Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Police a regály jsou jeden z nejužitečnějších kusů nábytku ať už v kanceláři, nebo v domácnosti. Můžete je využít na knihy, dekorace, kuchyňské náčiní, fotografie, zkrátka co vás napadne. Pomáhají udržet pořádek ve věcech a rychle najít cokoliv potřebujete. Existuje mnoho způsobů, jak postavit police, některé jsou velmi snadné a jiné náročnější. Několik z nich vám ukážeme v tomto článku.

Část 1
Část 1 ze 5:

Začínáme stavět police

 1. 1
  Vyberte si, z čeho chcete polici udělat. Při výběru materiálu se řiďte vlastním vkusem, rozpočtem a tím, jak bude výsledek ladit se zbytkem interiéru. Na výběr je z mnoha možností.
  • Měkké dřevo: Je snadné nechat si jej uříznout na požadovanou velikost a udrží i těžké věci, jako například knihy.
  • Překližka: Je to vlastně několik tenkých vrstev dřeva slepených k sobě. Povrch je většinou vyveden v úpravě, která napodobuje dřevo, nebo může být například laminovaný.
  • Sololit: Vyráběný z nadrceného dřeva a lisovaný. Je lehký, odolný, levný a snadno se s ním manipuluje. Nechejte si ho uříznout v obchodě, protože běžné nástroje jeho povrch snadno poškodí.
  • Dřevotříska: Je o hodně pevnější, než sololit a hodí se pro police na těžké věci, jako je například nářadí nebo příslušenství v garáži či dílně.
  • Policové sety: Prodávají se ve většině obchodů s nábytkem a v centrech pro dům a zahradu. Bývá u nich i podrobný návod k sestavení – pokud chybí, kontaktujte výrobce nebo prodejce.
 2. 2
  Podle stylu, v jakém police bude, si vyberte vhodnou podpěru. Někdy může být skrytá, ale každá police podpěru potřebuje.
  • Dřevěné podpěry: Jednoduché a efektivní. Dřevěné laťky nebo hranolky udrží polici na místě. Většinou se používá podpěra na obou koncích břevna, pro stabilnější oporu. Pokud jsou dřevěné podpěry malé, je možné je skrýt přitlučením laťky na přední stranu břevna police.
  • Kovové pásky: Dají se koupit v železářství a jsou jako podpěry výborné. Nejsou sice příliš hezké, ale unesou i těžké věci a proto se hodí do garáže nebo dílny.
  • Závěsné podpěry: Většinou mají tvar písmene L a vyrábí se jednoduché i ozdobné. Některé jsou přímo navrženy tak, aby jejich výrazný design ladil nebo kontrastoval s interiérem, ale ty bývají výrazně dražší, než jednoduché varianty.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 5:

Snadná polička z cihel a dřeva

Je to velmi jednoduchá policová konstrukce, kterou dokáže sestavit úplně každý. Hodí se i pro všechny, kdo mají hluboko do kapsy. Protože je konstrukce poměrně nestabilní (nic není spojeno dohromady), musí zůstat raději nízká, aby se nepřevrhla. Tento druh police se nedoporučuje, pokud máte malé děti nebo domácí zvířata.

 1. 1
  Najděte pár cihel a prken na police. Prkna by měla mít všechna stejnou délku – pokud nemají, seřízněte je, aby byla stejně dlouhá.
  • Můžete také použít betonové bloky. V tom případě vám postačí na každé straně jen jeden místo dvou cihel.
 2. 2
  Vyberte si pro polici vhodné místo. Protože má slabou konstrukci, musí být přistavena ke zdi, nebo k jiné opoře.
 3. 3
  Položte na podlahu na sebe dvě cihly. Další dvě dejte na zem na druhý konec, aby vznikla základna pro police. Vzdálenost mezi podpěrami by měla odpovídat délce prkna, které bude polici tvořit tak, aby na každém konci kousek prkna přesahoval (asi 5cm).
  • Na každou stranu police dejte dvě cihly.
 4. 4
  Vytvořte polici. Dejte na cihly břevno police a pak položte na každou stranu další dvě cihly.
  • Tentokrát přidejte cihel o dvě víc, aby vznikl sloupek.
  • Zopakujte totéž na druhé straně.
 5. 5
  Přidejte další prkno a vytvořte polici. Hotovo. Je to velmi jednoduchá police, ale na věci, jako knihy nebo cédéčka úplně postačí.
  • Pokud chcete, aby byla celá struktura stabilnější, sešroubujte k sobě zadní stranu prken laťkami do kříže.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 5:

Police na zdi

Pokud vám nevadí vrtat do zdi, bude pro vás nejlepší klasická police, která se hodí kamkoliv a poskytne vám místo k uložení věcí, nebo jen ozdobu interiéru.

 1. 1
  Vyberte si podpěry a úchyty. Záleží jen na vás, zda budou ozdobné nebo úplně jednoduché.
 2. 2
  Vyberte si břevno police. Nechejte si ho uříznout na potřebnou délku, pokud ji nemá.
 3. 3
  Přidržte podpěru u zdi tam, kde chcete polici umístit. Poznačte si to místo tužkou. Odměřte si přesné místo, kde bude spočívat druhá podpěra.
 4. 4
  Vyvrtejte díru (nebo díry) pro první podpěru tam, kde jste udělali značky. Pozor, vždy si před vrtáním do zdi zkontrolujte, kudy vedou dráty elektrického vedení a rozvody vody, plynu a tak dále. Je také užitečné položit na zem například noviny nebo starý hadr na zachycení nepořádku.
  • Použijte správný vrták, podle druhu zdiva.
  • Vyvrtejte díru dostatečně hluboko, aby se do ní šroub vešel.
  • Zasuňte do zdi hmoždinku.
 5. 5
  Přidržte podpěru na místě. Pak zašroubujte šroub (nebo šrouby) tak hluboko, jak to jen půjde.
 6. 6
  Položte na podpěry břevno police. Jednou rukou břevno přidržte na místě a snažte se najít značku na druhé straně. Vodováhou si ověřte, že bude police rovná a že jste značku udělali správně. Pokud vše sedí můžete pokračovat, pokud ne, proveďte nezbytné úpravy.
 7. 7
  Vyvrtejte díru (díry) pro druhou podpěru. Opakujte stejný postup jako když jste připevňovali první podpěru.
 8. 8
  Připevněte polici na podpěry. Položte břevno a zespodu ho k držákům přišroubujte. Dávejte pozor, abyste nepoužili příliš dlouhé šrouby, které by prošly úplně skrz – musí zůstat v břevnu.
 9. 9
  Zvedněte noviny nebo hadr se zachycenou drtí a zahoďte je. Opatrně zatlačte na polici a zkontrolujte tak, že pevně drží u zdi.
 10. 10
  Naskládejte na polici své dekorace, knihy nebo jiné předměty. Ujistěte se, že je police unese a raději na polici zatím nedávejte nic, co má pro vás velkou cenu, než se prokáže, že bezpečně drží.
  Reklama
Část 4
Část 4 ze 5:

Volně stojící police

Jak už název napovídá, tyto police stojí volně v prostoru. Takový kus nábytku je možné snadno přesouvat z jedné místnosti do druhé. Je také možné stejným způsobem budovat police například ve skříni nebo kuchyňských skříňkách – stěny už jsou hotové a nepotřebujete ani kryt.

 1. 1
  Dejte dohromady vše, co budete pro výrobu polic potřebovat. Je to následující:
  • Břevna na police. Měla by být silná alespoň 2 cm.
  • Podpěry pro police. Ideální jsou v tomto případě dřevěné kolíčky.
  • Dvě vertikální podpěry. Ty budou tvořit stěny polic.
  • Horní kryt. Musí být o trochu delší, než břevna polic, aby jej bylo možné přilepit nebo přitlouct ke stěnám.
  • Sololit nebo jiná deska, která vytvoří zadní stěnu. (Nechejte si deku uříznout odborně na správnou velikost, abyste ji nenaštípli.)
 2. 2
  Odměřte požadovanou výšku a šířku regálu s policemi.
  • Až se rozhodnete, jak velký regál chcete mít, nařežte materiál na požadovanou velikost, pokud ještě nařezaný není.
  • Odřízněte vertikální podpěry na správnou délku, pokud ještě nejsou připraveny.
 3. 3
  Přilepte, přitlučte, nebo přivrtejte opěrky na spodní stranu jedné ze stěn regálu. Dejte pozor, ať je přimontujete na správnou stranu, tedy tam, kde bude vnitřek a police.
  • Zopakujte totéž s druhou stěnou.
  • Teď byste měli mít první podpěru pro poličky.
 4. 4
  Položte stěny regálu na zem a vyrovnejte je na šířku jedné police.
  • Rozhodněte se, kde chcete mít další poličky a jak daleko od sebe budou. Promyslete si to až ke stropu celého regálu a udělejte si značky.
  • Umístění každé jednotlivé poličky si pečlivě rozměřte, abyste věděli, kam přesně umístit podpěry na obou vertikálních stěnách. Správné pozice podpěr si označte.
  • Zopakujte postup pro každou další poličku.
 5. 5
  Přilepte, přišroubujte nebo přitlučte další podpěry na stěnu regálu. Ověřte si, že na protilehlé stěně bude police přiléhat – položte ji na první podpěru, přidržujte ji rukou a s pomocí vodováhy se ujistěte, že označené místo, na druhé stěně, kam přijde podpěra, je správné. Pokud ano, přimontujte druhou podpěru.
  • Pokud se rozhodnete pro upevnění šrouby nebo hřebíky, dvejte pozor, aby neprošly skrz celou stěnu regálu a nekoukaly ven. Musí zůstat uvnitř.
 6. 6
  Zopakujte postup u každé další police.
 7. 7
  Nasaďte svrchní díl, nebo chcete-li kryt celého regálu. Nebudete k tomu tentokrát potřebovat podpěry. Kryt musí být o trochu delší než vnitřní police, aby bylo možné jej přišroubovat, přitlouct nebo přilepit ke dvěma vertikálním stěnám.
  • Pokud plánujete regál v budoucnu opět rozmontovat, vrchní díl nelepte. Raději jej přišroubujte. Vyberte si takový druh šroubů, který půjde lehce vytáhnout a opět vrátit na místo při každém rozebrání a složení regálu.
 8. 8
  Přimontujte zadní stěnu regálu. Pokud to neuděláte, regál bude méně stabilní a bude mít větší tendenci se kácet nebo nahýbat na stranu. Přilepte zadní stěnu lepidlem, nebo ji přitlučte hřebíčky.
  • Další možnost je použít kovové nebo dřevěné laťky, které na zadní stranu připevníte do kříže. Záleží jen na vás, co vám vyhovuje nejlépe.
 9. 9
  Naplňte regál knihami, dekoracemi nebo dalšími předměty, kterými chcete. Hotový policový regál můžete umístit kamkoliv k rovné stěně. V případě potřeby jej lze snadno rozmontovat a znovu sestavit, podpěrky pro police na stěnách zůstanou.
  Reklama
Část 5
Část 5 ze 5:

Kreativní poličky

Pokud toužíte po neobyčejných poličkách, nebo po takových, které můžete použít i na nestandardních místech, tady naleznete pár užitečných tipů.

 1. 1
  Pro místa v rozích volte speciální rohové police. V některých případech, zvlášť v prostorách s nedostatkem místa, může být vhodným řešením umístit police do rohu. Prohlédněte si příklad toho, jak využít prázdný roh v zahradním domku.
  • Na internetu najdete i návod na to, jak nainstalovat rohovou poličku do sprchového koutu.
 2. 2
  Vyzkoušejte plovoucí police. Tento typ poliček vypadá, jako kdyby vycházel přímo ze zdi, bez jakýchkoliv podpěr. Podpěry tam samozřejmě jsou, ale šikovně skryté v konstrukci police.
 3. 3
  Pořiďte si neviditelné police. Ty vypadají tak, jako kdyby knihy jednoduše visely na stěně. Dodají interiéru lehkost a vtip, i když nejsou tak praktické jako normální poličky.
 4. 4
  Vyrobte si poličky ze skateboardu. Je to úžasný způsob, jak z milovaného skateboardu, který už dosloužil, udělat něco užitečného.
 5. 5
  Postavte si knihovu, za kterou ukryjete tajné dveře. Využijte poličky k tomu, abyste ochránili své cennosti! Nebo, pokud máte raději knihy, než oblečení, přeměňte šatnu na průchozí knihovnu.
 6. 6
  Vyrobte si ze dřeva stojan na cédéčka. Základy z této mřížkové policové konstrukce můžete využít při budování dalších druhů polic a regálů v různých velikostech, jako jsou kuchyňské skříňky nebo poličky na fotografie a dekorace.
 7. 7
  Vyrobte poličku pro svou kočku! Parapet pro kočku ji zabaví na celý den!
  Reklama

Tipy

 • Pořiďte si mobilní poličky. Vyrábějí se kovové i plastové, a můžete si nastavit výšku stěn, rozestupy polic a mnoho dalšího. Seženete je ve většině řetězců s nábytkem a jsou k mání v různém provedení , barvách a zdobení. Hodí se do šaten, garáže nebo do špajzu – většinou nejsou příliš zdobné, pokud jsou umístěné přímo v interiéru. Vždy se při sestavování řiďte instrukcemi výrobce.
 • Pokud police umístíte na frekventované místo, může být dobrý nápad přilepit k nim křehké předměty oboustrannou lepicí páskou, která je alespoň trochu ochrání před poškozením.
Reklama

Varování

 • Pozor, abyste si vše pečlivě rozměřili, včetně místa, kam chcete polici dát, než se pustíte do práce. Něco vyrobit a pak zjistit, že nemáte kam to dát, může být velmi frustrující.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Dřevěná břevna polic
 • Nástroje na řezání dřeva (nebo poproste v obchodě, aby vám dřevo odborně nařezali)
 • Hřebíky, šrouby, matky, atd.
 • Hmoždinky
 • Vodováha
 • Sololitová zadní deska (tam, kde je zapotřebí)
 • Podpěry (tam, kde jsou zapotřebí)
 • Cihly (tam, kde jsou zapotřebí)


O tomto wikiHow

Ryaan Tuttle
Spoluautorem článku je :
Specialista na domácí přestavby
Tento článek spoluautorem článku je Ryaan Tuttle. Ryaan Tuttle je specialista na domácí úpravy a generální ředitel společnosti Best Handyman Boston. S více než 15 lety zkušeností se Ryaan specializuje na domácí úpravy a údržbu nemovitostí využitím technologie a řemeslného zpracování. Ryaan je držitelem licencí stavbyvedoucího a stavebního dodavatele. Na rozdíl od většiny dodavatelů má Best Handyman Boston licenci a pojištění. Boston Magazine a LocalBest.com jmenovaly Best Handyman Boston nejlepším kutilem v Bostonu. Tento článek byl zobrazen 20 453 krát
Kategorie: Dům a Zahrada
Stránka byla zobrazena 20 453 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama