Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Je důležité udržovat nehty na rukou a nohou upravené. Pokud vám narostou příliš dlouhé a divoké, mohou být ostré, zubaté a nebezpečné. Nemusíte je stříhat příliš – měli byste je jen jednou za pár týdnů upravit, abyste zajistili, že rostou zdravě. Pro tipy a techniky, jak se postarat o nehty pokračujte ve čtení.

Část 1
Část 1 ze 3:

Příprava ke stříhání

Stáhnout PDF
 1. 1
  Umyjte si ruce a chodidla. Nehty před stříháním několik minut namáčejte – to změkčí zvápenatělé přírůstky a usnadní jejich zastřihávání. Pokud vaše nehty nejsou moc křehké, je nižší pravděpodobnost, že se rozštěpí. Po mytí si ruce a nohy usušte. Nehty můžete stříhat, i když jsou vlhké, ale při práci v suchém prostředí budete mít nad stříháním větší kontrolu.
  • Tento krok je důležitý především u nehtů na nohou. Ty bývají silnější a tvrdší než nehty na rukou, především pak nehet u palce.
 2. 2
  Vyberte si nástroj na stříhání. Můžete použít štípačky na nehty nebo manikúrní nůžky. Záleží hlavně na tom, co vám vyhovuje víc. Zvažte výhody a nevýhody obou možností:
  • Štípačky na nehty jsou levné, jednoduché a jednoduše dostupné. Stříhají nehty podle dané, dovnitř zaoblené hrany – což může být pohodlné, sedí-li na váš nehet, nebo frustrující, je-li hrana příliš velká nebo příliš malá.[1] Štípačky na nehty u nohou obvykle mívají silnější stisk a rovnější okraje, aby si poradily se silnějšími nehty a s rizikem zarůstajících nehtů.
  • Manikúrní nůžky jsou méně časté než štípačky, ale některým lidem vyhovují mnohem více. Stříhání nehtů nůžkami může vyžadovat trochu větší zručnost. Budete mít ale větší kontrolu nad tvarem střihu. Jak jejich jméno napovídá, manikúrní nůžky jsou obvykle nejlepší k použití na rukou. Na nohy budete potřebovat bytelnější štípačky.
  • Podle Ministerstva zdravotnictví USA je příliš nebezpečné používat jiné ostré nástroje—jako nože, žiletky, nebo normální nůžky—ke stříhání nehtů. Nástroj by mohl vyklouznout a poškodit pokožku okolo nehtu.
 3. 3
  Ujistěte se, že jsou vaše štípačky čisté. Je-li to možné, pořiďte si vlastní sadu nástrojů na stříhání nehtů a mějte rozdílné sady pro nehty u nohou a na rukou. Pro zajištění hygieny je pravidelně čistěte desinfekčním prostředkem. Použít můžete i prostředek na mytí nádobí nebo antibakteriální mýdlo: prostě nástroje 10 minut máčejte v míse horké mýdlové vody.[2]
 4. 4
  Dbejte na to, kde si budete nehty stříhat. Připravte si místo, kam budete dávat odstřižky; necháte-li po sobě na zemi kusy nehtů, mohlo by to ostatním vadit. Zvažte, že si nehty budete stříhat nad odpadkovým košem nebo nádobou s kompostem. Prsty a prsty na nohou držte přímo nad nádobou a dejte pozor na kusy nehtů, které odletí pryč. Snažte se nestříhat nehty na veřejnosti a nepoužívejte štípačky blízko bavících se lidí.
  • Nehty můžete opravdu kompostovat. Nepřidají kupě na objemu, ale jsou organické a rozloží se. Nesnažte se kompostovat umělé nehty (akrylové) nebo hodně lakované nehty, protože se umělé materiály nerozloží.[3]
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Stříhání nehtů

Stáhnout PDF
 1. 1
  Nehty si stříhejte často, ale nebuďte příliš horliví. Nehty za měsíc vyrostou asi o 2.5 mm, což znamená, že růst celého nehtu trvá 3-6 měsíců.[4] Stříháte-li si nehty pravidelně—řekněme jednou za týden nebo dva—nemusíte se bát, že budou moc dlouhé nebo bujné. Začnou-li nehty bolet okolo okrajů, možná vám začínají zarůstat; snažte se bolestivou část odstřihnout předtím, než zaroste příliš hluboko, ještě rozumnější by ale bylo vyhledat pomoc zdravotnického odborníka.
 2. 2
  Ostříhejte si nehty na rukou. Cílem je odstřihnout vrchol nehtu: neprůhledný, bělavý půlměsíček na vrchu nehtu. Aby nehty zůstaly silné, stříhejte je takřka rovně a trochu je zakulaťte v rozích. Budete-li nehty stříhat rovně, snížíte tím riziko zarůstání.[5]
  • Hrajete-li prsty na kytaru, zvažte, že na ruce, kterou brnkáte, necháte nehty delší. Na každém prstu na ruce, kterou brnkáte, nechte alespoň 1.5 až 2 mm nehtu.
 3. 3
  Stříhejte po malých kouscích. Nehty stříhejte pomocí několika malých střihů; nesnažte se odstřihnout vše najednou. Nehty na nohou mají od přírody oválný tvar a jeden velký střih ho obvykle vyrovná.[6]
 4. 4
  Ostříhejte si nehty na nohou. Použijte stejný postup jako u nehtů na rukou. Nehty u nohou jsou obvykle silnější než na rukou, nepoužívejte tedy příliš malé štípačky. Stříhejte rovně napříč; budete-li zastřihávat hrany dozadu, můžete tím zvýšit riziko komplikací a u diabetiků to může vést k lékařskému zákroku. Je-li to možné, nepoužívejte na nehty u nohou stejné štípačky jako jste použili na nehty na rukou– vyhnete se tak přenášení bakterií mezi rukama a nohama.
 5. 5
  Dejte si pozor, abyste neodstřihli příliš. Může být lákavé pokračovat ve stříhání (z důvodů pohodlí, estetiky nebo nutkání) i potom, co jste odstranili vrchol nehtu. Střihnete-li ale příliš hluboko, odhalíte citlivou kůži pod nehtem, a zvýšíte riziko infekce. Snažte se udržovat konec nehtu v rovině s vrškem prstu – nebo odstřihněte skoro celý neprůhledný půlměsíček.[7]
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Pilování nehtů

Stáhnout PDF
 1. 1
  Zvažte, že nehty po ostříhání opilujete. Dělat to nemusíte, ale může vám to pomoci nehty vytvarovat tak, jak je chcete. Stříhání může zanechat zubaté hrany – ale je snadné je pomocí pilníku sjednotit. Použijte pilník, pemzu, nebo nějaký jiný tvrdý povrch se vzorkem.
  • Zubaté nehty se mohou zachytit o oblečení, ponožky a silonky. Když se nehty o něco zachytí, mohly by se roztrhnout nebo zlomit.
 2. 2
  Počkejte, než nehty uschnou. Chvíli počkejte, než nehty budou suché a ne nadále měkké. Pilování vlhkých nehtů způsobí, že budou po zaschnutí zubaté a drsné a jednoduše by se jeho důsledkem také mohly roztřepit a rozlámat.
 3. 3
  Nehty opilujte. Použijte pilník, abyste nehty vytvarovali a ujistili se, že jsou jejich hrany hladké. Pilujte vždy jemně, jedním dlouhým tahem od strany k centru nehtu. Pokud potřebujete odstranit větší část nehtu, použijte hrubou, tvarující stranu pilníku. Pak použijte jemnější stranu pro vyrovnání.
  • Nehty by měly být trochu do tvaru trojúhelníku nebo oválu, ale ne špičaté. Tím předejte jejich lámání. Když rohy nebo strany příliš opilujete, nehty to oslabí.
 4. 4
  Zkontrolujte výsledek své práce. Pravidelně při stříhání nebo pilování nehty kontrolujte, abyste se ujistili, že jsou stejně dlouhé a mají stejný tvar. Ujistěte se, že jsou hladké – zubaté nebo špičaté nehty mohou být bolestivé a v každodenním životě nepraktické. Stříhejte a pilujte, dokud nebudou všechny nehty rovnoměrné.
  Reklama

Tipy

 • Každý večer na nehty naneste vyživující olej nebo ošetřující krém. To může pomoci udržet vlhkost uvnitř nehtů a předejít jejich odlupování a třepení. Skvělou, levnou alternativou k vyživovacímu oleji je kapka oleje olivového.
 • Existují speciální štípačky určené na nehty u nohou. Normální štípačky jsou lehce zaoblené a štípačky na nehty u nohou jsou rovné, aby se snížilo riziko zarůstání nehtů.
 • Pomocí vatové tyčinky se špičatým koncem vyčistěte prostor pod nehtem. Vatová tyčinka je jemnější než drhnutí kartáčkem na nehty – snižuje to nebezpečí podráždění jemné kůže pod nehtem.
 • Nehty naleštěte, aby byly leskle hladké. Abyste nehtovou kůžičku udrželi zdravou a hydratovanou vmasírujte do ní krém.
 • Na mytí nádobí noste gumové rukavice. Hlavním důvodem pro měkké nehty je kontakt s vodou. Pokud jsou vaše nehty vlhké a měkké, dejte si na ně, než oschnou, pozor.
 • Po každém mytí rukou si na ně naneste krém na ruce. Oleje v krému pomohou udržet v nehtu vlhkost.
 • Ideální délka, která většině rukou sluší, je těsně nad špičku prstu.
 • Pokud máte velmi křehké nehty, zkuste pro posílení nanést podkladový a barevný lak na nehty pod špičku nehtu.
 • Aby se vám během práce na zahradě nebo jiné práce, při které se můžete zašpinit, nedostalo pod nehty bláto a špína, přejeďte nehty po kostce mýdla. Spodní strana nehtu se zaplní mýdlem, takže se dovnitř nebude moci dostat žádná další špína.
 • Nezapomeňte vyčistit prostor pod nehtem, aby se tam nemnožily bakterie.
 • Na nehty na rukou použijte nůžky určené na ruce, pro nehty na nohou nůžky určené na nohy.
Reklama

Varování

 • Než začnete, své nářadí na nehty vyčistěte. Nechte ho deset minut máčet v míse horké mýdlové vody.
 • Nehty si nekousejte; začaly by vám pak zarůstat a to vypadá hrozně.
 • Nestříhejte nehty příliš rychle. Dejte si pozor, abyste neodstříhávali kůži nebo příliš velkou část nehtu.
 • Kůžičku kolem nehtu nestříhejte příliš, nebo začne krvácet. To, že okolo nehtu je, má důvod: pomáhá předcházet bakteriální infekci nehtového lůžka.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Ostré, čisté nůžky na nehty na rukou a na nehty na nohou
 • Odpadkový koš nebo kompost na odstřižky
 • Mísu s vodou na namočení prstů a prstů na nohou
 • Odstraňovač nehtové kůžičky a přípravek na výživu nehtové kůžičky
 • Pilník na nehty

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 46 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 18 860 krát
Stránka byla zobrazena 18 860 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama