Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Kníry jsou zpět! Ať už kvůli listopadu (Movember) nebo z jakýchkoli jiných příčin, klasický a univerzální porost tváře se opět stává populárním u mnoha různých typů mužů a může být skvělou cestou, jak začít experimentovat s různými styly holení, v závislosti na tom, co se vám aktuálně líbí. I vy se můžete snadno naučit, jak si nechat narůst knír rychlým, zdravým a čistým způsobem. Stejně tak vám předáme několik tipů na zajímavou stylizaci vaší nové ozdoby.

Část 1
Část 1 ze 2:

Pěstování kníru

 1. 1
  Nejprve si nechte knír narůst. Vousy nad vaším rtem se můžou zdát zpočátku poměrně řídké. Chcete-li předejít počátečnímu podivnému vzhledu, zvažte, zda si nenechat narůst nejprve celý plnovous a následně ho zastřihnout ve chvíli, kdy bude váš knír již dostatečně vzrostlý. Vousy můžete také zastřihávat pravidelně a knír tak vypěstovat progresivnější a méně násilnou metodou.
  • Během růstu kníru pečlivě zastřihujte a udržujte vousy.
 2. 2
  Investujte do kvalitního zastřihávače vousů. Za každých okolností je vhodné používat kvalitní zastřihovač, který celou práci usnadní. Mnohem snadnější metodou úpravy vousů je elektrický zastřihovač. Běžnou žiletkou totiž odstraníte veškeré vousy, což není vaším cílem.
  • Kvalitní dobíjecí zastřihovač seženete v různých cenových hladinách, ale můžeme říct, že dobrý přístroj dostanete již od 500 Kč v každém specializovaném obchodě s elektronikou. Dodávají se s množstvím různých nástavců, které vám usnadní úpravu délky a tvaru vousů.
 3. 3
  Zastřihujte ty části vousů, které nechcete nosit. Základní knír dosahuje pouze ke koutkům úst a svou délkou nepřesahuje přes vršek horního rtu. Jediné, co musíte pro tento knír udělat, je oholit všechny přebytečné části plnovousu. To obvykle znamená všechny vousy z tváří, pod i nad čelistí a okolo úst. Samozřejmě kromě horního rtu.
  • Po vytvoření základního tvaru nechte knír růst. Pravidelně holte popsané části tváře a nechte postupně knír vystoupit nad okolní oholený obličej.
  • Některé typy vousů mají tendenci rychleji dorůstat a vytvoří vám tak na tváří plnovous s o něco delším knírem. Napůl plnovous, napůl knír-to nejlepší z obou světů.
 4. 4
  Při pěstování vousů buďte trpěliví. Ačkoli vám vousy mohou vyrůst velmi rychle, obvykle to zabere několik týdnů nebo i více než měsíc, než vám plně dorostou. Samozřejmě to také závisí na typu kníru, který si přejete mít a na rychlosti, kterou vám vousy přirozeně rostou. Může to tedy zabrat určitý čas, proto se nic nesnažte uspěchat.
  • Rozšířený názor, že díky pravidelnému holení rostou silnější vousy, není pravdivý. Někdy je to ovšem psychologicky velmi cenné, protože to pány s ošklivými vousy nutí pravidelně holit jejich nevzhledné chmýří, zatímco čekají, kdy jim konečně vyrostou husté vousy.
  • Existují ovšem některé základní techniky, které růst vousů podpoří a celý proces urychlí. Rychlejší růst zajistíte dodržováním stravy bohaté na bílkoviny, nasycené mastné tuky a vitamíny A, E a C společně s pravidelným cvičením a odpočinkem. K tomu je třeba samozřejmě dodržovat správnou hygienu obličeje.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:

Styling kníru

 1. 1
  Vyberte styl vhodný pro váš obličej. Ne všechny styly knírů jsou vhodné pro všechny tvary obličeje a typy vousů. Dávejte dobrý pozor, kterým směrem vaše vousy rostou a kde jsou nejsilnější. Nemá smysl pokoušet se o fu-manchu styl, pokud vaše vousy nerostou rovnoměrně silné po celých stranách úst.
  • K základní představě o tom, jak na vás bude knír vypadat, nahrajte svou fotku do počítače a použijte Photoshop, ve kterém si můžete zkusit přidělat různé typy knírů a vousů. Také se ptejte svých známých a rodiny, co by říkali na to, že byste si nechali narůst ten a ten typ kníru. Pokud se vám nechce ani do trapného dotazování, ani do editace fotografie, prostě si stoupněte před zrcadlo a snažte si sami sebe představit v různých stylizacích.
 2. 2
  Vyzkoušejte kratší styl. Kratší kníry jsou vhodné pro muže s velmi hrubými, silnými a tmavými vousy. Ačkoli bude knír krátký, lépe vyzdvihne tuhost a hustotu vašeho kníru. Zkuste některý z následujících typů kníru:
  • Tužka (Pencil): Velmi rozšířený díky osobnostem jako jsou John Waters, R Kelly a velké množství filmových padouchů. Knír tohoto typu vypadá, jako byste si nakreslili nad horní ret tenkou linku makeupovou tužkou. K úpravě tužky opatrně zastřihujte oblast mezi nosem a horním rtem, dokud vám nezůstane pouze tenká linie vousů. Tento knír by měl končit na úrovni koutků vašich rtů nebo těsně za nimi.
  • Fu manchu: Tento klasický knír zahrnuje tenkou "tužku", začínající na horním rtu, která ovšem pokračuje dolů po stranách úst až ke spodní čelisti, někdy i níže. Pokud tento knír necháte narůst hustěji a v širších linkách, dostanete velmi známá "řidítka", někdy také zvaná "podkova".
  • Boxcar: Jedná se o velmi jednoduchý styling. Je to vlastně obyčejný knír, který ale končí těsně před úrovní koutků úst. K vytvoření tohoto kníru prostě jen nechte narůst vousy a zastřihujte je kolmo ke koutkům úst. Knír by pak měl vypadat jako perfektní obdélník. Nenechávejte ho příliš krátký, jinak skončíte s typickým Hitlerem (krátká štětka pod nosem).
 3. 3
  Zkuste delší styling. Přejete-li si hustější a rozložitější knír, je vhodné, abyste pro něj měli rovné, ale přesto hrubější vousy. Do délky obvykle rostou spíše tenké vousy, které ovšem nevytvoří správně hustý efekt a zůstanou viset přes ret, kvůli čemuž budete vypadat jako mrož (a to nemusí být zrovna příjemné). Jestli tedy máte vhodné vousy pro delší typy knírů, vyzkoušejte některý z následujících:
  • English nebo Imperial: S anglickým typem kníru budete vypadat, jako byste právě vystoupili z viktoriánského románu. Pro tento knír musíte vousy zastavit nad koutky úst a nechat je růst dál do špičky. Následně použijte vosk na kníry a z delších vousů na krajích vytvořte kudrlinky.
  • Mrož: Mrož je knír pro zálesáky, lovce nosorožců a muže, kteří umí házet tomahawkem. Pro představu - takovým typem byl třeba Theodore "Teddy" Roosevelt. Mrože si vypěstujete pouhým holením tváří a brady, všechno ostatní nechte na místě, dokud vás délka kníru nezačne obtěžovat (což nemusí trvat tak dlouho). Nic pro začátečníky.
  • Selleck: Knír pojmenovaný podle slavné televizní osobnosti, Toma Sellecka. V některých kruzích se mu také říká "pornstar". Tvarově je velmi podobný mroži, na stranách lehce směřuje dolů. Vyplňuje celou oblast mezi rtem a nosem, ale narozdíl od mrože je zastřižený, aby nepřesahoval přes horní ret.
 4. 4
  Experimentujte s kombinacemi různých typů knírů. Ačkoli je zábavné probírat se spoustou různých zvláštně pojmenovaných knírů, opravdová stylizace je více o tom, stát před zrcadlem a vyvinout trochu kreativity se zastřihovačem v ruce. Pokud se vám váš výtvor líbí, nechte si ho. Nemůžete udělat chybu. Navíc, vždy můžete vousy úplně oholit.
  • Bradky jsou vlastně jako fu manchu nebo řidítka napojená na bradu. Prostě jen vyholte tváře a spodní část krku.
  • Velké kotlety, napojené přímo na knír vám dodají na kabaretním vzhledu, případně budete připomínat občana z období americké občanské války. Tento typ kotlet u nás proslavil například hrabě František Oldřich Kinský.
  • Chcete-li vypadat jako vysloužilý herec, nechte si narůst rovný knír a štětku pod spodním rtem.
 5. 5
  Konečky udržujte zastřižené. Někteří oddaní "kníraři" sice proti zastřihování knírů brojí[1] , ale pravdou je, že občas nějakou údržbu provést musíte. Některé kníry vyžadují více péče než jiné. Pokud ale chcete vypadat upraveně a mít přitom plně vzrostlý knír, pravděpodobně se vaší denní rutinou stane trocha mytí, voskování, kartáčování, zastřihování a holení.
  • V závislosti na typu vašeho kníru bude potřeba jeho zastřihování speciálními nůžkami v různé frekvenci. Některé typy potřebují zastřihovat každý den, jiné třeba jen jednou týdně. Po měsíci zastřihování už byste měli mít poměrně dobře zjištěné, jaký kus kníru je potřeba pokaždé zastřihnout.
 6. 6
  Dodržujte správné hygienické návyky, kterými udržíte obličej v čistotě. Snažte se mýt obličej každé ráno a večer přírodním pěnovým čistidlem. Tím ho udržíte v čistotě a připravíte pokožku na kartáčování a voskování kníru.
  • Pěstováním knírů a vousů jakéhokoli typu můžete zadržovat své přirozené oleje a špínu v kůži, což může u některých mužů vést k různým potížím. Pro udržení zdravé pokožky je tedy velmi důležité udržovat vousy čisté.
  RADA ODBORNÍKA
  Timmy Yanchun

  Timmy Yanchun

  Profesionální holič
  Timmy Yanchun je profesionální kadeřnictví a spoluzakladatelka společnosti Svelte Barbershop + Essentials. Svelte Barbershop + Essentials je společnost zaměřená na péči o muže, se specializací na pánské vlasy, vousy, pleť a výrobky na holení, začínající v hotelu SLS v Beverly Hills v Kalifornii, ale nyní se rozšířila na 3 místa v Los Angeles. Timmy stříhá vlasy od svých 13 let a ve věku 18 let otevřel své první ze 6 holičství. Je také spoluzakladatelem nově zavedené značky LTHR, prvního bezdrátového automatu na pěnu na světě pro holení holičů v domácnosti. Timmy a Svelte byli uvedeny v GQ, Men's Fitness a Hypebeast.
  Timmy Yanchun
  Timmy Yanchun
  Profesionální holič

  Náš odborník souhlasí: Aby váš knír zůstal zdravý v průběhu růstu, každý den je umyjte a upravte. Můžete také přidat krém nebo olej na vousy, aby byly vousy hebké.

 7. 7
  Vytvarujte svůj knír. Některé typy knírů vyžadují jistou píli, trénink a spoustu vosku, zatímco jiné udržíte ve správném tvaru pouhým hřebenem. Pokud si budujete hustá řidítka nebo naleštěnou tužku, budete je pravděpodobně muset každý den česat, zastřihovat a kroutit, aby si knír udržel správný vzhled.
  • Po očistě obličeje nebo po osprchování aplikujte prstem na střed kníru trochu vosku a následně ho zapracujte směrem ke konečkům do celého kníru. Hřebenem pak vousy pročešte, vosk se tak dostane skutečně všude.
  • Na česání kníru používejte hřeben na vousy, který je obvykle menší než běžné hřebeny a má jemnější zuby. Potřete ho kapkou přírodního oleje na vousy - svůj knír (nebo plnovous) tak navlhčíte a pomůžete ho usměrnit tak, jak potřebujete.
  • Česat začněte u philtra (vklesliny mezi nosem a rtem) a tahy provádějte směrem ven ke koutkům úst a níže.
  Reklama

Tipy

 • Některým mužům nevyhovuje pěna ani gel na holení a raději proto sáhnou po obyčejné vodě nebo hydratační krému.
 • Místa, ve kterých chcete podpořit růst vousů, zkuste každý den deset minut jemně drhnout. Zní to zvláštně, ale existují svědectví, která funkčnost tohoto počínání dokládají.
Reklama

Varování

 • Při holení buďte samozřejmě opatrní.
 • Žiletkou se neholte proti směru růstu vousů.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 40 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 19 397 krát
Stránka byla zobrazena 19 397 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama