Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Nitroděložní tělísko (IUD) si můžete nechat vyjmout kdykoli. Tento zákrok je poměrně jednoduchý, je téměř bezbolestný a nemá skoro žádné vedlejší účinky. Pokud víte, co máte očekávat a hovoříte se svým lékařem, můžete postupovat podle jednoduchých kroků a vybrat nejvhodnější čas a způsob jak si nechat vyjmout vaše IUD.

Část 1
Část 1 ze 2:

Příprava na vyjmutí IUD

Stáhnout PDF
 1. 1
  Zvažte, proč potřebujete IUD vyjmout. Existuje několik důvodů, proč chcete nebo potřebujete IUD vyjmout. Měli byste si nechat IUD vyjmout, pokud chcete otěhotnět, pokud procházíte menopauzou, nebo chcete začít používat alternativní metodu antikoncepce. Budete si také muset nechat vyjmout IUD, pokud vypršelo datum jeho expirace (trvanlivosti), pokud jste i přes zavedené IUD otěhotněla, pokud jste onemocněla pohlavně přenosnou nemocí, nebo jdete na zákrok, který vyžaduje jeho vyjmutí.
  • Mezi vzácné případy, kdy je nutné nechat si vyjmout IUD z důvodů reakce na IUD, patří masivní krvácení, velké bolesti a těžká nebo dlouhá menstruace.
  • Datum trvanlivosti IUD je 5 let. Měděná IUD mohou být zavedena až 10 let.[1]
 2. 2
  Domluvte si schůzku s vaším lékařem. Jakmile znáte důvod, proč potřebujete vyjmout IUD, domluvte si schůzku s vaším gynekologem. Vysvětlete přesně, co potřebujete, protož možná budete muset jít nejprve na vyšetření.
  • Budete si také moci naplánovat zákrok.
 3. 3
  Promluvte si se svým lékařem. Buď telefonicky, nebo během vaší návštěvy, byste měla s vaším lékařem hovořit o vyjmutí vašeho IUD. Sdělte vašemu lékaři důvod, proč potřebujete nebo chcete vaše IUD vyjmout. Pokud je vaše potřeba pro vyjmutí IUD neopodstatněná, bude vám váš lékař schopen vše vysvětlit a bude s vámi moci o vašich obavách s IUD promluvit.
  • Je velmi důležité, abyste se svým lékařem hovořila upřímně, tak vám bude moci nejlépe poradit a pomoci.[2]
 4. 4
  Použijte jiné formy antikoncepce. Pokud jste si nechala vyjmout IUD, abyste mohla začít používat jinou formu antikoncepce, kvůli zákroku, nebo vzhledem k sexuálně přenosným nemocem, měla byste začít užívat jinou formu antikoncepce týden před vyjmutím IUD. Pokud byste měla nechráněný sex v týdnech před vyjmutím IUD, můžete po vyjmutí IUD otěhotnět, a to i pokud jste po vyjmutí IUD již nechráněný sex neměla. To je proto, že spermie mohou žít až 5 dní uvnitř vaší dělohy.[3]
  • Také byste se mohla zdržet sexu během týdne nebo týdnů, které předchází vyjmutí IUD, pokud nemáte přístup k alternativní formě antikoncepce.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:

Vyjmutí IUD

Stáhnout PDF
 1. 1
  Nechte se před odstraněním IUD vyšetřit. Když budete v ordinaci lékaře, vyšetří vás a zjistí, kde se IUD nachází. Zavede vám své prsty do vaginy a položí druhou ruku na břicho, nebo pomocí zrcadel zjistí, kde se IUD nachází. Ucítí, nebo uvidí, zda je IUD stále na děložním hrdle.
  • Váš lékař také může použít hysteroskop, což je tenká trubice, která má na svém konci světlo a kameru.
  • Toto vyšetření také kontroluje nadměrnou citlivost nebo fyziologické změny, které by mohly bránit vyjmutí IUD.
  • Ve vzácných případech může být nutné vyšetření ultrazvukem nebo RTG, pokud váš lékař nemůže najít drátky IUD. Používají se k ujištění, že IUD není posunuto do břicha nebo pánve.[4]
 2. 2
  Nechte si IUD vyjmout. Aby mohl váš lékař IUD vyjmout, nejprve vloží do vaší pochvy zrcadla, tím dilatuje pochvu a je schopen lépe vidět děložní hrdlo.[5] Když je IUD dobře vidět, váš lékař vloží peán do pochvy zachytí drátky na IUD a IUD vyjme.[6]
  • Ramena IUD se složí směrem ven, aby při vyjímání nezpůsobila zranění pochvy.[7]
 3. 3
  Obtížné vyjímání IUD. Je možné, že se vaše IUD posunulo, drátky jsou v obtížné pozici nebo IUD zarostlo do děložního hrdla. Pokud se váš lékař snaží vyjmout IUD a nedaří se mu s IUD pohnout, může použít kartáček na cytologii, je to malý kartáček, který vypadá jako kartáček řasenky. Lékař vloží kartáček do vaší vagíny, otočí jím a vyjme ho spolu se zarostlými drátky IUD a celým IUD.
  • Pokud se ani touto metodou nepodaří vyjmout IUD, může lékař použít IUD hák, je to úzký, kovový nástroj s hákem na konci. Tato metoda může trvat poněkud déle, záleží na tom, kam se vaše IUD posunulo. Váš lékař zavede hák do vagíny a znovu ho vyjme. Pokud se mu nepodařilo IUD zachytit, bude v zákroku pokračovat, dokud zcela nezachytí IUD a nevyjme ho.
  • Poslední možností na vyjmutí IUD, pokud se ho nepodařilo vyjmout běžnou cestou, je ambulantní chirurgický zákrok.[8] Pokud lékař nevidí drátky IUD, je zapotřebí použít k nalezení IUD malou kameru (hysteroskop). Obvykle je tento zákrok proveden v ordinaci.
 4. 4
  Rozeznejte běžné vedlejší účinky. Jediným běžným vedlejším účinkem při vyjímání IUD jsou křeče a minimální krvácení. Tyto příznaky by měly trvat pouze krátce, než úplně vymizí.
  • V některých vzácných případech můžete mít závažnější reakce, což může být způsobeno základním zdravotním problémem. Zavolejte svého lékaře ihned, pokud máte velké křeče, bolesti nebo citlivost v oblasti břicha, horečku, zimnici, nebo nevysvětlitelné vaginální krvácení nebo výtok.[9]
 5. 5
  Můžete si nechat vložit další IUD, pokud chcete. Pokud jste si nechala vyjmout IUD, protože mu vypršelo datum použití, lékař vám může nové IUD zavést okamžitě. S lékařem tento zákrok domluvte předem, aby se mohl řádně připravit. Při zavádění nového IUD můžete cítit mírné nepohodlí a můžete mírně krvácet.
  • Pokud vám bude IUD zavedeno ihned, nebudou přerušeny jeho antikoncepční vlastnosti.[10]
  Reklama

Varování

 • Nikdy si nezkoušejte vyjmout IUD sama. Můžete si způsobit zranění a infekci.
Reklama

O tomto wikiHow

Lacy Windham, MD
Spoluautorem článku je :
Porodník a gynekolog
Tento článek spoluautorem článku je Lacy Windham, MD. Dr. Windham je atestovaný porodník a gynekolog v Tennessee. V roce 2010 dokončila stáž na Eastern Virginia Medical School, kde získala ocenění Nejlepší rezident. Tento článek byl zobrazen 14 903 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 14 903 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama