Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Kousání nehtů je zlozvyk, kvůli kterému vaše nejen vaše ruce vypadají špatně, ale také si můžete poničit nehty napořád, stejně tak jako zuby a dokonce i dásně. Pokud už vás nebaví vaše kousání nehtů a krvácení, zkuste tyto jednoduché metody, jak se zbavit tohoto zlozvyku a vypěstovat si krásné a zdravé nehty.

Metoda 1
Metoda 1 ze 6:

Připravte se na změnu

 1. 1
  Postavte se svému problému. Je čas přiznat si, že nad svým kousáním nehtů nemáte kontrolu a nedokážete s tím přestat, kdykoli budete chtít. Než si ale přestanete kousat nehty, musíte si uvědomit, že to děláte ve škole, v práci a na jiných veřejných místech, kde je to velmi nevhodné. Řekněte si, že chcete mít zdravé a krásné nehty a zbavte se tohoto zlozvyku navždy.
  • Vyfotografujte si své ruce a prohlédněte si je. Skutečně chcete, aby takto vaše nehty vypadaly napořád?
  • Abyste se lépe motivovali, prohlížejte si také ruce jiných lidí, kteří si nehty nekoušou.
  • Pamatujte, že kousání nehtů vám může způsobit zdravotní potíže. Když si koušete nehty, přenášíte bakterie ze svých rukou do úst.
  • Promluvte si o svém problému s nějakým kamarádem. Nemusíte se s tím potýkat sami.
 2. 2
  Představte si sami sebe s krásnými a silnými nehty. Vyfoťte si nějaké hezké nehty a noste si tento obrázek s sebou.
  • Každý den před spaním si představujte, jak máte krásné a silné nehty.
  • Kdykoli budete mít chuť si kousat nehty, představte si, jaké to bude, až je budete mít krásné a zdravé.
 3. 3
  Sestavte si plán. Naplánujte si den, kdy se rozhodnete přestat si kousat nehty. Neznamená to, že musíte okamžitě přestat v ten samý den, ale od toho dne musíte být odhodlaní začít s tímto zlozvykem bojovat.
  • Zapište si tento den do kalendáře.
  • Pokud se cítíte skutečně motivovaní, napište si také den, kdy chcete končit s kousáním nehtů jednou provždy.
 4. 4
  Měli byste vědět, kdy vyhledat pomoc. Pokud je vaše kousání nehtů problém, koušete si je pořád a často vám krvácí kůžičky, nebo dokonce o nehty přicházíte, možná se tohoto zlozvyku nedokážete zbavit sami. Pokud je to váš případ, navštivte lékaře jakmile si uvědomíte svůj problém. Mohl by výt příznakem něčeho vážnějšího, například obsesivně-kompulzivní poruchy (OCD). [1]
  • Pokud jste již zkusili všechno a nic nezabralo, je na čase navštívit lékaře.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 6:

Metoda 1: Zalepte si nehty náplastmi

 1. 1
  Zalepte si své nehty náplastmi. Pokryjte celou plochu nehtu.
 2. 2
  Noste tyto náplasti každý den. Když se vysprchujete, můžete je nahradit čistými.
  • Při speciálních příležitostech si je můžete sundat, nebo se naopak rozhodnout, že si je necháte na sobě a získáte tak ještě větší motivaci s kousáním nehtů přestat.
  • Pokud vás nehty kvůli náplastem bolí, můžete si je na noc sundávat.
 3. 3
  Po několika týdnech si náplasti sundejte.
 4. 4
  Všimněte si, jak vaše nehty vypadají zdravě. Pokud si opět začnete kousat nehty, znovu si je zalepte.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 6:

Metoda 2: Jeden nehet po druhém

 1. 1
  Vyberte si alespoň jeden nehet, který si budete „chránit“.
 2. 2
  Snažte se několik dnů si tento nehet nekousat.
 3. 3
  Všímejte si toho, jak zdravě tento nehet působí. Po několika dnech nekousání bude zářit zdravím a krásou.
  • Nekousejte si ho. Pokud musíte, kousejte si jeden z těch ostatních nehtů. Někdy pomáhá vědět, že máte jiný nehet, který si můžete kousat, i když nesmíte kousat zrovna ten vybraný.
 4. 4
  Vyberte si další nehet, který si přestanete kousat. Jakmile vás první neokousaný nehet trochu vyroste, vyberte si další. A potom další.
 5. 5
  Pokračujte s tímto postupem, dokud si nepřestanete kousat všechny své nehty. Pokud máte někdy stále nutkání si je kousat, zaměřte se pouze na jeden nehet.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 6:

Metoda 2: Mějte ruce a pusu zaneprázdněné

 1. 1
  Najděte si nějaký jiný zvyk, kterým můžete kousání nehtů nahradit. Kdykoli budete mít nutkání si nehty kousat, věnujte se tomuto koníčku. Někteří lidé si hrají s prsty, tleskají rukama, dávají si ruce do kapes, nebo na ně dlouze zírají. Najděte si hlavně něco, co není dalším zlozvykem, nejlépe něco, co vám může pomoci, nebo něco, u čeho nezáleží na tom, co to je. [2]
  • Noste si s sebou gumičku, minci nebo něco jiného, co můžete držet v ruce. Místo kousání nehtů si s tím hrajte.
  • Zaměstnejte své ruce ve chvílích, kdy si běžně koušete nehty, například při cestě autem, nebo když sedíte ve třídě. Najděte nový zvyk, kterým nahradíte kousání nehtů. Pokud jste ve třídě, soustřeďte se na dělání poznámek. Pokud jste pasažér v autě, hrajte si se svými klíči.
  • Mějte v kapse nějakou minci a hrajte si s ní, kdykoli budete mít nutkání kousat si nehty.
  • Navíc toto nezahrnuje kousání ani žvýkání, takže se tím zbavíte i zlozvyku orální fixace.
 2. 2
  Zaměstnejte své ruce nějakým koníčkem. Nejen vám to zabrání v kousání nehtů, ale také máte šanci objevit nějakou novou vášeň.
  • Ruce zaměstnáte například stavbou modelů nebo úklidem v domě, pletením, běháním a dalšími venkovními aktivitami a dokonce i lakováním nehtů.
  • Pokud máte umělecké vlohy, snažte se pracovat s jílem nebo plastelínou. Dostane se vám všude na ruce a zůstane vám i za nehty. Nechutná to vůbec dobře (jíl má slanou chuť a plastelína chutná jako křída) a navíc se můžete dobře pobavit.
 3. 3
  Zaměstnejte svá ústa. Neměli byste si zvyknout na žádnou orální fixaci, ale tyto malé triky pomohou vašim ústům zaměstnat se a vy si tak nebudete moct kousat nehty. Zde jsou tipy:
  • Žvýkejte žvýkačku nebo větrové bonbony. Kousání nehtů pro vás bude problém, když žvýkáte příjemně chutnající žvýkačku. Také chuť okousaných nehtů spojená s ovocnou žvýkačkou je velmi nepříjemná.
  • Během dne svačte. Měli byste se vyhnout přílišnému jezení, abyste nepřibrali, ale noste si s sebou malé svačinky jako například mrkve nebo ovoce, které můžete přes den jíst.
  • Noste si s sebou lahev vody. Noste si vodu kamkoli jdete a kdykoli budete mít slabší chvilku, napijte se.
  Reklama
Metoda 5
Metoda 5 ze 6:

Metoda 4: Použijte prostředek proti kousání nehtů

 1. 1
  Natřete své nehty prostředkem proti kousání nehtů, zbavíte se svého zlozvyku. Existují chemikálie, které se přidávají do výrobků, aby chutnaly špatně.
 2. 2
  Několikrát denně si natírejte nehty roztokem proti jejich kousání.
 3. 3
  Vždy si tento roztok noste s sebou.
 4. 4
  Pokud si na jeho chuť zvyknete, zkuste změnit značku.
 5. 5
  Stále používejte tento roztok, i když si již přestanete kousat nehty. I potom si ho doma nechejte, aby vám připomínal váš úspěch.
  • Až budete mít někdy znovu nutkání si kousat nehty, můžete si k tomuto roztoku přivonět a připomenout si, jak hrozně chutnal.
  Reklama
Metoda 6
Metoda 6 ze 6:

Metoda 5: Zakryjte své nehty

 1. 1
  Naneste si na nehty lak. Pokud jste žena, můžete si nalakovat nehty sytě červenou barvou, nebo jinou zářivou, jako je například černá. Potom bude dobře vidět, když si budete nehty okusovat. Muži mohou zkusit roztok pro zrychlení růstu nebo vazelínu. Je těžké si kousat nehty, které vypadají skvěle!
  • Pokud jste muž, chodíte na manikúru a lidé se vám smějí, že nejste dostatečně „mužný“, prostě odpovězte, že se chcete zbavit kousání nehtů, ať to stojí co to stojí. Takový důvod by měl stačit každému.
 2. 2
  Noste umělé nehty. Toto je další skvělý způsob, jak si zamezit přístup k nehtům. Nechejte si nehty dělat profesionálně, manikérka vám na vaše vlastní vytvoří akrylové nehty. Vydrží věky a když si je sundáte, budete pod nimi mít své skutečné zdravé nehty.
  • Pokud si jste skutečně jistí, můžete si pořídit drahou manikúru s umělými nehty. Budete se pak cítit ještě hůř kvůli svému kousání nehtů a tomu, že si kazíte drahou úpravu.
 3. 3
  Noste rukavice. Mějte je v kabelce nebo v autě a kdykoli si budete chtít kousat nehty, vezměte si je. Získáte tím motivaci a pokud je zrovna parné léto, budete se stydět za to, že v rukavicích vypadáte divně.
  • Pokud píšete, nebo děláte něco jiného, co s rukavicemi nelze dělat, budete cítit ještě silnější motivaci, abyste s tím přestali. Pamatujte, že kdybyste s kousáním nehtů neměli problém, nemuseli byste nosit rukavice.
  Reklama

=Udržujte si zdravé nehty

 1. Choďte na manikúru tak často, jak si to můžete dovolit. Když si přestanete kousat nehty, zasloužíte si takovou péči. Jakmile je budete mít v dobrém stavu, zaměřte se na to, aby tak také vydržely. Nejlépe toho dosáhnete pomocí manikúry.

  • Povídejte si s manikérkou o tom, jaké máte krásné nehty. Vychloubání dovoleno!
 2. Mějte nehty relativně krátké. Jednoduchá manikúra vám pomůže udržet nehty zdravé a když je budete mít krátké, nebudete si je tolik kousat.

  • Pokud vám nehty rostou, stříhejte si je. Noste si s sebou vždy kleštičky. Když tam ten nehet nebude, nebudete si ho moct kousat.
 3. Čas od času se věnujte i svým kůžičkám. Mnoho lidí, kteří si koušou nehty nemá „měsíčky“ na spodní straně nehtů, protože si nezatlačují své kůžičky. Pomalu a jemně zatlačujte kůžičku směrem k nehtu. Jednodušší je to po sprše s mokrými nehty.

  • Díky tomu se bude zdát, že jsou vaše nehty delší, budou mít hezčí tvar a to vás také může přimět k tomu, přestat si je kousat.
 4. Zdravě se stravujte. Zdravá strava vám pomůže cítit se celkově lépe a také pomůže vašim nehtům zdravě růst. Jezte vápník a hořčík, aby vaše nehty rostly zdravě a rychle. Lidé si nehty koušou hlavně proto, že jejich tělo neobsahuje dostatek vápníku a hořčíku. Tělo tento materiál potřebuje zpět.

  • Vejce, sója, celozrnné výrobky a játra jsou pro nehty vhodnými potravinami. Siřičitanové minerály z jablek, okurek, hroznů, česneku, chřestu a cibule také napomáhají růstu nehtů.
  • Esenciální mastné kyseliny najdete v lososovi, ořechách, semenech a tuňákovi. Pomáhají nehtům zářit a vyhlazují je.
 5. Oslavte svůj úspěch! Nebojte se ukázat své nové nehty přátelům nebo dokonce i lidem, které tolik neznáte. Ukažte jim své ruce a řeknete: „Věřil bys tomu, že jsem si dříve kousal nehty?“

  • Vyfoťte si své ruce a mějte radost z toho, jak dobře vypadají. Můžete si tyto fotky také někam pověsit, nebo si udělat galerii fotek „před“ a „po“, abyste si dokázali, že jste schopni dělat velké změny.
 6. Udržujte si nehty zdravé. Pravidelně si myjte ruce, používejte olej na kůžičky a natírejte je přípravkem pro lesk a podporu růstu. [3]

Tipy

 • Zamyslete se nad tím, jak působíte na ostatní. Lidem připadají extrémně krátké a do krve okousané nehty nechutné. Často to znamená, že o sebe člověk nepečuje.
 • Nemyslete si, že najdete nějaké rychlé řešení. Přestat s kousáním nehtů vyžaduje trpělivost a odhodlání.
 • Pokud vás jednoduchá motivace nedonutí přestat si kousat nehty, nebo si je stále koušete, ale chcete přestat, nastavte si na telefonu upomínky s tím, že si nemáte kousat nehty.
 • Čistěte si nehty. Koušete si je z části proto, že jsou špinavé. Umývejte si je tedy a dobře je čistěte kartáčkem. Budete si jich potom více vážit.
 • Pokud vás čeká nějaká speciální příležitost jako například večírek, zkuste tuto akci využít jako motivaci k tomu, abyste si přestali kousat nehty.
 • Všimněte si, kdy a jak si začínáte kousat nehty. Možná trpíte nějakým stresem, nervozitou nebo nudou. Vypořádejte se s těmito skrytými problémy a kromě jiného si také přestanete kousat nehty.
 • Čisté a zdravé nehty vylepší také vaše sebevědomí.
 • Zkuste si na nehty dávat šťávu z citronu nebo limetky, aby vám nechutnaly.
 • Když vám nehty začnou znovu růst, budou se vám zdát nafouklé a budou svědit. Je to v pořádku, tento pocit zase brzy zmizí.
 • Nemyslete si, že najdete nějaké rychlé řešení. Přestat s kousáním nehtů vyžaduje trpělivost a odhodlání.
Reklama

Varování

 • Nebuďte hloupí a nenahrazujte tento zlozvyk jiným zlozvykem. Kousání nehtů je sice nepříjemné, ale existují i mnohem horší věci.
 • Kousání nehtů způsobuje infekce.
 • Silné čisticí prostředky a přípravky mohou narušit nehty, stejně jako sluneční svit, špatná strava nebo přílišné používání zpevňovačů na nehty. Vyhněte se zpevňovačům s formaldehydem, které nehty vysušují.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

Metoda s náplastí

 • Náplast

Zaměstnané ruce

 • Gumička
 • Žvýkačka
 • Bonbony

Metoda s přípravkem

 • Přípravek proti kousání nehtů

Zakrytí nehtů

 • Lak na nehty nebo umělé nehty

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 117 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 34 392 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 34 392 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama