X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 2 716 krát
I když umíte počítat peníze i ve spánku, není snadné vytvořit si dobrý rozpočet. První krok je vždy nejtěžší – musíte zjistit, jaké máte výdaje a všechno si spočítat. Jakmile se do toho dostanete, bude vás to bavit a také díky tomu ušetříte spoustu peněz.
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Určete si rozpočet
-
1Zjistěte, kolik peněz každý měsíc vyděláváte. Pokud máte fixní plat, bude to snadné. Jednoduše se podívejte na svoji výplatní pásku a budete mít jasno. Pokud ale pracujete jako živnostník, nebo vám platí hodinovou sazbu, budete to muset spočítat. Zjistěte si, kolik jste vydělali v posledních 6 měsících a vypočítejte si průměrný příjem.
- Pokud chcete mít jistotu, vezměte si nejnižší příjem za posledních šest měsíců. Budete mít nějakou rezervu a dosáhnete lepších výsledků.
-
2Zjistěte, jaké máte měsíční výdaje. Kolik peněz musíte každý měsíc vynaložit? Nájem, pojištění, splátky, účty atd. – jednoduše výdaje, které se opakují každý měsíc. Všechny si je napište a sečtěte.
- Znovu se podívejte na čísla, která jste si napsali. Nezapomněli jste na nějaké výdaje? Neposíláte například každý měsíc peníze charitě? Neplatíte si každý měsíc jízdenku na autobus? Všechny tyto výdaje si musíte zapsat.
- Zahrňte také peníze, které máte v akciích a dalších finančních plánech. Pokud jsou to peníze, které máte do plusu, zahrňte je do měsíčních příjmů.
-
3Zapište si každodenní výdaje, jako je jídlo a zábava. Kromě pravidelných měsíčních výdaj nesmíte zapomenout ani na ty každodenní. Snažte se zjistit, kolik peněz utrácíte za benzín, za jídlo, kino, nákupy a další věci. Pokud si nejste jistí, raději si zapište o něco více, abyste měli rezervu.
- Můžete si výdaje kategorizovat, například do menších kategorií – doprava, jídlo, oblečení, zábava. Výhodou menších kategorií je to, že můžete snáze sledovat výdaje a určit si peníze, které můžete v dané kategorii utratit.
-
4Nechejte si nějakou rezervu na neočekávané výdaje. Každý měsíc se stane něco, s čím finančně nepočítáme. Narozeninová oslava kamaráda vyžaduje dárek, rozbije se auto, nebo něco jiného. Měli byste si v rozpočtu nechat rezervu i na tyto věci. Když se nic takového náhodou nestane, budete mít na konci měsíce více peněz navíc.
- Pokud si nemůžete dovolit tuto rezervu, zkuste se zamyslet znovu. Jistě se vám podaří na něčem ušetřit několik stovek korun. Stačí, když budete mít navíc například tisíc korun a budete mít snadnější život.
-
5Všechno si rozepište, nebo si udělejte tabulku v počítači. Můžete použít Excel, stáhnout si program pro tvorbu rozpočtu, nebo použít papír a tužku – důležité je všechno si to napsat. Napište si všechna čísla, která jste si vypočítali, například takto:
- Měsíční příjem: 30.000Kč
- Fixní výdaje: 10.000Kč
- Jídlo: 5000Kč
- Doprava: 1500Kč
- Zábava: 2000Kč
- Krizový fond: 1000Kč
- Celkem: 30.000 – 10.000 – 5000 – 1500 – 2000 – 1000 = 9500.
-
6Rozhodněte se, kolik peněz si chcete každý měsíc spořit. Až budete vědět, kolik peněz každý měsíc utratíte (v tomto případě 20500Kč, rozhodněte se, kolik peněz si budete spořit. Je dobré ukládat si 10% všech příjmů, ale pokud si to nemůžete dovolit, spořte tak, jak to pro vás bude vhodné.
- Kdybyste si měli spořit 10% z příjmů 30.000, stačilo by vám uložit si každý měsíc 3000Kč na spořící účet. Se zbytkem peněz můžete potom udělat co budete chtít.
Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Jak zajistit, aby rozpočet fungoval
-
1Řiďte se svým rozpočtem. Když budete vědět, že musíte každý měsíc utratit asi 5000Kč za jídlo, budete s tím moci počítat a přizpůsobit tomu svůj životní styl. Každý týden budete moci nakoupit jídlo za 1200Kč. Myslete na to, jaký limit v každé kategorii máte a začněte žít podle svého rozpočtu.
- Musíte se rozhodnout, zda do kategorie s jídlem budete zahrnovat i jídlo v restauraci. Pokud se do pěti tisíc musíte vejít i s jídlem v restauracích, nezapomínejte na to.
- Platí to pro vše – nejen pro jídlo. Pokud máte na zábavu stanoven rozpočet 2000Kč, nezapomínejte na to. Jeden drink v baru a jste na 1880Kč. Jeden lístek do kina a jste na 1650Kč. Pokaždé, když utratíte peníze, byste si měli rozpočet upravit. Vše si hned zapisujte, abyste měli přehled.
-
2Zjistěte, zda jste si stanovili správný rozpočet. Je snadné si neuvědomovat, kolik peněz utrácíte. Možná se ukáže, že každý měsíc za zábavu utratíte i 4000Kč, aniž byste si to uvědomovali. Je důležité vymyslet, na čem můžete ušetřit. Pokud nevystačíte se dvěma tisíci, zkuste si na zábavu vyhradit 3000Kč.
- Pokud dosáhnete svých cílů, můžete si rozpočet upravovat podle potřeby. Snažte se jíst více doma, chodit méně do barů a omezit návštěvy kina. Když si budete muset peníze přeřadit do jiné kategorie, vůbec to nevadí. Jistě najdete kategorii, na které se vám podaří něco ušetřit.
-
3Sledujte své utrácení a všímejte si, zda jste schopni dodržet rozpočet. V průběhu měsíce sledujte, kolik utrácíte. Jedině díky tomu budete schopni fungovat s rozpočtem a jedině tak zjistíte, zda jste si stanovili vhodný rozpočet. Možná zjistíte, že v některých kategoriích utrácíte dokonce méně, než jste si stanovili!
- Nebude to zábava, ale rozhodně to bude stát za to. Když to nebudete dělat, rozpočet vám bude k ničemu. Každý den si zapište vše, co jste utratili. Na konci měsíce by vám díky rozpočtu mělo zůstat dost peněz na to, abyste si mohli dopřát něco navíc.
-
4Stanovujte si krátkodobé cíle. Pokud chcete, aby byl váš rozpočet efektivní, musí vám dávat smysl. Určete si cíl, abyste měli na čem pracovat, jinak vás to nebude bavit.
- Snažte se alespoň měsíc utratit v každé kategorii méně peněz, než kolik jste si na ni určili. Možná se vám podaří ušetřit 50Kč, možná i 500Kč. Když svůj cíl splníte, utraťte zbylé peníze za to budete chtít.
-
5CPostupně rozpočet upravuje. Když se zvedne cena benzínu, dostanete v práci přidáno, nebo vám zvýší nájem, budete muset rozpočet upravit. Pokud budete muset najednou každý měsíc platit o 2000Kč více, budete muset z některých kategorií trochu ubrat, abyste rozpočet vyrovnali. Není to sice příjemné, ale jde o jediný způsob, jak zajistit, aby rozpočet fungoval.
- Až se v tom naučíte chodit, bude to pro vás jednoduché. Ze začátku to možná bude znít trochu nepříjemně, ale za několik měsíců už budete s rozpočtem zacházet naprosto přirozeně a budete vymýšlet nové způsoby, jak ušetřit peníze.
Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Jak se držet rozpočtu
-
1Utrácejte peníze, které jste si dovolili utratit. Na rozpočtu je krásné to, že když neutratíte peníze, které jste si na měsíc vyhradili na oblečení, zůstane vám na konci měsíce dost peněz, které budete moci utratit jak budete chtít. Bez rozpočtu byste si pravděpodobně řekli, že si nic takového nezasloužíte.
- Proto je lepší mít více kategorií. Během měsíce vám to umožní lépe sledovat utrácení a na konci měsíce si budete moci dopřát něco navíc.
- I když máte pocit, že si nemůžete dovolit utrácet peníze za zbytečnosti, brzy se vám podaří najít peníze alespoň na nějaký zákusek nebo něco hezkého na sebe. Tyto malé věci vás udrží nad vodou.
-
2Stanovte si dlouhodobý cíl. Je dobré stanovit si nějaký větší, dlouhodobější cíl. Vezměte si peníze, které máte a odečtěte od nich peníze, které dlužíte. Pokud se dostanete do mínusu (stejně jako spousta lidí, kteří mají půjčky atd.), měli byste si stanovit za cíl splatit všechny dluhy. Když budete každý měsíc splácet, postupně se vám podaří zbavit se dluhů a dostat se do plusu.
- Díky tomu by pro vás měl být život každý měsíc o něco jednodušší. Až si zvyknete na rozpočet, bude vám každý měsíc stačit o něco méně peněz. Uvidíte, že se vám bude dařit splácet a nakonec si budete říkat: „Už se nemůžu dočkat, až uvidím, kolik peněz se mi tento měsíc podařilo ušetřit!“
-
3Hrajte sami se sebou hru. Když budete mít rozpočet za minulý měsíc, zkuste si říct, že se následující měsíc budete snažit ještě více. Zkoušejte každý měsíc pokořit své výsledky z minulého měsíce a soutěžte sami se sebou. Nikdy nevíte, co vše dokážete, dokud se o to nepokusíte.
- Nezapomínejte na to, že byste se měli stále dobře bavit. Nemusíte si každý den dopřávat velkou kávu a dva zákusky, ale neměli byste si odpírat ranní kávu jen proto, abyste ušetřili. Jde o to najít rovnováhu a mít disciplínu.
-
4Najděte si kamaráda, který s vámi bude dodržovat rozpočet. Pokud jsou všichni vaši přátelé nepraktičtí a mají problémy s utrácením, nebude to snadné. Zkuste si najít někoho, kdo se do toho pustí s vámi. Každý týden se spolu sejděte, pusťte si nějaký film a uvařte si večeři. Díky tomu nebudete chodit tak často ven a nebudete utrácet za drahé drinky, ale zároveň si budete užívat něčí společnost.
- Kromě toho je moderní mít rozpočet a držet se ho. Mnoho lidí se snaží ušetřit na jídle, vyrábět si vlastní věci a využívat slevových kuponů. Existují už celé televizní stanice a webové stránky, které se zabývají šetřením.
-
5Odměňujte se. Když se vám podaří celý měsíc dodržovat rozpočet, něčím se odměňte. Pokud jste za posledního půl rok ušetřili spoustu peněz, vyrazte na dovolenou, nebo si vezměte volno a jděte nakupovat. Dejte si sami celý dort, nebo si zajděte na masáž!
- Uvědomte si, že byste se měli držet svých cílů. Pokud šetříte na výlet a potom na něho vyrazíte, není to to samé, jako když splatíte dluh z kreditní karty a vyrazíte si za to na dovolenou. Odměňujte se něčím, co vás nebude stát více peněz, než peníze, které se vám podařilo ušetřit. Můžete si například udělat den volno, zajít si na pláž, nebo si uvařit nějaké dobré jídlo.
Reklama
Tipy
- Noste si u sebe sešit a zapisujte si své výdaje, abyste večer nemuseli dlouze přemýšlet, za co všechno jste celý den utráceli.
Reklama
Reference
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Prepare a Budget
Русский:подготовить бюджет
Bahasa Indonesia:Menyiapkan Anggaran
中文:做好预算
Nederlands:Een budget maken
العربية:تخطيط ميزانية مالية
Stránka byla zobrazena 2 716 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama