Kuchyně je srdcem každého domova. Vzniká v ní nejen jídlo, ale také vzpomínky, a proto určitě chcete, aby byla vaše kuchyň jak praktická, tak útulná. Když se naučíte, jak si navrhnout vlastní kuchyň, budete si moci vytvořit prostor, o kterém jste vždycky snili.

Metoda 1 ze 4:
Sestavení rozpočtu a plánování

 1. 1
  Sestavte si rozpočet. Než se pustíte do snění a navrhování, promyslete si, kolik peněz chcete utratit. Kuchyň totiž může být velmi drahá záležitost. Spočítejte si, kolik peněz máte, zda bude nutné koupit si nové spotřebiče nebo další nákladné věci, a pak si realisticky určete své možnosti.
 2. 2
  Rozhodněte se, zda si design navrhnete sami, nebo zda o to požádáte bytového architekta. Je to důležité, protože některé aspekty vyžadují určitý stupeň dovedností a znalostí. Pokud plánujete změny udělat sami, budete muset kriticky zhodnotit, zda to opravdu dokážete.
 3. 3
  Zamyslete se nad časovým plánem. Možná potřebujete mít kuchyň hotovou do konce léta nebo do doby, než se vám narodí dítě. Nebo navrhujete kuchyň pro své rodiče a tlačí vás čas. To vše velmi silně ovlivní výsledek a váš postup.
  Reklama

Metoda 2 ze 4:
Rozhodněte se, jaký bude mít kuchyň design

 1. 1
  Určete si celkové ladění kuchyně. První věc, kterou musíte zvážit, je celkový styl. Měl by ladit se zbytkem vašeho domu či bytu, jinak bude působit jako pěst na oko. Vyberte si to, co se vám líbí, ale tak, aby to zároveň bylo funkční a v celku dávalo smysl.
  • Kuchyň může být v moderním stylu, minimalistická, venkovská, francouzská, vintage, retro nebo v jakémkoliv jiné stylu, který se vám líbí.
 2. 2
  Vyberte si barvy. Až si vyberete styl kuchyně, určete si barevné schéma, které se k tomu stylu hodí a zároveň bude ladit se zbytkem interiéru. Rozhodněte se, jakou barvu budou mít dvířka skříněk, deska na lince, dřez a samozřejmě stěna za kuchyňskou linkou.
 3. 3
  Rozmyslete se, z jakého materiálu chcete mít spotřebiče. Měly by k sobě navzájem ladit pokud možno co nejvíce a zároveň i s designem kuchyně jako celku. Spotřebiče mohou být z lesklého nebo matného kovu, vestavěné, barevně upravené, variant je dnes opravdu bezpočet.
 4. 4
  Vyberte si podlahovou krytinu. I podlaha bude hrát roli v celkovém dojmu, který kuchyně vytvoří. Pokud vás limituje její textura nebo barva, vezměte to v potaz při výběru materiálů a barev kuchyňské linky.
  Reklama

Metoda 3 ze 4:
Zvažte své potřeby

 1. 1
  Rozhodněte se, jaké budete potřebovat spotřebiče. Máte elektřinu, nebo plyn? Bude se vám hodit indukční sporák, nebo chcete raději klasiku? Jak velkou potřebujete lednici, a chcete ji mít kombinovanou s mrazákem? Rozmyslete se, co ve své kuchyni opravdu potřebujete.
  • Zvažte, jaké uspořádání spotřebičů vám bude nejvíc vyhovovat. Chcete mít troubu kombinovanou se sporákem, nebo byste raději troubu zvlášť, vestavěnou?
 2. 2
  Rozhodněte se, které malé spotřebiče často používáte. Odšťavňovač, který jste dostali před třemi lety na Vánoce je možná designový kousek, ale opravdu ho používáte, nebo jen leží ve špajzu? Podobné spotřebiče zbytečně budou zabírat místo na kuchyňské lince, takže se raději rozmyslete dvakrát, než s nimi budete počítat ve svém návrhu. Vycházejte z toho, co používáte každý den a co může zůstat ve skříni, protože to potřebujete jen občas.
 3. 3
  Rozhodněte se, kolik potřebujete na kuchyňské lince prostoru pro vaření a přípravu jídla. Až si budete jistí, jaké spotřebiče chcete a kolik jich bude na lince, zamyslete se nad tím, kolik místa potřebujete pro samotné vaření. Možná zjistíte, že vaše kuchyň je menší, než jste předpokládali! ještě jednou přehodnoťte, jak byste mohli zvětšit prostor linky a které věci na ní opravdu potřebujete.
  • Výsuvná pracovní plocha, která se schová pod samotnou pracovní desku, je šikovné a čím dál oblíbenější řešení.
 4. 4
  Rozhodněte se, kolik potřebujete úložného prostoru. Myslete při tom na to, kolik máte běžně trvanlivých potravin (konzervy atd.), kolik používáte kuchyňského náčiní a nádobí, jestli potřebujete místo na kuchařské knihy, jestli plánujete v brzké době rodinu a tak podobně. Pokud skladujete větší množství trvanlivých potravin, zvažte vybudování špajzu nebo spižírny, která může být připojena ke kuchyni, nebo se může nacházet úplně jinde, třeba ve sklepě.
  Reklama

Metoda 4 ze 4:
Využijte prostor

 1. 1
  Začněte umístěním velkých spotřebičů a dřezu. Do určité míry jste limitováni tím, kam můžete umístit velké spotřebiče. Rozmyslete se o nich nejdříve a prostor, který vám zbude využijte tak, aby vám vyhovoval co nejlépe.
  • Například sporák a trouba musí být připojené na rozvod elektřiny či plynu, lednice potřebuje elektřinu a dřez nebo myčka musí být blízko stávajícímu rozvodu vody.
  • Samozřejmě, pokud máte chuť a peníze, můžete si nechat stávající přípojky přemístit, protáhnout nebo zazdít zkušeným zedníkem či plynařem. Často bývá ale přeložení přípojek poměrně nákladné.
 2. 2
  Rozmístěte skříňky. Až si budete jistí, kam umístíte spotřebiče, začněte přemýšlet o tom, jak umístit kuchyňské skříňky. Myslete na případná okna, pokud se týká skříněk na zdi, a na využití úložného prostoru u dolních skříněk.
  • Některé úložné prostory by měly být vedle spotřebičů. Například pánve a hrnce budete určitě chtít mít vedle sporáku a trouby, a úklidové prostředky je nejjednodušší mít pod dřezem.
 3. 3
  Promyslete si, kolik v kuchyni trávíte času a jak v ní pracujete. Berte v úvahu jak kuchyň používáte, až se budete rozhodovat o umístění spotřebičů a skříněk. Při vaření se budete potřebovat pohybovat volně, z jednoho místa na druhé a při přípravě jídla nechcete, aby vám na lince překážela hromada spotřebičů. V průměrné kuchyni by měli být schopni pracovat nejméně dva lidé tak, aby se navzájem nepletli jeden druhému do cesty.
  • Například dřez by neměl být na opačné straně kuchyně, než je sporák. Bylo by pak nepraktické scedit vodu z těstovin, nebo rychle podlít maso.
 4. 4
  Hledejte způsoby, jak ušetřit místo. Je to univerzálně platné pravidlo, protože každý kuchař by chtěl o trochu víc úložných prostor. Ať už je kuchyň velká jakkoliv. Malé spotřebiče a kuchyňské náčiní se hromadí rychleji, než si myslíte. A dřív než si to uvědomíte, budete mít dvacet druhů těstovin a ani jednu poličku, kam byste je dali.Plánujte dopředu a vymyslete způsoby, jak prostor využít co nejefektivněji.
  • Koření můžete například skladovat v kovových přihrádkách po stranách lednice. Nebo na vnitřní stranu dvířek skříňky přilepte korkovou desku, na kterou špendlíky připíchnete sáčky s kořením. vertikální skladovací systémy nám pomohou s prkénky, plechy na pečení nebo třeba noži.
 5. 5
  Při návrhu si pomozte několik triky. Nakreslit si plánek kuchyně už nemusíte jen na papír, můžete k tomu použít mnoho interaktivních programů, ať už volně dostupných na internetu, nebo profesionálních programů pro architekty.
  • Program si můžete buď stáhnout zdarma, nebo koupit (takové jsou většinou profesionálnější a mají více možností. Můžete si vybírat z mnoha designů a barev a k dispozici vám bude třeba i 3D vizualizace.
  • Pokud s počítačem nejste zrovna kamarád, nebojte se kuchyň si nakreslit na klasický papír. Jen pozor na proporce - použijte například milimetrový papír, na kterém je vše lépe vidět. nakreslené spotřebiče a příslušenství si vystřihněte a skládejte podle libosti, dokud nenajdete řešení, které je pro vás to pravé.
  Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 3 921 krát
Stránka byla zobrazena 3 921 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama