Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Baví vás, když vám někdo upravuje vlasy, nebo se rádi díváte na ostatní lidi, jak se zkrášlují? Nebo vás baví upravovat své kamarádky na večírky a jiné zvláštní příležitosti? Nejdůležitější ovšem je, zda sníte o tom, že si někdy otevřete vlastní salon krásy. Pokud jste odhodlaní a máte dostatek vášně, můžete se brzy vydat na cestu ke splnění svého snu.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Otevřete si salon

 1. 1
  Zjistěte, kolik peněz budete potřebovat. Založit si společnost stojí spoustu peněz a většina podnikatelů první rok nebo dva nevydělává téměř nic. Musíte se zamyslet nad následujícími věcmi:
  • Budete mít z čeho žít, než se vám podnik rozjede? Spočítejte si, kolik peněz budete potřebovat na měsíční výdaje, kolik peněz budete potřebovat uložit pro neočekávané příležitosti a kolik peněz budete potřebovat každý měsíc, abyste přežili.
  • Vymyslete si provozní rozpočet. Spočítejte si, kolik peněz budete potřebovat každý měsíc pouze na provozní náklady. Započítejte nájemné, licence, školení, platy zaměstnanců, vybavení a zásoby a také krizový fond.
  • Určete si, kolik si budete účtovat za své služby. Až budete mít provozní rozpočet připravený, budete vědět, kolik peněz budete muset každý měsíc vydělat. Pokud chcete mít nějaké výnosy, budete muset získat ještě více. Odhadněte si, kolik klientů pravděpodobně obsloužíte každý týden (například na stříhání vlasů, na barvení, na manikúru atd.) a podle toho zkuste spočítat, kolik peněz si za tyto služby budete muset účtovat, aby váš salon vydělával.
   • Uvědomte si, že si musíte účtovat tolik peněz, abyste si vydělali, ale zároveň vaše služby nesmějí být předražené, jinak nebudete mít žádné klienty. Měli byste si stanovit ceny, které pro vás budou výhodné a zároveň budou férové pro vaše klienty.
   • Zjistěte si, jaké ceny mají konkurenční salony. Projděte si podobné salony ve vašem městě a zjistěte, jaké ceny mají. Měli byste své ceny stanovit podobně vysoko.
  • Budete si muset vzít půjčku? Dohodněte si schůzku si bankéřem a požádejte ho, aby vám pomohl projít procesem získání půjčky pro malé podnikatele. Než se do toho pustíte, napište si shrnutí výnosů, které od svého salonu očekáváte – ať už to bude proto, že budete nabízet jedinečné služby, nebo proto, že ve vašem městě není dostatek salonů krásy.
  • Zjistěte si, jak budete platit daně. Placení daní je u malých společností jiné, než u živnostníků, takže si zjistěte, jak to u vás bude probíhat. Pokud si chcete ušetřit čas a peníze, měli byste si najít dobrého daňového poradce.
 2. 2
  Získejte všechny potřebné licence. Vedení společnosti vyžaduje spoustu byrokracie a papírování. Budete muset získat následující oprávnění:
  • Licence na provozování společnosti. Všechny společnosti v České republice musejí mít oprávnění. Více informací najdete na webu.
  • Všichni vaši zaměstnanci, kteří se zabývají prací v oblasti péče o vzhled, musejí mít příslušné kvalifikace. Zjistěte si, jaká pravidla musíte dodržet a co vše musejí vaši zaměstnanci mít.
  • Musíte projít kontrolou hygienického úřadu. Pokud se chcete vyhnout pokutám (nebo dokonce uzavření vašeho salonu), musíte mít jistotu, že dodržujete všechny hygienické předpisy a pravidla. Na webových stránkách hygienických stanic najdete všechny potřebné informace.
 3. 3
  Vyberte si vhodné místo pro svůj salon. Lokalita je velmi důležitá pro úspěch vašeho podnikání. Zaměřte se na následující faktory:
  • Najděte si vysoce frekventované místo. Rušné ulice, obchodní domy, nebo prostory v těsné blízkosti rušných lokalit jsou nejlepší.
  • Měli byste mít snadný přístup. Pokud nebude možné u vašeho salonu zaparkovat, nebo se k němu bez problémů dostat, lidé k vám nebudou chtít chodit.
  • Neměli byste být příliš blízko konkurence. Nezařizujte si salon v těsné blízkosti jiného salonu krásy – mohli byste si navzájem krást klienty. Snažte se najít si místo, na kterém budete jediným salonem krásy v okruhu několika bloků.
 4. 4
  Najměte si kvalifikované a zkušené zaměstnance. Kosmetické procedury, které provádějí nezkušení zaměstnanci, mohou klientům způsobit zdravotní problémy. Je tedy důležité zaměstnávat pouze kvalifikované a zkušené kosmetičky, kadeřníky a další zaměstnance.
  • Uvědomte si, že je vaší zodpovědností jako majitele salonu zajistit, že jsou všichni vaši zaměstnanci dobře vyškolení a mají zkušenosti se svojí prací.
  • Zkušenosti mohou kosmetičce nebo kadeřnici dodat potřebnou kvalifikaci, ale bez kvalitního vyškolení nebude znát všechny aspekty a parametry daných procedur.
  • Připravte si krátký, ale jasný manuál pro všechny procedury, které budete provádět a dejte ho všem novým zaměstnancům. Tyto dokumenty většinou snadno najdete na internetu a můžete si je upravit podle potřeb svého salonu. Ušetříte si tím spoustu problémů a hned ze začátku vykročíte správnou nohou.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Přivítejte klienty

 1. 1
  Vytvořte si v salonu čistou a příjemnou atmosféru. Salony krásy musejí mít čisté, bezpečné a uvolňující prostředí, kde o klienty bude rychle a profesionálně postaráno.
  • Čistota je velmi důležitým prvkem, který zajistí, že s k vám klienti budou vracet. Musíte mít stále čisté ručníky, lavory na nohy a další vybavení a nic ve vašem salonu nesmí zapáchat.
  • Všechny nástroje musejí být čisté a moderní. Klienti by měli mít jistotu, že používáte ty nejlepší a nejmodernější nástroje a produkty. Nemůžete si dovolit vystavovat své klienty riziku infekcí, protože by to mohlo poškodit vaši pověst.
  • Zajistěte, aby ve vašem salonu panovala příjemná atmosféra. Pouštějte klidnou hudbu, používejte jemné osvětlení a požádejte své zaměstnance, aby si spolu při práci nepovídali.
 2. 2
  Nabídněte svým klientům širokou škálu služeb (volitelné). Můžete díky tomu získat velkou výhodu oproti ostatním salonům, které nabízejí například jen jeden nebo dva druhy služeb. Mnoho klientů chce, aby si mohli zajít ke kadeřníkovi, na manikúru a na kosmetiku na jednom místě, místo aby museli jezdit do tří různých salonů.
  • Můžete se specializovat na jednu oblast (například vlasy), ale když svým klientům dopřejete pohodlí a nabídnete jim i ostatní služby, odlišíte se tím od konkurenčních salonů.
 3. 3
  Zajistěte, aby vaši klienti byli stále spokojení. Je důležité dosáhnout dobré pověsti a udržovat si ji, aby se vaši klienti do salonu rádi vraceli a aby ho doporučovali i svým přátelům a známým. Snažte se poskytovat svým klientům nejlepší možné služby a vždy udělejte vše pro to, aby se u vás cítili dobře.
  • Nejlepším marketingovým nástrojem salonů krásy je doporučení. Když budou klienti s vašimi službami spokojení, budou se k vám vracet – koneckonců jde zejména o důvěru. Spokojení klienti vám potom sami pomohou tím, že vaše služby budou doporučovat své rodině, přátelům a známým. Brzy se roznese, že nabízíte skvělé služby a vaše klientská základna poroste.
  • Získávejte od svých klientů kontaktní informace, například emailové adresy a telefonní čísla a pokud máte počítačový kontaktní systém, můžete jim emailem zasílat informace o nových službách a produktech a o speciálních nabídkách.
  Reklama

Tipy

 • Podnikáte v oboru krásy, takže byste měli vypadat co nejlépe. V manuálu pro své zaměstnance byste měli mít informace o tom, co očekáváte od jejich vzhledu a sami byste jim měli jít příkladem.
 • Můžete uspořádat nějakou speciální akci na otevření svého salonu.
 • Měli byste své zaměstnance pravidelně posílat na školení, aby zdokonalovali své schopnosti a znalosti o nových produktech a udrželi krok s trendy.
 • Ze začátku svým zaměstnancům pravděpodobně nebudete moci dávat vysoké platy, ale existuje spousta jiných věcí, kterými jim můžete práci zpříjemnit. Dávejte jim dostatek dovolené a vytvořte pro ně zajímavý bonusový systém – například jim dopřejte volno, kdy budou sami chtít s tím, že si to odpracují v době, kdy budete mít nejvíce rušno. Jednou za dva nebo tři měsíce uspořádejte pro své zaměstnance večeři a zábavný večer – pizza a víno vás nebudou stát příliš mnoho peněz, ale vaši zaměstnanci to jistě ocení. Měli byste také zavést bonusový systém, aby vaši zaměstnanci měli motivaci shánět si vlastní klienty. Nastavte si platební systém a systém dovolených tak, aby vaši zaměstnanci dostali to, co si zaslouží. Tyto maličkosti vám pomohou dosáhnout toho, že vaši zaměstnanci budou chodit do práce rádi.
 • Každý měsíc zvolte zaměstnance měsíce a nabízejte jim různé ceny od produktů zdarma až po placenou dovolenou. Výherce za celý rok může dostat například týden placené dovolené.
 • Nakupte kvalitní vybavení a najměte si schopné a zkušené zaměstnance.


Reklama

Varování

 • Musíte si být vědomi všech důsledků, kterým byste mohli čelit v případě, že některý z vašich zaměstnanců nebude provádět svoji práci dobře (od vyrážek z kosmetických procedur až po poškozené vlasy při barvení). Zajistěte si pojištění, které vás ochrání před právními problémy v případě stížností klientů.
 • Připravte si manuál pro své zaměstnance, dobrý platební systém, všechny zaměstnance najměte na smlouvu a ujistěte se, že dodržujete všechny platné právní předpisy. Když budete mít všechny papíry v pořádku, bude pro vás mnohem jednodušší vyrovnat se s případnými právními problémy.
Reklama

O tomto wikiHow

Shun Pittman
Spoluautorem článku je :
Hlavní kosmetička, pedagožka a autorka
Tento článek spoluautorem článku je Shun Pittman. Shun Pittman je hlavní kosmetička, autorka, majitelka a zakladatelka Corps d’Elite Salon a Corps d’Elite Beauty. S více než 25 lety mezinárodních zkušeností se věnuje a specializuje na poskytování luxusních salonních služeb všem typům a texturám vlasů a každému tónu a odstínu pleti. Mezi její služby patří úpravy vlasů, stříhání, barvení, styling, prodlužování a aplikace make -upu. Shun má zkušenosti s prací, koučováním, školením a mentorováním kosmetických profesionálů z několika společností, včetně L'Oréal, Wella, Matrix, Paul Mitchell, Redken, Big Sexy Hair a Toni & Guy. Je také hostitelkou národních a místních médií a její práce byla uvedena v segmentech The Washingtonian, The Cheddar Network a WJLA Good Morning Washington's Beauty and Fashion Police. Shun je autorem knihy „50 Things Your Hairdresser Wants YOU to Know“. Tento článek byl zobrazen 5 783 krát
Kategorie: Svět práce
Stránka byla zobrazena 5 783 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama