Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Správné oholení je umění. Ať už se připravujete na své první holení, nebo se holíte již léta, ale nevíte, zda to děláte dobře, tento článek vás naučí, jak se připravit, jak se oholit a jak pečovat o pleť, abyste dosáhli hladké tváře.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Připravte si obličej

 1. 1
  Vyberte si správnou žiletku. Měli byste se zamyslet nad tím, jak husté vousy máte, zda máte citlivou pleť a jak se chcete holit. Pokud máte hodně vousů a citlivou pleť, měli byste používat klasickou žiletku s více břity.
  • Elektrické strojky jsou pohodlné a rychlé a nevyžadují tolik přípravy, jako klasické žiletky. Kromě toho jsou vhodné i pro citlivou pleť. Někteří muži s nimi ale nedosáhnou hladkého oholení. Tradiční žiletky fungují na všech typech pleti a vousů.
  • Muži, kterým se po holení dělají pupínky, mohou používat speciální žiletky určené pro husté vousy. Jde o to, aby žiletka neholila příliš těsně u kůže, aby vousy při dorůstání nezarůstaly. Používejte také krém před holením a kvalitní vodu po holení.
  • Pokud máte akné a musíte se holit, zkuste elektrický strojek a klasickou žiletku a zjistěte, co je pro vás pohodlnější. Vousy zjemňujte teplou vodou s mýdlem a holte se co nejjemněji.
 2. 2
  Připravte si potřeby na holení a ostrou žiletku. Když se budete holit tupou žiletkou, pořežete se a budete mít podrážděnou pleť. Používejte vždy pouze čisté a ostré žiletky.
  • Než se začnete holit, naplňte si umyvadlo studenou čistou vodou, ve které si budete moci čistit žiletku. Horká voda žiletku může ztupit, takže byste měli používat raději studenou vodu.[1]
 3. 3
  Nejprve si vousy zastřihněte. Pokud máte dlouhé vousy, je důležité si je nejprve zkrátit strojkem nebo nůžkami. Elektrický strojek je na to nejlepší. Sundejte si nástavec a zkraťte si vousy jak to půjde.
  • Nikdy se nesnažte holit dlouhé vousy žiletkou. Bolelo by vás to a stejně by se vám to nepodařilo.
 4. 4
  Umyjte si obličej peelingem. Je dobré před holením použít peeling, abyste se vyhnuli infekcím a podráždění. Použijte přírodní peeling a teplou vodu. Potom si obličej osušte.
 5. 5
  Použijte olej na holení. Tyto oleje vyživují pokožku a zvlhčí žiletku, takže vám holení půjde snáze. Olej na holení není jako pěna na holení. Kápněte si trochu oleje do ruky a vmasírujte ho do vousů před použitím horkého ručníku a pěny na holení. Pomůže vám to vyhnout se pupínkům.
 6. 6
  Zahřejte si póry. Holiči dříve přikládali mužům na tvář horké ručníky, aby se jim otevřely póry a vousy se zjemnily. Někteří lidé dnes používají nahřáté žínky. Horko a vlhko z ručníku vám otevře póry a zjemní a nadzvedne vousy.
  • Dejte si pozor, aby ručník nebyl příliš horký. Když si pleť opaříte, budete ji mít vysušenou. Ručník by měl být příjemně hřejivý.
 7. 7
  Naneste si na tvář štětkou holící pěnu. Zní to možná trochu staromódně, ale když použijete holičskou štětku, budete mít vousy jemnější a zbavíte se mrtvých kožních buněk. Štětku můžete použít také pro čištění žiletky při holení.
  • Pokud nemáte pěnu nebo gel na holení, použijte kondicionér, nebo speciální olej na holení. Nechejte produkt na obličeji nějakou dobu působit. Nepoužívejte mýdlo, které se může přichytit na žiletce a ztupit ji. V nejhorším případě můžete použít sprchový gel, ale měli byste se tomu vyhýbat.
  • Přírodní krémy na holení jsou lepší, než glycerínové krémy a gely, které vysušují pokožku. Používejte přírodní krémy na holení vyrobené z olejů a produkty, které vám umožní oholit se hladce a pohodlně.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Oholte se

 1. 1
  Začněte se holit, dokud máte ještě otevřené a teplé póry. Až si umyjete obličej, měli byste se hned začít holit, aby se vám póry nestihly zase stáhnout. Tímto způsobem se oholíte nejpohodlněji a nejhladčeji. Na nic nečekejte a dejte se do toho. [2]
 2. 2
  Volnou rukou si napněte kůži. Vezměte si žiletku do dominantní ruky a druhou rukou si napněte kůži, abyste holili hladký povrch. Bude se vám to hodit zejména na těžkou přístupných místech, například okolo úst a nosu.
 3. 3
  Holte se ve směru růstu vousů. Přejeďte si rukou po vousech a najděte si směr, ve kterém budou vousy ležet na tváři. V tomto směru byste se měli holit. Držte břity žiletky téměř kolmo k tváři, abyste dosáhli hladkého oholení.
  • Holte se krátkými jemnými tahy, aby žiletka dobře klouzala po oleji a abyste se oholili do hladka.
 4. 4
  Holte se po částech a vždy se oholte do hladka, než přejdete k další části. Holení by mělo být pohodlné a neměli byste spěchat. Neměli byste se holit na poslední chvíli před odchodem do práce. Začněte na jedné straně obličeje a postupně přecházejte k druhé straně. Oholte si vždy menší kus tváře naprosto dokonale a potom přejděte k dalšímu kusu. Ušetříte tím čas a povede se vám to napoprvé.
 5. 5
  Často si oplachujte žiletku. Po každých několika tazích byste měli žiletku opláchnout ve vodě. Je důležité, aby se žiletka neucpala holící pěnou a vousy – když nebude hladká a čistá, neoholíte se s ní.
 6. 6
  Opláchněte si obličej teplou vodou a přejeďte si přes něj rukama, abyste zjistili, zda jste nějaké místo nevynechali. Dejte si pozor na strany tváře okolo kotlet, na oblast okolo rtů a na okolí nosu.
  • Použijte holící krém nebo pěnu a přes hrubší oblasti znovu přejeďte žiletkou, tentokrát ne ve směru růstu vousů, ale ani v protisměru růstu. Dejte si pozor hlavně na krk a čelist, kde vousy často nerostou rovně, ale v mnoha směrech.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Co dělat po oholení

 1. 1
  Opláchněte si obličej studenou vodou a jemně se osušte čistým ručníkem. Studenou vodou se umyjte co nejdříve po oholení, aby se vám stáhly póry. Díky studené vodě se také zacelí malá poranění.
  • Pokud jste se pořezali, můžete použít lísku a přitisknout si na ránu malý kousek papírového kapesníku.
 2. 2
  Použijte balzám po holení bez obsahu alkoholu. Balzámy po holení s obsahem aloe vera nebo tea tree oleje jsou nejlepší. Používejte přírodní produkty, díky kterým budete mít pleť zdravou a hydratovanou.
  • Pamatujete si scénu z filmu Sám doma, kdy si hlavní protagonista dal na obličej vodu po holení? Tyto vody opravdu pálí, ale jen v případě, že obsahují alkohol. Takovým vodám po holení byste se měli vyhýbat, protože vaši pleť vysušují a dráždí.
 3. 3
  Důkladně si umyjte všechny potřeby na holení. Opláchněte a osušte si žiletky a skladujte je na suchém místě. Když budete mít všechny potřeby čisté, nebudou se vám na nich usazovat bakterie a vyhnete se infekci. Pravidelně žiletky měňte – tupá žiletka vám podráždí pleť a nikdy se s ní neoholíte hladce.
 4. 4
  Holte se často a budete mít zdravou pleť. Když se budete holit každé dva nebo tři dny, budete mít jemnější vousy a nebudete mít podrážděnou pokožku. Čím častěji de budete holit, tím hladšího oholení dosáhnete a tím lepší pleť budete mít. Holením se zbavíte mrtvých kožních buněk a předejdete ucpávání pórů. [3]
  • Pokud se při holení často řežete, používejte styptické tyčinky, které se nanášejí přímo na ránu. Materiál, ze kterého jsou tyto tyčinky vyrobeny, pomůže stáhnout cévy v oblasti rány a zastaví krvácení.
  Reklama

Tipy

 • Pokud se holíte u zrcadla, naneste na něj trochu šamponu, aby se vám při holení nezamlžovalo.
 • Pokud máte velmi husté vousy, použijte teplou žínku a před holením si vousy zjemněte. Pravidelně si měňte žiletky a nikdy se neholte tupými břity.
 • Někteří muži se rádi holí ve sprše, protože jim pára z horké vody otevře póry a tlak vody jim zacelí všechna pořezání. Experimentujte a zjistěte, zda to pro vás bude vhodnější. Nevýhodou je ovšem to, že ve sprše nebudete mít zrcadlo.
 • Dejte si ručník přes hlavu a nakloňte se nad mísu s horkou vodou, abyste si napařili obličej a otevřely se vám póry. Dělejte to 10 minut a potom se začněte holit. Uvidíte, že to půjde mnohem snáze.
 • Některým lidem stačí oholit se pouze ostrou žiletkou s vodou a nemusejí používat žádné holící krémy ani pěny.
 • Měli byste holit vždy rovnými tahy a okraj žiletky by měl být kolmo k tváři. Protože je žiletka ostrá, neměli byste ji dávat rovnoběžně k tváři, jinak by se do ní zařízla.
 • Holte se s žiletkou nakloněnou o zhruba 45 stupňů. Když budete žiletku držet v příliš velkém úhlu, pořežete se. Holení by mělo být snadné.
 • Pokud jste si oholili plnovous, měli byste se holit každé 3-4 dny.
 • Nepoužívejte holící štětku z prasečích štětin, pokud máte citlivou nebo mastnou pleť. Kupte si vhodnou pěnu na holení, která bude vyhovovat vašemu typu pleti. Můžete používat také kosmetické štětce, které by vaší citlivé pleti neměly činit potíže.
Reklama

Varování

 • Dávejte si pozor při holení těžko přístupných míst, jako je ohryzek, nebo oblast okolo úst.
 • Neholte se v protisměru růstu vousů. Způsobuje to zarůstání vousů a další komplikace. Pokud se z nějakého důvodu chcete holit v protisměru růstu vousů, nejprve se oholte ve směru růstu, potom naneste další vrstvu pěny na holení a oholte se znovu v protisměru růstu.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
wikiHow Staff Writer
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 3 052 krát
Stránka byla zobrazena 3 052 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama