Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Nechat si narůst dlouhé, zdravé vlasy vyžaduje velké odhodlání a trpělivost. Naštěstí existuje několik metod, jak zvýšit vaše šance na úspěch. Věnujte se svým vlasům, udržujte je zdravé a pak už jen sledujte, jak se mění v krásné, dlouhé kadeře.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Vytvořte si správné návyky pro zdravé vlasy

 1. 1
  Vlasy pravidelně zastřihujte. Poškození vašich vlasů postupuje od konečků, proto je musíte často a správně zastřihovat. Pravidelním zkracováním zajistíte svým vlasům zdraví od kořínků ke konečkům.
  • Nechte si vlasy zastřihnout každých 8-12 týdnů. Zdá se to být nelogické a kontraproduktivní, ale i zastříhávání vlasů o jeden centimetr znatelně urychlí jejich růst.
   • Pokud zjistíte poškození vlasů před uplynutím doporučovaných 2-3 měsíců, nechte si je zastřihnout kdykoli je to třeba.
  • Jestliže vám váš nabitý rozvrh neumožňuje pravidelné návštěvy kadeřníka, investujte do vlasových nůžek a starejte se o zkracování svých vlasů sami.
  • Výrazně poškozené vlasy je třeba nešetřit a pustit se do nich. Veškerou poškozenou část musíte odstranit, i když to bude znamenat ustřižení velkého kusu vlasů. Pokud byste poškozené vlasy nechali růst, ani zdaleka byste nedosáhli požadované rychlosti a délky.
 2. 2
  Vlasy umyjte ve vlažné vodě. Opláchněte je studenou vodou. Chladná voda uzavře póry vaší pokožky a udrží v ní veškeré živiny potřebné pro zdravý růst vašich vlasů. Horká voda naopak kůži otevírá a nechá veškeré zdravé enzymy vyprchat.
  • Horká voda navíc může vlasy oslabit a způsobit jejich vypadávání.[1]
 3. 3
 4. 4
  Drhněte a stimulujte. Stejně tak, jako se bez stimulace neobejde náš mozek, neobejde se bez ní ani pokožka hlavy. Při mytí vlasů si dejte načas a alespoň 1-3 minuty ji důkladně masírujte.
 5. 5
  Použijte pomůcky, které nepoškodí vaše vlasy. Nástroje s kovovými hranami a těsnými místy můžou vaše vlasy zachytávat, poškozovat a vytrhávat. A to jsme ještě nezmínili případně způsobenou bolest!
  • Gumičky pro uvazování ohonu nebo jiných vlasových kreací za žádných okolností nepoužívejte. Každý, kdo to zkusil vám také rád poví proč: Gumičky vytrhávají vlasy a přetrhávají celé prameny. Pokud už jste se dopustili téhle nerozvážnosti, gumičku z vlasů vystříhejte.
  • Obecně vhodnou a bezpečnou volbou pro svazování vlasů jsou např. různé tyčinky a pomůcky s co nejmenším množstvím kovových částí. Dobrou volbou je cokoli, co z vlasů snadno vytáhnete bez jakékoli pomoci dalších nástrojů.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Vyhněte se nástrahám

 1. 1
  Vyhýbejte se teplu. To znamená žádné vysoušeče vlasů, žádné kulmy, žádné žehličky na vlasy a žádné kulmofény. Vysoká teplota ničí vaše vlasy a to kompletně od kořínků ke konečkům. To nejlepší, co můžete udělat, je teplu se úplně vyhnout.
 2. 2
  Nepoužívejte žádné agresivní chemikálie. Žádné ondulace, peroxid ani narovnávání vlasů za pomoci chemikálií. Pokud už máte nabarvené vlasy, používejte pravidelně šampon a kondicionér, určený pro váš typ vlasů.
 3. 3
  Zanechte také vlasových kreací, které škodí pokožce. Množství různých účesů a vlasových stylizací jsou svým charakterem velmi nešetrné ke kůži i vlasům. Je snadné přestat vytvářet zbytečný tlak na vlasy a zrychlit tak jejich růst a zlepšit zdraví.

  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Zvažte další faktory

 1. 1
  Zjistěte veškeré ingredience obsažené ve vámi používaných produktech. Stejně jako rozlišujeme různé druhy kůže, tak rozlišujeme různé druhy vlasů. Udržováním vlasů správnými produkty zajistíte jejich zdravý a rychlejší růst.
  • Některé typy vlasů reagují špatně na silikon, obsažený ve většině produktů proti krepatění vlasů. [2] Zkuste větší množství různých produktů a zjistěte, který z nich na vaše vlasy funguje nejlépe.
  • Nemějte potřebu mýt vlasy každý den. Přirozené oleje potřebují čas, aby se ve vašich vlasech správně vytvořily-častým omýváním vlasy i kůži vysoušíte.
  • Provádějte hloubková ošetření. K pravidelnému šamponování a používání kondicionéru přidejte několikrát do měsíce i hloubkovou péči. Extra proteiny dodají vašim vlasům na zdraví a lesku.
 2. 2
  Jezte zdravou stravu. To obecně znamená jídlo bohaté na železo, zinek a vitamin C. Strava pro zdravé vlasy=strava pro zdravé tělo. Takže to, co je dobré pro vás a vaše tělo, je dobré i pro vaše vlasy.
  • Dodejte svým kadeřím živiny z potravin bohatých na železo, jako jsou např. špenát, fazole nebo maso. Zajistíte tím folikulům dostatečný přísun kyslíku.
  • Pořádné „základy“ pro růst vlasů zajistíte potravinami s vysokým obsahem bílkovin-ryby, vejce, ořechy, sójové produkty apod. Vlasy jsou samy o sobě tvořené z většiny keratinem, tedy proteinem.
  • Zinek vlasy chrání před poškozením. Dobrým zdrojem zinku jsou cereálie, ústřice, arašídové máslo a různá semínka.
  • Zařaďte do své stravy ovoce a zeleninu. Obsahují vitamíny A, C a E, tedy antioxidanty, které udržují vlasy i kůži zdravé.
  • Nikdy a za žádných okolností nešiďte své stravovací návyky. Tím, že svému tělu odepřete základní potřebné živiny, se nejen budete cítit slabí a unavení, ale navíc zpomalíte růst vlasů a nehtů a vaše kůže bude vypadat matně a nezdravě.
 3. 3
  Převezměte kontrolu nad svými stresory. Dobře jezte, pravidelně cvičte a dopřávejte si dobrého nočního spánku. To všechno vám pomůže bojovat s každodenním stresem. Intenzivní stres jakéhokoli druhu může vést k různým fyzickým symptomům, včetně omezení nebo úplného zastavení růstu vlasů.
  • Vaše tělo je samo o sobě plné živin. Naneštěstí to není pro vaše vlasy úplnou prioritou. Hlavní část z nich spotřebujete na vyživování mozku a dalších vitálních orgánů. Pokud upřednostníte péči o své tělo, tělo se zase zpětně postará o vás.
  • Pravidelným cvičením vyprodukujete vyšší hladinu endorfinů. Uvolňování většího množství endorfinů vede ke snížení stresu. Pokud nevenčíte psa pro jeho vlastní potěšení, venčete ho kvůli svým vlasům.
 4. 4
  Promluvte si se svým lékařem. V případě, že pozorujete podivně pomalý růst svých vlasů, může to být způsobeno nějakým zdravotním problémem, se kterým se bude potřeba vypořádat.
  • Určitou roli v kvalitě a růstu vlasů hraje také genetická výbava vaší rodiny. Zeptejte se svých příbuzných na určité znaky, kterými se vaše rodina po generace vyznačuje.
  • Pomalý růst vlasů nebo jejich ztráta může být způsobená určitými medikamenty. Konzultujte vedlejší účinky svých léků s lékařem nebo jiným odborníkem. Často se dají najít alternativní možnosti léčby.
  • Nechte se zkontrolovat, zda nemáte infekci v pokožce na hlavě. Takové infekce se dají snadno vyléčit a vrátit tak růst vlasů zpět do normálu.
  Reklama

Tipy

 • Vlasy myjte jen každý druhý den. Každodenním umýváním byste bránili vzniku přirozených olejů a mazu, který vaše vlasy chrání.
 • Pokud se vaše vlasy během spánku motají do sebe, noste na noc šátek nebo nějakou pohodlnou pletenou čepici.
 • Masírujte pokožku hlavy. Vlasům prospívá zdravá kůže a dobrá krevní cirkulace. Stimulujte svou kůži prsty nebo měkkým kartáčem s přírodními štětinami. Vyhněte se kartáčům se štětinami z umělé hmoty nebo kovu, ty jsou příliš hrubé.
 • Najděte obrázek vašeho vysněného účesu z dlouhých vlasů a často si ho prohlížejte. Zůstanete tak motivovaní setrvat u svého snažení.
 • Používejte dobrý kondicionér. Kondicionérem zabráníte zlomení nebo poškození konečků, které vás donutí často zastřihovat vlasy. Jinak byste totiž přerušili veškerý progres, který jste svým snažením doposud dosáhli.
 • Berte B-komplex. Nedostatek vitamínu B má za následek vypadávání vlasů a ztrátu jejich síly.
 • Zkuste inverzní metodu. Inverzní metoda se provádí následovně-vmasírujte esenciální olej do své kůže na hlavě a stimulujte tak krevní tok. Použít můžete např. kokosový olej, olivový olej, ricínový olej atd. Pro urychlení účinků olej před použitím 15 vteřin ohřejte v mikrovlnce. Naneste olej na vlasy, skloňte hlavu a důkladně masírujte.
 • Zkraťte vlasy vzadu. Může se to zdát nelogické, ale při růstu vlasů ve vrstvách je lepší zkrátit vlasy v zadní části a nechat strany a předek, aby zadek dohnaly. Vyhnete se tím zvláštní „přechodové“ fázi.
 • Zvažte, jestli jste připravení převzít takový časový závazek. Vlasy rostou rychlostí asi 1.25 cm za měsíc-šest měsíců budete tedy čekat na 7.5 cm velký přírůstek. Přeměna krátkého mikáda v účes sahající až po ramena může trvat i více než rok.
 • Pro udržení vlasů mimo oči používejte různé sponky, klipsy a stuhy.
 • Pro okamžitý efekt dlouhých vlasů, zatímco vaše skutečné teprve rostou, můžete připevnit dočasné připínací příčesky.
Reklama

Varování

 • Nenoste vlasy svázané v těsných ohonech, drdolech nebo copech. Nadměrný tlak na vlasové váčky zvyšuje vypadávání vlasů.
 • Nepoužívejte nalepovací příčesy a umělé vlasy. Jejich připevněním byste mohli své vlasy poškodit nebo omezit jejich růst.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
wikiHow Staff Writer
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 4 252 krát
Stránka byla zobrazena 4 252 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama