Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Olivový olej je přírodní surovina, která je prospěšná jak coby jídlo, tak coby přípravek na ošetření pokožky a vlasů. Když nanesete olivový olej na vlasy a necháte ho vsáknout, zlepší se jejich vzhled, budou hebčí a poddajnější. Olivový olej je ošetřuje a budou se díky němu snáze česat. Také vlasům dodává lesk a chrání je před lámáním. Olivový olej je zkrátka prospěšný pro všechny typy vlasů. Jeho kombinace s dalšími surovinami vám umožní míchat nejrůznější masky, které vlasům dodají lesk a vitalitu.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Maska z olivového oleje a medu

  1. 1
    Vyberte si co nejkvalitnější extra panenský olivový olej, který bude základem vlasové masky. Budete potřebovat asi ½ šálku olivového oleje. Extra panenský je trochu dražší, ale má mnohem příjemnější vůni a obsahuje více antioxidantů a vitamínů, které vlasům dodají sílu a lesk.
    • Aby maska krásně voněla a navíc měla ještě další účinky, můžete několik dní před její aplikací vložit do lahve s olejem snítku rozmarýnu nebo levandule. Tyto vůně podporují uvolnění a relaxaci.
  2. 2
    Do skleněné nádoby nalijte ¼ šálku medu. Med je přírodní hydratace (pomáhá uvnitř vlasu zadržet vlhkost) a obsahuje množství antioxidantů a protizánětlivých látek. Proto je ideální pro ošetření suchých a poškozených vlasů a roztřepených konečků. Přírodní med těchto látek obsahuje víc, než průmyslově zpracovaný.[1] Metličkou med zapracujte do olivového oleje.
    • Sklenice s patetním uzávěrem jsou pro přípravu masky skvělé (navíc v nich můžete uložit přebytky), ale poslouží jakákoliv skleněná nádoba.
    • Pokud vám bude maska připadat příliš lepkavá, zřeďte ji trochou olivového oleje a dál šlehejte.
  3. 3
    Propíchněte tři kapsle s vitamínem E a obsah vymačkejte do směsi. Tekutý vitamín E v kapslích seženete v každé lékárně. Nejen, že podpoří obnovu poškozených vlasů, ale jeho protizánětlivé látky vám také zklidní pokožku hlavy.[2] Šlehejte směs, dokud nebude mít hladkou konzistenci, se kterou se dobře pracuje. Neměla by být příliš lepkavá.
  4. 4
    Masku si naneste na vlhké vlasy širokým, plochým štětcem. Soustřeďte se hlavně na konečky, které bývají nejvíc suché a poškozené. Naneste masku rovnoměrně na celou délku vlasů.
  5. 5
    Zakryjte si vlasy koupací čepicí, potravinářskou fólií nebo plastikovým sáčkem. Máte-li dlouhé vlasy, můžete je na temeni volně zakroutit a zajistit skřipcem, než hlavu zabalíte. Nechte směs oleje a medu působit asi 90 minut, aby vnikla hluboko do vlasu.
    • Teplo, které zůstane pod igelitem, pomůže, aby se olivový olej a med do vlasů dobře vsákly.
  6. 6
    Opláchněte teplou vodou. Důkladně masku spláchněte teplou, nikoli horkou vodou. Vlasy mohou být na pohmat tuhé, slepené – pokračujte v oplachování, dokud nebudou čisté a poddajné. Nakonec si hlavu umyjte šetrným šamponem a ošetřete je kondicionérem.
    • Šampony, které jsou označeny jako "bez sulfátů" nebo "bez surfaktantů" jsou k vlasům šetrnější, než ty běžné. Nemají sice tak bohatou pěnu, ale vlasy umyjí stejně dobře.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Maska s olivovým a kokosovým olejem

  1. 1
    Vyberte si kvalitní kokosový olej jako základ. "Extra panenský" kokosový olej je nejlepší, ale jakýkoliv olej bez přidaných vůní, chutí a barviv také poslouží.[3] Kokosový olej je velmi vhodný na poškozené vlasy, protože mastné kyseliny, které obsahuje, se vsakují do vlasu mnohem účinněji, než u jiných druhů olejů.[4] Je také výborným prostředkem proti lupům a suché, svědivé pokožce hlavy a dobře působí i proti plísním.
    • Pokud si ho můžete dovolit, kupte si raw organický kokosový olej, který je na vlasy nejúčinnější. Stejně jako přírodní med, přírodní kokosový olej může v nádobě ztuhnout – pokud se to stane, můžete ho ohřát v mikrovlnce po dobu asi 10 – 20 vteřin, aby povolil.[5]
    • Protože tato maska je velmi lehká, hodí se i pro jemné nebo řídké vlasy.
  2. 2
    Smíchejte dva díly kokosového oleje s jedním dílem extra panenského olivového oleje v uzavíratelné skleněné nádobě. Pokud máte krátké vlasy, postačí 2 lžíce kokosového a 1 lžíce olivového oleje. Množství si samozřejmě upravte podle toho, jak dlouhé a husté máte vlasy.
  3. 3
    Naneste směs na vlasy. Rukama vmasírujte olej do pokožky hlavy a do vlasů. Soustřeďte se hlavně na konečky, protože bývají nejsušší a nejvíc poškozené. Pročešte je řídkým hřebenem nebo prsty.
  4. 4
    Zabalte vlasy. Máte-li dlouhé vlasy, stáhněte je do culíku nebo volného drdolu a pak přes ně přetáhněte koupací čepici, obalte je potravinářskou fólií, nebo přes ně přehoďte igelitovou tašku.
  5. 5
    Nechte působit přes noc. Když necháte směs olejů na vlasech přes noc, budou mít dostatek času se vsáknout i do silně poškozených. Ráno směs opláchněte teplou vodou. Pak vlasy umyjte jemným šamponem a ošetřete kondicionérem.
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Maska z olivového oleje a banánu

  1. 1
    Oloupejte zralý banán a ve středně velké misce ho rozmačkejte. Banány obsahují hodně výživných látek, například vitamíny A a E a také antioxidanty, které podporují zdravý růst vlasů. Cukr a pektin v banánech pomáhají udržet vlasy hydratované.[6] Tato maska ke velmi dobrá na vlasy, které jsou oslabené častým barvením a používáním stylingových přípravků.
  2. 2
    Přidejte ¼ šálku extra panenského olivového oleje. Důkladně prošlehejte, aby byla směs hladká. Může v ní zůstat trochu hrudek banánové hmoty, to je v pořádku. Snažte se jen rozmělnit velké kusy.
    • Pokud máte mixér nebo robot, můžete samozřejmě banán s olivovým olejem rozmixovat v něm. Získáte tak ještě lépe promíchanou masku.
  3. 3
    Vmíchejte ke směsi lžičku medu. Přírodní organický med je nejlepší, protože obsahuje nejvíc antioxidantů, ale poslouží i běžný med. Vše spolu dobře promíchejte.
  4. 4
    Vmasírujte si směs do pokožky hlavy a do vlasů. Soustřeďte se zejména na konečky, které jsou nejvíc poškozené. Rozetřete masku rovnoměrně, abyste mezi vlasy nikde neměli velké kusy banánu.
  5. 5
    Nasaďte si koupací čepici, zabalte vlasy do potravinářské fólie nebo si přes ně přetáhněte igelitovou tašku. Pokud máte dlouhé vlasy, svažte je do culíku nebo volného drdolu. Nechte působit asi 30 minut.
  6. 6
    Důkladně opláchněte teplou vodou. Tato maska je poměrně lepkavá, takže ji vypláchněte opravdu pořádně! Pak vlasy umyjte jemným šamponem a použijte kondicionér.
    Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Maska s olivovým olejem, avokádem a medem

  1. 1
    Vyberte si zralé avokádo. Stiskněte ho poblíž stopky – pokud se trochu poddá, je zralé. Avokáda jsou bohatá na vitamín A a E a nenasycené mastné kyseliny, které vlasy hydratují a dodají jim lesk. Oleje, obsažené v avokádu, jsou velmi podobné přírodním olejům v lidské pokožce a vlasech, takže tato maska je skvělá na vysušené nebo krepaté vlasy.[7]
    • Kvůli vysokému obsahu nasycených mastných kyselin je avokádo skvělou volbou pro normální vlasy, které potřebují extra porci hydratace. [8] Stejně tak se maska s avokádem doporučuje také pro velmi silné, hrubé nebo kudrnaté vlasy. Pro lidi s jemnými nebo řídkými vlasy může být příliš těžká.
  2. 2
    Lžičkou vydlabejte dužinu avokáda ze slupky. Pak ve středně velké misce avokádo vidličkou rozmačkejte. Sklenice není vhodná, protože potřebujete dostatek místa, abyste avokádo rozmačkali opravdu najemno.
  3. 3
    Vmíchejte k avokádu dvě lžíce extra panenského olivového oleje a dvě lžíce medu. Míchejte, dokud se vše hezky nespojí. Barva směsi by měla být bledě zelená a konzistence hladká a krémová.
    • Máte-li mixér, blender nebo robot, můžete směs namixovat. Bude pak opravdu spojitá a vzdušná.
  4. 4
    Naneste masku na vlhké vlasy. Soustřeďte se zejména na konečky, které bývají poškozené nejvíc. Pokud máte mastné kořínky, masku na ně raději neaplikujte. Můžete použít prsty nebo štětec, abyste směs rozetřeli rovnoměrně.
  5. 5
    Zajistěte vlasy. Pokud je máte dlouhé, svažte je do culíku nebo volného drdolu, případně je zajistěte skřipcem, aby se neuvolnily. Pak si nasaďte koupací čepici, obalte hlavu potravinářskou fólií nebo alespoň zakryjte igelitovou taškou.
  6. 6
    Nahřejte si vlasy. Tato maska nejlépe účinkuje za tepla, ale dávejte pozor, ať se neroztaví ochranný plast! Použijte fén, nastavený na nízkou teplotu a foukejte na vlasy 15 – 20 minut, případně si najděte teplé, slunné místo a na 30 – 45 minut se na něj posaďte.
  7. 7
    Důkladně opláchněte teplou vodou. Možná budete muset vlasy probírat mezi prsty, protože tato maska je opravdu velmi hutná. Na závěr použijte jemný šampon a kondicionér.
    Reklama

Tipy

  • Pokud vám trochu masky zbude, naneste ji na kůži rukou a na lůžka nehtů a pak opláchněte. Funguje to jako ozdravná kůra na zjemnění pokožky.
  • Masku můžete provonět pár kapkami esenciálního oleje. Zkuste levanduli pro uvolnění nebo mátu pro povzbuzení.
Reklama

Varování

  • Ačkoli se hojně doporučuje maska z olivového oleje a syrových vajec, raději to nedělejte. Syrová vejce někdy obsahují patogeny, které se vám při smývání mohou snadno dostat do úst a způsobit zdravotní obtíže.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

  • Extra panenský olivový olej
  • Med
  • Kokosový olej
  • Banán
  • Avokádo
  • Levandulové nebo rozmarýnové snítky (nepovinné)
  • Esenciální oleje (nepovinné)
  • Sklenice nebo skleněná nádoba
  • Metlička
  • Koupací čepice, potravinářská fólie nebo igelitová taška
  • Šampon
  • Kondicionér

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 17 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 490 krát
Kategorie: Nehty a vlasy
Stránka byla zobrazena 3 490 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama