Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Čaj z kombuchy je sladký nápoj, vzniklý fermentací. Samotná kombucha má kyselou, octovou chuť, která se sladké chuti čaje ani trochu nepodobá. Síla chuti čaje záleží na tom, kolik použijete čajových sáčků na množství vody. Kombucha je k sehnání ve většině prodejen se zdravou výživou a v některých orientálních obchodech s potravinami. S tímto návodem se naučíte, jak si čaj z kombuchy vyrobit sami doma.

Přísady

  • Mateřská houba kombucha (jde vlastně o symbiotickou kulturu bakterií a kvasinek). „Houbu“ si můžete opatřit různými způsoby, k mání je i na internetu. Zkuste se poptat po kamarádech a známých, při troše štěstí seženete kousek kombuchy od někoho z přátel. Jakmile si mateřskou houbu opaříte, už nikdy nebudete muset shánět novou, pokud se o ni budete dobře starat.
  • Trocha již připraveného nápoje z kombuchy, nebo vyzrálého octa, pokud nápoj z kombuchy neseženete.
  • Čaj. Je jedno, zda dáte přednost sypanému, nebo čaji v sáčku. Záleží jen na vši chuti, někdy i úplně levné, obyčejné čaje mají lepší aroma, než drahé značky. Čaje s obsahem oleje, jako například bergamotový v Earl Grey, mohou vaši houbu poškodit, také fermentace bude trvat delší dobu. Nejčastěji se používají tyto čaje:
    • Zelený
    • Černý
    • Echinacea
    • Citronový
  • Zdroj cukru. Postačí obyčejný, bílý, rafinovaný cukr, ale můžete použít i hnědý, třtinový. Nebojte se experimentovat i s jinými zdroji, třeba ovocným džusem. Mnoho lidí dává přednost organickým džusům, jako je například Ribena, které dobře chutnají a propůjčí čaji i kombuše hezkou barvu.
Část 1
Část 1 ze 3:

Příprava čaje

  1. 1
    Velmi pečlivě si v teplé vodě umyjte ruce. NEPOUŽÍVEJTE žádné antibakteriální mýdlo, protože by poškodilo kombuchu a zahubilo užitečné bakterie v její kultuře. Místo mýdla použijte raději obyčejný ocet, kterým můžete očistit i všechno, co přijde s kombuchou do styku. Pokud se budete kombuchy přímo dotýkat, doporučuje se také navléknout si rukavice bez příměsi latexu. whvid|Make Kombucha Tea Step 1.360p.mp4|Make Kombucha Tea Step 1-preview.jpg}}
  2. 2
    Naplňte hrnec 3 litry vody a přiveďte k varu.
  3. 3
    Převařte vodu po dobu alespoň 5 minut, aby se dokonale vyčistila.
  4. 4
    Vložte do horké vody pět čajových sáčků. Podle vaší chuti můžete sáčky rychle zase vytáhnout, nebo je v nálevu po dva následující kroky ponechat.
  5. 5
    Vypněte sporák a do nálevu přidejte šálek cukru. Kultura kombuchy se bude cukrem živit a ten se tak stane důležitou složkou fermentačního procesu. Pokud budete vodu dále vařit, cukr začne karamelizovat, proto před jeho přimícháním vypněte hořák.
  6. 6
    Zakryjte hrnec poklicí a nechejte vychladnout na pokojovou teplotu (postačí 24°C). Bude vám možná připadat, že chladnutí trvá dlouho, ale kdybyste živou kombuchu dali do horké vody, zničilo by ji to.
    Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Jak přidat do čaje kulturu kombuchy

  1. 1
    Pod tekoucí horkou vodou vymyjte nádobu, ve které chcete kulturu uchovávat. Nemáte-li dostatek horké vody, kápněte do nádoby dvě kapky jodové tinktury a nádobou důkladně zatřeste, aby se vydezinfikovala. Vypláchněte nádobu, zakryjte ji, a počkejte. Pokud je vyrobena ze skla nebo keramiky, můžete ji také dát vydezinfikovat na 10 minut do trouby, vyhřáté na 140°C.
  2. 2
    Až čaj vychladne, nalijte ho do připravené nádoby a přidejte startovací dávku hotového nápoje z kombuchy, pokud jej máte. To by mělo být asi 10% roztoku. Když použijete ¼ šálku octa na tři litry čaje, dosáhnete také dobrých výsledků. T udrží pH na nízké hodnotě a zabrání růstu nežádoucích plísní nebo kvasinek, než fermentace začne.
    • Abyste si byli jistí, že je roztok dostatečně kyselý, můžete změřit jeho pH (nepovinný krok). Mělo by být nejvýše 4,6. Pokud není, přidávejte ocet nebo kyselinu citronovou (nikoliv vitamin C, ten je příliš slabý), dokud nebude pH mít správnou hodnotu.
  3. 3
    Opatrně vložte mateřskou houbu do roztoku čaje a zakryjte nádobu kusem látky, kterou zajistěte gumičkou.
  4. 4
    Dejte nádobu s kombuchou na nějaké teplé, tmavé místo, kde nebude ničím rušena. Teplota by se měla pokud možno pohybovat v rozmezí 21 - 30ºC a neměla by příliš kolísat. Při nižších teplotách poroste pomaleji, ale velmi nízké teploty, pod 21°C pravděpodobně vyústí v růst jiných, nechtěných plísní a organismů.
  5. 5
    Počkejte asi týden. Až začne čaj být cítit po octu, můžete začít ochutnávat a kontrolovat hladinu pH.
    • Kombucha se může potopit, plavat na hladině, nebo se pohybovat kdekoli mezi tím. Nejlepší je, pokud houba plave na povrchu, protože tak brání kontaminaci plísní Aspergilus.[1]
    • Nejlepší způsob, jak nápoj ochutnat, je vytáhnout vzorek s pomocí brčka. Nepijte přímo brčkem, pokud vám trochu čaje z úst unikne zpět, mohli byste kontaminovat celou nádobu. Nestrkejte do nádoby ani proužek na měření pH. Raději ponořte brčko do čaje, zakryjte jeho konec palcem, brčko vytáhněte a pak z něj nápoj vysajte, nebo jej nakapejte na testovací papírek.
    • Pokud nápoj chutná příliš sladce, kombucha potřebuje trochu víc času, aby spotřebovala víc cukru.
    • Hodnota pH 3 vám napovídá, že fermentační cyklus je u konce a čaj je připraven ke konzumaci. Samozřejmě to není závazná norma a záleží jen na vaší chuti. Pokud je pH příliš vysoké, dopřejte nápoji ještě pár dní na dozrání, nebo jej vyhoďte.
    Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Dokončení

  1. 1
    Mateřskou kulturu, i dceřiné kultury teď opatrně přesuňte čistýma rukama (můžete si obléct rukavice bez příměsi latexu) do vypláchnuté misky. Kolonie spolu mohou být spojené. Nalijte k nim trochu kombuchového nápoje a misku zakryjte, aby se kultury nepoškodily.
  2. 2
    Trychtýřem přelijte většinu hotového čajového nápoje do lahví, ve kterých jej chcete skladovat. Můžete a nemusíte lahve plnit až po víčko. Pokud to neuděláte, bude trvat velmi dlouho, než se nápoj stane perlivým. Také můžete zkusit dolít mezery džusem nebo čerstvým čajem, jen pozor, abyste kombuchový nápoj příliš nenaředili. Nechte si asi 10% fermentovaného nápoje stranou a vraťte ho do nádoby, kde necháváte kombuchu fermentovat. Můžete tak začít celý cyklus od začátku – přilijte čerstvě vylouhovaný čaj, dejte do něj kulturu kombuchy, a tak dále.
    • Každou nově utvořenou vrstvu kultury kombuchy můžete použít k přípravě nové dávky čaje. Někdo doporučuje vždy použít novou vrstvu a starou zahodit. Není nezbytné, dávat do nové várky obě vrstvy kombuchy, jedna bohatě postačí.
    • Každý fermentační cyklus vytvoří novou dceřinou kolonii z původní mateřské. Po první dávce tedy budete mít dvě mateřské kolonie – jednu původní a druhou, která vznikla z dceřiné. Toto rozmnožení proběhne s každým dalším cyklem fermentace.
  3. 3
    Zavíčkujte lahve s hotovým nápojem z kombuchy. Je bezpečnější, zakrýt je jen volně, aby mohl unikat vytvořený vzduch, pokud je zavíčkujete pevně, nápoj bude šumivý. Nechejte je asi 2-5 dní odpočinout v pokojové teplotě.
  4. 4
    Skladujte lahve v lednici. Kombucha nejlépe chutná vychlazená.
    Reklama

Věci, které budete potřebovat

  • Nádoba, ve které proběhne fermentace. Doporučuje se, aby byla vyrobena z odolného skla. Pokud použijete jiné materiály (například kov, keramiku nebo plast), do roztoku se mohou dostat nežádoucí chemikálie, včetně olova. Při fermentaci kombuchy se vytvářejí kyseliny, které mohou s většinou povrchů reagovat. Někteří lidé tvrdí, že se jim nápoj úspěšně daří vyrábět v nádobě z nerezové oceli nebo plastu, ale sklo je vždycky lepší. Dobré startovací množství kombuchy je asi půl litru denně. Většina lidí začíná na 2 dc za den, protože někomu trvá déle, než si jeho zažívací trakt na kombuchu zvykne. Velikost nádoby proto přizpůsobte rychlosti, s jakou budete nápoj konzumovat. Skleněné demižon nebo karafy se širokým hrdlem, které se používají pro domácí výrobu piva nebo vína jsou osvědčenou volbou.
  • Čistá, bavlněná látka bez příměsí (například kus starého, vypraného bavlněného trička). Tím zakryjete fermentační nádobu, aby do ní nemohl proniknout hmyz, obzvláště pak mouchy octomilky. Brání také prachu a jiným cizím látkám, které by mohly kulturu kombuchy kontaminovat, a přitom umožňuje jejím mikroorganismům volně dýchat. Látka musí být o něco větší, než e průměr hrdla fermentační nádoby.
  • Gumička nebo pružná šňůrka. Tou látku dobře utěsníte okolo hrdla fermentační nádoby.
  • Obyčejný nebo jablečný ocet na umytí rukou a desinfekci nádoby.
  • Velký hrnec pro uvaření vody na oslzený čaj. Tady můžete použít nejlépe hrnec z nerezu. Musí být dostatečně velký, aby se do něj vešlo tolik čaje, jako do fermentační nádoby.
  • Skleněné lahve s uzavíratelnými víčky na hotový kombuchový nápoj. Budete potřebovat dostatek lahví, ve kterých uskladníte hotový fermentovaný nápoj. Jejich velikost záleží jen na vás a na tom, kolik a jak často plánujete nápoje pít.
  • Trychtýř. Na přelévání hotového kombuchového nápoje do lahví.
  • Proužky na testování pH
  • Brčko nebo pipeta (na pomoc při ochutnávání a testování pH)

Tipy

  • Někteří lidé dávají přednost metodě neustálého louhování, která spočívá v tom, že si z fermentační nádoby odlijete přesně tolik čaje, kolik chcete vypít a jeho množství nahradíte opět oslazeným čajem o pokojové teplotě. Má to výhodu v tom, že si nemusíte dělat starosti s přeléváním do lahví a načasováním, nicméně proces fermentace tak bude těžko kontrolovatelný, takže nápoj bude obsahovat jak vysoce fermentovaný čaj, tak ten nevyzrálý, oslazený. Nádobu budete také muset přesto pravidelně čistit a vymývat, aby se předešlo kontaminaci nežádoucími látkami.
  • Mějte na paměti, že kombuchové houby se vyskytují v různých barvách a tvarech, mohou být například i fialové.
  • Pokud chcete proces urychlit, tady je tip na rychlé ochlazení: Připravte váš čaj pouze z jednoho litru horké vody, ovšem se stejným množstvím čajových sáčků a cukru. Pak jej nařeďte destilovanou vodou (ne vodou z kohoutku) do požadované hustoty. Můžete směs rovnou přelít do nádoby přidat kombuchu, zakrýt a nechat fermentovat.
  • Dávejte pozor, některé přírodní produkty s antibakteriálními účinky, jako je třeba med, sice kombuchu nezabijí, ale drasticky prodlouží dobu fermentace nápoje.
Reklama

Varování

  • Než začnete, důkladně si umyjte ruce a vyčistěte místo, kde budete pracovat. Udržujte všechny nástroje a pomůcky sterilní a čisté. Pokud dojde ke kontaminaci kombuchy v době, kdy je ještě mladá, může se stát, že vypěstujete něco, co byste rozhodně nechtěli. Většinou to sice jen zničí připravovaný nápoj, nicméně může to být i nebezpečné.
  • Pozor na používání nádob z plastu, kovu, keramiky nebo některého barevného skla. Pokud se v nich pokusíte připravit nápoj z kombuchy, mohou uvolnit (a s největší pravděpodobností také volní) toxické látky, jako je například olovo. Vyberte si nádobu se silnými stěnami a dnem, vyrobenou z obyčejného bílého skla.
  • neutahujte pevně víčka na lahvích s hotovým nápojem, i když se zdá proces fermentace dokončen. Pokud je chcete nechat projít anaerobní fází, dejte na ně víčko volně, aby mohl oxid uhličitý nahradit kyslík.
Reklama

Reference

  1. http://www.organic-kombucha.com/kombucha_mold_photos.html
  2. Anahata Balance - Source. Images and content used with permission.
  3. Organic-kombucha.com - Source. Images and content used with permission.

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 49 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 5 309 krát
Kategorie: Jídlo | Recepty
Stránka byla zobrazena 5 309 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama