést k příjemnějším tématům, která uvolní celkovou atmosféru. Měli byste si zvyknout na otevřenou řeč těla (naklánění vpřed při sezení, držení paží u těla s dlaněmi směřujícími dopředu, narovnaná ramena, nohy na šířku ramen s chodidly směřujícími k druhé osobě) a snažit se konverzaci vést směrem, který přinese pozitivnější reakce.
  5. 5
    Uvolněte se. Budete-li nervózní nebo napjatí, přenesete to i na druhou osobu a věřte, že většina lidí takové pocity nemá vůbec ráda.
    • Nevyšilujte. Snažte se utišit ten pochybovačný hlas ve vaší hlavě, který vám říká “působíš hrozně divně” nebo “akorát se ti vysměje.” Musíte si uvědomit, že to pouze zrcadlí vaši nejistotu, která pro vás ale nemá žádnou hodnotu.
    • Dýchejte. Když jste nervózní, máte tendenci zadržovat dech nebo dýchat velmi rychle a mělce, což vaši nervozitu ještě umocnňuje. Uklidněte se několika hlubokými nádechy a až potom oslovte osobu, se kterou chcete mluvit. Nezapomeňte řádně (zhluboka a pravidelně) dýchat i v průběhu konverzace.
  6. 6
    Nesdělujte příliš informací. Pokud byste ze sebe vychrlili mnoho informací o své osobě hned zpočátku, mohlo by to spoustu lidí odradit.[6]
    • Nemusíte hned podrobně popisovat běh celého svého života. Nejenže o vaše historky v takovém rozsahu nebude mít zřejmě nikdo zájem hned na začátku vaší konverzace, ale navíc budete vypadat, jako byste byli posedlí sami sebou.
    • Jestliže se s někým znáte teprve krátce, držte detaily o svém soukromí zatím pod pokličkou. Nezacházejte do podrobností, které by mohly v konverzaci působit divně, jako třeba to, že váš bratránec sedí ve vězení nebo že má vaše sestra nutkavou potřebu jíst papírové ubrousky.
    Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:

Navažte nová přátelství

  1. 1
    Naplánujte společné aktivity. Chcete-li někoho blíže poznat, pak je užitečné začít nějakou společnou aktivitou, která pomůže odhodit zábrany a usnadní oběma stranám komunikaci.[7]
    • Takovými činnostmi myslíme například návštěvu kina, divadla nebo sportovního utkání. Oba pak budete svou pozornost zaměřovat na stejnou věc, o které můžete mluvit a nemusíte si dělat starosti s tím, jak utáhnout celý rozhovor sami.
    • Jakmile se blíže seznámíte, můžete přejít k interaktivnějším činnostem, jako je například basketbal, minigolf, snowboard, kolečkové brusle, návštěva muzea apod.
  2. 2
    Buďte trpěliví. Navazování kamarádských vztahů nějakou dobu potrvá, takže na nic nespěchejte, netlačte na pilu - buďte trpěliví a vytrvalí.
    • Jestliže budete mít pocit, že daná osoba žádné kamarády nehledá nebo si až příliš často vymýšlí důvody, proč s vámi nemůže trávit čas, pak svou snahu teprve ukončete. Pokud byste pokračovali ve snaze navázat kontakt, druhá osoba by se k vám mohla začít chovat vyloženě nepřátelsky.
    • Když vám to s někým nevyjde, nevzdávejte to. Nemůžete dobře vycházet s každým, na koho narazíte, a ne každý by byl dobrým přítelem. Pokud s vámi někdo nechce navázat kamarádský vztah, neberte si to osobně; může pro to mít nějaký důvod, který s vámi vůbec nesouvisí.[8]
    • Pokud vás ale odpálkuje každý, s kým se pokusíte sblížit, možná byste měli uvažovat o změně prezentace své osoby. Třeba jen příliš tlačíte na pilu nebo neúmyslně říkáte urážlivé věci. Promluvte si s nějakým důvěryhodným členem rodiny o tom, co byste mohli na svém přístupu změnit.
  3. 3
    Buďte klidní a zdvořilí. Ať už váš návrh na společně strávený čas potencionální kamarád přijme nebo ne, nereagujte na to přehnaně.[9]
    • Pokud souhlasí, usmějte se, řekněte něco pozitivního a jděte dál. Kdybyste působili příliš dychtivě nebo vzrušeně, mohl by pro někoho být signál k ostražitosti a pochybnostem.
    • Pokud vaše pozvání odmítne, nijak kvůli tomu neblázněte. Prostě jen v klidu odpovězte něco jako “To nic. Rád jsem tě viděl.” a odejděte. Nevyšilujte, ani se nechovejte nijak zdrceně, berte to s klidnou hlavou.
  4. 4
    Buďte pozitivní. Nedávejte si to za vinu a neříkejte si, že už si nikdy žádné kamarády nenajdete.[10]
    • Cítit se lehce dotčeně je ale zcela přirozenou reakcí na odmítnutí. To si proto také dobře uvědomte, ale rozhodně se na tuto myšlenku nijak neupínejte. Prostě si to jen přiznejte a jděte dál.
    • Neustále si připomínejte, že se prostě nemůžete kamarádit s každým a navíc i to, že byste určitě nechtěli za kamaráda každého, kdo se namane. Když vás někdo odmítne, můžete si říct, že by to byl zřejmě špatný kamarád a vy jste se tak právě vyhli potencionálnímu zklamání.
    Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:

Udržení přátelství

  1. 1
    Řekněte si navzájem tajemství. Pokud vám váš přítel může věřit v tajemství, nerozšiřujte ho ani nikomu neříkejte. I když si myslíte, že můžete věřit tomu, komu to říkáte, nedělejte to. Váš nový přítel by byl pravděpodobně velmi naštvaný, kdyby zjistili, že o nich drbete!
    • Počkejte několik týdnů, než jim řeknete jedno ze svých tajemství; ujistěte se, že jim můžete nejprve věřit. Pozorujte a sledujte jejich činy, drbou o jiných lidech?
  2. 2
    Vyhněte se drbům. Pokud to není jen něco vtipného nebo o tom všichni mluví, zkuste ještě kolem svých nových přátel drbat. Asi po měsíci (když jim plně důvěřujete) pravděpodobně začnete klábosit. Jen se ujistěte, že nemluvíte špatně o ostatních za jejich zády.
    • Za každou cenu se vyhněte mluvení o svém příteli za jeho zády. Pokud to zjistí, máte velké potíže a mohli byste být ze skupiny vyloučeni.
  3. 3
    Používejte sociální média. Sociální média jsou skvělý způsob, jak si ve škole najít nové přátele. Zjistěte několik sociálních médií vašich spolužáků a přidejte je. Můžete také zjistit jejich zájmy a možná vám to pomůže začít konverzaci.
    • Sociální média jsou také skvělým způsobem, jak zahájit konverzaci. Jako příklad si vezměte Instagram; pošlete pár přímých zpráv a pošlete SMS svým spolužákům. Můžete zjistit několik faktů o nich, jejich koníčcích a zájmech. To bude skvělé pro zahájení konverzace ve třídě.
  4. 4
    Setkejte se mimo školu. Pozvěte několik spolužáků na setkání; můžete dělat nejrůznější zábavné věci a dokonce i zorganizovat přespání. Tímto způsobem budete mít příležitost strávit několik hodin společně a navázat přátelství.
    • Projděte si místa jako zábavní park nebo jen místní park. Může zábava pro vás oba.
    • Nenuďte svého přítele. Ujistěte se, že si užívá stejně jako vy.
    Reklama

Tipy

  • Dejte si na čas. Hledání přátel je dlouhodobý a náročný proces. Nemůžete se skamarádit s každým, koho potkáte, a rozhodně ne každý by za to stál. Nenechte se nijak rozhodit tím, že se hned nestanete nejlepším přítelem někoho, koho jste právě potkali. Pravé přátelství potřebuje čas.
  • Nebuďte na sebe moc přísní. Pokud se vám nedaří najít nové kamarády nebo to trvá delší dobu, než jste čekali, nevzdávejte to. Jestliže sami sobě začnete dávat vinu a říkat si, že za nic nestojíte, odrazí se to i ve vašem chování. Lidi to táhne k sebevědomým a klidným jedincům (stačí, když tak alespoň působí). Zůstaňte proto pozitivní a připomínejte si všechny ty své kladné stránky, které můžete nabídnout.
  • Buďte nároční. Při hledání přátel vás to může táhnout k oslovení každého, kdo se vám zdá alespoň trochu přístupný. Nenechte si tím ale zastínit mysl a držte si odstup od každého, kdo vysílá negativní signály a zdá se vám manipulativní a hrubý. Špatní kamarádi jsou horší než žádní kamarádi.[11]
  • Buďte vybíraví. Vybírejte si přátele, se kterými budete rádi trávit čas. Podniknete-li něco s někým novým, zeptejte se na konci dne sami sebe: Bavilo mě to? Nebo jsem si připadal/a přehlížený/á? Podle toho, jak na tyto otázky odpovíte, buď v kontaktu s danou osobou setrvejte nebo svou snahu rovnou ukončete a hledejte jinde.


Reklama

Související články

Jak někomu udělat cucflekJak někomu udělat cucflek
Jak zařídit, aby vás postrádalJak zařídit, aby vás postrádal
Jak na francouzské líbání
Jak poznat, zda o vás má dívka zájemJak poznat, zda o vás má dívka zájem
Jak přestat milovat někoho, kdo vás nemilujeJak přestat milovat někoho, kdo vás nemiluje
Jak zajistit, aby se do vás muž zamilovalJak zajistit, aby se do vás muž zamiloval
Jak poznat, že někoho milujeteJak poznat, že někoho milujete
Jak se komukoliv pomstítJak se komukoliv pomstít
Jak na něco (nebo na někoho) přestat mysletJak na něco (nebo na někoho) přestat myslet
Jak rozpoznat flirtovací signály u ženJak rozpoznat flirtovací signály u žen
Jak poznat psychopataJak poznat psychopata
Jak se naučit skvěle líbatJak se naučit skvěle líbat
Jak zajistit, aby vás někdo přestal ignorovatJak zajistit, aby vás někdo přestal ignorovat
Jak si najít přítelkyniJak si najít přítelkyni
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 11 480 krát
Kategorie: Vztahy
Stránka byla zobrazena 11 480 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama