Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Existuje tolik důvodů pro holení nohou, kolik existuje způsobů, jak se chloupků zbavit. Pokud chcete mít jednoduše hladké nohy, nebo jezdíte na kole a potřebujete snížit odpor vzduchu, faktem zůstává, že holení nohou je vcelku nepříjemný a také trochu nebezpečný proces. Způsob holení závisí pouze na vás a na tom, kolik chloupků máte, jak rychle vám rostou a co vám nejvíce vyhovuje. Pokud ještě nevíte, v tomto článku se dozvíte vše potřebné.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Jednorázová žiletka

 1. 1
  Zkontrolujte si žiletku. Musí být čistá, ostrá a nepoškozená. Pokud máte světlé chloupky, můžete ji používat i víckrát. Pokud máte husté a tmavé chloupky, budete ji muset často měnit. Pokud si nejste jistí, pamatujte si, že žiletka se musí vyměnit jakmile se zadrhává nebo při holení tahá za chloupky.
 2. 2
  Vlezte si do sprchy nebo do koupele. Nejprve se důkladně umyjte. Měli byste mít chloupky i pleť namočené několik minut, ale ne tak dlouho, aby vám otekly vlasové váčky, protože jinak byste se nemohli oholit dohladka.
 3. 3
  Posaďte se. Pokud se sprchujete, sedněte si na okraj vany. Pokud se koupete, opřete si nohu o zeď. Měli byste mít nohu pokrčenou, abyste se snadno dostali ke kotníkům.
 4. 4
  Naneste si na nohu holící pěnu nebo gel. Kupte si nějakou kvalitní pěnu se zvlhčovačem. Budete mít hladší pleť. Také se vyhněte parfémům, abyste si pokožku nepodráždili. Někdy je lepší použít krém rozpustný ve vodě, díky kterému si nebudete muset kupovat holící pěnu určenou pro jedno pohlaví.
 5. 5
  Začněte u kotníků. Začněte u spodní strany nohy a dlouhými rovnými tahy se holte v protisměru růstu chloupků. Nespěchejte, není to žádný závod. Důležité je holit rovnoměrně a jemně. Často si žiletku namáčejte, nejlépe do čisté horké vody, aby se vyčistila a aby zůstaly břity stále vlhké.
  • Postupujte směrem nahoru po noze a nezapomeňte na vnitřní a vnější strany stehen. Stále si často namáčejte žiletku do vody.
 6. 6
  Oholte si chodidla. Opatrně zopakujte celý postup i na chodidlech – naneste pěnu a jemně je oholte. Oholte si prsty u nohou a nárty. Kůže na chodidlech je mnohem tenčí, než kůže na nohou, takže postupujte velmi opatrně.
 7. 7
  Opláchněte se. Po oholení jedné nohy se důkladně opláchněte a oholte si i druhou nohu.
 8. 8
  Zkontrolujte si, zda jste nevynechali nějaká místa. Projeďte si rukou nohu ze všech stran. Pokud najdete neoholená místa, oholte je. Až budete s výsledkem spokojeni, opláchněte se a utřete se ručníkem.
 9. 9
  Použijte tělové mléko nebo krém. Po holení se natřete krémem, olejem nebo tělovým mlékem pro zklidnění pleti a omezení rizika červených teček, které se někdy po holení objevují.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Elektrický strojek

 1. 1
  Umyjte si nohy. Měli byste si je navlhčit a stoupnout si rovně.
 2. 2
  Strojek by měl být čistý. Špinavý strojek vás neoholí dohladka a bude vám tahat za chloupky, což bude hodně bolet. Vždy si tedy strojek nejdříve vyčistěte.
 3. 3
  Jemně přitlačte strojek k noze. Ujistěte se, že se všechny jeho hlavy dotýkají nohy, abyste byli oholení co nejvíce dohladka a neopotřebovali si strojek.
  • Nemusíte při holení tlačit – stačí jen jemně přiložit strojek k noze a nechat ho pracovat. Kdybyste moc tlačili, chloupky by se vám přilepily k noze a neoholili byste se dostatečně hladce. Také byste si tím rychleji opotřebovali břity strojku.
  • Jemný tlak také omezí riziko podráždění pleti.
 4. 4
  Podržte si strojek u nohy rovně. Když se budete holit ve špatném úhlu, budete mít podrážděnou pleť a nedokonale oholené nohy.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Vosk

 1. 1
  Nechejte si chloupky vyrůst. Pokud chcete, aby vám vosk fungoval, budete muset mít dostatečně dlouhé chloupky (alespoň 1cm).
 2. 2
  Použijte peeling. Několik dní před voskováním nohou použijte jemný peeling. Udělejte to alespoň dva dny předem, abyste se vyhnuli podráždění pleti.
 3. 3
  Použijte pudr. Těsně před voskováním si poprašte nohy dětským pudrem, který absorbuje mastnotu z kůže, aby se vosk k pokožce přichytil pevněji.
 4. 4
  Zahřejte vosk. Vosk zahřívejte podle pokynů na obalu. Dejte si pozor, abyste ho nepřehřáli a nespálili se.
 5. 5
  Připravte si pohodlné křeslo. Posaďte se na židli, kterou snadno očistíte – vosk hodně špiní. Opatrně naneste vosk v jedné rovnoměrné vrstvě. Podržte si aplikátor v pravém úhlu k noze a nanášejte vosk ve směru růstu chloupků. Nezapomeňte ani na chodidla.
 6. 6
  Trhněte! Jednou rukou si napněte pokožku a druhou rukou strhněte pásek. Trhejte v protisměru růstu chloupků a trhejte rychle – čím pomaleji budete trhat, tím více vás to bude bolet.
  • Mějte ruku co nejblíž u kůže, aby vás to co nejméně bolelo. Strhněte z nohy všechen vosk.
  • Po strhnutí vosku si na nohu přiložte studenou žínku.
 7. 7
  Zbavte se všech zbytků vosku z povrchu kůže. Namočte si vatový tamponek do oleje a potřete si s ním nohy.
 8. 8
  Použijte antiseptický krém. Po voskování použijte sprej nebo krém s desinfekčním účinkem, abyste se vyhnuli infekci, nezarůstaly vám chloupky a pokožka se zklidnila.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Chemická depilace

 1. 1
  Nejprve si pleť dokonale vyčistěte a zbavte ji všech pupínků. Chemikálie rozpouštějí keratin v pleti.
  • Když budete mít čistější pleť, zbavíte se většího množství chloupků, protože na pokožce nebudete mít žádnou zbytečnou mastnotu.
  • Když budete mít pleť čistou a neporaněnou, vyhnete se podráždění.
 2. 2
  Zjemněte chloupky. Přiložte si na nohy mokrou žínku, aby se chloupky zjemnily a nechejte ji tam 3-5 minut. Potom si nohy osušte.
 3. 3
  Krém nanášejte v silné vrstvě a snažte se s ním pokrýt všechny chloupky. Nevtírejte ho do pokožky – tyto krémy fungují povrchově.
 4. 4
  Dodržujte pokyny. Nechejte krém působit podle pokynů na obalu. Nenechávejte ho na nohou déle, jinak by vám mohl podráždit a popálit pokožku.
  • Mějte po ruce minutku, abyste nenechali krém na pokožce moc dlouho. Pokud vás nohy začnou pálit, ihned si krém umyjte.
 5. 5
  Očistěte se. Po uplynutí požadované doby si krém seškrábněte přiloženou špachtlí a zbytky omyjte vodou.
  • Použijte vlhkou žínku a omývejte si nohy směrem dolů, abyste se zbavili přebytečných chloupků a očistili si je.
 6. 6
  Vyhněte se podráždění. Několik dní po chemické depilaci nepoužívejte žádné příliš agresivní produkty.
  Reklama

Tipy

 • Jediným rozdílem mezi žiletkami pro muže a žiletkami pro ženy je design rukojeti a barva.
 • Holící pěnu můžete nahradit kondicionérem, protože zvlhčuje pokožku a nemusíte po holení používat tělové mléko.
 • Nejlepších výsledků dosáhnete s novou ostrou žiletkou, takže si je pravidelně měňte.
 • Použijte hodně gelu nebo pěny – pomůže vám to předejít pořezání a podráždění.
 • Nespěchejte. Když se budete holit rychle, pořežete se.
 • Po oholení po sobě důkladně umyjte vanu.
 • Pokud se vám žiletky nezamlouvají, kupte si krém Veet. Nevyžaduje použití žiletek s břity a oholíte se s ním hladčeji, než s žiletkou.
 • Po holení si na nohy přikládejte led – budete je mít hladké a jemné.
 • Při holení kotníků napněte chodidla.
 • Pokud s holením začínáte, nepoužívejte elektrický strojek, jinak byste se mohli poranit.
Reklama

Varování

 • Neholte se za sucha!
 • Tlačte na kůži jemně, abyste se vyhnuli poranění.
 • Pokud po oholení nepoužijete tělové mléko nebo krém, budete mít suchou a šupinatou pleť.
 • Nikomu své žiletky nepůjčujte!
 • Netlačte na kolenou, na kotnících a na jiných „kostnatých“ částech nohou, jinak byste se mohli pořezat.
 • Když se říznete, omyjte si ránu a zalepte si ji náplastí.
 • Po oholení použijte tělové mléko do sprchy, abyste měli pokožku krásně hladkou.
 • Pokud máte citlivou pleť, používejte místo gelu na holení jemné tělové mléko do sprchy.
 • Když se říznete, nenatírejte se krémem s parfémy.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Vana nebo sprcha
 • Žiletka
 • Gel na holení, pěna, tělové mléko do sprchy
 • Místo pěny na holení můžete použít kondicionér na vlasy
 • Tělové mléko nebo krém

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 115 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 14 917 krát
Kategorie: Osobní hygiena
Stránka byla zobrazena 14 917 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama