Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Piercing bradavek je zábavnou a zajímavou formou body artu, a to u mužů i u žen. Mnoho lidí se k piercingu bradavek neuchyluje jen proto, že skvěle vypadá, ale také proto, že dokáže zvýšit jejich senzitivitu a zvětšit malé nebo invertované bradavky. Pokud se rozhodnete k tomu kroku a necháte si bradavku (nebo bradavky!) propíchnout, je velmi důležité, abyste to podstoupili v čistém a profesionálním piercingovém studiu. Dále se potom musíte o piercing dobře starat a pravidelně ho čistit. V tomto článku vám nabízíme veškeré informace, které budete k piercingu bradavek potřebovat.

Část 1
Část 1 ze 2:

Plánování piercingu

 1. 1
  Najděte renomované piercingové/tetovací studio ve vašem regionu. Výběr bezpečného a profesionálního studia je naprostým základem a pravděpodobně nejdůležitějším krokem v celém procesu piercingu vašich bradavek. Provedení piercingu se obvykle nabízí ve větších městech, ale můžete na ně narazit v podstatě kdekoli, a to i v odlehlých obcích. Pro vyhledání vhodného salonu vám pomůže, stejně jako u jiných věcí, Google. Webová stránka takového studia by měla být profesionálně zpracovaná a dobře organizovaná. Zároveň by měla obsahovat množství důležitých informací.
  • Studio by mělo také poskytovat galerii obrázků, na kterých si můžete prohlédnout celé prostředí stejně jako ukázky piercingů, které v tomto studiu byly provedeny v minulosti.
  • Určitě si přečtěte zákaznické recenze a zhodnoťte, zda jsou spíše pozitivní a zda zákazníci tvrdí, že by se tam klidně vrátili pro další piercing. [1]
 2. 2
  Předtím, než si domluvíte schůzku, navštite studio bez ohlášení. Vždy je lepší osobně prozkoumat piercingové studio ještě předtím, než se domluvíte na termínu. Jedině tak se skutečně přesvědčíte, že je místo čisté, bezpečné a profesionálně vypadající. Měli by vám bez problémů předložit veškeré potřebné licence a osvědčení o hygieně a zdravotní nezávadnosti, stejně jako pomůcky, které k piercingu používají (stroj na sterilizaci šperků a nástrojů) a osvědčení o jejich správné funkci.
  • Seznamte se s některými zaměstnanci, konzultujte s nimi svůj záměr a nechte si ukázat piercingy, které prováděli v minulosti. Pokud shledáte, že vám nepředložili dostatek důkazů o spokojených zákaznících, najděte si samozřejmě pro svůj piercing jiné studio.
  • Požádejte, zda byste nemohli přihlížet celému procesu provádění piercingu. Zaměřte se na to, zda si piercer před zákrokem myje ruce a nasazuje čisté gumové rukavice. Od té chvíle by se měl dotýkat jen potřebného vybavení a osoby, které piercing provádí.
  • Veškeré pomůcky a jehly by měly být zabalené v jednotlivých sterilních sáčcích a piercer by je měl otevírat před osobou, které piercing provádí. Jehly by se měly po použití okamžitě vyhodit do nádoby označené etiketou "biohazard" nebo "biologický odpad".[2]
  • Pokud zjistíte, že všechna kritéria jsou správně splněna a piercer vypadá jako skutečný profesionál s velkými zkušenostmi, nic nebrání tomu, abyste si s ním domluvili termín svého piercingu.
 3. 3
  Zvažte všechna pro a proti piercingu bradavek. Předtím, než si domluvíte schůzku v piercingovém studiu, se ujistěte, že jste několikrát důkladně zvážili všechna pro a proti. Přemýšlejte o tom, zda tento druh piercingu budete stále považovat za vhodný i v budoucnu a jestli třeba nějak neovlivní vaše společenské vztahy. Piercing bradavek není rozhodnutí, které byste měli brát na lehkou váhu.
  • Pro: Piercing bradavek nejen skvěle vypadá, ale také zvyšuje jejich senzitivitu a konstantně bradavky stimuluje. Takový piercing může také zvětšit malé bradavky a zabránit jejich invertování (vpáčení). To může být výhodné zejména při kojení, které piercing žádným negativním způsobem neovlivňuje.
  • Proti: Piercing bradavek může být poměrně bolestivý a trvá dlouhou dobu, než se plně zahojí. Vyžaduje také striktní čistící rutinu, díky které předejdete infekci. Takový piercing je proto velkým závazkem. Pokud se o piercing jeho majitel dostatečně nestará, může do něj dostat infekci, což je velmi vážný stav zejména pro kojící matky.
 4. 4
  Rozhodněte, zda si chcete nechat propíchnout obě bradavky najednou. Je možné provést piercing obou bradavek v jednom sezení. To se většinou provádí v případě, že cílem piercingu je zvětšení bradavek. Mnoho lidí ale považuje propíchnutí obou bradavek za výhodnější z hlediska současného procesu hojení.
  • Navíc vás piercing obyčejně vyjde o něco levněji, když si necháte propíchnout obě bradavky najednou, namísto abyste si domlouvali dva termíny.
 5. 5
  Rozhodněte se, zda chcete raději kroužek nebo činku. Mezi dva základní šperky používané pro piercing bradavek patří kroužky a činky. Kroužky jsou mnohem populárnější, ale činky ocení hlavně osoby věnující se kontaktním sportům, protože jsou mnohem méně náchylné k vytrhnutí. Typ piercingu, který si můžete nechat aplikovat také do jisté míry závisí na tvaru a velikosti vašich bradavek, proto bude pravděpodobně potřebná konzultace se zkušeným piercerem ještě před tím, než uděláte konečné rozhodnutí.
  • Nejběžnější je horizontální propíchnutí bradavky, ale provést se dá v jakémkoli směru. Druhým nejoblíbenějším piercingem je ten vertikální. V některým případech je také možné bradavku propíchnout několikrát. Pak je ale potřeba počkat na kompletní zahojení prvního piercingu, než se začnou přidávat další.
  • Z hlediska použitého šperku je nejbezpečnějším kroužek z chirurgické oceli nebo činka ze stejného materiálu. Nikdy byste neměli používat šperky s obsahem niklu, protože ten může způsobovat infekce a alergické reakce.[3]
 6. 6
  Připravte se na bolest. Jak moc vás bude piercing bradavek bolet závisí individuálně jen na vašem prahu bolesti. Někteří ho považují za velice bolestivý, zatímco pro jiné se jedná v porovnání s jinými piercingy o procházku růžovou zahradou. Většina lidí popisuje pocit při propichování jako silné štípnutí nebo kousnutí. Bradavka se vám také bude zdát velmi horká.
  • Piercingy bradavek jsou naštěstí velmi rychlou záležitostí, takže bolest zakusíte skutečně jen po dobu několika málo sekund.
  • Po propíchnutí se vám bude bradavka zdát teplá a citlivá na dotek, ale nebude to pro vás již bolestivé.
Část 2
Část 2 ze 2:

Péče o váš piercing bradavek

 1. 1
  Odstraňte obvazy a vyčistěte piercing. Nejdůležitější věcí během procesu hojení je udržovat piercing a celou okolní oblast v čistotě. Poprvé byste měli piercing čistit asi po čtyřech až pěti hodinách od doby, kdy vám byl proveden. Jemně z bradavky odstraňte obvaz, do ruky si napusťte trochu vody a bradavku několik minut (3-4) takto namáčejte, aby se všechna zaschlá krev odmočila.
  • Tento postup můžete provádět i ve sprše nebo ve vaně, ale při namáčení piercingu ve vaně ho před tím, než vylezete, nezapomeňte opláchnout v čisté vodě.
  • Pokud na bradavce nebo šperku stále zůstávají stopy po krvi, použijte navlhčenou vatovou tyčinku a jemně jí všechnu krev setřete.
  • Během tohoto počátečního čištění byste neměli používat žádné čistící prostředky. Používejte pouze čistou vodu.
 2. 2
  Během prvních čtyř týdnů čistěte piercing jednou denně. Po uplynutí této doby začněte čistit jednou denně šetrným antibakteriálním mýdlem. Nejlépe se vám to bude provádět ve sprše. Nejdříve proveďte svou běžnou mycí rutinu, včetně šamponování a mytí. Piercing si nechte až na konec. Čištění by pak mělo probíhat takto:
  • Namočte piercing na několik minut do vody a potom si v rukou rozetřete kapku nebo dvě čistícího prostředku a vytvořte tak na rukou tenkou vrstvu.
  • Připravený čistící přípravek aplikujte na bradavku a zapracujte ho do piercingu jemným posouváním činky nebo otáčením kroužku tam a zpět.
  • Minutu nebo dvě nechte přípravek působit a potom bradavky omyjte čistou vodou. Své tělo osušte ručníkem tak, jak jste zvyklí, ale na osušení piercingu použijte kus papírového ručníku. Jemně ho na bradavky přikládejte a úplně je osušte. Látkové ručníky jsou zásobárnami bakterií a mohli byste si jimi zanést do piercingu infekci.
  • Po uplynutí čtyř týdnů můžete svou čistící rutinu omezit na frekvenci 2x až 3x týdně po dobu dalších čtyř týdnů. Je důležité tento postup dodržet, protože přílišným čištěním byste mohli piercing vysušit a podráždit.[4]
 3. 3
  Namáčejte piercing do solného roztoku a podpořte tak proces hojení. Dalším způsobem jak zefektivnit hojení je namáčení piercingu do solného roztoku dvakrát za den. Půlku čajové lžičky stolní nebo mořské soli rozpusťte ve vroucí vodě (asi půl šálku). Jakmile se roztok trochu ochladí, můžete ho nalít do čisté sklenice nebo polystyrenového kalíšku.
  • Kalíšek potom pevně přitlačte k bradavce, aby byla namočená v solném roztoku. Takto vydržte deset až patnáct minut a potom piercing omyjte čistou vodou a osušte papírovým ručníkem.
  • Pokud si nechcete vyrábět svůj vlastní solný roztok, můžete ho koupit. Saline dostanete v jakékoli drogerii nebo lékárně.
  • Tento proces můžete opakovat jednou nebo dvakrát denně po libovolně dlouhou dobu -- čím častěji to provádíte, tím rychleji se piercing zahojí.
 4. 4
  V noci svůj piercing chraňte. Před spaním byste měli piercing nějak zakrýt, aby se nezamotal do oblečení nebo ložního prádla. Mohli byste ho snadno vytáhnout nebo vytrhnout. Ženy můžou tento problém vyřešit tím, že si na spaní obléknou podprsenku a muži si bradavky můžou přelepit chirurgickou páskou, která je k dostání ve většině lékáren.
  • Muži by měli svůj piercing takto zakrývat pouze v noci. Po zbytek dne by měly být bradavky vystaveny vzduchu, který urychlí proces hojení.
  • Ženy by se měly vyhýbat krajkovaným podprsenkám, protože by v nich šperk mohl uvíznout. Bezpečnější budou běžné nebo sportovní podprsenky.
 5. 5
  Poznejte produkty, kterým je třeba se vyhýbat. Existují určité produkty, které byste na svůj nový piercing určitě neměli používat, protože by mohly podráždit čerstvé rány nebo zabraňovat správnému hojení. Mezi takové produkty patří:
  • Lihová čistidla a denaturovaný líh: jedná se o silná činidla, která jsou na citlivé bradavky velmi agresivní.
  • Peroxid vodíku a jódové produkty: zabraňují vytváření jizev a prodlužují proces hojení.
  • Antibakteriální krémy a gely: krémy typu Neosporin nebo Bacitracin byste na bradavky neměli používat, protože byste tím piercing udržovali ve vlhku a nehojil by se pak správně a rychle.
  • Měli byste se také vyhýbat produktům jako jsou krémy na opalování, dětské oleje nebo tea tree olej. Bradavky by mohly nepříjemně podráždit.[4]
 6. 6
  Nedotýkejte se piercingu a nehrajte si s ním. Je velmi důležité, abyste se během hojení piercingu vůbec nedotýkali a nehráli si s ním, jak jen to bude možné. Bakterie z vašich rukou by se mohly snadno přenést do čerstvé rány a způsobit vážnou infekci, která je rozhodně tou poslední věcí, kterou byste potřebovali. Pokud se piercingu musíte dotknout, nezapomeňte si důkladně umýt ruce antibakteriálním mýdlem.
  • Několik prvních měsíců se šperkem nijak netočte, ani ho v ráně neposouvejte, s výjimkou čištění. Takovou manipulací s piercingem byste poškodili vpich a prodloužili zbytečně dobu hojení.
  • Také byste si měli dávat dobrý pozor při sportování nebo při jakékoli jiné fyzické aktivitě, protože šperk se může při hrubém zacházení nebo nárazech snadno vytrhnout nebo vytáhnout.
  • Piercing můžete zakrýt nějakým obvazem nebo přelepit chirurgickou páskou a ochránit ho tak před fyzickou aktivitou. Po skončení takové aktivity okamžitě překrytí odstraňte a piercing pořádně umyjte.
  • Nevytahujte z piercingu kroužek ani činku, dokud se rána zcela nezahojí. Čemu byste se měli obzvláště vyhýbat, je výměna vašeho šperku z chirurgické oceli za stříbrný provizorní kroužek, který se používá u prvně propíchnutých uší. Mohl by totiž ránu poškodit a způsobit vám alergickou reakci.
 7. 7
  Naučte se jak zvládat infekci. V devíti případech z deseti je infekce zapříčiněna špatnou hygienou nebo zanedbanou čistící rutinou. Vyhnout se infekcím je tedy poměrně snadné, pokud se dokážete odhodlat k dodržování správných čistících návyků. Přesto, jakmile začnete pozorovat symptomy jako je bolestivost bradavek, zarudnutí, otoky nebo výtok hnisu či krve, je téměř jisté, že váš piercing byl infikován.
  • Většina drobných infekcí se dá do 24 hodin odstranit pomocí důkladného čištění antibakteriálním mýdlem a oplachováním čistou vodou. Pokud máte jakékoli otázky, zavolejte svému piercerovi nebo ho navštivte.
  • Pokud infekce neustoupí ani po 24 hodinách, je velmi důležité, abyste okamžitě vyhledali lékařskou pomoc. Předepíšou vám antibiotika, které vás infekce efektivně zbaví.
  • Během infekce v žádném případě nevytahujte šperk (ani když vám lékař řekne, abyste to udělali), protože byste tím mohli infekci uzavřít uvnitř vpichu a způsobit si tak vznik abscesu.
  • Pokud se u vás začnou projevovat horečky a zimnice v důsledku infekce, musíte navštívit svého doktora naprosto bezodkladně. Mohli byste se totiž dostat do extrémně nebezpečného stavu, známého jako syndrom toxického šoku, který může končit i fatálně, za předpokladu, že zůstane neléčený.[3]
 8. 8
  Nechte piercingu na zahojení asi 6 až 10 týdnů. Piercingu bradavek obvykle trvá mezi šesti a deseti týdny, než se plně zhojí, pokud se o něj daná osoba dobře stará a nevyskytly se žádné komplikace. Prvních několik dní bude bradavka (nebo bradavky) citlivá, ale to postupně odezní.
  • Uvědomte si, že prvotní hojení zabere sice jen o něco méně než tři měsíce, ale kompletní zahojení včetně vytvoření jizvové tkáně může trvat i jeden rok.

Tipy

 • Ujistěte se, že je piercer čistě oblečený a nemá na těle žádné otevřené rány.
 • Jedním ze subjektivním měřítek zkušenosti piercera nebo tatéra je počet a kvalita piercingů nebo tetování, které kdy provedl.
 • Nemyjte svůj piercing příliš, protože byste tím mohli podráždit a vysušit kůži a způsobit si infekci.

Varování

 • Nechte to na profesionálech. Nepokoušejte se provádět piercing bradavek sami sobě ani nikomu jinému.
 • Pokud váš piercing bradavek chytne infekci, vyhledejte lékařskou pomoc, jestliže se váš stav nezlepší do 24 hodin.


O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 34 121 krát
Stránka byla zobrazena 34 121 krát.

Pomohl vám tento článek?