Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Nikoho nebaví mít na cestách pomačkané oblečení. Naštěstí existují i jiné možnosti, než skládat oblečení do komínků. Můžete si své svršky například srolovat. V tomto článku se dozvíte, jak na to.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Srolujte si oblečení

 1. 1
  Zkuste metodu rolování. Tato metoda zajistí, že budete mít oblečení narovnané a ušetříte prostor. Používají ji američtí vojáci. Jde o skvělý způsob, jak ušetřit místo v kufru. [1]
  • Tato metoda nejlépe funguje se šortkami, ponožkami, syntetickými tričky a tílky, pyžamy a tepláky.
  • Při rolování oblečení musíte vyhlazovat, aby po narovnání nebylo pomačkané.
 2. 2
  Přeložte džíny na poloviny a uhlaďte je. Začněte je rolovat od konce směrem nahoru. Je dobré začínat s většími kusy oblečení. [2]
 3. 3
  Srolujte si trička. Položte si tričko na rovný povrch a přeložte rukávy na prostřední část. Důkladně tričko uhlaďte, ještě jednou ho přeložte na délku a srolujte ho.[3]
 4. 4
  Poskládejte si trička s dlouhým rukávem. Položte tričko na rovný povrch přední stranou dolů. Přeložte rukávy dozadu, aby se jejich konce téměř dotýkaly lemu trička. Přeložte tričko ještě jednou na délku a odspodu ho zarolujte.
  • Slavnostní trička uhlaďte tak, aby se ramena téměř dotýkala. Přeložte spodní třetinu a potom horní třetinu. Otočte tričko na druhou stranu a uhlaďte ho. Potom ho začněte rolovat odspodu.
 5. 5
  Srolujte si sukně a šaty. Dejte si pozor, abyste neměli oblečení při rolování pomačkané. Tyto kusy oblečení byste si měli dávat naspod kufru, protože tam budou více v bezpečí (a také jsou většinou větší, než trička a spodní prádlo).
  • Pokud máte hezké slavnostní kalhoty, položte je na rovný povrch a důkladně je uhlaďte. Přeložte jednu nohu přes druhou a potom je přeložte napůl. Znovu je uhlaďte a začněte je rolovat od kolene.
  • Sukně a šaty položte přední stranou dolů na rovný povrch a uhlaďte je. Přeložte je jednou na délku a znovu je uhlaďte. Přeložte je na šířku odspodu, aby se lem dotýkal límce. Potom je srolujte.
 6. 6
  Jakmile dorazíte na místo, oblečení si pověste. Když si oblečení hned pověsíte, nebudete ho mít pomačkané. S touto metodou se oblečení v kufru trochu pomačká, protože po cestě s kufrem manipulujete. Když vše hned pověsíte, vyhnete se tomuto problému.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Zamotejte si oblečení do svazku

 1. 1
  Navrstvěte oblečení okolo nějaké věci a vytvořte svazek. Můžete použít například oblé pouzdro nebo malou taštičku. Velikost středového předmětu závisí na tom, kolik oblečení chcete sbalit. [4]
  • Můžete použít malou taštičku na kosmetiku nebo jiné věci, do které si navíc budete moci schovat menší předměty. [5]
 2. 2
  Naplňte taštičku. Vložte do taštičky ponožky, spodní prádlo, nebo plavky, aby se naplnila. Neměli byste ji ovšem přecpávat.
 3. 3
  Začněte skládat oblečení okolo taštičky. Začněte s těžšími věcmi, jako jsou saka a džíny. Položte si je na postel a průběžně je uhlazujte.
  • Většinu oblečení byste měli pokládat přední stranou nahoru. Pouze saka byste měli dávat přední stranou dolů a snažit se zachovat přirozený směr rukávů, jinak je budete mít pomačkaná.
 4. 4
  Na saka položte sukně a šaty. Přeložte si sukně na délku a dávejte je střídavě na levou a na pravou stranu.[6]
  • Košile a trička skládejte na sebe a střídejte směr límce. Límec jedné košile by měl být srovnaný s podpažím další košile.
  • Přidávejte kalhoty a šaty a také střídejte směr.
  • Nahoru dejte všechny svetry a oděvy z úpletu a střídejte směr.
 5. 5
  Doprostřed hromady položte taštičku a srovnejte ji s límci košil a pasy sukní, abyste měli jistotu, že se vám svazek oblečení nerozpadne.
 6. 6
  Omotejte okolo celého svazku nohavice kalhot a zastrčte je. Měli byste je omotat dost pevně, aby nebyly pomačkané, ale aby nevytáhly ostatní oblečení. Potom okolo svazku omotejte i rukávy svetrů a košil a zastrčte je pod taštičku.
 7. 7
  Vložte si svazek oblečení do kufru a připevněte ho bezpečnostními pásy. Po příjezdu do cíle byste měli mít oblečení stále rovné.
  • Jedinou nevýhodou je to, že když se chcete dostat k nějakému kusu oblečení, musíte rozplést celý svazek. Nejlepším řešením je pověsit si všechno oblečení do skříně hned po příjezdu.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Jak si sbalit boty

 1. 1
  Nejtěžší pár bot si vezměte na sebe. Nejtěžší a největší boty, které si budete brát, byste měli mít na sobě. Buď je nechejte doma, nebo je mějte na nohou.
 2. 2
  Použijte pytlík na boty. Pytlíky na boty zajistí, že vám boty neušpiní ostatní oblečení. Když dáte boty na dno kufru, budete mít jistotu, že se nepohnou.
 3. 3
  Dejte si do bot ponožky. Nemusíte plýtvat místem v kufru. Dejte si do bot ponožky, nebo křehké předměty, o které nechcete přijít. Spousta lidí zapomíná na to, že vnitřky bot jsou v podstatě prostory, které přijdou nazmar.
  • Můžete si vzít i boty, které nemáte rádi, nebo které již dosluhují a před cestou domů je jednoduše vyhodit.
 4. 4
  Přivažte boty k vnější straně kufru. Pokud cestujete letadlem, tento trik bohužel nebudete moci využít, ale pokud například jedete někam autem, může se vám hodit.
  • Přivažte boty na kufr tak, abyste do nich nenaráželi.
  Reklama

Tipy

 • Spodní prádlo a jemné prádlo převážejte v síťovém pytlíku na praní. Síťovina vaše prádlo ochrání a při kontrole na letišti ho nebudete muset vytahovat.
 • Pyžamo si dejte do kufru tak, abyste se k němu rychle dostali.
 • Zkuste si náklad rozdělit s kamarádem. Sbalte si do svého kufru polovinu svých věcí a polovinu jeho věcí. Když se jednomu z vás na letišti ztratí kufr, budete vědět, že to nějak zvládnete.
 • Je dobré sbalit si společně věci, které budete nosit zároveň.
Reklama

Varování

 • Neberte si s sebou žádné těžké oblečení. Místo těžkého saka si vezměte raději dvě trička a lehký svetr. Termo tričko a dlouhé spodní prádlo se vám v chladnějších měsících bude hodit více, než jedna těžká bunda. [7]
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 9 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 7 983 krát
Kategorie: Na cestách
Stránka byla zobrazena 7 983 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama