Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Od té doby, co byl vynalezen papír, musíme se potýkat s malými, ale bolestivými zraněními, které vznikají od pořezání papírem. Protože se většinou stávají na špičkách našich prstů, zdají se mnohem bolestivější, než jiné odřeniny. Ale existuje pár věcí, které vám pomohou brzy zapomenout na to, že jste se vůbec někdy pořezali.

Část 1
Část 1 ze 3:
Čištění rány od říznutí

 1. 1
  Omyjte ránu studenou, čistou vodou abyste odstranili špínu, či zaschlou krev. [1] Studená voda může také pomoci odstranit zbytky papíru.
 2. 2
  Jemně ránu vydrhněte vodou a jemným mýdlem. Buďte jemní kolem rány. Pokud budete drhnout silně, můžete si ránu znovu otevřít.
 3. 3
  Opláchněte ránu studenou, čistou vodou, dokud není mýdlo zcela opláchnuté.
  • Pokud nemáte zrovna přístup ke studené, tekoucí vodě z kohoutku, použijte kapátko, nebo udělejte díru do plastové lahve a zmáčkněte.
 4. 4
  Vyhněte se peroxidu vodíku, isopropyl alkoholu, nebo jodu. Složky, které zabíjejí bakterie, mohou také poškodit zdravou buněčnou tkáň. I když nezpůsobují vážné problémy, mohou zpomalit rychlost hojení. [2]
 5. 5
  Pokud je to nezbytné, zastavte krvácení. Pokud rána krvácí, nebo nepřestává krvácet, zastavte ji tím, že na ni jemně zatlačíte čistým ručníkem, nebo ji stáhněte obvazem. [3]
 6. 6
  Nechte ránu, aby se hojila přirozeně. Udržujte ji čistou. Vzduch pomůže ránu vysušit a během dne si už ani nevzpomenete, že se to stalo.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Obvazování rány

 1. 1
  Uvědomte si, že je to jen říznutí od papíru, pouze drobná ranka. Zahojí se snadno sama. Nicméně, někdy obvaz sníží bolest a pomůže vám lépe pokračovat ve svém dni.
 2. 2
  Aplikujte tenkou vrstvu antibiotického krému, nebo mast, aby byla rána hydratovaná. I když mast nezrychluje proces hojení, chrání ránu před infekcemi a podporuje tělo v hojení. [4]
  • Některé ingredience v antibiotických krémech, či mastech, mohou způsobit menší nepříjemnou vyrážku. Pokud uvidíte náznak vyrážky, přestaňte mast používat.
 3. 3
  Obvažte si ránu. Použijte čistý obvaz, obzvláště pokud je rána v oblasti, která se lehce ušpiní jako vaše prsty na rukách. Obvaz limituje množství bakterií, se kterými přijdete do styku. Také vás to ochrání před znovu otevření rány tím, že o ni zavadíte. [5]
  • Zalepte si ránu náplastí, ale moc ji neutahujte, nebo zamezíte krvi přístup do rány. Potřebujete, aby měla krev přístup do rány a pomohla vám léčit ji!
 4. 4
  Náplast si měňte. Náplast si vyměňte pokud začne být špinavá nebo vlkhá. Potřebujete nechat tuto oblast co nejčistší a tím podpořili hojení.
 5. 5
  Použijte tekuté náplasti, pokud se vám nedaří udržet obvaz suchý. Některé produkty obsahují lokální anestetikum, které vám uleví od bolesti. Podívejte se v lékárně po těchto náplastech, specializovaných na menší odřeniny.
  • Silně lepící produkty mohou mít silný pach, ale zároveň zakryjí ránu a uschnou tak, že ji drží pohromadě. Tyto produkty nejsou určené pro použití přímo na pokožku, protože páchnou a mohou vás pálit, pokud se rozhodnete je využít.
 6. 6
  Jakmile se rána začne hojit, odstraňte obvaz. Pro většinu říznutí od papíru platí, že se rána hojí pouze několik dní. Pokud ránu necháte obvázanou, můžete zabránit jejímu okysličování, které je potřeba aby se rána zahojila pořádně.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Léčba rány pomocí domácích prostředků

 1. 1
  Vtírejte si do rány surový med. Důležité je, aby byl med surový; pokud je uvařený, všechny antibakteriální enzymy jsou pryč.
  • Domácí prostředky nejsou náhradou za odbornou zdravotní pomoc, pokud je potřeba. Tyto věci jsou jednoduše na vyzkoušení, a možná, podle některých studií, vám pomohou vyléčit vaši ránu rychleji. Pořád si musíte ránu pořádně vyčistit a používat preventivní opatření, abyste zabránili infekcím (zavázat ránu, když není zahojená), a vyhledat pomoc, pokud se do rány dostane infekce.
 2. 2
  Vymáčkněte na ránu trochu gelu z aloe vera. Můžete také použít gel, který jste si pořídili v obchodě. Aloe vera urychluje proces hojení.
 3. 3
  Zkuste na ránu použít mátu. Vylouhujte mátový čaj v horké vodě, poté umístěte čajový sáček na ránu. Nebo si namočte celý prst do vychlazeného mátového čaje, pokud je rána na vašem prstu. Máta má utišující efekt na zanícené tkáně. [6]
 4. 4
  Vytvořte si mast z česneku. Rozdrťte 3 stroužky česneku s jedním hrnkem vína, nechte to odstát 2-3 hodiny. Aplikujte na ránu čistým ručníkem 1-2 krát denně.
 5. 5
  Použijte měsíčkovou mast, levandulový olej, goldenseal olej, nebo tea tree olej na vaši ránu. Všechny tyto přípravky najdete v lékárnách a je známo, že pomáhají k rychlejšímu hojení ran. Aplikujte je přímo na ránu, nebo obvaz.
  Reklama

Tipy

 • Pokud je rána hodně hluboká, nepřestává krvácet ani po 3 minutách, nebo nadměrně krvácí, navštivte lékaře. Také běžte k doktorovi, pokud máte příznaky infekce, jako zarudlost, otok, bolest, nebo vysušení v oblasti rány.
 • Abyste se vyhnuli dalšímu pořezání papírem, snažte se nepřejíždět prsty po okraji papíru. Může to být složité při určitém povolání, nebo při dokončování některých projektů, ale dejte si na čas a používejte preventivní opatření, abyste se pořezání vyhnuli. [7]
Reklama

O tomto wikiHow

Luba Lee, FNP-BC, MS
Spoluautorem článku je :
Lékařská revizní komise
Spoluautorem tohoto článku je Luba Lee, FNP-BC, MS, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 2 519 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 2 519 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama