Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Zavést si poprvé tampon může být děsivé a zastrašující. Je to ovšem snadnější, než byste si mohla myslet – musíte jen vědět, jak na to. S tamponem budete moci běhat, plavat a dělat vše, co vás napadne, aniž byste pociťovala jakékoli nepohodlí, jako například s vložkou. Když tampon zavedete správně, nebude vás nic bolet a dokonce ani vůbec nic neucítíte. Pokud chcete vědět, jak si správně zavést tampon, v tomto článku se dozvíte vše potřebné.

Část 1
Část 1 ze 3:

Zavádění tamponu

Stáhnout PDF
 1. 1
  Kupte si tampony. Vyznat se v nakupování tamponů není snadné, ale jakmile zjistíte, co přesně byste si měla koupit, nebudete s tím mít problém. Mezi známé značky tamponů patří Kotex nebo OB a většina společností vyrábí jak vložky, tak tampony, takže si můžete vybrat jednu značku, která pro vás bude pohodlná. Co se týče nákupu tamponů, zaměřte se na tři věci: papír nebo plast, absorpční schopnosti a to, zda má tampon aplikátor. Zde je vše, co potřebujete vědět:
  • Papír nebo plast: Některé tampony mají papírový aplikátor, zatímco jiné mají plastový aplikátor. Papírový aplikátor má tu výhodu, že ho po použití můžete spláchnout, ale pokud nemáte nejlepší odvodní potrubí, raději byste to neměla riskovat. Někteří lidé také tvrdí, že plastové aplikátory se snáze používají. Můžete si vyzkoušet obě varianty a zjistit, která vám vyhovuje více.
  • Aplikátor, nebo bez aplikátoru: Většina tamponů v České republice se prodává bez aplikátoru, ale seženete i tampony s aplikátorem. Pokud s tampony teprve začínáte, bude pro vás mnohem jednodušší používat tampony s aplikátorem, se kterými vám zavádění půjde snáze. Tampony bez aplikátoru je nutné vtlačit do vagíny pomocí prstů, což někdy nemusí být snadné. Výhodou těchto tamponů je ovšem to, že jsou velmi malé, takže je můžete nosit například jen v kapse.
  • Absorpční schopnosti: Nejčastěji se prodávají „normální,“ nebo „super absorpční“ tampony.“ Doporučuje se začít s těmi normálními a naučit se s nimi pracovat, než přejdete k těm super savým. Tyto tampony jsou o něco větší, ale neznamená to, že se špatně používají. Můžete ze začátku používat normální tampony a když budete mít silnější menstruaci, můžete přejít na super savé tampony, které vám poskytnou větší ochranu. Některé společnosti dokonce prodávají balení tamponů, kde najdete několik menších a několik větších tamponů.
 2. 2
  Zaveďte si tampon v době, kdy budete mít středně silnou, nebo silnou menstruaci. Není to sice nutné, ale když si budete chtít tampon zavést na začátku menstruace, kdy ji budete mít ještě velmi slabou, pravděpodobně se vám nebude dařit tampon zavést dostatečně hluboko, protože nebude dobře klouzat. Pokud máte silnější menstruaci, budete mít vlhčí stěny vagíny a tampon se do ní snáze dostane.
  • Některé ženy chtějí vědět, zda si mohou zavádění tamponu trénovat v době, kdy nemají menstruaci. Když to uděláte, nic špatného se vám sice nestane, ale nebude pro vás snadné tampon dostat dostatečně hluboko do vagíny. Je tedy lepší počkat, až dostanete menstruaci.
  • Přestože pravděpodobně nebudete chtít žádat o pomoc svoji matku nebo sestru, možná to bude lepší. Pokud se snažíte si tampon zavést, ale nedaří se vám to, nebo se bojíte to zkusit, nebojte se požádat svoji mámu o pomoc.
 3. 3
  Umyjte si ruce. Je nutné si před zaváděním tamponu důkladně umýt ruce, abyste měla ruce i tampon sterilní. Jistě nechcete, aby se vám do vagíny dostaly bakterie, které by mohly způsobit infekci.
 4. 4
  Čistýma a suchýma rukama si tampon rozbalte. Počkejte, až budete mít suché ruce a opatrně s nimi tampon rozbalte a obal vyhoďte. Je v pořádku, že budete trochu nervózní, i když k tomu nebudete mít žádný důvod. Pokud tampon omylem upustíte na zem, vyhoďte ho a vezměte si nový. Neměla byste riskovat infekci vagíny jen proto, že nechcete vyhazovat jeden tampon!
 5. 5
  Sedněte si nebo si pohodlně stoupněte. Až se s tampony naučíte zacházet, získáte lepší představu o tom, jaký způsob zavádění vám vyhovuje. Některé ženy stojí a mírně si podřepnou, jiné zase sedí na toaletě. Můžete si také opřít jednu nohu o toaletu nebo o vanu, abyste měla lepší přístup k vagíně.
  • Nervozita je sice přirozená, ale měla byste se co nejvíce uvolnit. Čím uvolněnější budete, tím snáze se vám bude tampon zavádět.
 6. 6
  Vezměte si tampon do ruky prsty, kterými píšete. Chytněte si ho uprostřed v místě, kde se menší vnitřní trubička vkládá do větší trubičky. Měla byste jasně vidět provázek, který z tamponu vychází. Můžete si opřít ukazováček o spodní stranu tamponu a prostředníčkem a palcem si tampon chytit.
 7. 7
  Najděte si vagínu. Vagína je mezi močovou trubicí a análním otvorem. V rozkroku jsou tři otvory – močová trubice, odkud vychází moč, vagína, která se nachází uprostřed a konečník, který je vzadu. Pokud najdete močovou trubici, vagína se nachází 2-4 cm za ní. Nebojte se toho, že se trochu ušpiníte od krve – při zavádění tamponu je to naprosto normální.
  • Někteří lidé doporučují roztáhnout si jednou rukou stydké pysky, což je kůže okolo vaginálního otvoru. Může vám to pomoci nasměrovat tampon správně. Existují ovšem i ženy, které si tampon dokážou zavést bez této pomoci.
 8. 8
  Opatrně přiložte špičku tamponu k vagíně. Nyní stačí jen tampon zasunout alespoň 4 cm do vagíny. Měla byste tampon pomalu zasouvat, dokud se nebudete prsty dotýkat aplikátoru a vnější trubička tamponu bude uvnitř vaší vagíny.
 9. 9
  Ukazováčkem vytlačte vnitřní část aplikátoru do vagíny. Zastavte se ve chvíli, kdy se silnější část setká s tenčí částí a vy se prsty dotknete své kůže. Aplikátor slouží k tomu, abyste tampon dostala dále do vagíny. Jde v podstatě o vytlačení vnitřní trubičky tamponu z vnější trubičky.
 10. 10
  Palcem a prostředníčkem odstraňte aplikátor. Až budete mít tampon zavedený do vagíny, stačí jen vytáhnout aplikátor. Jednoduše ho palcem a prostředníčkem vytáhněte ven z vagíny. Z vaginálního otvoru by vám měla viset šňůrka tamponu.
 11. 11
  Vyhoďte aplikátor. Pokud máte plastový aplikátor, měla byste ho vyhodit. Pokud máte papírový aplikátor, zkontrolujte si pokyny na obalu tamponů a zjistěte, zda ho smíte spláchnout. Pokud si nejste jistá, raději ho vyhoďte, abyste neucpala odpad.
 12. 12
  Můžete s tamponem nosit také intimky. Není to sice nutné, ale mnoho dívek používá společně s tampony také tenké intimní vložky, které je ochrání v případě, že se jim tampon naplní a menstruační krev proteče. Pokud budete pravidelně chodit na toaletu a budete si měnit tampon tak často, jak to bude nutné, pravděpodobně se vám to nestane, ale když budete nosit vložku, budete mít jistotu, že jste v bezpečí. Kromě toho tyto tenké intimky v kalhotkách ani neucítíte.
Část 2
Část 2 ze 3:

Vytahování tamponu

Stáhnout PDF
 1. 1
  Tampon byste v sobě neměla cítit. Pokud tampon cítíte, pravděpodobně jste si ho zavedla špatně. Neměla byste ani vědět, že ho v sobě máte. Pokud ho zavedete správně, nebudete o něm vědět. Pokud ho cítíte a je vám nepohodlný, nebo není zaveden správně, měla byste si ho vytáhnout. Pokud vám z vagíny například vyčuhuje spodní kousek tamponu, máte ho zavedený špatně a musíte si ho vytáhnout.
  • Když budete mít tampon zavedený správně, budete s ním moci běhat, cvičit, plavat, jezdit na kole a dělat vše, co budete chtít.
 2. 2
  Až budete připravená, vytáhněte si tampon. Měla byste si tampon měnit minimálně každých 6-8 hodin, ale pravděpodobně sama zjistíte, že pokud máte silnější menstruaci, budete si ho muset měnit častěji. Měla byste chodit na toaletu každé dvě hodiny. Když při utírání najdete na papíru krev, měla byste si tampon vytáhnout – znamená to, že už je plný a další krev nenasaje. (Může to také znamenat, že jste si ho zavedla špatně, což je ovšem také důvod k tomu, abyste si ho vytáhla.)
 3. 3
  Použitý tampon vyhoďte. V některých případech výrobci tvrdí, že je možné tampon spláchnout do toalety, ale pokud chcete mít jistotu, že neucpete odpad, měla byste tampon zabalit do toaletního papíru a vyhodit ho do odpadkového koše. Pokud jste na veřejných toaletách, v každé kabince najdete odpadkový koš, do kterého můžete tampon vyhodit.
 4. 4
  Tampony si měňte minimálně každých 8 hodin, ale ideálně i častěji. Až si tampon vytáhnete, můžete si hned zavést nový. Většina žen nepoužívá tampony na noc. Je lepší si přes noc vzít vložku (pokud ovšem nechcete spát méně než 8 hodin).
  • Pokud je šňůrka tamponu ušpiněná menstruační krví, je na čase si tampon vytáhnout.
  • Pokud se vám nedaří tampon vytáhnout a zdá se, že je „zaseknutý,“ je to proto, že ještě nenasál dostatek krve. Pokud ještě neuběhlo 8 hodin, zkuste si ho vytáhnout později. Příště si vezměte tampon s nízkou absorpční schopností.
  • Pokud si necháte tampon zavedený déle než 8 hodin, riskujete syndrom toxického šoku, což je velmi vzácná, ale potenciálně smrtelný porucha spojená s používáním tamponů. Pokud jste si nechala tampon zavedený déle, než je doporučeno a trpíte horečkou, zvracením, nebo vyrážkou, ihned vyhledejte pomoc!
 5. 5
  Používejte tampony s vhodnou absorpční schopností. Je lepší používat tampony pro slabší menstruaci, než jakou máte. Začněte s těmi normálními a pokud zjistíte, že si je musíte měnit příliš často, přejděte na silnější tampony. Až budete mít menstruaci ke konci slabší, používejte malé lehké tampony. Na konci menstruace pro vás možná nebude snadné si tampon zavést. Jakmile vám menstruace skončí, přestaňte tampony používat.
  • Pokud si nejste jistá, zda vám menstruace skončila, vezměte si na poslední den vložku.
Část 3
Část 3 ze 3:

Fakta o tamponech

Stáhnout PDF
 1. 1
  Není možné, aby se vám tampon v těle ztratil. Tampon má velmi silnou a odolnou šňůrku, která z něj nikdy nevypadne. Tato šňůrka prochází celým tamponem – není připojena jen k jeho konci, takže není možné, aby se utrhla. Můžete si u tamponu zkusit za šňůrku chvíli tahat – uvidíte, že není možné ji utrhnout a proto se nemůže stát, že by se ve vás tampon zasekl. Mnoho žen se toho bojí, ale skutečně to není možné.
 2. 2
  S tamponem můžete běžně močit. Některé ženy, které nosí tampony, si neuvědomují, že s nimi mohou bez problémů močit. Tampon se zavádí do vagíny a moč vychází z močové trubice. Tyto otvory jsou sice blízko u sebe, ale jsou to rozdílné otvory, takže když si zavedete tampon, budete moci močit naprosto normálně a nebudete mít žádné problémy. Některé ženy si myslí, že jim při močení tampon vypadne, ale to se v žádném případě nemůže stát.[1]
 3. 3
  Tampony můžete začít používat již od první menstruace. Nemusí vám být 16 ani 18 let, abyste mohla používat tampony. Tampony jsou bezpečné pro všechny dívky, které mají menstruaci – jde jen o to si ze zavést správně.
 4. 4
  Když si zavedete tampon, nepřijdete tím o panenství. Některé dívky si myslí, že tampony mohou používat pouze ženy, které již nejsou panny a že když je budou používat dívky, které ještě neměly sex, přijdou o panenství. Není to ale pravda. V některých případech se dívce může panenská blána mírně natáhnout, ale o panenství nepřijdete žádným jiným způsobem, než při pohlavním styku. Tampony se hodí stejně tak pro panny, jako pro ženy, které již panny nejsou. [2]
 5. 5
  Používání tamponů vám nezpůsobí žádné zdravotní problémy. S tampony se nezvyšuje riziko kvasinkových infekcí, přestože si to někteří lidé myslí. Neexistují žádné důkazy o tom, že tomu tak je. Někteří lidé si myslí, že tampony způsobují kvasinkové infekce, protože je dostávají v období menstruace, což je období, kdy používají tampony.[3]

Tipy

 • Možná vám bude chvíli trvat, než se s tampony naučíte zacházet. Nedejte se odradit a zkoušejte to dál!

Varování

 • Když si necháte tampon zavedený déle než 8 hodin, zvyšuje se riziko rozvoje syndromu toxického šoku, což je velmi vzácná, ale potenciálně smrtelná choroba. Pokud jste si nechala tampon ve vagíně déle, než je doporučeno a máte horečku, vyrážku, nebo trpíte zvracením, ihned vyhledejte lékařskou pomoc.

Věci, které budete potřebovat

 • Tampony
 • Knihy
 • Příbalový leták k tamponům
 • Sterilní ubrousky

O tomto wikiHow

Rebecca Levy-Gantt, MPT, DO
Spoluautorem článku je :
Porodník & Gynekolog
Tento článek spoluautorem článku je Rebecca Levy-Gantt, MPT, DO. Dr. Rebecca LevyGantt je porodník a gynekolog s atestací, která provozuje soukromou praxi se v kalifornské Napě. Dr. LevyGantt se specializuje na menopauzu, peri-menopauzu a hormonální léčbu, včetně léčby biologickou identitou a kombinovanou hormonální léčbou a alternativní léčby. Je také národní certifikační menopauze a je na celostátním seznamu lékařů, kteří se specializují na léčbu menopauzy. Získala magisterský titul z fyzikální terapie na Bostonské univerzitě a titul lékařky osteopatického lékařství (DO) na New York College of Osteopathic Medicine. Tento článek byl zobrazen 196 063 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 196 063 krát.

Pomohl vám tento článek?