Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Možná považujete podprsenky za nutné zlo – nepohodlný kus spodního prádla, který vám podpírá poprsí a zároveň vás tlačí a táhne. Když ale budete nosit správnou velikost podprsenky a naučíte se podprsenku správně oblékat, budete se cítit mnohem pohodlněji a vaše prsa budou vypadat mnohem lépe. Pokud nevíte, jak si správně obléct podprsenku, v tomto článku se dozvíte, jak na to.

Část 1 ze 2:
Výběr správné podprsenky

 1. 1
  Všímejte si známek toho, že nosíte nesprávnou velikost podprsenky. Většina žen nosí nevhodnou velikost podprsenky – věřte tomu, nebo ne. Pokud nemáte správnou podprsenku, nebude snadné si ji obléknout, protože vám nebude dobře sedět. Zde je několik známek toho, že nosíte nesprávnou velikost podprsenky: [1]
  • Prsa vám vylézají nad košíčky podprsenky
  • Ramínka podprsenky se vám zařezávají do ramen
  • Obvod podprsenky vás stahuje a je příliš těsný
  • Podprsenka je tak těsná, že nemůžete volně dýchat
  • Podprsenka je tak volná, že vám ramínka padají z ramen, i když je máte utažené
  • Pohodlně se vám mezi obvod podprsenky vejdou dva prsty
 2. 2
  Zkuste si změřit velikost sama a potom jděte do obchodu s podprsenkami a nechejte si poradit s výběrem. V menších obchodech s podprsenkami většinou dostanete nejlepší služby, ale i tyto prodavačky se mohou zmýlit. Nenechávejte si radit s výběrem podprsenky ve velkém obchodním domě, kde prodavačky většinou nejsou dostatečně vyškolené a používají zastaralé metody měření.
  • Pokud chcete vědět, jakou velikost podprsenky máte, změřte si obvod pod prsy a utáhněte pásek dostatečně pevně. Vyjde vám číslo v centimetrech, které zaokrouhlete na pět centimetrů dolů – pokud vám tedy vyjde například 83, zaokrouhlete na 80. Toto číslo představuje obvod podprsenky.
  • Velikost košíčků zjistíte tak, že se předkloníte do pravého úhlu a volně si změříte obvod okolo prsou. Potom odečtěte obvod podprsenky od tohoto většího čísla a převeďte ho na velikosti košíčků – rozdíl do 3 cm = košíček A, rozdíl do 6 cm = košíček B, rozdíl do 9 cm = košíček C atd.
  • Pokud půjdete do obchodu a necháte si poradit od profesionálů a zjistíte, že se jejich doporučení značně liší od toho, co jste si vypočítala sama (například o dvě velikosti větší košíčky), pravděpodobně používají zastaralé metody a měla byste je ignorovat.
 3. 3
  Věřte svému obvodu. Možná máte pocit, že je obvod vaší podprsenky příliš těsný, ale pravdou je, že by podprsenka měla být v obvodu relativně těsná. Když bude podprsenka příliš těsná, bude pro vás nepříjemné ji nosit – zkuste si ji obléci obráceně. Také si uvědomte, že velikosti košíčků se liší podle velikostí obvodu, takže košíček 75C je jinak velký, než košíček 80C. Pokud potřebujete jiný obvod, ale stejnou velikost košíčků, můžete si koupit podprsenku s menším obvodem, ale s o číslo větším košíčkem.
 4. 4
  Nebuďte tvrdohlavá. Možná jste si celou dobu myslela, že máte velikost 75C, ale právě jste zjistila, že máte 70D. Nemyslete si, že to nemůže být pravda – zkuste si obléci podprsenku ve správné velikosti a uvidíte, že vám bude sedět mnohem lépe. Pokud si nejste doporučením jistá, vyzkoušejte si co nejvíce různých podprsenek, nebo si zajděte do jiného obchodu a nechejte si opět poradit (berte tyto rady ovšem s rezervou – nejdůležitější je, abyste se v podprsence cítila dobře a pokud s vámi prodavači nebudou souhlasit, neberte na ně ohled). Musíte si zvyknout na správnou velikost podprsenky i v případě, že jste celý život nosila nesprávnou velikost.
 5. 5
  Jednou za rok se opět změřte a zjistěte, zda se vaše velikost nezměnila. Měla byste si alespoň jednou za rok měřit velikost podprsenky, abyste nosila stále vhodnou velikost. Poprsí se ženám mění z mnoha důvodů, ať už je to proto, že vaše tělo stále roste, nebo proto, že jste zhubla či přibrala, nebo proto, že jste těhotná. Když se budete pravidelně měřit, budete mít stále jistotu, že nosíte správnou velikost podprsenky a budete si podprsenku moci oblékat správně.

Část 2 ze 2:
Jak si obléct podprsenku

 1. 1
  Protáhněte ruce ramínky. Pokud si chcete obléct tradiční podprsenku, nejprve musíte protáhnout paže ramínky. Běžná podprsenka má dvě ramínka, která spojují košíčky s obvodem a procházejí skrz ramena.
 2. 2
  Zapněte si podprsenku. Většina podprsenek má vzadu zapínání, které spojí pásek po obvodu. Toto zapínání má většinou dva nebo tři háčky, které se spojí s dvěma nebo třemi oky na druhé straně. Cílem je dostat všechny háčky do všech oček. Mnoho podprsenek má dva nebo tři stupně utažení, takže si je můžete upravit podle toho, jak potřebujete.
  • Pokud chcete mít podprsenku těsnější, zapněte ji na poslední háčky. Pokud je pro vás nová podprsenka pohodlná i když je zapnutá na tyto poslední háčky, je možné, že potřebujete o číslo menší obvod. Nové podprsenky byste měla nosit na nejvolnější háčky (pokud ovšem nejste těhotná).
  • Některé podprsenky mají zapínání vepředu, nebo na boku. Toto zapínání má většinou jen jedno nastavení, takže se zapíná velmi snadno. Pokud je zapínání na boku, může mít více háčků, stejně jako v případě zapínání na zádech.
  • Některým ženám se nedaří podprsenku zapnout vzadu a zapínají si ji dříve, než si natáhnou ramínka. Otočte si podprsenku obráceně přes prsa, zapněte si ji, potom ji otočte tak, aby byla na správném místě a provlečte paže ramínky. Postupujte opatrně, protože silné pohyby a tahání by mohly narušit tkaninu, ze které je podprsenka ušitá.
 3. 3
  Upravte si ramínka. Jakmile protáhnete ruce ramínky a budete mít podprsenku zapnutou, budete si ramínka moci upravit tak, aby vám dokonale seděla a nebyla ani příliš volná, ani příliš těsná. Když vám budou ramínka volná, budou vám padat z ramen k loktům. Když budou naopak příliš těsná, budou se vám nepříjemně zařezávat do ramen a podprsenka vám vyjede příliš vysoko. Ramínka podprsenky si upravte následovně: [2]
  • Zjistěte, zda máte ramínka příliš těsná, nebo příliš volná. Pokud jsou příliš těsná, podprsenka vás bude řezat do ramen a pravděpodobně se v ní budete cítit nepříjemně. Pokud jsou ramínka naopak příliš volná, neudrží se vám na ramenou a budou vám z nich padat.
  • Najděte si plastové háčky, kterými se upravuje délka ramínek – na každém ramínku jeden najdete.
  • Pokud je podprsenka příliš volná, zatáhněte za háček a posuňte ho blíže k zadní straně podprsenky, aby se ramínka přitáhla a zkrátila. Obě ramínka nastavte na stejnou délku.
  • Pokud je podprsenka příliš těsná vytahujte háček odspodu směrem nahoru. Budete muset ramínka zkrátit obě na stejnou délku. Při vytahování háčku ramínko přidržujte.
  • Pokud musíte ramínka upravit více, nejlepší bude svléknout si podprsenku, upravit délku ramínek a potom si ji opět obléct.
 4. 4
  Osahejte si podprsenku, abyste měla jistotu, že vám správně sedí. Jakmile si podprsenku oblečete a upravíte si délku ramínek, měla byste jemně zatáhnout za ramínka a za boky a zadní stranu podprsenky, abyste měla jistotu, že vám sedí dobře. Potom si můžete ověřit, že se vám poprsí vejde do košíčků, což je na oblékání podprsenky to nejtěžší. Zkontrolujte si ramínka a obvod podprsenky a ujistěte se, že je nemáte přetočené.
 5. 5
  Předkloňte se. Pokud nestojíte, postavte se a předkloňte se, aby vám prsa visela směrem dolů. Tímto způsobem zajistíte, že se vám správně uloží do košíčků podprsenky.
 6. 6
  Vložte prsa do košíčků. Nejprve zjistěte, zda vám po stranách pod podpažím prsa nevylézají. Pokud jste před zrcadlem, můžete vylézající prsa vidět. Přesuňte je do košíčků tak, abyste je měli celé uvnitř. Potom si rukou prso nadzvedněte, abyste do košíčku vložili jak boční, tak horní stranu prsa. [3]
  • Zopakujte stejný postup i s druhou rukou a druhým prsem. Boční strany prsou by měly snadno zapadnout so košíčku a každý košíček by měl prso mírně zvedat a podpírat.
  • Až si prsa v podprsence upravíte, budete se moci opět postavit rovně.
  • V ideálním případě byste měla mít kostici podprsenky přímo pod prsy a neměla byste mezi kůží a podprsenkou mít žádné volné místo. Prsa by měla být pevná a zvednutá, neměla by vypadávat zpod kostice podprsenky.
 7. 7
  Pokud máte volnou kůži (ne prsní tkáň), která vám vylézá z podprsenky, můžete ji zastrčit zpět a uhladit. Pokud vám z podprsenky vylézá prso, podprsenka vám sedí špatně a měla byste si koupit lépe padnoucí podprsenku s většími košíčky.

Tipy

 • Naučte se zapínat si podprsenku na zádech – můžete to udělat, aniž byste si svlékala oblečení, což se vám bude hodit, když se vám podprsenka sama rozepne v nevhodnou dobu.
 • Experimentujte s různými typy zapínání – některé podprsenky se zapínají snáze, než jiné. Podprsenky s jedním háčkem se zapínají snáze, než podprsenky s více háčky, ale stává se, že se při některých pohybech samy od sebe rozepínají. Čím více háčků podprsenka má, tím lépe vám prsa podepře.
 • Zkuste podprsenky se zapínáním vepředu, ale uvědomte si, že vám mohou způsobit svědění nebo vyrážku.

Varování

 • Podprsenka by měla být pohodlná – pokud není pohodlná, máte špatnou velikost.
 • Pokud si dokážete zapnutou podprsenku přetáhnout přes hlavu, máte příliš velký obvod. Obvod poskytuje 80-90% podpory prsou a měl by být dostatečně těsný. Mezi zapnutou podprsenku by se vám neměly vlézt více než dva prsty.

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 2 399 krát
Kategorie: Móda
Stránka byla zobrazena 2 399 krát.

Pomohl vám tento článek?