Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud máte za úkol připravit si projev a pronést ho před lidmi, pravděpodobně je to pro vás stresující, zejména pokud jste to nikdy nedělali. Nemějte strach – díky tomuto článku budete za chvíli profesionálním řečníkem!

Metoda 1
Metoda 1 ze 5:

Naplánujte si projev

 1. 1
  Určete si téma projevu. Vyberte si konkrétní téma – nesnažte se pokrýt více témat najednou.
 2. 2
  Zjistěte, ke komu budete mluvit. Budete pronášet projev pro děti, nebo pro dospělé? Budete mluvit k lidem, kteří o vašem tématu nic nevědí, nebo k odborníkům? Když budete myslet na své publikum, budete schopni tomu přizpůsobit celý projev.
 3. 3
  Zamyslete se nad svými motivy. Dobrý projev naplňuje nějaké potřeby svého publika. Chcete publikum rozesmát? Snažíte se vybudovat jim lepší morálku, nebo se jim snažíte předat nějaké jednoduché sdělení, abyste mohli ovlivnit jejich chování? Odpovězte si na tyto otázky a zjistíte, jaký tón při psaní projevu zvolit.
 4. 4
  Zamyslete se nad prostředím. Budete mluvit k malé skupině lidí, nebo k velkému publiku? Pokud pronášíte projev před několika málo lidmi, můžete psát méně formálně, ale pokud budete mluvit k velkému publiku, měli byste se snažit psát formálněji.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 5:

Napište si projev

 1. 1
  Napište si jednoduché jednovětné tvrzení, kterým shrnete své téma. Snažte se napsat něco, čím si okamžitě získáte pozornost svého publika.
  • Začněte nějakou anekdotou, nebo citátem. Někdy je dobré využít slova někoho jiného. Nezapomeňte ovšem vždy uvést zdroj svých citací.
  • Dávejte si pozor na vtipy na začátku projevu. Pokud své publikum neznáte dost dobře, je to riskantní. Možná máte pocit, že jste si připravili opravdu vtipný úvod, ale mohlo by se stát, že to vašemu publiku bude připadat trapné, nebo dokonce urážlivé.
 2. 2
  Vyberte si 3-5 podpůrných bodů pro své téma. Ujistěte se, že jsou všechny tyto body stručné a jasné.
  • Můžete začít hledat v tradičních zdrojích, jako jsou encyklopedie, ale až budete projev připravovat, budete si svá fakta muset potvrdit i u důvěryhodnějších zdrojů.
  • Využijte své vlastní zkušenosti. Pokud máte s daným tématem vlastní bohaté zkušenosti, můžete toho využít a zahrnout do projevu nějaké své příhody. Dejte si ovšem pozor na to, aby šlo o krátké anekdoty a ne o dlouhé příběhy, kterými byste publikum nudili.
 3. 3
  Rozhodněte se, zda si projev napíšete celý, nebo zda si ho rozepíšete ve formě osnovy na kartičky.
  • Rozhodněte se podle toho, jak blízké vám dané téma je. Pokud se v něm dobře vyznáte, bude vám stačit osnova na kartičkách.
   • Jednu kartičku použijte pro úvod. Měli byste na ní mít napsané vaše úvodní tvrzení.
   • Jednu nebo dvě další kartičky věnujte každému podpůrnému bodu. Potom si vytvořte jednu kartičku se závěrem, kterým opět připomenete hlavní body svého projevu.
   • Pište si pouze krátké věty, nebo jen fragmenty vět a jednotlivá slova. Tyto fragmenty by měly obsahovat klíčové fráze, které vám připomenou, co přesně chcete říci.
  • Pokud si nejste jistí, nebo se v daném oboru moc dobře nevyznáte, rozepište si projev přesně tak, jak ho budete chtít pronést.
 4. 4
  Rozhodněte se, zda použijte vizuální pomůcky. Můžete si vytvořit prezentaci v PowerPointu, nebo si můžete připravit papírové tabulky a grafy.
  • S vizuálními pomůckami byste to neměli přehánět – měly by vám pouze pomoci zajistit, aby publikum vašemu projevu rozumělo.
  • Ujistěte se, že publikum vaše tabulky a grafy dobře uvidí. Je lepší mít je příliš velké, než příliš malé.
  • Zjistěte si, jaké vybavení budete mít v místnosti, kde budete projev pronášet. Pokud potřebujete internet, nebo projekční plátno, musíte to pořadatelům dát vědět v dostatečném předstihu.
 5. 5
  Pokud budete mluvit o detailním a technickém tématu, připravte si pro posluchače papíry se shrnutím. Můžete jim tak poskytnout všechny informace z vašeho projevu a zároveň jim dát reference na detailnější body, kterými se budou moci zabývat později.
 6. 6
  Napište o sobě krátký biografický odstavec. Pokud vás někdo bude před projevem představovat, jistě mu pomůže, když mu dopředu poskytnete správné informace.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 5:

Natrénujte si projev

 1. 1
  Nastavte si stopky. Měli byste si zjistit, jak dlouhý by váš projev měl být. Pokud se vám nepodaří ho pronést celý během této doby, budete ho muset zkrátit, nebo naopak prodloužit. Nezapomeňte si nechat trochu času také na otázky a odpovědi.
 2. 2
  Natrénujte si svůj projev před zrcadlem, nebo před kamarádem. Natrénujte si i oční kontakt s publikem, abyste se nedívali stále jen do svých poznámek.
 3. 3
  Mluvte pomalu a snažte se dokonale vyslovovat. Dělejte si smysluplné pauzy, abyste dali publiku šanci zpracovat vše, co jim říkáte.
 4. 4
  Dělejte si v projevu značky perem nebo tužkou. Pokud vám některá slova budou znít nepřirozeně, nebo se vám nějaká věta nebude líbit, označte si ji a upravte ji, aby zněla přirozeněji.
 5. 5
  Natočte se na video během pronášení projevu. Potom zanalyzujte svůj vzhled, řeč těla a projev.
  • Dejte si pozor, abyste dělali přirozená gesta a nepohybovali se příliš freneticky. Nedávejte si ruce nehybně k pasu, ani je nemějte stále otočené k publiku.
  • Pokud si projev trénujete před kamarádem, který vám nabídne konstruktivní kritiku, vyslechněte ho a buďte otevření změnám.
 6. 6
  Natrénujte si projev několikrát. Když si projev několikrát vyzkoušíte nanečisto, budete se na pódiu cítit mnohem uvolněněji.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 5:

V den projevu

 1. 1
  Hezky se oblékněte. Pokud potřebujete vypadat autoritativně, vezměte si formální business oblečení. Zvolte barvu, která vám sluší a nepřehánějte to s výraznými doplňky.
 2. 2
  Připravte si všechny materiály, které budete potřebovat. Vezměte si vizuální pomůcky, tablet nebo laptop a kopii svého projevu.
 3. 3
  Požádejte o zvukovou zkoušku. Pokud pronášíte projev v malé místnosti, požádejte někoho, aby se postavil dozadu a zjistil, zda vás uslyší. Ve velkých sálech si vyzkoušejte, zda funguje mikrofon a ujistěte se, že váš hlas všichni uslyší zřetelně.
 4. 4
  Nachystejte si vybavení a ostatní materiály. Ujistěte se, že je počítač, projekční plátno a ukazovátka v pořádku a vše je nastaveno tak, aby publikum dobře vidělo.
 5. 5
  Rozhodněte se, co uděláte s podklady, které jste připravili pro publikum. Buď je položte na stůl, aby si je členové publika rozebrali, nebo je rozdejte jeden po druhém.
 6. 6
  Požádejte o sklenici vody. Pokud budete mluvit delší dobu, budete se muset napít, aby vám nevyschlo v krku.
 7. 7
  Než vystoupíte na pódium, podívejte se do zrcadla a zkontrolujte si vlasy a oblečení a dejte si pozor, abyste neměli rozmazaný make-up (pokud nějaký máte).
  Reklama
Metoda 5
Metoda 5 ze 5:

Během projevu

 1. 1
  Dívejte se do publika, ale nezaměřujte se na žádný konkrétní bod.
  • Dívejte se členům publika do očí. Pokud je to na vás příliš intenzivní, dívejte se jim nad hlavy, například na nějaký obraz, nebo na hodiny na zdi.
  • Pohybujte očima po celém publiku, aby se všichni cítili být součástí vašeho projevu.
 2. 2
  Mluvte pomalu a snažte se dýchat normálně. Přirozená vlna adrenalinu, kterou pocítíte, jakmile se postavíte před velké publikum, vám pravděpodobně způsobí, že budete mluvit příliš rychle. Snažte se mluvit pomaleji a sebejistě se usmívejte.
 3. 3
  Když se vám něco nepodaří, zasmějte se tomu. Pokud náhodou zapomenete text, poděkujte publiku a odejděte z pódia. Vaše publikum vás jistě pochopí a nepřijdete o jejich důvěru v to, že jste skutečným odborníkem na dané téma.
 4. 4
  Dopřejte publiku příležitost komunikovat s vámi (ptejte se lidí na otázky a umožněte jim, aby se ptali i oni vás, abyste mohli objasnit některé věci, které jste přehlédli nebo vypustili). Po dokončení projevu byste si měli udělat čas na otázky a odpovědi. Usmívejte se na publikum, nebo na ně pokývněte.
  Reklama

Tipy

 • Mluvte hlasitě a jasně a vyhněte se pocitům nedostatečnosti, abyste nepřišli o sebevědomí.
 • Mluvte sebejistě a snažte se mít pocit, že jste nejlepší na světe.
 • Je dobré si vybrat téma, které vás zajímá a o kterém toho hodně víte, abyste se na pódiu cítili sebejistěji.
 • Mluvte přesvědčivě a důvěřujte tomu, co říkáte.
 • Uvědomte si, že nejhorším zločinem je nudit obecenstvo příliš dlouhým projevem.
 • Snažte se mluvit stručně a dodržte časový limit.
 • Jednou za čas se na chvíli odmlčte, nebo udělejte pauzu. Získáte si tím pozornost publika.
 • Pokud se rozhodnete projev celý číst z listu, vytiskněte si ho tak, abyste ho dobře viděli. Schovejte si papíry do ochranných folií a do pořadače, abyste si mohli snadno otáčet stránky a aby se vám projev nerozpadl. Nezapomeňte si stránky dávat za sebe, abyste měli před sebou stále tu, kterou zrovna čtete. Často se dívejte do publika, aby to nevypadalo, že si projev čtete pro sebe.
 • Nezapomínejte přizpůsobit svůj hlas publiku. Zaměřte se například na lidi, kteří sedí vzadu a mluvte tak, jako kdybyste mluvili pouze k nim.
 • Nebojte se a nemějte strach, že se vám něco nepovede. Buďte sebejistí a pokud mluvíte trochu jinak, než ostatní lidé, nedělejte si s tím starosti.
 • Nestresujte se – lidé vás budou poslouchat a budou vám věnovat pozornost, takže se zaměřte jen na svůj projev.
Reklama

Varování

 • Nezapomeňte si připravit také otázky a odpovědi. Zkuste přijít na to, jaké otázky vám lidé budou klást a připravte si na ně odpovědi.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Napsaný projev, nebo kartičky
 • Kamarád, se kterým si projev natrénujete
 • Videokamera
 • Počítač nebo tablet na prezentace
 • Tabulky a grafy
 • Mikrofon
 • Podklady pro publikum
 • Sklenice vody
 • Zrcadlo
 • Vhodné oblečení

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 85 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 5 095 krát
Stránka byla zobrazena 5 095 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama