Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ernest Hemingway nebo třeba Cornel West patří mezi muže, kteří mívali plnovousy. Plnovous je skvělá věc, měli byste si ho pořídit také. V tomto článku se dozvíte, jak si nechat narůst vousy, jak to udělat, aby vám rostly rychleji a jak o vousy pečovat. Nebojte se vousů!

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Jak podpořit růst vousů

 1. 1
  Pravidelně se holte, dokud vám nezačnou vousy růst rovnoměrně. Nejhorším způsobem, jak si nechat narůst vousy, je přestat se holit. Když to uděláte, vousy vám porostou řídce a nerovnoměrně. Pokud vám vousy ještě nerostou po celém obličeji stejně, měli byste se pravidelně holit a mít trpělivost.
  • Pokud si nejste jistí tím, jak rovnoměrně vám vousy rostou, oholte si celý obličej a všímejte si toho, jak vám vousy začnou růst. Rostou vám vousy nad rtem a na bradě rychleji, než na tvářích? Nebo vám rostou všude stejně? Pokud vám vousy rostou na krku stejně rychle jako na tvářích, jste připraveni nechat si narůst plnovous. [1]
  • Pokud vám vousy nerostou rovnoměrně, můžete se pokusit jejich růst zrychlit a zajistit, aby vám rostly rychle a hustě.
  • Největší vliv na růst vousů má genetika. Některým mužům plnovous jednoduše nikdy nenaroste.
 2. 2
  Zvyšte svoji hladinu testosteronu. Pokud procházíte pubertou, nebo už máte pubertu za sebou, ale vousy vám ještě nezačaly růst rovnoměrně, můžete jejich růst podpořit. Pravděpodobně nedosáhnete hned ideálních výsledků, ale podaří se vám růst vousů trochu zrychlit.
  • Cvičte. Věnujte se intenzivnímu tréninku, aerobnímu cvičení a posilování. Díky tomu zvýšíte hladinu testosteronu a vousy vám porostou rychleji. Nejprve se několik minut zahřívejte a potom střídejte intervaly intenzivního cvičení s intervaly pomalejšího cvičení.
  • Zvyšte svoji hladinu vitamínu D. Můžete ho brát v tabletách, nebo můžete častěji chodit na slunce.
  • Podle nedávných průzkumů ženšen pravý, který patří do skupiny adaptogenů, stimuluje u mužů hladinu testosteronu. Prodává se ve formě doplňků stravy a seženete jej v lékárně.
 3. 3
  Pečujte o svoji pleť. Během čekání, než vám vousy narostou, musíte pečovat o svoji pleť, abyste ji měli zdravou a aby vám vousy rostly rovnoměrně. Pokud trpíte akné, nebo máte vysušenou pleť, poraďte se s lékařem.
  • V době, kdy se budete pravidelně holit, byste si měli zajít k dermatologovi. Pokud vám předepíše něco na akné, měli byste to pravidelně používat.
  • Používejte hydratační krémy, abyste měli zdravou pokožku. Měli byste používat také speciální mycí gely, abyste neměli ucpané póry.
 4. 4
  Začněte s hladkým oholením. Stejně jako při malování obrazu potřebujete čisté plátno, při pěstování vousů potřebujete hladký obličej. Začněte tím, že se oholíte do hladka, aby vám všechny vousy rostly stejně.
  • Kupte si kvalitní žiletku v obchodě s kadeřnickými potřebami. S těmito žiletkami se oholíte nejpohodlněji.
  • Po oholení se nějakou dobu neholte a pouze si myjte obličej a pečujte o pleť. Vousy by vám měly začít přirozeně růst.
 5. 5
  Naučte se zvládat svědění v prvních fázích růstu vousů. Spousta mužů si nenechává narůst plnovous proto, že jim vadí svědění, které je spojené s růstem vousů. Pokud chcete mít plnovous, budete to muset přečkat – trvá to asi 4 týdny. Potom jsou již vousy jemnější.
  • Používejte krémy, nebo přírodní oleje určené pro vousy a svědění pro vás nebude takový problém. Pravděpodobně se ho nezbavíte úplně, ale bude to lepší. V třetí sekci tohoto článku se dozvíte, jak pečovat o vousy.
 6. 6
  Mějte trpělivost. Každému rostou vousy jinak rychle. Některým mužům to trvá delší dobu, jiným zase vousy rostou velmi rychle. V každém případě je důležité mít trpělivost a počkat, až vám vousy dorostou samy.
  • Některým mužům plnovous roste dva nebo tři týdny, u jiných to může trvat i několik měsíců.
 7. 7
  Nechejte si vousy narůst kdykoli budete chtít. Někteří muži si plnovous nechávají narůst na zimu, aby jim bylo tepleji, ale není pravda, že v létě jsou vousy nepříjemné. Vousy vaši pleť ochrání před UV paprsky a ochladí vám pleť díky tomu, že udrží pot blízko kůže. [2] Svědění je sice v létě nepříjemnější, ale s vousy vám v horkém počasí nebude větší vedro.
  • Vousy mají i jiné zdravotní výhody, například se v nich uchycuje prach, který pomáhá předcházet astmatickým záchvatům a infekcím dýchacích cest a také v zimě chrání váš obličej před studeným větrem.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Úprava vousů

 1. 1
  Každých 5-10 dní si vousy zkracujte. Až vám vousy narostou do požadované délky, budete je muset udržovat. Většina mužů si vousy zastřihuje jen jednou za dva týdny. Záleží na tom, jaký typ vousů chcete mít a jak rychle vám vousy rostou.
  • Pokud chcete mít dlouhý plnovous, měli byste si ho zkracovat pouze strojkem nebo nůžkami, aby vám vousy rostly rovnoměrně.
  • Pokud chcete mít krátké vousy a máte je husté, budete je muset zkracovat častěji, například jednou za tři dny.
  • Na krku buďte vždy hladce oholení nebo zastřižení. Když si nebudete upravovat vousy na krku, budete vypadat neupraveně.[3]
 2. 2
  Použijte holící stojek. Je sice možné zastřihávat delší vousy nůžkami, ale se strojkem je to mnohem snadnější. Jediným rozdílem je to, jak velké nástavce budete používat.
  • Pro kratší vousy použijte běžný holící strojek. Pokud máte delší a hustší vousy, měli byste si pořídit nějaký kvalitnější strojek.
  • Běžnou chybou je použít hned poprvé strojek a oholit se příliš moc. Pokud máte strniště, nejprve se se strojkem naučte pracovat, abyste se omylem neoholili příliš.
 3. 3
  Vyberte si typ vousů, který se bude hodit k vašemu tvaru obličeje. Existuje spousta způsobů, jak si upravit vousy. Měli byste si vybrat styl, který vám bude skutečně slušet. Pokud se vám něco líbí, vyzkoušejte si to. Obecně ale platí, že pokud máte plné tváře, měli byste mít po stranách obličeje vousy kratší. Pokud máte úzký obličej, můžete si nechat narůst delší vousy i na tvářích.
  • Rozhodněte se, kde si vousy na tvářích oholíte. Budete si muset zvolit výšku vousů na tvářích. Většina mužů si na tomto místě nechává růst vousy přirozeně, ale pokud vám vousy rostou až téměř pod očima, budete si je muset holit.
 4. 4
  Použijte zúžený nástavec na strojek. Většina holících strojků má zúžený nástavec, díky kterému snadno oholíte vousy na krku, aniž byste museli měnit nástavec. Tento nástavec se hodí také pro tváře a bradu.
 5. 5
  Vyzkoušejte si nějaký méně obvyklý styl vousů. Pokud chcete zkusit komplikovanější střih, máte spoustu možností. Zkuste například jeden z těchto stylů:
  • Bradky – zastřihněte si vousy na tvářích a nechejte si knír a bradku.
  • Tenký proužek vousů podél linie čelisti a knír. Tento styl vypadá dobře na mužích, kteří mají krátké vlasy, nebo pleš.
  • Faraonské vousy – oholte si vše kromě brady a nechejte si narůst dlouhou bradku (pokud chcete, můžete si ji zaplést do copu).
  • Velmi dlouhý plnovous vám pravděpodobně poroste o něco déle, ale pokud ho chcete, mějte trpělivost. Budete si muset pravidelně upravovat vousy na krku a knír. [4]
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Péče o vousy

 1. 1
  Před holením si vousy důkladně umyjte šamponem. Je důležité stříhat čisté vousy, aby byly zjemněné a aby nebyly mastné. Nejprve si tedy vousy umyjte šamponem a teplou vodou.
  • Můžete použít běžný šampon na vlasy, nebo speciální šampon na vousy. Většina mužů používá normální šampony.
  • Muži, kteří mají delší vousy, by si měli pořídit speciální šampon, který na vousech nezanechává stopy.
 2. 2
  Pravidelně si vousy češte. Většina holících strojků se prodává s hřebínky, kterými si můžete vousy rozčesat. Když je budete mít hladce učesané, snadno zjistíte, zda je nutné je zastřihnout.
  • Do vousů se vám mohou dostat kousky jídla, nečistoty a jiný nepořádek, proto je nutné je pravidelně česat.
 3. 3
  Každý den používejte hydratační krém. Pokud máte citlivou pleť, vyzkoušejte si několik krémů a najděte si nějaký, který vám bude naprosto vyhovovat. Zdravé vousy potřebují zdravou pleť.
  • Vyzkoušejte některý z hydratačních krémů pro může, například značky Nivea nebo Loreal.
 4. 4
  Zkuste si koupit zvlhčovač vousů. Tyto produkty sice nejsou zrovna běžné, ale s trochou štěstí je seženete. Dávají se do vousů, aby byly vousy zdravé, čisté a lesklé. Mohou vám také pomoci se svěděním.
  • Naneste si trochu oleje na hřebínek a pročešte si s ním vousy. Tímto způsobem se olej dostane do všech vousů.
  • Pokud hledáte nějakou přírodní alternativu, použijte kokosový olej.
  Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Hydratační krém
 • Holící strojek
 • Nůžky
 • Holič
 • Šampon
 • Hřeben

O tomto wikiHow

Timmy Yanchun
Spoluautorem článku je :
Profesionální holič
Spoluautorem tohoto článku je Timmy Yanchun, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 14 211 krát
Stránka byla zobrazena 14 211 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama