Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Bez ohledu na to, na jakou vysokou školu se chystáte začít chodit, pro vás možná nebude snadné si tam najít nové přátele. Když ale budete opravdu chtít, stačí nezapomínat na to, že všichni ostatní jsou také nervózní a bojí se, a začít se socializovat co nejdříve. Pokud chcete vědět, jak si najít přátele na vysoké škole, v tomto článku se to dozvíte.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Buďte aktivní

  1. 1
    Přidejte se do nějakého klubu. Tato varianta je nejsnadnější a nejúčinnější. Nebojte se přihlásit se do nějakého klubu nebo kroužku úplně sami. Je to jediný způsob, jak se seznámíte s různými lidmi, zejména na velkých univerzitách. Menší školy nemívají tolik kroužků a většinou se tyto kluby točí kolem technických předmětů. Prvních několik týdnů do nich budou všichni chodit úplně sami. Když se přidáte později, myslete na to, že ve většině skupin vás lidé rádi uvidí a postarají se o vás. Můžete si najít něco, co vás zajímá, nebo se zapsat do náhodného kroužku.
    • Podívejte se na webové stránky vaší univerzity, na Facebookové profily a letáky ve škole a najděte si kroužky a kluby, které vás budou bavit. Můžete si klidně založit i nějaký vlastní.
    • Většina univerzit pořádá veletrh zájmových kroužků hned po začátku semestru. Zajděte si tam a podívejte se, co by vás mohlo zajímat. Získáte přehled o tom, jaké lidi v jakých klubech potkáte a budete se moci zeptat, jak to v nich chodí.
  2. 2
    Přihlaste se do sportovních týmů. Sporty jsou skvělými příležitostmi, jak poznávat nové lidi, se kterými budete mít něco společného. Pokud vás nebaví prostředí vysokoškolských sportovních týmů, můžete chodit jen na nepovinný tělocvik. Když budete trénovat a spolupracovat s ostatními, naučíte se základy týmové práce. Z týmů se většinou stane vaše druhá rodina. Pokud vás sporty nezajímají, zkuste například divadlo, nebo hudbu.
    • Pokud jste na střední škole věnovali veškerý čas sportovnímu týmu, na vysoké už nebudete mít tolik času na sport, ale přesto můžete v místním týmu najít spoustu dobrých přátel.
  3. 3
    Najděte si práci. Když si najdete práci jako turistický průvodce, nebo pomocník v knihkupectví, najdete si nové kamarády a ještě si vyděláte trochu peněz navíc. Můžete si hledat práci i mimo svoji univerzitu.
    • Vyberte si práci, ve které se potkáte s mnoha studenty. Když budete pečovat o zvířata, nepoznáte tolik nových lidí, jako kdybyste pracovali ve studentské kavárně.
  4. 4
    Vyberte si nepovinné předměty. Volitelné předměty (zejména ty, které probíhají v laboratořích) jsou skvělé na poznávání nových lidí. Pokud vás baví hudba, zapište se do sboru, nebo do kurzu hudební produkce. Pokud vás zajímá umění, zapište se do výtvarného kurzu. Pokud vás zajímají sporty, choďte plavat, nebo posilovat. Pokud vás zajímá zdravotnictví, zapište si kurz psychologie, nebo biologie. Neměli byste to ale přehánět, aby vám zbyl čas na předměty vašeho hlavního studijního oboru.
    • Můžete si vybrat předměty, které jsou společenštější. Hodiny, ve kterých budete s ostatními studenty diskutovat a dělat společné práce, vám mohou pomoci najít si přátele. Zapište si kurzy komunikace, sociologie, psychologie, politických věd atd.
  5. 5
    Zkuste si přátele hledat pomocí Facebooku. Na vysoké škole není čas na to snažit se o originalitu. Pokud ještě nejste na Facebooku, vaši známí vás nebudou moci zvát na různé akce a nebudou si vás pamatovat. V moderní éře internetu si své skutečné přátele musíte přidat i na sociálních sítích. Přidejte se do Facebookových skupin vaší univerzity a hledejte si lidi, kteří mají stejné zájmy.
    • Když budete na Facebooku dostatečně aktivní, udržíte si pozornost lidí, které tam již máte mezi přáteli. Neměli byste ale Facebookem trávit více, než 15-30 minut denně, jinak přijdete o zábavu skutečného světa.
  6. 6
    Dělejte dobrovolnickou práci. Dobrovolnická práce v útulku pro zvířata nebo v charitě je skvělým způsobem, jak se seznámit s novými lidmi a najít si přátele. Budete si ji také moci napsat do životopisu, takže vám může dokonce pomoci si v budoucnu najít práci. Najděte si školní charitu, nebo se zeptejte na teologické a sociologické fakultě.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Buďte společenští

  1. 1
    Navštěvujte různé akce. Na fotbalovém zápase si jistě najdete spoustu přátel. Pokud vás fotbal nebaví, můžete zajít na koncert, na čtení poezie, na výstavu, nebo na jinou akci. Když se budete chtít s někým dát do řeči, zeptejte se ho, jaké akce se v blízké době konají. Pokud vás fotbal vůbec nezajímá, možná byste se měli přesto zajít podívat na nějaký zápas, abyste viděli, o čem to celé je – nejde jen o hru, je to i společenská událost.
    • Zkuste si zajít na nějakou akci, na kterou byste jinak nikdy nešli, například na břišní tance, nebo na kouzelnickou show. Vystupte ze své zóny komfortu a možná se seznámíte s někým zajímavým.
  2. 2
    Bavte se s lidmi. Nové přátele si nenajdete tak, že budete sedět v knihovně a nebudete se s nikým bavit. Bavte se se spolužáky o učivu – i když vás to nebude skutečně zajímat, můžete tím prolomit ledy. Můžete se jich ptát i na různé akce, sporty, restaurace, koncerty atd.
    • Když si budete povídat s někým novým, zapamatujte si jeho jméno. Při příštím rozhovoru ho použijte a uděláte dobrý dojem.
    • Nebojte se mluvit o obyčejných věcech. Když budete jíst, mluvte o jídle. Když uslyšíte nějakou písničku, začněte se bavit o hudbě.
    • Když se seznámíte s někým novým, řekněte mu něco, díky čemu si vás zapamatuje. Pokud jste z trojčat, nebo máte doma hada, říkejte to lidem, aby si vás lépe pamatovali.
  3. 3
    Nedělejte si domácí úkoly doma nebo na koleji. Většina kolejí má společenskou místnost, kde si můžete dělat úkoly s ostatními lidmi. Když se budete na koleji učit, nechejte si otevřené dveře. Pusťte si televizi nebo hudbu, abyste k sobě přilákali lidi. Pokud jste rádi venku, jděte se učit ven. Nebudete sice mít úplné soukromí, ale budete ostatním lidem více na očích.
    • Učte se i na jiných místech na školním pozemku. Můžete se učit třeba na lavičce na dvoře, v kavárně, nebo na hřišti u kolejí.
  4. 4
    Choďte na večírky. Možná to pro vás bude ze začátku trochu děsivé (hlasitá hudba, opilí studenti atd.), ale nakonec si zvyknete. Vysoká škola by měla být zábavným obdobím, tak se trochu bavte! Pokud vás večírky nebaví, choďte na školní akce. Můžete také sami pořádat klidné večírky u sebe na koleji.
    • Buďte v bezpečí a nechoďte nikam sami. V prvních týdnech školy se všichni raději pohybují ve skupinách. Neoddělujte se od ostatních. Najděte si alespoň jednoho kamaráda, se kterým budete všude chodit.
    • Pokud je večírek tematický, vezměte si kostým. Nesnažte se vystupovat z davu.
  5. 5
    Mějte přehled o událostech ve vašem městě. Většina studenů zapomíná na to, že i ve městě se dějí zajímavé věci. Pokud chodíte na menší školu, můžete se seznamovat i s lidmi, kteří s vámi do školy nechodí. Choďte do kina, na koncerty, do restaurací, na festivaly, trhy a místní akce. Seznámíte se s novými lidmi různého věku.
  6. 6
    Využijte svých starých známých. Možná chodíte do školy se spolužačkou ze základní školy, nebo například s kamarádkou vašeho sourozence. Berte tyto lidi jako hodnotné zdroje, i když ve skutečnosti nemáte mnoho společného. Usnadní vám to poznávání nových přátel. Můžete se starými známými chodit na akce a seznamovat se s novými lidmi.
    • Nikdy nevíte, který z vašich starých známých se stane vaším nejlepším kamarádem!
  7. 7
    Buďte přátelští. Součástí socializace je snažit se působit mile a přátelsky, aby se s vámi lidé dávali do řeči. Snažte se působit mile. Nehrajte si stále s telefonem, neprocházejte školou tak rychle, aby nebylo možné vás zastihnout a chovejte se přátelsky. Buďte hodní na ostatní lidi, podržte někomu dveře, pomozte někomu s úkoly. Tyto malé věci vám pomohou najít si přátele.
    • Když se budete na lidi usmívat, všichni se s vámi budou chtít kamarádit.
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Vykročte správnou nohou

  1. 1
    Snažte se najít si přátele dříve, než začne škola. Některé univerzity nabízejí seznamovací programy a akce ještě před začátkem studia. Jde o týdenní výlety, sportovní akce a další události, na kterých se budete moci poznat s novými lidmi. Školy také většinou pořádají večírky pro nové studenty už v létě před začátkem školy. Navštěvujte tyto akce a seznamujte se. Nemyslete si, že je to práce ještě než začne škola – pokud chcete kamarády, rozhodně se vám to vyplatí.
    • Možná se na těchto akcích neseznámíte se svým nejlepším kamarádem, ale pravděpodobně potkáte lidi, se kterými se později budete moci bavit a navštěvovat různé akce, takže se nebudete bát chodit mezi lidi. Čím více lidí budete znát, tím větší bude vaše šance, že potkáte někoho, s kým si padnete do oka.
  2. 2
    Začněte se socializovat co nejdříve. Až začnete chodit na vysokou, všichni se s vámi budou chtít bavit, seznamovat se, budou chtít vaše telefonní číslo a budou se chtít domlouvat na různé akce. Takto to opravdu chodí – ale jen první týden školy. Když budete prvních několik týdnů sedět sami na koleji a bude se vám stýskat po domově, nebo se nebudete chtít s nikým bavit, přijdete o příležitost seznámit se s ostatními lidmi v kavárně, ve škole, nebo na koleji.
    • Když budete čekat příliš dlouho, lidé si začnou hrát s telefony, budou se bavit jen se svými skupinami kamarádů a vy přijdete o šanci se s nimi seznámit. Zní to tvrdě, ale opravdu to tak je.
    • Když se s někým seznámíte, nebojte se ho požádat o telefonní číslo, ať už jde o potenciálního kamaráda, nebo milostnou známost. Na začátku semestru je to naprosto v pořádku a na nikoho to nebude působit divně.
    • Když se s někým seznámíte, rovnou si domluvte nějakou společnou akci. Můžete se domluvit, že spolu půjdete na večírek, nebo si zapíšete stejný volitelný předmět. Najděte si něco, co by vás mohlo bavit a brzy budete mít více přátel.
  3. 3
    Ukončete vztah na dálku. Přestože máte nějakou naději na to, že vám váš vztah na dálku vydrží, neměli byste marnit čas tím, že se o to budete pokoušet. Jste ještě mladí a měli byste poznávat nové lidi, objevovat nové možnosti a trávit čas mimo kolej – ne na telefonu s partnerem, který bydlí stovky kilometr daleko a které ho uvidíte dvakrát za měsíc. Takové vztahy vás budou izolovat od potenciálních kamarádů.
    • Nemusíte si na vysoké škole hledat svoji životní lásku – pravděpodobně ji ani nenajdete. Když se ale uzavřete do sebe, budete mít jistotu, že si vás ostatní lidé nebudou všímat a přátele si nenajdete.
    • Pokud jste svému partnerovi skutečně oddaní, telefonujte spolu krátce a v prvních několika měsících na univerzitě si naplánujte co nejméně návštěv, abyste měli čas se seznamovat s novými lidmi.
  4. 4
    Pokud vám vaši spolubydlící nesedí, najděte si nové přátele. Ze začátku vám vaši spolubydlící budou připadat milí a hodní, ale neznamená to, že byste s nimi měli trávit veškerý svůj čas. Prvních několik týdnů bude skvělé, když se budete mít s kým bavit a s kým chodit do školy, ale měli byste si hledat kamarády i mezi jinými lidmi. Pokud se vám vaši spolubydlící nezamlouvají, přestaňte s nimi trávit tolik času a hledejte se přátele jinde.
    • Nemusíte se s nimi přestávat bavit úplně. Jen se připravte na to, že se budete věnovat i svým věcem a trávit čas s jinými lidmi.
    • Někdy je lepší se se spolubydlícími kamarádit, ale udržovat si alespoň trochu odstup. Když budete mít později v soužití problémy, pomůže vám to vyřešit vše v klidu.
  5. 5
    Najděte si kamaráda, který se baví s více lidmi, než vy. Vysoká škola je plná příležitostí a lidí. Někteří z nich budou nesmělí, jiní budou zase extrovertní. Měli byste si najít různé přátele, ale alespoň jeden z nich by měl být extrovertní a měl by mít více přátel, než kolik máte vy, abyste měli stále možnost poznávat nové lidi.
    • Budete tak mít příležitosti poznávat nové a nové lidi a možná díky tomu potkáte i někoho, na kom vám skutečně záleží.
  6. 6
    Neponižujte se. Vysoká škola je o dělání chyb a o špatných rozhodnutích, ale neměli byste ze sebe dělat úplnou nulu. Bavte se, chovejte se šíleně a tančete s kamarády až do rána, ale neopíjejte se do bezvědomí, nebo nespěte s každým na potkání. Vaše chyby si zapamatují všichni, s dobrými vlastnostmi to tak horké nebude.
    • Nebojte se zkoušet nové věci a dělat i to, co byste jinak nedělali. Jen si dejte pozor na to, aby vám to nezkazilo reputaci.
    • Sex na vysoké škole ve filmech vypadá zábavně, ale pokud chcete mít úspěch a chcete si najít přátele, měli byste se promiskuitě vyhnout. Možnosti přenosu pohlavních chorob nebo neplánovaného těhotenství jsou reálné, takže se musíte chránit a věnovat se sexu pouze na vlastní nebezpečí.
  7. 7
    Nevzdávejte se. První rok vysoké je velkou změnou v životě člověka a mnoho lidí to vyděsí tak, že se vzdají. Mnoho mladých lidí není připraveno na to, aby opustili domov a odešli od své rodiny a kamarádů do nového prostředí. Většinou se to stává studentům, kteří odcházejí studovat někam daleko. Nedovolte, aby to byl i váš případ. Může vám trvat i celý rok, než si najdete kamarády. Někteří studenti nevynikají ve sportu, v hudbě ani v ničem jiném se s nikým neseznámí dokonce během celého studia.
    • Uvědomte si, že až budete mít vybraný svůj hlavní obor a zapíšete si povinné předměty, budete se pravidelně potkávat s lidmi, kteří budou studovat to samé.
    • To vám celý problém značně usnadní. Když si zapíšete doporučené volitelné předměty, budete potkávat spoustu lidí se stejnými zájmy.
    Reklama

Tipy

  • Buďte sami sebou. Ostatní studenti jsou na tom stejně jako vy, takže si nemusíte na nic hrát. Když budete něco předstírat, lidé to poznají a nebudou vás mít rádi.
  • Neodsuzujte lidi.
  • Nebuďte zlí. Nikdo nemá rád surovce. Snažte se chovat se k lidem hezky a lichotit jim. Neříkejte jim nic špatného a uvědomte si, že když se nebudete chovat mile, nikdo vás nebude mít rád.
  • Pokud studujete ve svém městě, můžete se stále vídat se svými starými přáteli. *Komunikujte s nimi pomocí sociálních sítí a pravidelně spolu podnikejte různé akce.
  • Pokud bydlíte na koleji, nechávejte si otevřené dveře. Travte čas ve společných prostorách a nezavírejte se na pokoji.
  • Pokud chodíte na univerzitu mezi starší lidi, seznamujte se tak, jak to dělají dospělí. Články na toto téma najdete na wikiHow.
Reklama

Varování

  • Nedělejte ze sebe hloupého jen abyste upoutali něčí pozornost.
  • Buďte opatrní s otevřenými dveřmi. Někdo by vám mohl něco ukrást, takže pokud nebudete na pokoji, měli byste si všechny drahé věci zamykat.
  • Nebuďte otravní, takové lidi nemá nikdo rád.
  • Nepodléhejte tlaku. Když někdo bude chtít, abyste udělali něco nezákonného, nejde o skutečného kamaráda. V prvním ročníku vysoké školy se to stává často, měli byste se proti tomu obrnit.
  • Nepijte alkohol, pokud na to nemáte věk, neberte drogy, nepřidávejte se do gangů, nehrajte automaty, nechovejte se k ostatním lidem zle a nemějte nechráněný sex. Všechny tyto věci by vám mohly zničit celý život.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 5 575 krát
Kategorie: Přátelství
Stránka byla zobrazena 5 575 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama