Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Čas od času se stane, že vám, nejčastěji po náhlé změně tlaku například během letu či potápění, zalehne v uších. Příčinou je ucpání Eustachových trubic. Tato trubice spojuje dutinu středního ucha s nosohltanem a slouží k vyrovnávání tlaku před a za bubínkem.[1] Pokud máte v uších nepříjemný pocit tlaku či je máte zalehlé, přečtěte si náš článek a naučte se, jak si s tím poradit.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Zbavte se rychle zalehlých uší

Stáhnout PDF
  1. 1
    Pomalu otevřete ústa a zívněte. Otevřete ústa natolik, abyste mohli říct: „aaaa“ a pokuste se o zívnutí. Pořádné zívnutí pomůže vyrovnat tlak a uši odlehnout.
    • Přestaňte, jakmile ucítíte, že vám uši odlehly. Opakujte, pokud první zívnutí nepomohlo. Vyrovnání tlaku snadno poznáte. Nejen že ucítíte a uslyšíte jemné lupnutí, ale váš sluch se náhle pročistí a budete slyšet mnohem lépe než předtím.
    • Zakloňte hlavu a předsuňte čelist. Díky záklonu se Eustachovy trubice dostanou do správné polohy. Předsunutá čelist vám může pomoci dosáhnout zívnutí a zároveň otevře Eustachovy trubice, ze kterých se pak uvolní tlak.
  2. 2
    Žvýkejte žvýkačku. Pokud nepomůže zívnutí, může pomoct žvýkání, i jen předstírané. Pohyb čelistmi napomáhá vyrovnání tlaku mezi vnitřkem ucha a vnějším okolím. Stejně jako zívání, můžete žvýkání použít i jako preventivní opatření. Začněte žvýkat žvýkačku, pokud vás čekají změny nadmořské výšky a zabraňte ucpání uší už během přechodu.
    • Žvýkejte pořádný kus žvýkačky. Mluvíme tu o Hubba Bubba, ne o Orbitce. Pohyb během žvýkání musí být natolik velký, že se vám otevře nosohltan a vyrovná se tlak ve vašich uších. Pokud nemáte po ruce nic na žvýkání, imitujte klidně až přehnaně pohyb, jako byste si ukousli příliš velké sousto. Doslova.
  3. 3
    Cumlejte bonbón. Stejně jako žvýkání, může i cumlání bonbónu nebo mentolky vyrovnat tlak. Důkladně bonbón nějakou chvíli cumlejte, ať vytvoříte dostatečný tlakový efekt.
  4. 4
    Vypijte velkou sklenici vody. Pohyb vzniklý pitím je kombinací už zmíněných metod. Nalijte si velkou sklenici vody, zakloňte hlavu a pijte velkými doušky, abyste si vyrovnali tlak v uších. Pokud to uděláte správně, měli byste cítit, jak vám uši odléhají a případná bolest ustupuje.
  5. 5
    Pokud máte v uších vodu, opatrně vytvořte trochu tlaku prstem. Pokud jste vylezli z vody a v uchu cítíte ten nepříjemný pocit tlaku, pomozte si gravitací a předkloňte se s uchem rovnoběžně se zemí. Přiložte polštářek jednoho prstu přes ucho (ne dovnitř) a hýbejte jím tam a zpět, jako byste používali gumový zvon na ucpaný záchod. Tímto můžete v uchu jemně změnit tlak natolik, že vám odlehne, nebo z ucha dostat vodu, která se vám tam dostala.
    • Nikdy si nestrkejte prst do ucha. Nesnažíte se vodu vyšťourat, potřebujete jen změnit tlak. Pokud si prst strčíte do ucha příliš hluboko, můžete si poškodit sluch.
  6. 6
    Vyzkoušejte Valsalvův manévr. Zní to složitě, ale je to jednoduché. Principem Valsalvova manévru je vytvoření protitlaku v Eustachových trubicích vdechem a následným zadrženým usilovným výdechem.
    • Nadechněte se, zacpěte si nos, zavřete ústa a snažte se proti ucpanému nosu vydechnout. Tohle by mělo otevřít Eustachovy trubice, vyrovnat tlak a vrátit vaše uši do normálu.
    • Buďte opatrní. Valsalvův manévr nemusíte dělat příliš na sílu. Pokud ho provádíte příliš často, nebo příliš intenzivně, můžete si podráždit Eustachovy trubice a způsobit jejich zánět a jejich vyléčení pak bude mnohem složitější.
    • Někomu pomáhá, když se při Valsalvově manévru předkloní. Předkloňte se a dotkněte se prstů u nohou, jako byste si protahovali nohy. Proveďte Valsalvův manévr, pak pusťte nos a zhluboka se nadechněte. Stále v předklonu toto několikrát opakujte.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Uvolněte ucpané dutiny

Stáhnout PDF
  1. 1
    Nebojte se zavolat lékaři. Pokud jsou vaše uši neustále zalehlé, mohlo by to být způsobeno závažnějším problémem s dutinami a jejich zánětem. Lékař vám může doporučit léky na bolest, nosní sprej, nebo antibiotika.[2]
  2. 2
    Vyzkoušejte ear popper. V zahraničí běžně k dostání, u nás zatím k sehnání jen přes internet. Ear popper pomáhá vyrovnat tlak v uších. Poraďte se o jeho použití s lékařem.
  3. 3
    Pravidelně si proplachujte dutiny. Pokud máte díky nachlazení nebo alergii ucpané dutiny, může to způsobit i tlakovou nerovnováhu a zalehlé uši. V takovém případě pomůže, když si budete dutiny pravidelně proplachovat teplou slanou vodou.
    • Konvičky neti-pot jsou dnes běžně dostupné a dají se naplnit roztokem slané vody. Nakloňte hlavu nad umyvadlo a do výše položené nosní dírky nalijte hrdlem konvičky slanou vodu. Nechte odtéct druhou nosní dírkou. Poprvé to není moc příjemný pocit, ale významně to pomáhá uvolnit ucpané dutiny.
    • Pokud máte dutiny ucpané natolik, že jimi ani neproteče voda, přesto může být tato nepatrná změna tlaku dostatečná na to, aby se uvolnily dutiny a tlak v uších. Stojí to za pokus.
    • Ujistěte se, že po každém použití nosní sprchu řádně umyjete a použijete destilovanou vodu, aby se zamezilo množení bakterií.
  4. 4
    Berte léky na alergii (antihistaminika) nebo dekongestanty (uvolňují ucpaný nos, obvykle ve formě spreje), než se příznaky zhorší. Buďte pozorní ke svému zdraví a chraňte se proti ucpaným dutinám a zalehlým uším. Pokud se často potýkáte s problémy s dutinami, nečekejte na to, až se zhorší a způsobí nepříjemné a bolestivé pocity zalehlých uší. Předcházejte těmto problémům pomocí dostupných léků.
  5. 5
    Dejte si teplou koupel a ponořte uši. Pokud jste nemocní a chcete ulevit zalehlým uším, napusťte si teplou vanu, lehněte si do ní a ponořte se i s ušima. Zakloňte hlavu a několikrát silně polkněte. Změna tlaku může vyrovnat tlak v uších a pára z koupele může zároveň uvolnit ucpané dutiny. Pokud máte i po koupeli zalehlé uši, zkuste se předklonit s uchem rovnoběžně se zemí a pomocí prstu zkuste vytvořit na ucho tlak, jak je popsáno výše.
  6. 6
    Jemně se vysmrkejte. Smrkání je vlastně taková verze Valsalvova manévru s přidanou hodnotou uvolnění ucpaného nosu. Vysmrkejte se každou dírkou zvlášť. Mělo by vám to pomoct vyrovnat tlak v uších.
    • Je důležité, abyste byli velmi opatrní. Pokud budete u smrkání troubit jako na lesy, může vám to spíše uškodit a posunout blokádu ve vašem zvukovodu tak, že zalehnutí uší bude ještě horší. Buďte proto opravdu opatrní.
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Domácí léčba

Stáhnout PDF
  1. 1
    Kloktejte horkou slanou vodu. Pokuste se vodu, kterou kloktáte, ohřát co nejvíc to jde, abyste si nespálili ústa.[3] Přidejte asi lžičku soli na hrnek vody a nechte rozpustit. Opakovaně roztok kloktejte se zhruba minutovými přestávkami. Vykloktejte celý hrnek a pak si dejte alespoň 30 minut pauzu, než zkusíte kloktat druhý.
  2. 2
    Zkuste se zbavit zalehlých uší pomocí octa smíchaného s isopropylalkoholem. Pokud máte podezření, že zalehlé uši jsou způsobeny nahromaděným ušním mazem, použijte tento roztok a pak postupujte podle již zmíněných rad. Jak na to:
    • Smíchejte stejné množství octa a 70% isopropylalkoholu. Tento roztok pomůže uvolnit ušní maz a odblokovat tak zvukovod.
    • Nakloňte hlavu na stranu a pomocí kapátka si do ucha dejte několik kapek roztoku.
    • Nechte chvíli hlavu nakloněnou, než ji narovnáte. Trochu roztoku vám může z ucha vytéct. Opakujte s druhým uchem.
    • Propláchněte si ucho menším množstvím vody. I když roztok díky své alkoholové složce částečně vyprchá, přece jen je lepší si ucho vypláchnout. Opět nakloňte hlavu na stranu a kapátkem si do ucha nakapejte trochu vody. Po chvíli opět hlavu narovnejte, aby přebytečná voda mohla vytéct.
  3. 3
    Snězte něco extra pálivého, jako třeba jalapeno papričku. Přestože to není právě nejpříjemnější, rozhodně se vám po tom propláchnou dutiny. (Papriky jsou vyhlášené svými účinky na zahleněné dutiny.) Vysmrkejte se a když se vám hleny začnou odplavovat, pohněte trochu čelistí ze strany na stranu. Můžete cítit lupnutí v uších.[4]
  4. 4
    Vyzkoušejte kraniosakrální terapii. Ta byla vyvinuta na přelomu 20. století a spočívá v hledání a znovunastolení rovnováhy a přirozeného rytmu toku mozkomíšního moku.[5] Tato terapie je využívána k léčbě mnoha nemocí a může pomoct i s upravením tlakové nerovnováhy v Eustachových trubicích, která způsobuje zalehlé uši.
    • Mnoho úspěchů kraniosakrální terapie nebylo prokázáno.[6] Pokud už byste ale za odlehnutí uší dali cokoli, rozhodně to neuškodí.
  5. 5
    Vyzkoušejte akupunkturu. Akupunktura se využívá na cokoli od problémů s kolenními šlachami až po problémy s čelistním kloubem a dokonce i na záněty uší. Pokud už jste vyzkoušeli všechny dostupné možnosti a pořád se vám nedaří uši odlehnout, zajděte si na akupunkturu a popište tam své problémy.
    Reklama

Tipy

  • Můžou vám pomoct i zmražené potraviny. Zkuste si dát třeba zmrzlinu nebo mražený jogurt.
  • Zívání pomáhá.
  • Jemně se uchopte za špičku ušního lalůčku a kružte s ním.
  • Polykání pomáhá. Žvýkejte žvýkačku.
  • Valsalvův manévr - Zapcěte si nos a zkuste vyfouknout vzduch nosem.
  • Jemně se vysmrkejte.
  • Pokud se vám opakovaně ucpávají uši nebo dobře neslyšíte, může jít o známky sinusitidy.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 27 371 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 27 371 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama