Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Příprava projevu může být velmi snadná. Stačí se držet přesného postupu. Existují ověřené kroky, které vám pomohou připravit si svůj proslov tak, abyste se nemuseli ničeho bát.

Metoda 1
Metoda 1 ze 5:

Začněte u publika

 1. 1
  Měli byste vědět, o jakou událost se jedná. Musíte vědět, jaký proslov budete pronášet a hlavně ke komu budete mluvit. Zjistěte, zda máte poskytnout informativní, přesvědčující, oslavný projev, nebo klasické vyprávění.
  • Vyprávění je jen jiný výraz pro osobní příběh. Jde o nějaký váš příběh za účelem obohacení publika nebo předání nějaké morální zprávy, nebo pouze za účelem pobavení publika.
  • Informativní proslov. Existují dva typy informativních proslovů – procesní a výkladový. Pokud máte pronést procesní proslov, musíte vysvětlit, jak se něco dělá, vyrábí, nebo jak něco funguje. Budete muset své publikum provést tímto procesem krok za krokem. Pokud máte pronést výkladový proslov, vaším úkolem je rozdělit si složité téma na menší části a poučit o něm své publikum.
  • Přesvědčovací proslov. Pokud máte své publikum o něčem přesvědčit, nebo ho máte přinutit k nějakému chování či myšlení, je vaším úkolem pronést tento druh proslovu.
  • Oslavný proslov. Oslavný proslov je například proslov na svatbě, na promoci, nebo na večírku na rozloučenou. Tyto proslovy by měly být krátké, zábavné a inspirativní a měly by publikum přimět k tomu, aby ocenilo danou událost.
 2. 2
  Vyberte si téma, které bude vaše publikum zajímat. Pokud máte možnost si zvolit téma, mluvte o něčem, co bude vaše publikum zajímat. Pokud si nebudete moci vybrat téma, měli byste se pokusit najít způsob, jak toto téma publiku co nejvíce přiblížit.
 3. 3
  Určete si cíl. Napište si jednu větu o tom, čeho chcete svým proslovem dosáhnout. Můžete napsat například: „Chci, aby se mé publikum naučilo čtyři základní věci, které potřebují vědět před koupí diamantu,“ nebo „Chci své publikum přesvědčit, aby se na jeden měsíc vzdalo fast foodu.“ Zní to sice příliš jednoduše, ale když si to napíšete, pomůže vám to udržet si přehled při psaní projevu a uvědomíte si, na co se máte soustředit během celé přípravy projevu.
 4. 4
  Stále myslete na své publikum. Kdybyste napsali celý projev a vaše publikum by si z něho nic nezapamatovalo, bylo by to marnění času. Musíte stále myslet na to, že musíte mluvit zajímavě, užitečně a relevantně, aby se vaše publikum nenudilo.
  • Čtěte noviny. Pokud chcete své téma nějak spojit s aktuálním děním, najděte si nějaký novinový článek a řekněte o něm svému publiku.
  • Překládejte čísla. Využití statistik je sice skvělé, ale pro publikum bude lepší, když jim čísla představíte způsobem, kterému porozumí. Můžete například říct, že každý rok zemře 7.6 milionů lidí na rakovinu, ale pokud chcete, aby si to vaše publikum lépe představilo, můžete dodat, že je to stejný počet lidí, kolik žije v celém Švýcarsku.
  • Zaměřte se na výhody. Je dobré svému publiku sdělit, jaké výhody získá tím, že vás bude poslouchat. Když se díky vašemu projevu naučí šetřit peníze, řekněte jim to. Pokud jim vaše informace nějak usnadní život, také jim to řekněte. Pokud díky vám získají nový pohled na nějakou problematiku, nezapomeňte jim to dát najevo.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 5:

Výzkum a příprava proslovu

 1. 1
  Zjistěte si o svém tématu co nejvíce informací. V některých případech stačí si jen sednout a dát si dohromady své myšlenky, ale jindy budete muset hledat na internetu a v knihách, jinak nebudete schopni mluvit o svém tématu dostatečně široce. Většinou příprava proslovů spadá někam mezi tyto dva extrémy.
 2. 2
  Proveďte výzkum. Internet je skvělým zdrojem informací o všech možných tématech, ale nemusíte se omezovat pouze na něj. Pokud studujete, využijte školní knihovny. Také veřejné knihovny poskytují přístup k různým databázím a článkům. Pokud máte kartičku do knihovny, zajděte si tam a najděte si vše, co budete potřebovat. Můžete si najít také nějakého experta na dané téma. Čím více informací budete mít, tím úspěšnější váš projev bude. Je také dobré čerpat z více než jednoho zdroje.
 3. 3
  Vyhněte se plagiátorství. Když budete používat informace z cizích zdrojů, musíte tyto zdroje v projevu uvést. Zapisujte si zdroje všech svých informací, abyste je později mohli citovat.
 4. 4
  Rozhodněte se, zda budete používat osnovu, nebo skript. Vyprávění a informativní a přesvědčovací projevy většinou využívají osnovy a oslavný projev je lepší si napsat celý.
  • Osnova. Při psaní osnovy si jednoduše zapisujete celý svůj projev v těch nejdůležitějších bodech. Pokud připravujete například projev o tom, jak postupovat při koupi diamantu, můžete si zapsat: barva, vybroušení, jas a karát. Ke každému z těchto bodů si potom můžete dopsat další informace.
   • Osnovy si můžete psát celými větami, nebo jen pomocí zkratek a odrážek. Můžete si také proslov napsat celými větami a potom ho přepsat v bodech na kartičky, které si budete moci vzít s sebou.
  • Přepis. Důvodem, proč je dobré si oslavný proslov napsat celý je to, že je velmi důležité, jaká slova v této situaci zvolíte. Pokud chcete oslavit něčí úspěch, nebo někomu pogratulovat, musíte říct přesně to, co máte na mysli.
  • Úvod. Úvod by ml zahrnovat pozdrav, upoutání pozornosti publika a stručný přehled o tématu proslovu.
   • Upoutejte pozornost publika. Nejdůležitější je upoutat pozornost lidí. Můžete jim položit otázku, říct něco překvapivého, ukázat jim zajímavou statistiku, nebo použít přísloví, nebo třeba krátkou bajku. Vymyslete, jak upoutáte pozornost svého publika – vždy je lepší získat ji hned na začátku, aby všichni dávali pozor.
   • Uveďte, o čem budete mluvit. Berte to jako malou reklamu pro svůj proslov. Řekněte publiku základní body, o kterých budete mluvit. Nemusíte zabíhat do detailů – k tomu se dostanete později. Můžete si napsat přehled celého proslovu jednou větou.
  • Tělo proslovu. Nyní přichází čas na samotné tělo proslovu. Všechny body osnovy tvoří tělo. Můžete si informace uspořádat chronologicky, krok za krokem, od nejdůležitějších po ty nejméně důležité, nebo jiným způsobem. Vyberte si způsob, který se hodí k tématu a cíli vašeho projevu.
  • Závěr. Závěrem byste měli dosáhnout dvou věcí. Neměli byste uvádět žádné nové informace, ale měli byste naopak v krátkosti zopakovat nejdůležitější informace z celého proslovu.
   • Shrňte svůj proslov. Publikum si informace nejlépe zapamatuje díky tomu, že je budete opakovat. V úvodu jste řekli, o čem budete mluvit, v těle projevu jste o těchto věcech mluvili a v závěru byste nyní měli připomenout, o čem jste mluvili. Jednoduše v krátkosti shrňte všechny hlavní body projevu.
   • Nakonec uveďte nějaký přesvědčivý důkaz. Měli byste říct něco nezapomenutelného, co váš proslov hezky uzavře. Vyberte si nějakou zajímavou část svého projevu a ještě jednou ji zopakujte, aby publikum mělo pocit, že je projev uzavřen.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 5:

Vizuální pomůcky

 1. 1
  Vyžívejte různé vizuální pomůcky. Vždy je dobré využívat vizuální pomůcky. Pomohou vám předat publiku informace, publikum si díky nim zapamatuje, co jste říkali, jsou zajímavé a zábavné a mohou vám pomoci publikum přesvědčit. Musíte ovšem vždy myslet na to, čeho se svým projevem snažíte dosáhnout.
 2. 2
  Vyberte si pomůcky, které se hodí k vašemu projevu. Je skvělé využívat vizuální pomůcky, ale musíte si je vybrat smysluplně. Například v našem příkladovém projevu o koupi diamantu je dobré ukázat diagram diamantu, který ilustruje řezy a při přípravě broušení kamene. Je také dobré ukázat lidem fotky čirého, žlutého a bílého diamantu, aby poznali rozdíly v barvě. Na druhou stranu jistě nemá smysl ukazovat jim fotku exteriéru obchodu s klenoty.
 3. 3
  PowerPoint využívejte opatrně. PowerPoint je skvělým nástrojem pro prezentace a projevy. Můžete do něho zahrnout fotky, tabulky a grafy a další pomůcky. Mnoho lidí s PowerPointem ale dělá různé chyby. Když se je naučíte, budete se jim moci vyhnout.
  • Nepište si vše, o čem chcete mluvit. Všichni známe projevy, při kterých prezentující jen čte z prezentace. Pro publikum je to extrémně nudné. Místo toho raději používejte různé druhy pomůcek a zvýrazňujte klíčové informace. Uvědomte si, že prezentace by vám měla pouze pomáhat a neměla by obsahovat vše, co chcete říct.
  • Prezentace by měla být čitelná. Využijte velikost fontů, která se snadno čte a nedávejte na každý snímek příliš mnoho textu. Když publikum nebude schopno přečíst text na vašich snímcích, znudí se a váš proslov nikam nepovede.
  • Nepřehánějte to s animacemi. Animace jsou v prezentaci někdy zábavné, ale když to s nimi budete přehánět, bude to vaše publikum rušit. Neměli byste do prezentace dávat příliš mnoho speciálních efektů. Snímky by měly pouze podporovat váš projev, neměly by ho zastiňovat.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 5:

Vyzkoušejte si svůj projev

 1. 1
  Připravte se v předstihu. Čím více času na přípravu budete mít, tím lépe se budete cítit a budete trpět menší trémou. Zlatým pravidlem je hodina přípravy na každou minutu projevu. Pokud tedy máte pronést pětiminutový projev, měli byste se na něho připravovat alespoň 5 hodin. Jde samozřejmě o veškerou přípravu od začátku až do konce – zkoušení projevu je jen jedna z částí.
  • Dopřejte si dostatek času na zkoušení. Pokud máte sklony k lenosti a odkládání úkolů, mohlo by se vám stát, že nebudete mít čas si projev vyzkoušet. Kvůli tomu byste mohli být zbytečně nervózní.
 2. 2
  Natrénujte si to před lidmi. Požádejte přátele a rodinu, zda by si váš projev neposlechli. Pokud chcete zpětnou vazbu, řekněte jim, na co se zaměřit, aby vám byli schopni předat cenné rady.
  • Dívejte se do publika. Oční kontakt s publikem je velmi důležitý. Při zkoušení projevu se dívejte do očí všem lidem, kteří vám budou hrát publikum. Bude to chtít trochu tréninku a budete si muset dobře pamatovat svůj projev, abyste byli schopni jasně mluvit a dívat se lidem do očí. Proto je důležité si pronášení projevu vyzkoušet.
  • Pokud nemáte možnost si to vyzkoušet před lidmi, vyzkoušejte si to bez nich, ale mluvte nahlas. Chvíle, kdy budete projev pronášet naostro by neměla být první chvílí, kdy ho uslyšíte. Když budete mluvit nahlas, budete si více všímat všech chyb a budete moci svůj projev upravit tak, aby zněl příjemněji a jasněji. Také si budete moci změřit délku svého projevu (když si projev recitujeme v duchu, mluvíme rychleji).
 3. 3
  Smiřte se s tím, že bude potřeba něco změnit. Po vyzkoušení projevu byste měli provést všechny nezbytné změny. Pokud ho máte příliš dlouhý, budete muset některé informace vypustit. Pokud je příliš krátký, budete muset nějaké informace doplnit. Kromě toho si možná uvědomíte, že váš projev zní trochu jinak, než jste chtěli. Nebojte se, nevadí to. Nejste přece robot. Není nutné pronést naprosto dokonalý proslov. Jde o to, abyste své publikum zaujali a předali jim všechny informace zajímavým a nezapomenutelným způsobem.
  Reklama
Metoda 5
Metoda 5 ze 5:

Jak se zbavit trémy

 1. 1
  Zacvičte si. Lidé před proslovem často pociťují příznaky úzkosti – zrychlený tep, rychlý dech, zpocené a třesoucí se ruce. Je to naprosto normální – vaše tělo vylučuje adrenalin, který se objevuje ve chvílích strachu. Zkuste se více hýbat, aby se adrenalin co nejdříve vstřebal do těla.
  • Zatněte pěsti a potom je uvolněte. Co nejsilněji zatněte pěsti a držte je několik vteřin. Potom je zase uvolněte. Zopakujte toto cvičení několikrát za sebou. Můžete také zatínat svaly na nohou. S každým uvolněním byste měli pocítit zmírnění příznaků nervozity.
  • Dýchejte zhluboka. Adrenalin ve vašem těle způsobuje, že dýcháte mělce a kvůli tomu se cítíte ještě nervózněji. Musíte tento cyklus přerušit. Zhluboka se nadechněte nosem až do břicha. Až budete mít plíce plné, pomalu naplňte hrudník vzduchem. Nakonec otevřete ústa a začněte pomalu vydechovat. Celý tento postup zopakujte pětkrát.
 2. 2
  Soustřeďte se na své publikum. Možná se vám tomu nebude chtít věřit, ale dobrý projev není o tom, jací jste vy, ale o tom, jaké je vaše publikum. Zaměřte se pouze na své publikum a to zejména na začátku projevu. Snažte se upoutat jejich pozornost a sledujte jejich nonverbální signály – rozumějí vám? Neměli byste trochu zpomalit? Souhlasí s vámi? Měli byste se snažit je více zaujmout? Když se budete soustředit pouze na své publikum, nebudete mít čas myslet na trému, kterou cítíte.
 3. 3
  Využívejte vizuální pomůcky. Pravděpodobně je hodláte využívat tak jako tak, ale pokud to v plánu nemáte, zamyslete se nad tím. Některým lidem vizuální pomůcky pomáhají zbavit se trémy, protože je berou jako centrum pozornosti publika – místo toho, aby se všichni dívali na to, jak jste nervózní, budou sledovat vaše grafy a tabulky.
 4. 4
  Využijte vizualizaci. Vizualizace je snadné mentální cvičení, které vám umožní bez problému pronést proslov. Zavřete oči a představte si, že za chvíli budete pronášet proslov. Představujte si, jak vás z pódia volají, jak si sebejistě stoupnete k mikrofonu a začnete přednášet. Představujte si každý detail svého projevu a dívejte se na to, jak vám to jde. Potom si představte si konec projevu a to, jak se spokojeně vracíte na své místo.
 5. 5
  Udržujte si pozitivní myšlení. Je jasné, že jste nervózní, ale měli byste se snažit myslet pozitivně. Místo abyste si mysleli, že projev bude katastrofální, si říkejte, že jste se na něho připravili co nejlépe. Místo „jsem k ničemu“ si říkejte „jsem nervózní, ale to je naprosto normální a nezabrání mi to v tom, abych pronesl skvělý projev.“
  • Negativní myšlenky jsou velmi silné – někteří lidé říkají, že jednu negativní myšlenku přebijete pouze pěti pozitivními myšlenkami, takže byste se jim měli opravdu vyhýbat.
  Reklama

Tipy

 • Při zkoušení projevu mluvte nahlas a jasně, aby vás v publiku všichni slyšeli.
 • Nečtěte vše z papíru a snažte se recitovat živě.
 • Hezky se oblečte. Příjemný vzhled vám pomůže.
 • Ujistěte se, že váš proslov dává smysl.
 • Mluvte vlastními slovy. Nemá smysl používat slova, která nikdy neříkáte.
 • Pokud potřebujete poznámky, vezměte si je. Přesto si ale projev musíte vyzkoušet. Předneste si ho před mámou, před dětmi, před kočkou, nebo klidně jen před zrcadlem.
 • Ptejte se publika na otázky. Pokud například pronášíte proslov o mobilních telefonech, řekněte třeba: „Viděli jste už nejnovější iPhone?“
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 30 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 5 385 krát
Kategorie: Předměty
Stránka byla zobrazena 5 385 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama