Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Založit si internetový obchod má oproti kamennému obchodu spoustu výhod – nemusíte platit nájem a můžete získat miliony zákazníků z pohodlí svého domova. Pokud chcete mít úspěch, měli byste si to promyslet tak dobře, jako kdybyste chtěli zakládat jakoukoli jinou společnost. Budete potřebovat skvělý produkt, jednoduchou a zajímavou webovou stránku a dobrý marketingový plán. V tomto článku se dozvíte, jak začít.

Část 1
Část 1 ze 4:

Vytvořte produkt a obchodní plán

 1. 1
  Rozhodněte se, co chcete prodávat. Pokud chcete založit internetový obchod, pravděpodobně již máte představu o produktu, který budete chtít prodávat. Uvědomte si, že některé věci se přes internet prodávají snáze, ale některé věci si lidé raději nejprve prohlédnou osobně. V každém případě byste měli svému produktu důvěřovat, jinak pro vás bude těžké ho zákazníkům prodávat. Zamyslete se nad následujícími věcmi:
  • Máte fyzický produkt, který budete muset balit a odesílat, nebo máte digitální produkt, který budete moci posílat přes internet?
  • Budete mít větší sortiment různých produktů, nebo budete prodávat pouze jeden produkt od každého produktu (např. umění, starožitnosti)?
  • Budete prodávat spoustu různých produktů, nebo se budete specializovat na jeden druh produktů?
  • Budete produkty vyrábět sami? Pokud ano, budete schopni udržet krok s poptávkou? Měli byste si najít kvalitního dodavatele.
  • Pokud nebudete produkty vyrábět sami, budete potřebovat dobrého výrobce. Najděte si různé společnosti a vyberte si výrobce, který vám bude vyhovovat.
  • Rozhodněte se, jak budete své produkty rozesílat. Vytvořte si obchodní plán, díky kterému budete moci pracovat z domu, nebo si najděte nějaký sklad, který bude produkty odesílat za vás. Pokud budou vaše produkty vyrábět třetí strany, můžete je nechávat odesílat ze skladů.
 2. 2
  Najděte si díru na trhu. Vědět, jaký produkt chcete prodávat, je pouze jednou z částí založení úspěšného obchodu. Budete muset také vědět, čím se vaše produkty a služby liší od ostatních podobných produktů a služeb. Proč by si lidé měli kupovat vaše produkty, když na trhu existují další stovky společností, které prodávají stejné produkty?
  • Překonejte konkurenci. Neměli byste se pouštět do prodeje produktů, dokud si neuděláte obrázek o své konkurenci. Podívejte se na online obchody dalších společností a najděte si trh, na kterém budete chtít svému obchodu dělat reklamu.
  • Nabídněte lidem něco originálního. Pokud prodáváte ručně vyráběné produkty, nebo umělecká díla, originalita vašich produktů by měla zákazníky přitáhnout. Snažte se najít rovnováhu mezi originalitou a atraktivitou produktu pro zákazníky.
  • Nabídněte lidem odbornost. Kvalita vašich produktů vám může poskytnout výhodu ve srovnání s ostatními obchody. Pokud jste bývalým hráčem baseballu, můžete prodávat například baseballové rukavice. Jednoduše byste měli využít svých znalostí a zájmů.
  • Nabídněte lidem snadný nákupní proces. I když budete mít produkt, který se bude hodně podobat jiným produktům, můžete získat výhodu oproti konkurenci tím, že budete mít e-shop snadno ovladatelný, zábavný a jednoduchý. Webové stránky by měly být jednoduché a zajímavé. Poskytněte zákazníkům skvělý zákaznický servis.
 3. 3
  Otestujte si trh tím, že začnete prodávat malé množství produktů. Ve skutečném světě by bylo dobré začít prodávat na bleších trzích, na veletrzích atd. a až později otevřít obchod. To samé platí i pro internetové obchody. Zkuste nejprve produkty prodávat na eBay, na Aukru a na jiných webech. Všímejte si následujících věcí:
  • Kdo si vaše produkty kupuje? Nabízejte lidem slevové kupony nebo dárky výměnou za vyplnění dotazníku. Zjistěte, kde jinde na internetu tito lidé nakupují.
  • Kolik jsou lidé ochotní za produkt zaplatit? Experimentujte s různými cenami.
  • Jak jsou zákazníci s nákupem spokojeni? Měli byste zjistit, jak jsou zákazníci se službami spokojeni. Používáte vhodné balení? Využíváte správné metody zasílání balíků? Jsou lidé s produktem spokojeni? Je popis na vašich webových stránkách přesný?
 4. 4
  Vytvořte si obchodní plán. Než svůj internetový obchod otevřete, měli byste si připravit detailní obchodní plán a zamyslet se nad tím, zda budete potřebovat pomoc investorů. Je dobré si naplánovat všechny kroky, které vám umožní dosáhnout úspěchu. Zjistěte si, kolik vás bude provoz obchodu stát a vytvořte si marketingovou strategii. Měli byste vzít v úvahu následující faktory:
  • Výrobní náklady, ať už produkty vyrábíte sami, nebo si je necháváte vyrábět jinou společností
  • Náklady na odesílání produktů
  • Daně
  • Výplaty zaměstnanců
  • Poplatky za webové domény a internetové služby
 5. 5
  Zaregistrujte si svoji společnost. Budete potřebovat živnostenské oprávnění a budete muset vyplnit všechny požadované dokumenty.
  Reklama



Část 2
Část 2 ze 4:

Vytvořte si internetový obchod

 1. 1
  Zaregistrujte si doménové jméno. Vyberte si krátkou, chytlavou a snadno zapamatovatelnou doménu. Měli byste si také vybrat originální doménové jméno. Najděte si společnost, která nabízí domény a zaregistrujte se.
  • Pokud je vaše vybraná doména již zabraná, buďte kreativní. Použijte číslice, přidejte nějaké slovo, nebo do názvu zahrňte pomlčku.
  • Společnost, u které se budete registrovat, vám v případě zabrané domény nabídne alternativy.
 2. 2
  Je dobré si najít kvalitní službu pro své webové stránky, protože vaše webové stránky budou základem vašeho obchodování. Když stránky nebudou fungovat, přijdete o peníze. Webové stránky, které jsou zdarma, jsou sice příjemné a jednoduché, ale protože budete chtít přes internet prodávat produkty, budete si muset najít placené služby, které vám poskytnou všechny funkce, které budete potřebovat. [1]
  • Budete potřebovat spoustu webového prostoru.
  • Pokud si chcete stránku naprogramovat sami, vyberte si službu, která vám to umožní.
 3. 3
  Navrhněte si svoji webovou stránku. Můžete si stránku vytvořit sami, nebo si můžete najmout webového designéra. Měli byste dát důraz na svůj produkt a udělat stránku tak, aby se snadno ovládala a aby zákazníci při nakupování neměli žádné problémy. Nedělejte stránku příliš barevnou a zářivou. Čím jednodušší stránka bude, tím snáze se na ní lidem bude nakupovat.
  • Najděte si také způsob, jak budete shromažďovat emailové adresy klientů, abyste jim mohli zasílat reklamy a speciální nabídky. [2]
  • Zákazník by při nákupu produktu neměl kliknout více než dvakrát.
  • Používejte omezený počet barev a fontů.
 4. 4
  Vyberte si software, pomocí kterého povedete e-shop.[3] Tento software umožní zákazníkům prohlížet si vaše produkty a bezpečně je nakupovat. Tento software ukládá informace o zákaznících a jejich platební údaje. V některých případech tento software zahrnuje i marketing a odesílá zákazníkům emaily. Najděte si společnost, která vám bude vyhovovat. Tento software bude pro úspěch vašeho obchodu velmi důležitý.
 5. 5
  Založte si účet pro obchodníky. Otevřete si v bance účet, který spojíte se svým obchodním softwarem a na který vám budou chodit platby od zákazníků, kteří budou platit kreditními kartami. Tento účet může být trochu dražší, takže pokud máte menší obchod a neprodáváte spoustu různých produktů, ze začátku by vám měl stačit účet na PayPalu. [4]
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:

Využijte all-inclusive služby pro e-shopy

 1. 1
  Najděte si společnosti, které nabízejí kompletní balíčky služeb pro e-shopy. Pokud si nechcete obchod zakládat od začátku sami, můžete využít nabídek společností, které vám obchod během několika hodin založí. Nebudete se muset učit kódovat ani nebudete muset platit webovému designérovi a budete mít všechny funkce, které budete potřebovat k tomu, abyste mohli ihned začít prodávat své produkty.
  • Tyto společnosti si většinou berou malou provizi z prodejů.
  • Tyto služby mají své výhody, ale mají také nevýhody, protože budete muset operovat pouze v jejich systému. Najděte si spoustu různých společností a pečlivě si vyberte. Pokud nenajdete žádnou, která vám bude vyhovovat, bude lepší si založit celý obchod sami.
 2. 2
  Zkuste využít obecných služeb pro e-shopy. Společnosti jako Flying Car nebo Yahoo! Stores vám umožní si vytvořit profesionální obchody, na kterých budete moci prodávat produkty, které budete sami odesílat. Získáte webový design, bezpečný platební interface, seznamy emailů, statistiky prodejů a zákaznickou podporu. Hodí se to pro lidi, kteří se nechtějí zdržovat s programováním.
 3. 3
  Zkuste přeprodej produktů za provizi. Partnerské programy na stránkách jako je Amazon eStores LLC vám umožní prodávat produkty stránky Buy.com a dalších obchodníků tak, že budete psát recenze a budete se snažit pomoci zákazníkům. Amazon eStores vám umožní rychlé založení obchodu, ale neumožní vám prodávat vlastní produkty.
 4. 4
  Zkuste využít eBay. Pokud na eBay již prodáváte a máte zákazníky, kteří u vás nakupují, můžete si založit vlastní e-shop na eBay a ušetřit peníze za poplatky za prodeje.
  • Pokud jste na eBay ještě neprodávali, pravděpodobně to pro vás nebude nejvhodnější, protože je lepší začít již s určitou základnou zákazníků. Budete muset najít zákazníky, kterým nebude vadit nakupovat na eBay.
  • eBay přitahuje hlavě lidi, kteří hledají levnější nákupy a produkty, které nikde jinde neseženou.
 5. 5
  Pro obecné prodeje zkuste Tips. Tips je online trh, na kterém můžete prodávat produkty a vytvořit si celý katalog zdarma. Můžete nahrávat fotky popisovat své produkty a přidávat k nim ceny. Několik měsíců můžete zdarma nabízet i prodávat všechny své produkty. Když prodáte věc, která stojí $35 nebo méně, budete platit poplatek 5%. Pokud budete prodávat věci, které budou stát více než $35, budete platit poplatek 3%. Můžete také přidávat videa, psát o svých produktech blog a spojit si svůj profil s Twitterem.
 6. 6
  Pokud prodáváte specializované produkty, zkuste Cafepress. Cafepress je služba, která se hodí pro prodávání triček a dalších „jedinečných“ produktů, jako jsou hrnečky, samolepky a tlačítka. Zákazníci si váš produkt prohlédnou, objednají si ho a Cafepress jejich objednávku zpracuje. Můžete začít s obchodem, který je zdarma a když budete chtít více funkcí, budete si je moci pořídit za měsíční poplatek.
 7. 7
  Ručně vyráběné produkty prodávejte na Etsy. Etsy je oblíbeným místem pro lidi, kteří prodávají věci, které vyrábějí. Za každou nabídku budete muset zaplatit 20 centů a za každý prodej si Etsy účtuje 3.5% z prodejní ceny. Dostanete ihned zaplaceno a budete muset produkty sami odeslat. Poplatky za prodeje vám bude Etsy strhávat jednou měsíčně. [5]
 8. 8
  Zkuste prodávat pomocí Instagramu. Instagram je nejrychleji se rozrůstající sociální síť na světě, která se skvěle hodí pro prodej módy, šperků, ručně vyráběných produktů a domácích produktů. Nahrávejte fotky věcí na prodej na Instagram a spojte si svůj profil s inSelly.com, kde si budete moci vytvořit vlastní internetový obchod. Platby budou probíhat přes PayPal a tato služba není nijak zpoplatněna.
  Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:

Přitáhněte zákazníky a udržte si je

 1. 1
  Dělejte svému obchodu reklamu na Facebooku a na Twitteru. Sociální sítě jsou pro internetové obchody velmi důležitými zdroji reklamy. Založte si profily a sdílejte reklamy na své produkty.
  • Pobízejte zákazníky, aby vám dělali na sociálních sítích reklamu. Můžete jim za to nabízet slevy, nebo produkty zdarma.
  • Na sociálních sítích stále sdílejte novinky a aktuální informace.
 2. 2
  Založte si blog. Když ke svému produktu nabídnete také odborné znalosti, získáte více zákazníků. Pokud prodáváte módu, založte si blog o stylu, na kterém budete sdílet své produkty. Komunikujte se svými zákazníky přes internet.
  • Některé společnosti nabízejí blogy jako součást balíčku s internetovým obchodem.
  • Sdílejte produkty ostatních společností a požádejte je, aby na oplátku sdílely vaše produkty. Mezi malými společnostmi je to běžné.
  • Posílejte vzorky svých produktů bloggerům a webovým stránkám na recenze.
 3. 3
  Posílejte zákazníkům emaily se speciálními nabídkami. Používejte emailový program jako například MailChimp a shromažďuje si emaily zákazníků. Posílejte jim novinky, speciální nabídky a slevy. Nezneužívejte toho – když budete posílat emaily příliš často, zákazníci si budou odhlašovat jejich odběr.
  Reklama

Tipy

 • Dávejte si pozor na služby, které zahrnují prodej produktů, které nemáte. Některé z nich mohou být podvodné. I ty, které podvodné nejsou, nemají moc šancí na úspěch, protože s nimi budete prodávat věci, které již prodávají jiní lidé. Pokud máte kvalitní marketingové schopnosti, využijte je u svých vlastních produktů.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 63 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 5 984 krát
Kategorie: Obchod
Stránka byla zobrazena 5 984 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama