Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Hemží se to teoriemi proč sníme, jak sníme a jaký význam můžeme připsat našim snům. Mnoho lidí věří, že sny mohou poskytnout vhled do vašich životů a pocitů, ale problém je, že je strašně těžké si je pamatovat. S vědomým úsilím si můžete pamatovat z vašich snů více a vybavit si je ve větších detailech.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Ráno poté

 1. 1
  Soustřeďte se na vyvolání si snu co nejdříve po probuzení. Typicky si můžete pamatovat pouze poslední sen, který jste měli před probuzením. Nehýbejte se a nedělejte nic. Zůstaňte ve stejné poloze, jako byla ta, ve které jste se probudili a snažte se vzpomenout si na co nejvíce o snu bude možné, předtím, než budete myslet na cokoliv jiného. Promyslete to od začátku do konce.
  • Zatímco si budete rozpomínat, soustřeďte svůj pohled na první věc, kterou uvidíte, když otevřete své oči. Dívejte se na tu věc; soustřeďte se na ní. Ta věc nejčastěji vezme nejasnou vzpomínku na váš sen k značce v paměti, kde je snazší vyvolat detaily. Klika u dveří, žárovka nebo hřebík ve zdi, například, vám pomohou usadit vzpomínky na to, co jste zažili během spánku.

 2. 2
  Zaznamenejte své sny do vašeho deníku snů. Poznamenejte si co nejvíce o vašem snu, začněte se základní skicou, která zahrnuje věci jako je místo snu, základní děj, postavy, celkový pocit ze snu (např. byli jste ve snu vystrašení nebo šťastní?), a všechny nápadné obrazy, které si můžete vyvolat.
  • Pokud si vzpomínáte na nějaký dialog, možná si ho budete chtít zapsat nejdřív, protože slova ve snech se snadno zapomínají. Zaznamenejte všechno, co můžete, dokonce i když si pamatujete jen jeden obraz. Jak budete mít zaznamenané základy, můžete si vybavit víc ze snu.
  • Pokud si nemůžete vzpomenout na nic z vašeho snu, zapište si první věc, která vám přijde na mysl po probuzení. Může být nějakým způsobem spojena se snem a může zpustit vybavování. Také si zapište, jak se při probuzení cítíte. Emoce, které zažíváte ve snu obvykle zůstanou, alespoň na krátkou chvíli, po probuzení, takže když se vzbudíte znepokojení nebo v radostné náladě, zeptejte se sami sebe proč.

 3. 3
  Zvyšte počet snů, které si můžete zapamatovat častějším probouzením se během noci. Během noci máme několik REM cyklů a s blížícím se ránem se prodlužují a prodlužují. Pokud si pamatujete pouze poslední sen, který jste měli ráno před probuzením, je více snů, které si nemusíte pamatovat. Vždy to svádí k tomu, hned zase usnout, když uprostřed noci probudíte, ale využijte příležitost si vzpomenout, o čem se vám předtím zdálo – pravděpodobně byste si to ráno nepamatovali.
  • Poněvadž si obvykle pamatujete pouze poslední sen, který jste měli, můžete si zapamatovat více snů tím, že se během noci několikrát vzbudíte. Skrz kompletní spánkový cyklus projdeme přibližně každých 90 minut, takže může být produktivní nastavit si budík na násobek 90 minut (jako je 4,5, 6 nebo 7,5 hodiny) po očekávaném usnutí. Sny v pozdější polovině noci jsou obvykle delší než ty sny brzy po tom, co jdete spát, takže možná budete chtít počkat alespoň 4,5 hodiny, než se záměrně vzbudíte.
  • Je to doporučené pouze lidem, kteří mají dostatek spánku a kteří mohou snadno znovu usnout. V jiném případě tento krok vynechejte.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Než jdete do postele

 1. 1
  Naplánujte si dobrý spánek. Sny se objevují, když naše těla jsou ve stádiu spánku známém jako REM, což znamená Rapid Eye Movement (rychlé pochyby očí). Tělo odpočívá, ale mysl je ve snech aktivní. Pokud nemáte v noci dostatek spánku nebo je váš spánek hodně přerušovaný, máte méně REM spánku a méně snů. Snažte se jít do postele každý večer ve stejnou dobu a budit se ve stejný čas každé ráno, abyste zajistili, že si dopřáváte správný druh odpočinku.
  • Většina lidí potřebuje mezi 7 a 9 hodinami spánku každou noc, aby dosáhli správného množství odpočinku. Lidé kteří spí méně než šest hodin si těžko vzpomínají na sny, protože delší a živější sny se odehrávají ve spánkovém cyklu později.
  • Vytvořte si klidné prostředí pro spánek. Odstraňte zvuky a rozptýlení, které vám mohou bránit upadnout do hlubšího spánku. Pokud je to třeba, noste špunty do uší a ujistěte se, že máte těžké závěsy, které zabrání pronikání světla z venku.
 2. 2
  Dejte si blok a tužku na dosah od vaší postele. Nejlepší je, když je to jen čistý papír bez vzorů nebo jiných rozptýlení. Používejte tento blok pouze k zaznamenávání vašich snů. Než jdete spát, ujistěte se, že je otevřený na další stránce, na kterou můžete psát, takže nemusíte hledat prázdnou stránku, když se probudíte.
  • Vždy dávejte tužku na stejné místo, abyste jí také nemuseli hledat.
  • Alternativou k zapisování vašich snů je mít poblíž postele nebo pod polštářem diktafon, takže můžete převyprávět, co se ve vašem snu dělo.
 3. 3
  Mějte budík blízko vaší postele. Pokud musíte vylézt z postele, abyste ho vypnuli, pravděpodobněji zapomenete o čem jste snili. Nastavte si budík tak, aby zvonil potom, co dostanete přiměřené množství spánku. Zkuste nepoužívat jako budík rádio, poněvadž reklamy a povídání v ranní show bude rušivé. [1]
  • Pokud můžete vstát bez budíku, nebudete se muset starat o jeho vypínání.
  • Snažte se, pokud možno, používat jemnější způsob buzení. Požádejte někoho, aby vás vzbudil jemně a bez mluvení na vás, nebo si zapojte časovač na světla ve vaší místnosti. Mnoho lidí zjišťuje, že si lépe vybavují sny, když nepoužívají budík.
  • Dejte si na budík papírek s velkými písmeny napsanými slovy "O čem se ti zdálo?" nebo podobnými, takže to bude první věc, kterou uvidíte, když otevřete oči (a vypnete budík).

 4. 4
  Nejezte, nepijte alkohol nebo neberte léky těsně před tím, než půjdete spát. Chemické látky v těchto věcech mohou ovlivnit schopnost vašeho mozku pamatovat si sny. Snažte se nic nepožívat alespoň pár hodin před tím, než půjdete do postele, aby nic neovlivňovalo vaší paměť nebo spánkové návyky.
 5. 5
  Předtím, než půjdete do postele zklidněte svojí mysl a tělo. Bzučí to obvykle ve vašem mozku před spaním? Hodně stresujících myšlenek v hlavě může ztížit zapamatovat si své sny, což vyžaduje hluboké soustředění. Předtím, než jdete do postele, nechte svojí mysl uvolnit a zbavit se těžkých myšlenek. Nechte jí klidně přejít do spánku.
  • Vyvarujte se braní si telefonu nebo počítače do postele. Emailování a kontrolování zpráv přímo před spaním nedopřeje vaší mysli ten čas, který potřebuje k vyčištění.
  • Zkuste meditovat nebo použít klasickou metodu počítání oveček, abyste uvolnili svojí mysl.
 6. 6
  Vědomě se rozhodněte pamatovat si své sny. Budete mít větší šanci pamatovat si své sny, když si je opravdu budete chtít pamatovat. Za předpokladu, že chcete, si řekněte, že si budete pamatovat své sny, a postupujte svědomitě podle těchto kroků, aby se rozhodnutí, že si budete sny pamatovat, stalo skutečností. [2]
 7. 7
  Těsně před tím, než usnete, přemýšlejte o nějakém větším problému nebo emocionální obavě. Hluboce přemýšlejte o situaci aniž byste hledali řešení nebo hledali závěry. Pouhé přemýšlení o problému v určitém smyslu otevírá dveře k živějšímu pamatování si snů a sny mohou dokonce nabídnout víc vhledů, pokud jde o problém na dosah ruky. [3]
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Po zbytek dne

 1. 1
  Mějte zápisník nebo diktafon při sobě během dne. Často něco, co uvidíte nebo uslyšíte později během dne, spustí vzpomínku na sen z předchozí noci. Zaznamenávejte si hned tyto vzpomínky a přemýšlejte o nich, abyste zjistili, jestli si budete moci vzpomenout, jak zapadají do zbytku snu. Také pomáhá během dne neustále přemýšlet o svých snech.
 2. 2
  Jděte zpátky do postele a lehněte si. Někdy může být vzpomínka vyběhnout, když zaujmete stejnou fyzickou pozici, jakou jste měli během snění. Snažte se dát hlavu na stejné místo na polštáři, rozložte své tělo stejně a zavřete oči. Pokud sen přijde do vaší hlavy, promyslete si ho, než vstanete, abyste si ho zapsali.
  • Může pomoci otevřít oči a podívat se na předmět, který jste viděli jako první, když jste se probudili.
  • Snažte se vytvořit v místnosti stejnou atmosféru – zatáhněte závěsy, vypněte světla a odstraňte hluky.
 3. 3
  Procvičte se znovu další den. Zapamatování si svých snů vyžaduje úsilí a trénink. Čím více si začnete být vědomí svých snů, tím pravděpodobněji si je zapamatujete. Zvykněte si na večer se zavázat k zapamatování si svého snu a zapsání si jich, jako první věc, když se probudíte. Proces se časem stane snazší.
 4. 4
  Uvědomte si vzorce. Nakonec přijdete na to, jaké faktory vám pomohou vzpomenout si na své dny. Zkuste si uvědomit vzorce týkající se doby, kdy jdete do postele a kdy se ráno budíte, teploty místnosti, toho, co jste měli k večeři. Zdá se, že něco z těchto proměnlivých ovlivňuje vaší schopnost zapamatovat si své sny?
  Reklama

Tipy

 • Při zaznamenávání si snů nezapomeňte, že záznam je osobní. Nepište ho tak, aby dával smysl ostatním, protože můžete zjistit, že věci upravujete, aby bylo pro ostatní snazší je pochopit. Vždy pište to, čemu věříte, že je pravda, ne to, co bude dávat smysl.
 • Pokud se vám bude zdát stejný sen další den, nebo příští týden, také si to poznamenejte. Sen, který se opakuje, je snem, na který bychom se měli soustředit. Může být zvláštní význam.
 • Některé potraviny, jako jsou mandle a třešně, mohou udělat sny živějšími. Čím živější jsou vaše sny, tím pravděpodobněji si vzpomenete. [4]
 • Potom, co jste si vzpomněli na většinu vašeho snu, zkuste ho dát do správného pořadí. To pomůže, protože je snazší si zapamatovat věc i, když víte, co se stalo první, a vždy si to první zapíšete.
 • Pokud se vám už zdál sen a chcete si na něj vzpomenout, nedělejte si starosti. Když sníte, jste v úplně jiném nastavení mysli. Zkuste lucidní snění. Když budete v tomto nastavení mysli a máte lucidní sny, někdy jste schopní si vyvolat minulé sny! Zamyslete se trochu nad tím, jestli máte část mozku, která skladuje sny, které máte, a můžete se do ní dostat sněním.
 • Zaznamenejte si přesně co se stalo aniž byste se nutně snažili, aby vám to dávalo smysl. Například, když váš sen začíná uvnitř domu a potom zjistíte, že jste v lese, vyhněte se tendenci předpokládat, že jste vyšli z domu. Sny, které jsou cizí každodenním zážitkům, mohou být snahou aplikovat na události logiku ztraceny.
 • Jako alternativu můžete při zaznamenávání snů v noci také použít slabé světlo baterky. Zakryjte čočku třemi vrstvami lepicí pásky, abyste v noci stále snadno viděli na svůj deník, ale nebylo to tak jasné, že by vás to nutilo chtít zavřít oči.
 • Pokud jste někdo, kdo mluví ve spánku, můžete se nahrát pomocí video kamery nebo mobilu. Nebo můžete použít kazetový rekordér. Přehrajte si to potom, co si zapíšete to, co si pamatujete. To může spustit vzpomínky na sny, které jste měli a nepamatujete si je, jakmile se vzbudíte.
 • Některé písničky mohou způsobit, že sen ulpí ve vaší hlavě o chvilku déle. Zkuste poslouchat nějakou hudbu předtím, než půjdete na kutě, a sledujte, co se stane!
 • Ještě lépe nepoužívejte žádné světlo, protože to může ztížit vzpomenout si na své sny. Jen mějte pero a papír tam, kde na ně můžete snadno dosáhnout, a nebudete muset otevírat oči (buďte však opatrní, abyste znovu neusnuli). S tréninkem se zlepšíte ve psaní aniž byste viděli papír.
 • Dejte si před spaním tabletu vitaminu B6. Udělá to vaše sny živější.
 • Pokud máte poblíž počítač nebo mobilní zařízení, zkuste se přihlásit na stránku ke zveřejňování snů, jako je Uprophecy nebo Dream Moods, kterou můžete použít k přidání svých snů a vést si o nich záznamy.
 • Když si zaznamenáváte sen, může být snadnější rozpomenout se na něj, když píšete (nebo mluvíte) v přítomném čase (např. "jdu do" místo "šel jsem do").
Reklama

Varování

 • Buďte opatrní s interpretací snů. Interpretace snů není věda, takže nevytvářejte závěry a nedávejte snu příliš mnoho důležitosti. Například sen o smrti neznamená, že někdo zemře, nebo že se stane něco špatného.
 • Pokud máte trable se spánkem nebo potíže mít dostatek spánku, nesnažte se zaznamenat si sny uprostřed noci. Prostě znovu usněte.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Něco k zaznamenání údajů
 • Něco, co vás probudí (raději jemně)
 • Diktafon (dobrovolné)

Reference

 1. http://www.buildyourmemory.com/dreams.php
 2. Dreams and Nightmares: The Origin and Meaning of Dreams, By Ernest Hartmann, p142, ISBN 0738203599
 3. Dreams and Nightmares: The Origin and Meaning of Dreams, By Ernest Hartmann, p142, ISBN 0738203599
 4. Food For Vivid Dreams http://www.worldofdreamsymbols.com/foods-for-vivid-dreams.html

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 101 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 8 182 krát
Stránka byla zobrazena 8 182 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama