Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Mít v uchu hmyz může být docela děsivé. Hmyz, jako moli, švábi, berušky, a brouci mohou vlézt do ucha, zatímco spíte, nebo během venkovních aktivit. [1] Entomologové předpokládají, že hmyz leze do ušních kanálků, protože se tam cítí v bezpečí nebo v teple. Ať už je to jakýkoliv důvod, hmyz v uchu není legrace. Budete jej muset odstranit, abyste se vyhnuli ztrátě sluchu, poškození ucha, a infekce.

Část 1
Část 1 ze 3:

Příprava na odstranění

 1. 1
  Zjistěte, jestli máte hmyz v uchu. Vaše uši mohou být citlivé z mnoha důvodů. Mohou být citlivé kvůli alergiím, nebo změně počasí. Pokud máte hmyz v uchu, můžete zažívat bolest, otékání, krev a slyšet praskání. Můžete dokonce cítit kousání, nebo štípání. [2] Můžete také prožít ztrátu sluchu, nebo závrať.
 2. 2
  Zůstaňte v klidu! I když hmyz v uchu může být děsivý, je nejlepší zůstat v takové situaci v klidu. Být příliš aktivní může posunout hmyz dál do vašeho ucha, nebo způsobit že hmyz zaleze dál, nebo způsobit poškození citlivého vnitřního ucha, nebo ušního bubínku.
 3. 3
  Vyhněte se použití nástrojů. Nechcete zasunout hmyz dál do vašeho ucha, nebo riskovat, že si omylem ublížíte. V uchu je zakončená spousta nervů. Můžete tyto nervy poškodit použitím nástrojů jako je bavlněný tampon, nebo pinzeta. Nesnažte se a vylákejte hmyz ven. [3]
 4. 4
  Zjistěte pozici hmyzu. Pokud se dostal až k vašemu ušnímu bubínku, možná byste měli zvážit návštěvu u vašeho doktora, aby ho odstranil. Mějte při ruce někoho, kdo vám posvítí svítilnou, nebo osvětlenou lupou do ucha aby se zjistila pozice a identifikace hmyzu. Pomůže vám to zjistit pozici, stejně jako druh hmyzu.
 5. 5
  Dostaňte se do pohodlné pozice. Abyste se připravili na odstranění, potřebujete se dostat do pohodlné pozice. Můžete sedět pohodlně s hlavou nakloněnou tak, abyste vy, nebo váš přítel měli snadný přístup k uchu. Můžete se cítit pohodlně v leže na boku a vaším uchem směřujícím ke stropu.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Odstraňování hmyzu

 1. 1
  Zakývejte svým uchem. Jedním způsobem jak se zbavit hmyzu ve vašem uchu je použití gravitace. Nakloňte své ucho k zemi a pokuste se jim zakývat. Uchopte ušní boltec (vnější ucho) a zakývejte jím. [4] Pokud hmyz není příliš daleko ve vašem uchu, může vypadnout sám od sebe.
 2. 2
  Nechte hmyz, ať si najde cestu ven sám. Pokud je hmyz stále živý a není příliš daleko uvnitř ušního kanálku, může jednoduše vylézt sám. Pokud zůstanete v klidu a budete udržovat objekty (jako vaše prsty) pryč od ucha, je zde šance, že si hmyz najde cestu ven z vašeho ucha sám.
 3. 3
  Vypláchněte si ucho teplou vodou, za pomoci kapátka nebo stříkačky. Držte hlavu vzpřímeně a protáhněte ušní kanálek taháním vnějšího ucha. Nalijte si do ucha rovnoměrně proud teplé vody. Nakloňte hlavu na stranu, abyste vypustili vodu z ucha. [5] Pokud si myslíte, že váš ušní bubínek byl protržen, nedrážděte své ucho, abyste se vyhnuli dalším potížím.
 4. 4
  K zabití hmyzu použijte minerální olej. Použijte kapku, nebo dvě, minerálního, dětského, nebo olivového oleje do vašeho ušního kanálku, abyste zabili hmyz. To vám pomůže vyhnout se štípání, nebo protržení ušního bubínku od škrábání a kousání. [6]
 5. 5
  Domluvte si schůzku u doktora na odsání. Doktor, nebo zdravotní profesionál může použít speciální přístroj na odsávání, který se používá na odstranění ušního mazu, a pokusit se jím odstranit hmyz. Může být nebezpečné pokoušet se o to sami doma, takže navštivte pohotovost a nechte profesionály odstranit hmyz za vás.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Zotavení po odstranění hmyzu

 1. 1
  Prozkoumejte hmyz kvůli chybějícím částem. Ujistěte se, že jste odstranili celý hmyz z vašeho ucha. Pokud postrádáte nějaké části, může to způsobit vážnější problémy, jako je ušní infekce. Pozorně si prohlédněte objekt, který jste si odstranili z ucha.
 2. 2
  Buďte v klidu! Odstraňování malého zvířete z vašeho ucha je stresující procedura. Vyplachování, nebo odsávání vašich uší, může také způsobit lehké závratě, z důvodu tlaku ve středním uchu. Nevstávejte příliš rychle a vyhněte se namáhavému cvičení nejméně den po proceduře.
 3. 3
  Sledujte známky infekce. Hmyz mohl vaše ucho poškodit, předtím, než byl úplně odstraněn. [7] . Příznaky ušní infekce zahrnují, otok, závratě, ztrátu sluchu, chřipku, a bolest. [8]
 4. 4
  Raďte se s doktorem. Pokud si nejste jistí, jestli jste odstranili celý hmyz, nebo se bojíte infekce, domluvte si schůzku s rodinným doktorem, abyste se ujistili, že jste úplně v pořádku. Možná vás pošlou za Otolaryngologistem, ušním specialistou, který může sledovat diagnózu.
  Reklama

Varování

 • Nikdy se nepokoušejte odstranit hmyz pinzetou, sponkou, bavlněným tamponem či jinými objekty. To může jedině posunout hmyz hlouběji do ušního kanálku a učiní to odstraňování ještě těžší. Také to může poškodit ušní bubínek, což vede k permanentní ztrátě sluchu.
Reklama

O tomto wikiHow

Monica Kieu, DO, FACS
Spoluautorem článku je :
Atestovaný otolaryngolog
Tento článek spoluautorem článku je Monica Kieu, DO, FACS. Dr. Monica Kieu je certifikovaný otolaryngolog a specialistka na plastickou a rekonstrukční chirurgii obličeje v Los Angeles v Kalifornii. Dr. Kieu získala titul BS v antropologii na Kalifornské univerzitě v Riverside a lékařský titul (DO) s vyznamenáním získala na Western University of Health Sciences v Pomoně. Poté absolvovala stáž v chirurgii hlavy a krku na otorinolaryngologii na Michigan State University / Detroit Medical Center, kde působila jako hlavní rezidentka. Dr. Kieu také absolvovala prestižní stáž v plastické a obličejové plastické chirurgii na University of Toronto. Je členkou Americké akademie otolaryngologie - chirurgie hlavy a krku, American Osteopathic Colleges of Ophthalmology and Otolaryngology - Head and Neck Surgery, American Academy of Cosmetic Surgery, American Academy of Facial Plastic and Reconstructive Surgery a American Rhinologic Society. Dr. Kieu byla v Los Angeles Magazine nedávno jmenována jednou z nejlepších lékařů v LA. Tento článek byl zobrazen 14 584 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 14 584 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama